Návšteva po pôrode - svokrovci ubytovaní u nás

23. apr 2024

Ahojte mamičky. Prosím, poraďte, začínam byť zúfalá :D
Ešte som ani neporodila, no svokrovci stále prízvukujú, ako prídu.. že vraj pomáhať, a že si musia užiť vnúčatko. Sú z druhého konca SR, takže len na otočku prísť neprídu - to by mi bolo ale jedno.
Každopádne, jediného koho by som myslím strpela po pôrode pri sebe je moja mama, a aj to len keby ju naozaj potrebujem. Ani ona sa sem pchať nebude, a to je moja mama a býva 100m od nás.
Urobili to aj švagrinej, po návrate z pôrodnice ju čakala návšteva dva týždne! Pri tej predstave sa idem zblázniť. Vraj bola zavretá celý čas v spálni, samozrejme hormóny s ňou hádzali a aj si poplakala, dojčenie nešlo, a oni to vyhodnotili tak, že rozprávali všade po rodine že má popôrodnú depresiu.
Mňa ide poraziť. Bývame v malom byte, kde ani nemajú kde spať - áno, môžu v obývačke, ale čo ja budem celé dni a noci zavretá v izbe, aby som mala súkromie ? Veď budem krvácať, to kvôli nim nebudem môcť chodiť len v popôrodných nohavičkách ? budem potrebovať sa zžiť s bábätkom. zvykať si na nový život. a nie aby mi niekto stál za ramenom a kontroloval čo robím.
S partnerom som to preberala, teda všeobecne návštevy - jeho odpoveď bola, samozrejme, návštevy až neskôr, ale rodičia nech prídu....
On si podľa mňa vôbec nevie predstaviť, čo to obdobie po pôrode obnáša.
Dnes to chcem načrtnúť znovu, prosím, ako to chlapovi vysvetliť ? On je veľmi chápavý, nikdy sme sa ešte nehádali, ale toto bude asi dôvod na hádku. Ja jednoducho neustúpim, nebudem s tým súhlasiť aj keby sa jeho rodičia majú uraziť, a bodka. (svokra pracuje v škôlke, dokonca tam teraz majú čierny kašeľ, takže paráda, že jej je jedno, že nás chce ohroziť !!!!)

pralinka25
23. apr 2024

muzovi normalne vysvetli ze v tom obdobi sa potrebujete na seba naladit, kazda to ma inak ale mne sa napriklad stehy zapalili ked som dostatocne nevetrala a to sa neda ked mas okolo inych ludi. mala som potom dlho problemy. mala som aj zapal prsnika a problemy s kojenim tiez si neviem predstavit mat tu kohokolvek. dokonca ani mamu a to mame velmi dobry vztah. bola som vycerpana pretoze v porodnici som 4 noci vobec nespala a nervozna takemer zo vsetkeho. potrebovala som klud (ktory som nemala z ineho dovodu ale to nie je podstatne) ten klud je naozaj velmi dolezity

luccija
23. apr 2024

Určite nie to je čas pre vás.Budes chcieť spat, keď bude dieťa spať...do sprchy, ubolena a nie robiť spoločnosť svokrovcom.6 t sa mi zdá veľa čakať, ale toto treba, aby muž rázne povedal, že po pôrode nie

danniiee8
23. apr 2024

Keďže svokra pracuje s deťmi, začala by som tým, že bábätko nemá imunitu a môže hocičo doniesť. Koľko krát sa od škôlkarov nakazia aj rodičia, starí rodičia, nieto ešte novorodenec... Však nech prídu na jedno prespanie, kľudne aj 2-3x do mesiaca. Viac by som nestrpela.

ahhola
23. apr 2024

No, v poslednej vete mas riesenie, obava z cierneho kasla. Predostri to chlapoovi, z oci nech ti slahaju blesky💥ci ma babo hned byt ohrozene pertussom, prehanaj, zvelicuj, nedaj mu priestor na ich obhajobu,... Babo bude ocko diteper az 3m. A co dovtedy, co tbc??? No pekne si to vyskladaj v hlave a vychrl svoje obavy, skutocne aj lahko nednesene, kydni to na neho, ked budes pocut ako telefonuje svojim... Ona sa boji, ze maly chyti pertuss., tbc... Mas vyhrate. (A mozno az tak prehanat nebudes... 💤.)

tiezjedna
23. apr 2024

Nedokážem pochopiť ako môžu byť starí rodičia takí vlezlí... Naprosto rozumiem ich radosti z vnúčatka, z celej novej rodiny a aj chápem tú milú nedočkavosť. Ale bezohľadnosť level "prídeme a hotovo" fakt nepoberám. A to som bola rodička, ktorá mala plnú izbu návštev už v pôrodnici, nieto doma, kde ma čakala mamina aj svokra na tri týždne, takže fakt s tým problém nemám. Naopak, strašne som si to užila ❤ Ale nikdy by si ani jedny rodičia nedovolili dosypať sa bez dohody, nedajbože len tak, že chceli...

michkat
23. apr 2024

@monicatko20 Áno, chápem, našťastie sú chlapi, kt. to dopne prirodzene, ale myslela som to tak, že tuto autorkin muž si asi neuvedomuje, že teraz musí dbať na dobro hlavne svojej novej rodiny v tomto období. Pokiaľ by neboli vážne komplikácie a podobne, je prirodzené, že je to čas pre nich.
Potom by bola na rade autorkina mama ako najbližšia a v prípade horších vzťahov s mamou a lepších so svokrou, kľudne svokra. No ale obaja? Lebo oni sa chcú vytesovat z novorodenca? Nehodí sa to skrátka, na tom sa zhodneme asi všetci v tejto diskusii... Čo je dosť prekvapivé mimochodom 🤔😅

sense
23. apr 2024

@sissy27 tak volá sa to šestonedelie ci nie?

alenka58
23. apr 2024

ak by aj prišli ale rozhodne je vylúčené aby bývali u Vás

tiezjedna
23. apr 2024

@sense šestonedelie sa to síce volá, ale skracovať to ako "600nedelie" je blbosť no. Keď už, tak radšej 6N. To znie síce tiež debilne, ale aspoň to zodpovedá realite😉

nikpa
23. apr 2024

Akože dnes to chcem načrtnúť opäť?! Povedala by som to raz, jasne a zdôraznila by som, že v žiadnom prípade neustupim. Poprípade popros švagrinu nech sa pokúsi to rodičom vysvetliť aj ona keď to sama na vlastnej koži zažila.
Máš právo na súkromie vo vlastnom byte a vôbec nemaj výčitky kvôli tomu, že si to povieš aj pred svokrovcami.
Inak ja nerozumiem, že stále existujú vymleté ženy ako tvoja svokra 🤦🙄 v živote by ma nenapadlo ísť k niekomu po pôrode ani na pol hodinu, nie ze ešte prespávať. Ženy, svokry, matky, uvedomte sa keď vás raz napadne takýto blbý nápad.

jaass
23. apr 2024

@sissy27 to je pravda 🤪😆

sara07
23. apr 2024

ukaž mu popôrodne nohavičky a povedz že ako máš chodit v nich ked tu budu
povedz že ani tvoji rodičia tu nebudu tak nech ani jeho , samozrejme je tlak od babky a on nema srdce povedat nie
takže ak on bude trvat tak proste zdvihni telefon a popros že nech pridu až o mesiac, že im pošlete fotky video tak ako svojim rodičom
jemu vysvetli prečo nechceš , ak je to prve dieta nevie čo to je a o týchto veciach sa nikde nepiše nehovori v rodinach nema z kade vediet , že ty potrebuješ chodit len v tričku bez podprsenky a že mate proste maly byt že nieeee
že ak budeš potrebovat pomoc si povieš , vieš si povedat o pomoc
neskôr ked bude väčšie kludne dáš na prazdniny ale teraz proste chceš mat mesiac pre seba , bude zla krv ale to sa utrasie ..

sevrin
23. apr 2024

Akože je pekné, keď sa svokrovci zaujímajú, ale fakt by bolo potrebné im vysvetliť pár základných vecí. Ešteže nemáte garsónku, oni by boli schopní si aj nafukovačky doniesť.

evka52
23. apr 2024

@autorka prosím napíš aktualizáciu ako to dopadlo po rozhovore s manželom lebo nornalne dovtedy nebudem kľudna 😄 sucitim s tebou!

em4life
23. apr 2024

Máte úplnú pravdu. Ak nebude schopný partner odkomunikovať, tak zdvihnite telefón a volajte sama, že rada ich privitate po niekoľkých týždňoch. Ak by sa aj tak rozhodli prísť, zvážila by som odchod k mame aspoň na pár dní.

autor
23. apr 2024

ste úžasné, ďakujem za toľké komentáre :D
aj ja mám v pláne odísť k mame, ak sa tu zjavia s kuframi.
dám vedieť ako to dopadlo.
rozhovor s manželíkom prebehne dnes :D

em4life
23. apr 2024

Držím palce. Ináč, na Denníku N je taký seriál článkov Otcovia v plienkach a v 1 z nich sa presne rieši táto situácia. Že manžel nevie ako reagovať, keďže je medzi 2 kolami - rodičmi a manželkou. Odpoveď bola v skratke taká, že on patrí do novej rodiny a tá = manželka/partnerka a nové dieťa sú na prvom mieste a tých má v prvom rade ochraňovať.

svetlonos
23. apr 2024

Kristapána, mne príde ze ste poadktore nesvojpracne a babky s deckami uz fakt uplne blbí a hlavne egoisticki!
U mna by mali len raz slusne odmietnutie. Druhy krat by som oznamila, ze ak prídu proti mojej vôli, spia v hoteli a neuvidia male 3 mesiace!. Ja v tomto nepoznam žarty.
A uolne jedno ci rodicia ci svokrovci. To je čas pre matku dieta a otca.
To co chcú oni je cielene zlo a nie pomoc. Ak by mi to nebodaj povedali vazne 3x, poslala by som ich vies kde a po porode isla priamo do hotela ci penziónu- sama s babom! A pokial ny to muz nedokazal ukocirovat, riesila by som vztah s nim.

nikasmile
23. apr 2024

Treba rázne povedať, že ich zavoláte keď sa na to budete cítiť. My sme prežili celé šestonedelie bez návštev a lepšie sme nemohli spraviť.

jarka0
23. apr 2024

Ja budem tiež čoskoro rodiť a moja mama to už oznámila v robote že si berie dovolenku a býva v CZ môj muž je momentálne pn po komplikovanej operácií kolena čiže chodí max na wc a do kuchyne a čaká ho ešte 12 dňový pobyt v nemocnici ale to až keď ja prídem z pôrodnice a ja som povedala že nechcem nikoho vidieť najskôr po šestonedelí ja to zvládnem sama a to už mám deti a najmenší čo je zatiaľ bude mať 4 roky v žiadnom prípade nechcem nikoho a už vôbec nie svokru tá nech doma na zadku sedí 😂 každopádne držím palce aj tebe a ostatným čo majú podobný problém

petronellla87
23. apr 2024

Inak hlavne svokrovci sú pre mňa v podstate cudzí ľudia. Ja som sa napr v šestonedelí mega potila, som zvedavá akoby sa tvárili keby chodím pred nimi len v tých sietovanych gatkach a kojacej podprske z ktorej mi nonstop tieklo mlieko😆 o chvíľu ma čaká ďalšie a teda tiež tu nikoho nechcem...ani rodičov ani svokrovcov, jediný koho by som tu zniesla by bola moja sestra aj to len na chvíľu. Muž to chvalabohu chápe

monikkatt
23. apr 2024

Normalne mu povedz ci by sa mu pacilo keby bol po operacii ritneho otvoru alebo bimbasu, musel doma chodit nasiroko v sietkovanych spodaroch a nasackovala by sa k vam tvoja mama aj s otcom 😃

lubmar
23. apr 2024

To je velmi neprijemna situacia, zazila som tiez, v malom byte, mala bola od narodenia velmi uplakane babatko, ked sa v noci zobudila, ozlomkrky sme k nej leteli ju utisit cim prv, aby nebudila "navstevu", aby sa do nas nestarali, ale ti boli schopni aj o polnoci dobehnut, ze co s nou robime, co jej je, ze je urcite hladna a pod. A to nevravim ze som mala obe bradavky uplne znicene z casteho kojenia, pretoze mala zaspala vzdy len s prsom v puse, tie prve sekundy vzdy ked sa prisala to akoby mi tisic ihiel vrazili do bradavky, bolo vtedy extremne horuce leto, musela som chodit bez tricka, nezniesla som na nich ani dotyk latky. Bolo mi na zblaznenie, po dvoch dnoch pochopili a sa zbalili domov. Mne to pripadalo ako 2 roky.

matullienka
23. apr 2024

@tiezjedna pri niektorych svokrach by bolo super vyvorit sa aj na to 600 nedelie ešte by aj málo bolo 😄

matullienka
23. apr 2024

Pokiaľ by im to nevysvetlil muž povedala by som rázne nie ja, a bolo by mi šumak či sa urazia alebo to pochopia. Keď sa urazia môže sa stať, že neuvidia vnúča skrz svoju tvrdohlavosť veľmi dlhú dobu. Niektorí ľudia sú fakt asi prepečení, pchať sa k niekomu na návštevu do malého bytu s tým, že tam budú spať a k tomu k žene po pôrode je u mňa absolútny vrchol sebeckosti.

amelia89
23. apr 2024

Akoze najhorsie je presne ta nekomfortnost - ja som rodila v lete prve dieta, sietkovane nohavicky,sadnut som si nevedela lebo ma bolelo sitie, kazdu hodinu do sprchy, stale som sa nechutne potila (to su hormony na to nepomahal deodorant ani nonstop sprcha), stale som mala spinavu nocnu koselu od: mlieka ktore mi tieklo a robilo si co chcelo, pokakanej plienky,ogracane.
Kojit kym som na to prisla- jedna poloha,druha, dieta reve, nevie sa prisať, tak 4 poloha, nefunguje, tak klobuciky,revem. dieta sa prisaje, pije zrazu ma dieta cele dupcky premocene - co to je ??? aha to mi vyteka mlieko z druheho prsnika kym pije z prveho (zabudla som si tam dat tu vlozku do podprdy) Toto su take veci ze absolutne to clovek nepochopi kym nezazije. No a do tohto komba este dietatko sa ucis uspavat,kupat,krmit, prebalovat, kym som sa odvazila prevliect nieco cez hlavu uz mal asi mesiac😀 radsej som davala len dupačky hahahah.
No a teraz si tam predstavujem tu svokru so svokrom na sedacke s kavickou ako toto pozoruju 😀😀😀 OMG

andrea_prestastna
23. apr 2024

Zatrhnut hned, vopred nech vedia ,

zobaka
23. apr 2024

musis byt asertivna, ja som byvala so svokrovcami v jednom byte po porode a traumu som mala dlhe roky, nemala som poporodnu depresiu, ale depresiu z nedostatku sukromia, fakt som mala zle myslienky, nedovol taketo otravovanie

nivea777
23. apr 2024

To fakt sa s nim musís nejak rozprávať? Proste poviem manželovi,že žiadne návštevy neprijimame a hotovo. Chceš mať kľud,oddýchnuť si ,zvyknúť si na bábätko a nájsť si režim ,nie o niekoho zakopavat v malom byte. Budeš ubolena a nechceš pri sebe nikoho okrem bábätka a manžela. Keď veľmi chcú prísť, okej nech prídu,ale nech spia v hoteli a cez deň nech dobehnú na chvíľu . Rozumní pochopia, nechapavi nech sa urazia

tamvtme
23. apr 2024

Mala som to podobne, uz pocas tehotenstva.som sa snazila svokre vysvetlit, ze ked budeme pripraveni na navstevu, dame im vediet ale ona bola nachystana prist hned po porode a ze ona na povolenie cakat nebude, dojde a bodka....a nakoniec sa tak nestalo....prisli k nam, kym som bola v porodnici, boli nas tam pozriet ale odisli skor, nez nas pustili a dalsia navsteva az po sestonedeli....tiez su z daleka, takze vzdy minimalne jednu noc prespia....takze treba si stat za svojim a hotovo....drzim palce