Nechcem druhé dieťa

atoskopetrik
22. apr 2014

Ahojte baby.mam 6 mesacneho synceka...a moj manzel by chcel dalsie dieta...stale mi dookola vravi, ze ho chce..ale ja uz dalsie dieta nechcem a vie to......porod som mala tazky, vyvolany a dalsieho porodu sa obavam..stale sa mi o tom porode sniva....môjho malého synceka mam nadovsetko rada...ale materska ma vôbec nenaplna a neviem si predstavit byt na dalsej....chcem sa vratit do prace a budovat si karieru, ktoru som zacala pred tehotenstvom...a uzivat si vsetok cas iba s mojim syncekom....viem, ze sa tu najdu aj mamicky, ktore ma budu odsudzovat ale je mi to jedno....poradte mi ako ho mam presvedcit, aby mi nevravel dokola ze chcem druhe dieta a bral do uvahy aj moje pocity?

manky28
22. apr 2014

..myslím,že skôr či neskôr ťa nechá a urobí si deti s inou..

jabadaba
22. apr 2014

@alohim nuz, zial taha. Aj v tom fungujucom, milujucom vztahu je jeden z partnerov, ktory taha za kratsi koniec. A to preto lebo v niecom zasadnom ustupil, niecoho sa vzdal v prospech rodiny ako celku. Na to sa nasledne nabaluje kopec inych dosledkov ako snehova gula...zena, deti, horsie uplatnenie, opat kompromisy ci ustupky co sa OCR tyka....a v konecnom dosledku tu mame dochodok, ktory je vyratuvany aj za obdobie starostlivosti o dieta. Cize zena dostane menej. Znova taha za kratsi koniec. Nemalujme si to tu na ruzovejsie nez to je.

jabadaba
22. apr 2014

@manky28 tak to bude potom riadny idiot.

jabadaba
22. apr 2014

@amouramour ono to az taky extrem neni, ze ano. Ked to tu tak clovek cita...

alohim
22. apr 2014

@jabadaba a neťahá...ženy zobuďme sa, čo je naša úloha? v súčasnosti je v móde sebectvo a karierizmus. Ale kto nechce mať deti, nech nemá a nemusí fňukať že o koľko je ochudobnená žena. Práve naopak, v tom všetkom čo si prežijeme vnímam pozitíva.

alohim
22. apr 2014

@amouramour vravela som o vztahu otvorenosti a lasky...kde sa clovek druhemu dava a dobrovolne sa obetuje. Ale ak sa niekto pozera na vztah, manzelstvo uz vopred cierno, urcite to tak bude...

slniecko2
22. apr 2014

@atoskopetrik Asi by si mu to mala povedať jednoducho: nikto ani on ta nemože nutit do dalsieho tehotenstva. Teraz je syncek este velmi maly a ty sa potrebujes spamatat. Vysvetli mu, ze po porode mas strach z dalsieho tehotenstva ale mozno sa to casom zmeni (nadej mu musis nechat a moze to byt aj parvda). Tiez mu vysvetli, ze ste obidvaja svojpravni ludia a ze sa rozhodujete spolocne takze ziadne nasilie. Inak ja som to mala podobne- manzel musime mat deti hned po sebe, lebo tak je to najlepsie. Nakoniec sme ich tak mali ale po tretom sa uz upokojil 😀 Ja som sice mala prvy porod narocny, bala som sa dalsich porodov, ale bolo to uplne ok a teraz sa tesime vsetci piati 😀 Ale nikto nema nikoho nutit na viac deti ak sam nechce. Teda ako riesenie neratam potrat. Drzim palce aby ste to nejako vyriesili

beruska141
22. apr 2014

@atoskopetrik ja som bola na tom rovnako, dlhy a tazky porod, na ktory myslim doteraz kazdy jeden den. este teraz sa mi chce plakat z toho, ake strasne to bolo. keby nie som nonstop na pasoch, tak neprehanam, ale asi vyskocim z okna uz na treti den rodenia a neotvarania sa.... a manzelovi som povedala, ze ziadne dalsie dieta nechcem , nech sa s tym zmieri. a hovorila som mu to este rok a pol potom a potom zrazu zo dna na den som si uvedomila, ze chcem dalsie babo, aj napriek tomu hroznemu porodu, a tak je dalsie babatko na ceste. porodu sa teraz praveze uz vobec nebojim, lebo ked som prezila ten prvy, co bol podla mna uz na hranici psychickeho zdravia a vobec prezitia, tak prezijem vsetko. lebo ako som zistila na porodnej sale, to telo strasne vela vydrzi a zomriet sa mu nechce, aj ked dusa po tom velmi tuzi. ty si este kratko po porode, povedz muzovi, ze ano, ale nie hned, za par rokov, ked male podrastie, trochu zasa popracujes na kariere a potom uvidis, sama prides s tym napadom - mat druhe bejby. lebo je to krasne... 😉

jabadaba
22. apr 2014

@alohim a taha! 😀

Ale jasne, zena je matka, vzdy nou bude, potialto fajn. Ale zobudme sa, presne tak. Kde zijeme? Kam sa ludska spolocnost posunula? To nie zeny fnukaju. Fnuka spolocnost, napr. kolko zena vypadne z prace, ako je ekonomicky tarchou, co vsetko ma dokazat, co vsetko ma vediet, co by vlastne chcela ked trcala doma s detmi a pod.....sak sa netvarme, ze tu mame sladky matriarchat s uctievanim zien matiek.

Mozem sa druhemu aj rozglejit od lasky, ale pritom nemozem uplne zabudat aj na seba. Takto to nefunguje. A nie je to vobec egoizmus. Takze zeny nemaju byt egoisticke a maju vyhoviet za kazdych okolnosti...no fajn.

Mna by vlastne zaujimalo kedy zena vyhovuje predstavam o skvelych zenach....Je slobodna, beda, bude sa chciet vydat a mat deti. Takze blika kontrolka. Je vydata a ma deti....nikto sa o nu extra nesklbe v profesnej oblasti. Nema deti, je karieristka. Nema karieru, je putka domaca... Kto tu je vlastne eogoistom? Ja by som to asi prehodnotila. 😀

jabadaba
22. apr 2014

@beruska141 presne tak, casom zafunguje aj spomienkovy optimizmus, trauma vysumi a tuzba po dietati sa ohlasi. Tuzit musia obaja. A najma ta zena, kedze jej sa to hlavne bytostne tyka...

kika76
22. apr 2014

beruska141, drzim ti palce a myslim na teba.... otvorila som tuto temu celkom nahodou, je to krasne, co pises a ako sa ten postoj v tebe postupne menil..... ja mam tri deti a vsetky tri porody boli prakticky bez vacsich problemov a vyrazne rychle / prvy rychly, druhy rychlejsi a treti som takmer nestihla prist do porodnice - normalne ako vo filme :D/, takze si vobec neviem predstavit, co si asi zazila /tri dni su pre mna velka neznama/, o to viac ta ale velmi obdivujem..... a aby som ta potesila- mat viac deti je nadherne, lasky je akosi stale viac a viac a pritom nikto nie je o nu ukrateny, prave naopak 🙂 tak vela stastia 🙂

meluela
22. apr 2014

To dnesna zena ma vystudovat vysoku skolu, pracovat a robit uzasnu karieru aspon 10 rokov a zaroven porodit pred 30, minut uspory na stokke extraneprakticky kocarik a trendy oblecko, par tydnov na dieta bilingualne hovorit lamanou anglictinou, namacat ho v bazeniku a spievat infantilne pesnicky s instruktorkou plavania, potom rychlo zohnat opatrovatelku, ist do fitnescentra lebo co si kolegovia pomyslia na bruchu ostali faldy, pracovat aspon z domu ked uz skoncilo to sestonedelie nech si nemyslia ze nema zaujem o pracu, postup, zavratnu karieru, nechat dieta s cudzou zenou, stat pri flipchartoch s nicnehovoriacimi prezentaciami a potajme na zachode si pricucnut odsavacku a chvilu sa pokusit o odsavanie mlieka (ked sa chce tak sa predsa da spojit kariera a rodina, ved to vsade pisu!!!), prihlasit dieta na anglictinu, cinstinu, babygolf, modeling, zohnat si pravnika ktory sa vyzna v rozvodoch, zorganizovat si zivot nanovo pri striedavej vychove, zohnat dietatu psychologa, zohnat sebe psychologa, objednat sa na plasticku operaciu (tie prsia dokelu ovisaju!), zurivo nadavat na vsetky tie neschopne matky ktore trcia doma, spoliehaju sa na manzela a nevedia sa same o seba postarat ...uspesna to zena ...

bejbinka
22. apr 2014

@jabadaba Mozem sa Ta nieco opytat a neber to v zlom, len by ma to zaujimalo (a zase odpovedat mozes a nemusis 😉 )...ci mas takyto postoj k ulohe matky preto, ze este nemas dieta/deti...alebo prave kvoli tomu?

niki101988
23. apr 2014

@atoskopetrik Ak to muž nevie akceptovať tak Ti tu moc nikto neporadí. Ja som pri spont. potrate takmer umrela a ako moj partner chcel dieťa tak ho chcieť prestal, sám keď ma tam videl na tom ARO. Myslím, že by si partnerovi mala spomenúť hrozu z porodu aj to aké to bolo ťažké a podobne. Chlap to nikdy podla mna nepochopí a ak áno tak tlieskam. Možno ked sa vrátiš do práce popracuješ na kariére, zistíš, že ešte bábo chceš a ak nie tak sa nič nedeje. Je to Tvoja slobodná vôľa a Tvoja vec či budeš mat jedno dve alebo žiadne

mmichael
23. apr 2014

@atoskopetrik ja som po prvom mala tie isté pocity, nakoľko som sa bála komplikácii, čo som mala pri 1. tehu, muž do mňa toľko hučal, aby sme mali druhé, až som povolila, celé tehotenstvo som sa triasla, aby som nemala problemy, hambím sa za to, netešila som sa na materskú, nevychutnala som si to, a teraz, mi to druhé dieťa robí najväčšiu radosť. Potom som zas ja pre zmenu cítila potrebu mať tretie dieťa, aby som si ja a asi aj jemu vynahradila to "vynútené" druhé tehotenstvo a vychutnala si to. Proste tak to život priniesol, keď si muž sem tam rypne, vidíš, nechcela si druhé a pozri, akú máš z neho radosť, aj sa zahambím, ale proste bolo to tak, priniesol to tak život.
Preto, ja si myslím, vyčkaj, až aj ty budeš cítiť potrebu mať dieťa...... 😉

kiwi82
23. apr 2014

ahoj, ved tvoj synček je ešte taký maličký, počkajte dva - tri ročky a možno sa aj tebe potom zažiada dalšie bábenko 🙂

jabadaba
23. apr 2014

@bejbinka deti mam. 🙂 A ano, tento postoj mam na zaklade ziskanych skusenosti.

jabadaba
23. apr 2014

@meluela 😀 alebo tzv. novodoby multifunkcny robot. 😀

klincek
23. apr 2014

@atoskopetrik podla mna vasu situaciu perfektne vystihuje tento prispevok od @jabadaba
"ono je jednoduche mat predstavy ked su vo faze len predstav. Veci mozu byt prebrate z kazdej strany pred manzelstvom, avsak realita vela meni. Ako sa vravi, clovek mieni, zivot, okolnosti a pod. menia. To na kolko deti sa clovek realne citi zisti az sa stane rodicom. Rovnako az nasledne pride na to nakolko sa dokaze karierne vzdialit. Toto zistis za pochodu, ked si hodena do vody a musis uz plavat. Dopredu sa LEN planuje. Preto je skutocne na mieste, aby tieto otazky muz prenechal laskavo zene, pretoze je to prave ona, ktora nesie takmer celu tarchu zakladania rodinky. Tak z hladiska vlastneho zdravia fyzickeho ako aj z hladiska psychickej pohody z tej zmeny, ktorej sa docka. Na mieste je preto respekt a aj pripadna akceptacia rozhodnutia. Predsa vsade to tak funguje, ze hlavne slovo ma ten, koho sa nejaka zalezitost najviac dotyka, nie? V tomto pripade je to prave zena."
lebo presne takto to je..planujete dve-tri deti, no potom pride nieco, co ta prinuti to prehodnotit..u teba tazky porod..a mozno aj ine veci, to vies sama najlepsie. ale ak si uz teraz prisla na to, ze nevydrzis byt trebars 5r v kuse na MD a RD, tak sa treba brat vazne a manzelovi neostava ine, len to akceptovat. treba si ho posadit a vysvetlit mu svoje dovody-nech ta pocuva, bez prerusovania a otazok..hlavne mu povedz, aby ti dal cas, kym na rozhovor o dalsom dietati budes pripravena (len na rozhovor, nie na dieta samotne!). a nech sa pripravi aj na mnoznost, ze dalsie nemusi byt, lebo sa nan mozno nebudes citit..a mozno ano, ale o 5-6 rokov..dolezity je cas a slovo "mozno".
o pocte deti vo vasej rodine v konecnom dosledku naozaj rozhodnes ty-lebo nikto a za ziadnych okolnosti ta neprinuti mat dalsie, ak nebudes sama chciet. a tlacenie "na pilu" moze veci skor zhorsit, ako to vacsinou byva..fakt sa nedaj donutit k niecomu, o com nie si presvedcena. zvlast ak ide o velke zivotne rozhodnutie, akym dieta urcite je.

vejula
23. apr 2014

@jabadaba ale to, že chce budovať karieru predsa vedela užpred prvým pôrodom... Neviem, ale rodinu tvori otec mama a deti, ano len žena môže vynosiť a porodiť, ale aj muž môže mať predsa nejaké tužby, nejaké predstavy o rodine. PRečo by mali byť vysmiate tým,že aj tak si ich neporodí. Mne to príde podobné, ako ked žena chce isť na potrat a muž s tým nesuhlasí, tak je to každému jedno, však žena ma na to právo a nikoho nezaujíma, že rozhoduje o živote dieťaťa, ktoré je i otcovo....

@atoskopetrik ak nechceš ostať na dalšej materskej, tak sa sPýTAJ MAnžela, že ked tuži po dalšom dieťati (v buducnosti), či by bol ochotný ostať na materskej on. Ak by si teda bola schopná zo svojho platu uživiť rodinu.

dandy05
23. apr 2014

@meluela este si zabudla okrem tychto vsetkych veci by ta ista zena mala udrziavat domacnost, nakupovat, upratovat, varit, prat trenky, obrabat zahradu, starat sa o svokrovcov a starych rodicov, a pri tych vsetkych pracach byt krasna mudra citliva chapajuca zena, skvela milenka co s pochopenim a neutichajucou žiadzou bude svojmu manzelovi chystat kedykolkvek chvile plne vasne a uspokojenia, ktora bude pre neho milenkou, partnerkou, kamaradom, chlapom, sluzkou a matkou v jednej osobe, aby mal pocit ze je ziadany, chceny, uspesny silny supersamec a nebodaj nemal pocit komplexu menejcennosti, nepochopenia ci inych vyhovorkach a nezacal si ho ventilovat na nejakej mladej bezdetnej naivnej dievcine ktora mu splni vsetko co mu vidi na ociach a svojimi nadpozemskymi vlastnostami vas zatieni tak, ze jej urcite v tom okamihu nebudete siahat ani po kotniky. a to je ta rovnost medzi chlapmi a zenami v manzelskych zvazkoch.

flower72
23. apr 2014

ak si to chce otecko vyskúšať, nech sa páči. Nechaj ho na rodičovskej a ak máš šancu zamestnať sa, tak choď. On bude ten strhaný chudák, čo nebude mať kedy jesť, v domácnosti bude bordel a ty sa budeš osobnostne rozvíjať. Môžeme tým chlapom priamo hovoriť, ale kým si to nezažijú na vlastnej koži, nepochopia.

jabadaba
23. apr 2014

@vejula vedela to, ale vies ako to je. Nakolko Ti ta kariera bude chybat zistis az neskor. Nic sa nevie dopredu, ak si vie niekto nalajnovat zivot a jeho smerovanie k plnej a bezvyhradnej spokojnosti, potom klobuk dolu., asi ma vizionarske a vestecke schopnosti. Obycajny smrtelnik toto vopred nevie, moze mat predstavy, ale tie podliehaju aj zivotym prilezitostiam, moznostiam a pod. Ani partnera vhodneho ako otca deti nestretnes presne podla nalinajkovaneho scenara...nic sa neda vobred matematicky presne zadat v zivote. Niekomu to tak funguje?

jabadaba
23. apr 2014

@flower72 asi tak. Kym niekto nechodi v topankach toho druheho tak nepochopi.

jabadaba
23. apr 2014

@dandy05 😀 😀 😀 sa tu rehocem.

lenbea
23. apr 2014

@atoskopetrik povedz, že je to ešte skoro, čo teda aj je. a že sa fakt bojis, bol pri pôrode, či si to nevie ani predstaviť? možno si raz maly sam zapyta surodenca a Ty zmeniš nazor. nie je dobre mať jedinačika, hlavne pre neho. ak miluješ jedno dieťa, budeš určite aj druhe a uvidiš, ako im spolu bude dobre. ale fakt je este čas. asi treba muža viac zamestnať, aby videl, že to neni len taka sranda, možno aj on potom polavi. normalne na niekolko hodin odid, ak sa nebojiš ho s nim tak dlho nechať.

lenorik
23. apr 2014

@atoskopetrik uplne ti rozumiem. Moja dcerka uz pojde do skolky, takze mi konci RD. A moj muz mi povedal, ze nech si spravime dieta teraz, alebo uz nikdy. A ja sa na druhe teraz necitim (A to nevravim, ze tvoj drobec ma len 6m). Nechcem ist z materskej na matersku. Milujem svoju pracu, som v nej dobra a potrebujem konecne zmenit vzduch. A tiez som este "nerozdychala" moj porod. Pre mna to vobec nebol krasny zazitok a uz vobec neplati, ze "na to proste zabudnes"...co mam Alzheimera, alebo co? 😀 Pamatam si kazdy detail a to to uz budu tri roky.

lenbea
23. apr 2014

@atoskopetrik ešte sa ho spytaj, či bude on na tej druhej materskej

libka1
23. apr 2014

ako mat doma 6 mesacne dieta tak druhe nechce 99% mamiciek... ved nech trocha vycka, ty tiez mozno zmenis nazor casom... sa mi zda nejaky hrrrrr 😀

veronicka1901
23. apr 2014

Ja ta neodsudzujem, je rozdiel mat dieta a dieta. Su deti, ktore pekne papaju, spia, vyhraju sa od malicka. A su deti, ktore nespia, nehraju sa, neposedia v kociku, placu. Bohuzial, nasa malicka bola ten druhy, tazsi pripad. Milujem ju nadovsetko, chcem aj druhe dieta, ale uz teraz sa bojim 😒.