Návšteva po pôrode - svokrovci ubytovaní u nás

23. apr 2024

Ahojte mamičky. Prosím, poraďte, začínam byť zúfalá :D
Ešte som ani neporodila, no svokrovci stále prízvukujú, ako prídu.. že vraj pomáhať, a že si musia užiť vnúčatko. Sú z druhého konca SR, takže len na otočku prísť neprídu - to by mi bolo ale jedno.
Každopádne, jediného koho by som myslím strpela po pôrode pri sebe je moja mama, a aj to len keby ju naozaj potrebujem. Ani ona sa sem pchať nebude, a to je moja mama a býva 100m od nás.
Urobili to aj švagrinej, po návrate z pôrodnice ju čakala návšteva dva týždne! Pri tej predstave sa idem zblázniť. Vraj bola zavretá celý čas v spálni, samozrejme hormóny s ňou hádzali a aj si poplakala, dojčenie nešlo, a oni to vyhodnotili tak, že rozprávali všade po rodine že má popôrodnú depresiu.
Mňa ide poraziť. Bývame v malom byte, kde ani nemajú kde spať - áno, môžu v obývačke, ale čo ja budem celé dni a noci zavretá v izbe, aby som mala súkromie ? Veď budem krvácať, to kvôli nim nebudem môcť chodiť len v popôrodných nohavičkách ? budem potrebovať sa zžiť s bábätkom. zvykať si na nový život. a nie aby mi niekto stál za ramenom a kontroloval čo robím.
S partnerom som to preberala, teda všeobecne návštevy - jeho odpoveď bola, samozrejme, návštevy až neskôr, ale rodičia nech prídu....
On si podľa mňa vôbec nevie predstaviť, čo to obdobie po pôrode obnáša.
Dnes to chcem načrtnúť znovu, prosím, ako to chlapovi vysvetliť ? On je veľmi chápavý, nikdy sme sa ešte nehádali, ale toto bude asi dôvod na hádku. Ja jednoducho neustúpim, nebudem s tým súhlasiť aj keby sa jeho rodičia majú uraziť, a bodka. (svokra pracuje v škôlke, dokonca tam teraz majú čierny kašeľ, takže paráda, že jej je jedno, že nás chce ohroziť !!!!)

tamvtme
23. apr 2024

Musela som "umravnit" aj moju matku, ta zas chcela dofrcat do porodnice v den porodu (rodila som vyvolavackou, kontrakcie 26 hodin, nakoniec akutny cisarak). Rezali ma o nieco po 8 rano, mala som 12 hodin lezat, vycerpana som bola a ona chcela okolo obeda naklusat a sak nevadi, ze este nemozem vstat, vsak ide za vnuckou, nie za mnou 🫣🫣🫣 tak som ju zrusila, nasledne jej to este moj muz vysvetlil, urazila sa, nakoniec nedosla vobec ani dalsie dni ale to uz bol jej problem 😆

sissy27
23. apr 2024

@sense ano, lebo “šesť nediel”, keby to bolo odvodene od 600 (šesťsto)tak by to bolo “šesťstonedelie” 🙂

sissy27
23. apr 2024

@jaass a zas od niektorych ludi chces mat pokoj aj tych 11 rokov 😅

jaass
23. apr 2024

@sissy27 heeej 🤣🤣 minimálne 💪🙏😆

mariska1989
23. apr 2024

Tak vytiahnuť debaty . Dávať argumenty a ak nezaberú tak mu povedať ak prídem z pôrodnice a budú tam či priebehu 2 / 3 týždňov tam dôjdu bališ kufor ideš na hotel a budeš tam kým oni sa nevrátia nazad odkiaľ prišli . Tak aby im to ale aj povedal že ich potom zavoláte keď bude všetko nazad na koľajach.

bubuzu
24. apr 2024

Normálne mu to pekne detailne opiš, že budeš nonstop veľa krvácať, mať na sebe niekoľko vložiek naraz, nebudeš vedieť sedieť, veľmi pravdepodobne ti bude nekontrolovateľne tiecť mlieko, budeš chcieť a musieť kvôli hygiene rany byť často v sprche, budeš nevyspatá, ogrcana, dojčenie vie byť na začiatku ťažké, čiže možno uplakaná, dieťa nervózne a plačúce, navykajúce si na život vonku. A že nepotrebuješ pomoc, lebo s týmto ti nemajú ako pomôcť, dieťa potrebuje teba a rany asi hojiť za teba nevedia. Argumenty tipu, však ti navaria a popracu jebať, objednaš si a dieťa žiaden bordel nerobí. Čiže potrebuješ len súkromie, neustály prístup k toalete, lebo kakať sa ti nebude ľahko a pri tom určite nikoho iného nepotrebuješ. A nech si predstaví, že či by on v takom stave (možno mu to pripodobni k opici, alebo čo ja viem, črevnej chrípke, proste k stavu, kedy mu nebolo fyz.dobre), či by vtedy ocenil návštevu svokry alebo radšej súkromie a kľud.

bubuzu
24. apr 2024

A aj ak to stále nepochopí, tak vezmi ty (nenechavaj to na neho, lebo ho aj tak môžu ukecať) telefón a slušne im vysvetli, že chceš mať súkromie, takže že in dáte vedieť, až budú môcť prísť. Nehovor, že si vážiš ich ponuku, ale pomoc nepotrebuješ...lebo môžu dôjsť a tváriť sa, že si ako prvorodička určite nemala šajn o to, že ich budeš potrebovať. Povedz na rovinu, že chceš súkromie a hotovo. A muž nech si prečíta, že na čierny kašeľ novorodenci umierajú.

sense
24. apr 2024

@sissy27 ono na druhej strane kto chcel pochopil kto nechce chytá za slovicka.... Tak sa ospravedlňujem nie je to šestonedelie ale sestnedelie
Ú nás je to wochenbett

mandzula
24. apr 2024

Aby to nebolo tak, ze chlapovi to vlastne vyhovuje - jednak sa nemusi postavit rodicom, jednak na nich prehodi svoje otcovske povinnosti.

sissy27
24. apr 2024

@sense ale pochopili sme všetci, aj ja ;) len mi je to vtipné, keď sa v súvislosti s popôrodným obdobím o hovorí o 600 týždňoch 😀 a je to pomerne časté 😀

sim_mi
24. apr 2024

Nemas blizko tvojich rodicov? Moja mama to vyriesila za mna tak, ze svokrovcov vzali k sebe na navstevu, k nam prisli pozriet babatko na chvilu a cau zas pekne k nim. Byvaju od nas 2 hodiny, neprespavali, ale rano sli vlakom sem a poobede naspat. Za mna toto bolo najlepsie riesenie, i ja som mala klud, nic som nechystala, i oni boli spokojni, ze videli babatko, i moji rodicia si odkrutili povinnu navstevu, lebo dovtedy u nich este neboli 😁 lebo zas chapem, ze chcu vidiet vnuca, ale ostat u nas s prespatim urcite nie

vreckovka2
24. apr 2024

Mna len vzdy fascinuje, ci tie matky a svokry zabudli na to, ake mozu byt prve tyzdne po porode narocne.

babulkomale
24. apr 2024

@vreckovka2 keby sme nezabudali, nikdy nemame dalsie deti 🙂
Ale samozrejme empatia musi byt, nikdy by som sa netlacila k nikomu po porode, ked mi znama povedala ze ona mala na striedacku mamu a svokru ( chcela to tak), len som zdvihla obocie.
Nemala ziadne velke poranenia ani nebola po sekcii, proste pocula ze sa to tak robi, tak aj ona to tak chcela.

vreckovka2
24. apr 2024

@babulkomale vies co, nezabudla som a chcela by som dalsie dieta 🙂. Ale rozumiem ako to myslis. Pre mna to bolo extremne narocne obdobie a mat tu maminu, alebo svokru, tak si to hodim. Boli pozriet babo kazda na chvilu. Mamina nabalila kopec jedla. Tiez chcela prist pomahat, ale mne by to nepomohlo. Stacili mi telefonaty od vsetkych preco nespi, preco nechce kocik, preco sa tak casto koji, mam ho naucit poriadne spat, nemam ho ucit na ruky...citila som sa ako najneschopnejsia matka na svete vdaka ich reciam. A keby boli u nas...

maryetta
24. apr 2024

@kvietok2012 presne to som isla napisat. Ze ak oni nebudu akceptovat teba. Zbalim sa a idem k rodicom.
Respekt musi byt vzajomny. Ze ak budes potrebovat pomoct sama im to navrhnes ked to budes potrebovat.
Pri teda po prvom porode bola par dni moja mama. A to len varila. Isla na nakup potravin a podobne.
Po druhom a tretom sama.
A vlastne aj teraz po stvrtom. Bola svokra pri starsich detoch aby ich vychystala a ucila sa s nimi do skoly (ja som bola v porodnici 300km inde). A ako sme prisli domov aj ona isla domov.
Este budu mat kedy si vnucatko uzit. A aj ty budes potrebovat pomoct neskor. Teraz to ma byt len medzi tebou a babatkom.

dundulica
24. apr 2024

@sense máš to dobre, je to šestonedelie, inak by to bolo šesťstonedelie

banderaska29
24. apr 2024

no ja neviem, koľko máš rokov, ale predpokladám, že si už dospelá a svojprávna žena. nie sme moslimky, aby sme sa museli prosiť o svoje práva. tak halo ? čo riešiš ? keď to tvoj drahý milujuci manžel nepochopí ani na druhý krát, treba si sadnut, spravit kavu, zobrat telefon a vytočit svokru, ktorej so srdečným prianím pekneho dna das jasne znať, že sa uvidíte po dvoch mesiacoch od pôrodu. samozrejme, pozdrav pošlete a aj fotku cez messenger.

ja osobne neodporučam, zakaž to, zatrhni akokolvek budeš musieť voči tomu bojovať. pokazilo mi to celu radosť z dietatka, mala som tento problem so svokrovcami pri 1. dietati. potom som na nich navrieskala :D a to dosť pomohlo. pri druhom prišli presne o 2 mesiace 🙂 Easy 😀

maciatkolulu
24. apr 2024

Je to cele zle,lebo ty iba svoju mamu a tvoj muž možno nie,možno by strpel iba svoju mamu. Ono vy uz ste rodina so všetkým,takže za mňa ideál ,byť sami a slušne to vysvetliť. Že samozrejme radi ich privítajte,keď sa prvé mesiace utrasiete,nájdete si svoj systém. Úplne rozumiem,obom stranám. Ale tak svokrovcov by mali pochopiť,že potrebujete svoju intimitu,áno,aj bez tvojej matky. Jedine teda,kebyže si mala nejaké problémy. Naozaj je naj,užívať si tu intimity novej rodiny iba s mužom a babom

matullienka
24. apr 2024

Inak v niektorých témach sa hneď navážajú do mamičky, že jej matka áno a svokra nie. Ale za mňa to je riadny rozdiel chodiť, dopotena s tecucim mliekom, krvacajuca a nervózna, kojaca pred svojou matkou a pred kvázi cudzou ženou. Ja som pred mojou mamou nemala problém deti nakojit, ale pred svokrou by som to neurobila bolo by mi to nepríjemné. Takže teraz by mal chlap každopádne rešpektovať rozhodnutie ženy

kvetinka719
24. apr 2024

Ja stale nechapem:

1) cierny kasel - svokra chce ohrozit vnuca? Sama by mala od seba povedat, ze nepride, kym vase dieta nebude po 3 mesiacoch zaockovane a nevytvoria sa mu protilatky, lebo v skolke maju cierny kasel. Predpokladam, ze chce vnuca ochranit a nie ohrozit na zivote? Pocula, ze v CZ nato zomrelo novordeniatko? Toto chce?

2) odhliadnime od bodu 1, lebo je to cele absurdne. ak muz nerespektuje, ze chces pocas krvacania a zotavovania sa mat pokoj, preco ty mas odchadzat a prichadzat o svoj komfort? Nech ide on k rodicom alebo on s rodicmi na hotel. Ty zostavas u VAS doma s VASIM dietatom, kde budes mat pohodlie. Nie u tvojej mamy, nie na hoteli bude predsa vase dieta travit prve dni zivota. A normalne by som sa zamkla a keby mi aj muz na kolenach s prosikom buchal, otvorim, az ked pride domov spat sam a bez svokrovcov.

Ziadne navstevy na par minut. Za par minut tvoje dieta akurat dostane cierny kasel.

Normalne sa mi rozum zastavuje.

jesenzima
24. apr 2024

Ešte je možné, že prídeš z pôrodnice a bude aj teba čakať prekvapenie, dohodnuté za tvojim chrbátom. .. držím palce, aby to dopadlo podľa tvojich predstáv.
(Niekedy som fakt rada, že moja aj mužova rodina na nás kašľu, a nemusíme riešiť takéto a iné veci )

klip0
24. apr 2024

Ako dopadol rozhovor s mužom ?

nikushka8
24. apr 2024

Naco chodit okolo horúcej kase? Normalne na rovinu im povedz, ze ak budete potrebovat pomoc, tak ich zavolate. Ze si to vazite,ale chcete byt sami. Moji to pochopili,aj ked tiez chceli prist pomoct. Nebolo treba. Svokre sa netazilo precestovat 500km,aby videla obe vnučky v porodnici a 500km naspat. Nasi prisli pri prvej po prepusteni z nemocnice na 1 noc. Pozriet babo, navarit nam a potom odisli, aby sme mali sukromie. Neviem si predstaviť nechodit hore bez ake znicene bradavky som mala, nezniesla som ziadne oblecenie. Nonstop prikovana ku gaucu/posteli,co som kojila kazdu chvilku. Uz len o svokrovcov by som msla cas sa starať

murko14
25. apr 2024

Tak šestonedelie pri mojom prvom synovi bolo pre mňa peklo po fyzickej aj psychickej stránke, myslím to váźne, asi najťažšie obdobie môjho života (tým ťa nechcem strašiť, s druhým synom to bol presný opak, prechádzka ružovou záhradou) a keby sa mi tu vtedy nasáčkuje hocikto mimo manžela tak by som tu už asi nebola ja alebo ten dotyčný. Moja mamka si brala vtedy aj dovolenku pamätám, tiež aby mohla pomáhať, ale ráno prišla a keď prišiel muž z práce tak odišla. Aj tak som jej po pár dňoch povedala, že ďakujem, ale nech už nechodí (ľúbim ju, ale tiež mi liezla na nervy😁).Svokrovci zmýšľajú zle, nech prídu pomáhať neskôr a nie v tomto období keď bábo potrebuje len a len mamu. Čím skôr si určíš hranice, tým lepšie pre teba.

staromodna
25. apr 2024

Neviem, bývame ďaleko od rodín a boli tu moja sestra a mama, keď sa mi narodilo v poradí tretie dieťatko. Pri prvom je to asi iné, ale ja som napríklad poprosila, aby ostali ešte pár dní po narodeni u nás, nakoľko pomohli so staršími deťmi, navarili a ja som si mohla užívať bábätko. Nerozumiem celkom tomu prečo sa dnes ženy tak hrozne bránia pomoci najbližšej rodiny. Ono tie hormóny celkom pekne dokážu mávať so ženou a ja naopak by som pomoc uvítala aj vtedy pri najstaršej dcere, ale zase iba od mojej rodiny. Ale je samozrejme potrebná pomoc od tých čo dokážu rešpektovať matku

zuzuliennka1
25. apr 2024

@staromodna v prvom rade - ak uz, tak nech pride jej mama, nie cudzia osoba - svokra.
v druhom rade - nasackovat sa do bytu prvy den fakt nie je ziadna pomoc. matka sa musi naladit, zvyknut si, niekedy doslova po rokoch, ked prisli domov poobede z roboty a klud - maju obaja zrazu z nicoho nic, bez pripravy, doma aj male dieta, “votrelca” a prve dni doslova nevies, co s nim.
posledny, koho potrebuje, je svokra.
pomoc - ano, od mamy, ked to bude matka potrebovat, ale nie nasackovat sa do bytu a urcite nie hned na druhy, ani treti ani iny den. to sestonedelie potrebuju

angeli121212
25. apr 2024

@staromodna niektoré ženy sa bránia pomoci preto lebo to často žiadna pomoc nie je.. ja som presvedčená o tom, že želanie rodičov dieťaťa v tomto sa má bez výhrady akceptovať či sa to niekomu páči či nie

staromodna
25. apr 2024

@zuzuliennka1 tiež bývali u nás a hneď v prvý deň. Netvrdím, že moja mama je kto vie akou pomocou, ale keď je v rodine už viac detí, tak sa im aspoň môžu venovať. Samozrejme, treba rešpektovať želanie matky, len vravím, že pri prvom je to vždy také uzkoprsejsie. Len potom nastáva aj druhá stránka, kde sa svokrovci môžu uraziť a stratiť záujem a vtedy nastáva problém, lebo potom budú zase svokrovci ti zlí čo sa nezaujímajú. Neviem akí sú to ľudia, hovorím len, že môže nastať aj taky problém a že matky si niekedy sami odstrasuju okolie týmito spôsobmi, kedy potrebujú zostať samé, aj keď neviem celkom prečo je dnes taky trend, ale budiš

bubuzu
25. apr 2024

@staromodna ak by sa kvôli tomu svokrovci urazili a nebudú chcieť kvôli tomu vnúča vídať, tak je to zas a len chyba ich a nie novorodičov. Sú dospelí a nie malé deti, aby sa oduli ako na pieskovisku, keď im niekto nepožičia lopatku. Nechápem, prečo by mal ktokoľvek robiť čokoľvek len zo strachu, aby sa niekto náhodou neurazil. To je naozaj nič moc motivácia. Pokiaľ svokrovci naozaj chcú neveste dobre, tak budú akceptovať, že to "dobre" pre ňu môže znamenať niečo iné ako si pod tým predstavujú oni. Ibaže by chceli prísť, lebo oni chcú byť s babom, alebo oni chcú, aby ostatní navonok videli, že sa starajú, lebo sa to tak má. To je inak dosť častá motivácia týchto popôrodných staraciek.

zuzuliennka1
25. apr 2024

@staromodna svokra by dost jednoznacne mala pochopit, preco ja ako novomatka uprednostnim moju vlastnu mamu, pred svokrou ;)