Názor na platenie inkasa trojčlennej rodiny a babky

evicita
24. jún 2014

Baby, aky je vas nazor na platenie inkasa, ked spolu byva trojclenna rodina (manzel, ja a dvojrocne dieta) + babka manzela? Ma babka platit 1/4 alebo 1/3? Par tyzdnov dozadu nam totizto oznamila, ze uz bude platit len 1/4, kedze som skoncila skolu. Ze som na RD a ledva vyzijeme jej je jedno, lebo ona MUSI setrit. Manzel suhlasi. Dakujem. (uz s tym moc nenarobim, ale mam taky pocit ze by mali v takejto spolocnej domacnosti platit, resp. ratat sa len dospele osoby, ktore nenavstevuju denne studium, tak by to bolo podla mojej mienky normalne.. vdaka)

kaktusik007
24. jún 2014

@evicita bohuzial, babka ma pravdu.. . aj smeti platite za styroch, aj vytah za styroch, aj spolocne osvetlenie chodby platite za styroch... tak hold, spravodliva je ta 1/4...
a ak sa ti to nepaci -- stale mate moznost sa odstahovat bud vy alebo babka - a platit kazdy 4/4.

simsalabim
24. jún 2014

@evicita nazor babky je uplne v pohode. Dvojrocne dieta nemina vodu? nemina elektricku energiu? Nebyva v byte? Neprodukuje odpad? Nejde vytahom? Podla mna je spravne, ked kazdy,ttko byva, sa podiela na plateni poplatkov spojenych s uzivanim bytu. To, ze ty si na RD na situacii nic nemeni.

milota164
24. jún 2014

mne sa tiez zda stvrtina spravodliva, ale zas zalezi aj na vztahoch a aky ma babka dochodok, ale spravodliva je stvrtina

eikenella
24. jún 2014

@evicita aj ja suhlasim, ze babka ma pravdu, lebo obvykle stari ludia setria a neminu tolko ako nasa mlada generacia. a vy teraz urcite miniete npr. viac vody

sissy27
24. jún 2014

@evicita ehm takto sa spýtam, býva babka u vás, alebo vy u babky? alebo je to byt niekoho tretieho a proste tam len spolu bývate? pokiaľ je to váš byt, na ktorý ste si zarobili / splácate, tak je na mieste, aby babka platila 1/4 nákladov, rovnako ako v prípade, že byt je niekoho tretieho a nikto z vás nie je jeho vlastníkom - kojenec takisto produkuje odpad, míňa vodu, dokonca možno viac ako hociktorý dospelý, takisto kočík s dieťaťom asi neťaháte po schodoch a je logické, že tieto náklady znášajú rodičia... a pokiaľ je byt babkin a ona vás zobrala k sebe, tak by bolo vhodné, aby ste vy dvaja platili 100% nákladov alebo sa odsťahovali do svojho...

filipal
24. jún 2014

@evicita prepac, mozno by to trochu osvetlilo situaciu. koho je ten byt?

kaktusik007
24. jún 2014

@sissy27 ja som nechcela byt az taka hnusna a napisat to takto priamo... ale skvelo si ma doplnila 🙂

ava11
24. jún 2014

My byvame podobne, manzel-ja a dvojrocne dieta, byva s nami manzelova mama, resp my byvame s nou, kedze byt je sice oficialne prepisany na manzela, ale cely zivot v nom prezila jeho mama. Nechceli sme od nej, aby platila cokolvek (resp len vyslovene svoje veci-mobil, atd) ale trvala na tom, ze nejaku sumu bude davat. Tak ju vkladame malemu na ucet a akoze mu to starka spori 🙂 A teda podotykam, ze financne si nijako extra tiez nemozeme vyskakovat, ja som na RD a cakame druhe dieta. Kazdopadne sme vdacni, ze sme nemusli brat vysokansku hypoteku a kupovat byt. Vo vasej situacii by som uvazovala tak, ze ak ma babka nieco platit, tak 1/4 nakladov.

sissy27
24. jún 2014

@kaktusik007 nevidím na tom nič hnusné... ak je to tak, ako viaceré predpokladáme, teda že byt je babkin a ona ich zobrala k sebe, tak si myslím, že normálne by bolo, aby tie náklady na bývanie znášali len oni...

kaktusik007
24. jún 2014

@sissy27 len aby to nebolo tak, ze byt BOL babkin ale uz je ich 🙂 - to uz rypem a zachadzam mimo temy, v kazdom pripade... asi autorka diskusie nie je spokojna s tym, co si tu cita... asi cakala ine komentare...

jalucija
24. jún 2014

ja by som nedovolila babke platit. Aky uz len moze byt rozdiel v 1/3 a 1/4, Stoji to vobec za uvahu?

havana_frost
24. jún 2014

pripajam sa k nazoru, ze babka max 1/4. ze vy ledva vyzijete a ty si na materskej nie je babkin problem, stavim sa ze ani ona nema 'kralovsky dochodok' a ze z neho nemieni investovat na vasu podporu je jej vec. babka nie je stat aby prihliadala na to kto z vas je student, kto na materskej, kto je nezaopatrene dieta. ked sme uz pri tom, ona ako dochodkyna je tiez zo socialne slabsej a ohrozenej skupiny.

0silvia0
24. jún 2014

@evicita nuž, súdiac podľa komentára o mrkve pri tvojom profile, s babkou sa nemáte veľmi v láske? a od toho sa odvíjajú tretiny a štvrtiny 😒

dada1212
24. jún 2014

@evicita neviem čo sa ti zdá na tom nespravodlivé, babka sa asi nesprchuje 5 krát denne, nesedí celý deň za notebookom a asi nespí do obeda a potom celé noci nesvieti.
ako úprimne ked sa nad tým zamysliš, tak čo sa týka napríklad spotreby vody a elektriny, nezdá sa ti že babka by mala podľa toho čo minie platiť ešte aj menej ako štvrtinu? myslím si že malé dieťa a mladí dospelí ľudia minú oveľa viac vody a elektriny ako starý človek.
ked sa pozrieš na to nestranne, nemáš byť naozaj prečo nahnevaná, to že vám to nevychádza si musíte vyriešiť sami či už tým že nebudete toľko míňať alebo zvýšite príjmy a z druhej strany môžte byť radi , že aspoň niečo prispeje babka, lebo keby ste bývali sami mali by ste skoro rovnaké náklady a nikto by vám z nich 25 percent nezaplatil.

lipicano
24. jún 2014

Tak kludne sa do mna pustite, ale babka by mala platit tu 1/4 najmenej, kludne by mohla aj tu 1/3 alebo aj 1/2, nech mladým pomoze ak moze. Vsetky tu lutujete dochodcov, ake su socialne pripady...ok, su a aj ja by som im dopriala viac, ale takato mlada rodina nie je? Ved ked sa podeli ich prijem na osobu, tak maju menej ako dochodca pre seba dochodok, a to nehovorim o tom, ze rodina s detmi ma ovela vyssie vydavky ako dochodca. A ze byvaju u nej? A kolko by babka platila za byvanie, keby v byte byvala sama? Co tak pozriet sa na to z druhej strany, ze mladi jej pomahaju s vydavkami za byt, aby si babka mohla dovolit v nim zit? Zas nelutujme tu stale tych dochodcov, poznam vselijakych a vacsinou ti co zivoria si drzia velke byty a len preto im to nevychadza. Ovela viac lutujem mlade rodiny s detmi co musia vyzit zo 600 Eur, pritom riesit stresy s pracou, hypotekou....a tu na MK je takych dost. Prečo by babka nemala prihliadat na socialnu situaciu mladých? Ze nie je stát? Ved prave preto, ze nie je stát, ktory každému se..ie na hlavu, ale je ich najblizsi clovek, žije s nimi. Tym studentom je predsa jej dcera ci syn, a studuje preto, aby sa raz mali lepšie, aby sa jej vnuca malo lepšie a nakoniec aj ona, ked sa od nej odstahuju, lebo si budu moct dovolit svoje byvanie a nej potom pomozu s vydavkami. Ved od čoho je rodina, snad od toho, aby sa zaujimali jeden o druhého a pomáhali si...dobry clovek sa podeli a nehrabe pre seba. Ak takto vychovavate všetci svoje deti, čaká nas úžasná generacia sebcov.

havana_frost
24. jún 2014

@lipicano Najviac si asi narážala na môj príspevok a nepustím sa do Teba 🙂 Máš svoj názor a máš na to právo. Trochu ma mrzí, že súdiš druhých a nevieš koho ani za akých okolností. Ale sama vidíš pomer reakcií "za" a "proti", tak tam bude asi sever.

zuzanka.zuzu
25. jún 2014

@lipicano kde sa dáva palec dole? kks... za 50 rokov si spomeň na tento príspevok, keď od teba bude vlastné vnúča chcieť z cca 200e nájomného buď 70e ako 1/3 alebo 50e ako 1/4, pričom si ich zobrala k sebe do svojho bytu a to nielen vlastné vnúča, ale aj jejho/jej manžela (pre teba cudzí človek) a do toho, keď už máš mať na starobu kľud a maximálne sa s pravnúčatkom potešiť a ísť si domov oddýchnuť, tak budeš mať denne plný byt... no vieš čo, moja? keď už si spomínala tých 600e príjem, tak teraz platia napríklad z 200e nájmu babke cca 150e. tak však nech idú do prenájmu, nie? ten v hodnote cca 400e bude brnkačka zaplatiť... wth? chýbala som na matike či?

tova
25. jún 2014

ked byt patri babke manzela tak Fuj! ze sa nehambis staru zenu tak vyuzivat! dievca, ty asi nevies co je to chodit do prace na plny uvazok a splacat pozicku co??? dieta daj do skolky stat ti to zaplati a makaj, nielenze zaplat babkinu cast energii ale aj na dovolenku ju vezmi. ci budes sa este aj hadat kto babke zaplati pohreb lebo babka minie vsetky peniaze na vas a potom vsetci skladajte sa??

monciky
25. jún 2014

@evicita
bolo by dobre ozrejmit situaciu, preco byvate s babkou, v akom velkom byte byvate s babkou, ako s nou vychadzate a podobne...., ja neviem, keby si mala sama platit trebars 500€ hypoteku, naklady na elektrinu a vsetko ostatne, tak neviem ci by si nebola radsej za svoju situaciu....

ivka225
25. jún 2014

Odhadujem že rozdiel medzi tretinou a štvrtinou je niekde na úrovni 10 eur mesačne, stojí to vôbec za reč?

hellionka
25. jún 2014

@tova a ty asi nevies co je to aspon slusne sa vyjadrovať ...

tiwyna
25. jún 2014

@evicita ked je byt babkyn, tak mozete byt vobec radi, ze vam u seba umoznuje byvat, lebo keby ste mali ist do podnajmu, tak platite vsetko sami, plus este najomne, prenajimatelovi. Uz len to, ze vam tam babka umoznila byvat je od nej pekne, lebo stary clovek uz potrebuje klud, nie to este mat v byte dve male deti.Babka by nemala platit ani cent za najom.Moj nazor.

kaktusik007
25. jún 2014

@ivka225 maximalne 20 eur, viac to urcite nebude... a to aj ked by si delili elektriku a plyn..
@lipicano no.. asi nemas predstavu o vyske dochodkov... tak ti to ozrejmim -- asi 7 rokov som pracovala za mzdu vyssiu, ako je priemer v narodnom hospodarstve... napriek tomu mi vyratali dochodok 311 eur!!!!!! s takto nadpriemerneho platu.... Odkial to viem? som na invalidnom, a aby mohli vypocitat moj invalidny, museli mi najprv vyratat moj starobny dochodok...
takze odhadujem, ze babicka ma v tom lepsom pripade tych 300 eur dochodku. A to je podla mna prehnana suma, pretoze zeny vo veku babky (odhadujem jej tych tesne nad 70) niektore boli v domacnosti... takze je normalne, ak takato zena ma dochodok do 250 eur.... zial, nie je to muz - starala sa o deti a stat si takto vazi nasu pracu (prave roky na rodicovskej dovolenke mi sakra znizili moj dochodok).

A teraz si, mila
@lipicano predstav, ze mas 300 eur a z toho sa mas o seba postarat.... ak su v rodine taketo vztahy, ze sa riesi ci tretina ci stvrtina, tak asi jedlo spolocne moc nie je... a je sakra rozdiel, ci z dochodku 300 zaplatim najom 80, alebo 60 eur.... pomoc mladym je sice pekna, ale predsa ta babka nemoze na to ist na ukor seba sameho... A ci sa ti to paci, alebo nie, stari ludia byvavaju chori... Ja osobne davam iba za lieky a u lekarov 25 eur mesacne!!!!!
to len pre ilustraciu, ako skvelo sa maju dochodci.... A rozdiel medzi babkou a mladou matkou dvojrocneho dietata je ta, ze ta mlada matka moze ist pracovat a s tou financnou situaciou aj nieco spravit, aby si ju vylepsila.... ta babka tieto moznosti uz fakt nema - a ak by mala, tak z objektivnych dovodov uz fakt nevladze.

sissy27
25. jún 2014

@lipicano no ty si pekný kus onej... hneď takto zrána... keby babka bývala sama, tak môže voľnú izbu prenajať a ešte by bola v pluse... mladí nevedeli ani školu dokončiť a zamestnať sa poriadne, ale dieťa si rýchlo spraviť vedeli, a babka nech sa stará... ja mladé rodiny neľutujem - nikto im nekáže robiť deti, kým nie sú ako tak na vlastných nohách... prečo sa automaticky od rodičov či starých rodičov očakáva, že pomôžu??? to ani ty nevidíš, koľko energie a financií do teba investovali tvoji rodičia? nech je rodičovstvo akokoľvek krásne, je to absolútne podriadenie sa tomu drobcovi na pár rokov, celý životný rytmus, financie, plány, výber zamestnania, nákupy, proste absolútne všetko ide už len podľa dieťaťa... takže keď deti odrastú, je na mieste, aby si rodičia či starí rodičia konečne našli čas na seba, na svoje záľuby, aj keby to malo byť sledovanie telenoviel od rána do večera a nie sa zase starať o vnúčatá... ja som vďačná za všetko, čo mne dali a obetovali moji rodičia a starí rodičia a keďže už som dospelá, tak som na rade, aby som im to oplatila a nie ešte natŕčala ruku, nech mi dajú, pomôžu, zariadia... tiež sme nejaký čas žili s mojou babkou a umrela by som od hanby, keby som si od nej nechala zaplatiť 10€ za čokoľvek... dala mi do života oveľa viac ako peniaze a mne je len ľúto, že už jej to nikdy nebudem vedieť oplatiť...

tinach
25. jún 2014

Čo tak babku zbaviť svojpravnosti a zobrať jej cely dôchodok?! Hádam to nebudes stvrtinkovat, takto by bol cely tvoj 😝 co na tom ze vas pritulila, jej chyba, nemala to robiť ...

1andrea111
25. jún 2014

tiež si myslím v tomto prípade, žeby mala babka platiť 1/4. Ale chcem povedať, že nie vždy je to tak, že starí sú tí chudáci a mladí tí čo chcú na ich úkor žiť. Koľkokrát sú starí ľudia neskutočne lakomí, nedoprajú si ani základné veci napriek tomu, že majú z čoho. Budú len šetriť a šetriť do igelitky. Mám to doma, starký čo nedá na nič, žije s nami, má pekný dôchodoch (500 EUR) a našetrených kopu peňazí. Ale na raňaky či večeru si dá len suchý rožok, aby nemusel minúť, na stravu neprispeje, nič si nekúpi a nič si kúpiť nedá a čaká kto čo dá zadarmo. Nemá problém žiť na náš úkor. Jeho náklady sú na život možno 50 EUR mesačne. Možno raz peniaze ostatnú ale kto ich zdedí je už iná téma. A tiež si myslím že je to celé dosť o vzťahu, o tom, čo ten rodič dieťaťu dal, tak sa mu to zvyčajne vracia. Čítala som myšlienku, že staroba je ako pokladnica, z ktorej človek vyberá to, čo si tam celý život naukladal. Ja som na starkého nahnevaná, zato aký je a pritom on vyzerá, že je ten najväčší chudáčik.

levica1313
25. jún 2014

@evicita Babka má pravdu,už len tým,že je s vami aj vy ušetríte..

tykat
25. jún 2014

Prvá vec...
Kto u koho býva? Koho je byt ten určuje pravidlá, komu sa nepáči môže ísť tam kde mu to vyhovuje lepšie.
Druhá vec...
Neutiahnete to? Hm, tak buď sa odsťahujte do lacnejšieho alebo si nájdite podnájomníka, ktorý bude ochotný platiť viac.

jaron
25. jún 2014

@evicita
Veľa záleží od kontextu vzťahov. Pokojne môže byť vhodný aj pomer 1/2 ku 1/2, ale to iba v prípade, že iniciatíva dobrovoľne vyjde z babky (mamy...) ako túžba pomôcť mladým.

V prípade, že sa to však rieši skôr podľa akéhosi metra "má dať" a "dal", tak asi tá 1/4 je spravodlivá.

lipicano
25. jún 2014

Tak ja neviem, ale ja nevychovavam svoje deti preto, aby sa o mna o par rokov starali na oplatku oni, aby mi tak vratili moju vychovu a cas a financie...preboha, to co je? To vam vsetkym vystavuju rodicia ucet za vychovu??? Ved vychovavam svoje deti s laskou preto, ze som ich chcela mat a nie ako material na moju neskorsiu opateru. U nas v rodine to takto funguje uz generacie, ze rodicia su tu po cely zivot pre svoje deti, pomahaju im cely zivot, a cuduj sa svete - vzdy sme sa u nas vsetci vzajomne o tych starych a dozivajucich aj s laskou postarali. Kazdy ako mohol, bez ocakavania nejakej odmeny ci dedicstva, o tom nikdy v nasej rodine neboli hadky. Je pravda, ze zatial ani nebol v nasej rodine nikto, kto by pomoc zneuzival ci prizivoval sa, to je vsetko o charaktere a o tom, ako si rodic deti vychova. Ak ma dobry vzor v rodine a laskyplnu vychovu, tak sa sprava aj on k rodicom po cely zivot a tiez tak vychovava aj svoje deti. Pre mna je slovo rodina hlavne o tom, ze sme tu vsetci pre kazdeho v kazdom veku a situacii, zat ci nevesta nie je cudzi clovek a sobasom sa nerozdeluju nase zivoty. Ja neviem, ako ste tu vsetci vychovani, ze kazdy zije len za seba a vydeluje sa do centu a neberie ohlad na situaciu svojho najblizsieho. Nebudem tu na nikoho pouzivat ziadne expresivne vyrazy, zite si svoje zivoty a majte svoje nazory, ja mam svoj zivot a rodinu, o ktorej viem ze ma vzdy podrzi a ak by sa nam nedajboze stala nejaka katastrofa, ktora by ma dostala do tazkej socialnej situacie, nepovedia mi staraj sa sama o seba a o svoje decka ked si si ich uz raz urobila...