Nenávidím svoju sestru. Celý život ma len zhadzuje a ponižuje
Zdravim Vás, uz dlho sa odhodlavam napisat sem a vyzalovat sa lebo som nestastna zo svojej sestry a z jej spravania ku mne..ja fakt neviem co to je za cloveka ale to ako sa ku mne cely zivot sprava je uz neunosne..je odomna o rok mladsia..ona bola vzdy ta krajsia a sikovnejsia umelecky nadaná..ja zas seda mys s kryvymi zubami velkym nosom ale zase s dobrou hlavou na ucenie..sestra si velmi dobre vzdy uvedomovala ako ju ostatní vnimaju a sebavedomie jej rastlo kozmickou rychlostou..a aby si svoju poziciu te krasnej, sikovnej, oblubene ešte viac utvrdzovala zamerala sa na mna a zacala ma vo vsetkom zhadzovat a ponizovat..smiala sa z mojho vyzoru..neustale som bola tercom jej vtipou hlupych narazok, robila doslova zo mna atrakciu pred jej kamaratkami..ked sa nedajboze o mna v puberte zaujimal nejaky chlapec hned sa smiala ze to musi byt nejaky magor..a ked k nam prisiel pytala sa ho ci je slepy alebo o co mu ide...toto som znasala dlhe roky..(samozrejme ze som nebola ticho..hadky medzi nami boli neskutocné..)..co na to nasi rodicia?..nic..oco vela pracoval nemal kedy riesit..a mamin postoj bol bud taky ze to prehanam alebo nas uzemnila ze sa nemame hadat ze sme len dve..(neriesila pricinu hadky)..no a teraz sme obe dospele ja mam 28 sestra 27 ..a toto vsetko pokracuje veselo dalej..kedze som si dala doporiadku svoj vyzor ( zuby, nos)..sestra si nasla ine odvtevia v ktorych si moze na mne zgustnut..vydala som sa mam dobreho muza a zdraveho 2 rocneho synceka ktory nam robi radost...financne sme tiez na tom celkom dobre..to ze mam usporiadany a spokojny zivot a zdrave krasne dieta vsak sestre zase lezi v zaludku a zacala na mna utocit ako na matku( pritom ona sama dieta ešte nema)..vraj maly chodi spinavy..vraj je spomaleny vo vyvoji..( v aprili mal dva roky, je odplienkovany, rozprava nam uz vo vetach vie napcitat do 15 vie sa sam najest a obliect...akurat co nam robi problem e ze sa nevie akosi naucit farby..a to podla sestry mal uz davno vediet..)..ked videla ze s tymito utokmi a blbymi poznamki na adresu mojej starostlivosti o maleho nepochodi lebo uz ju aj mama a dalsie zeny z rodiny okrikli tak si dlho hladala zas nieco zaco ma kritizovat..a nedavno to prislo..vraj jej smrdim...ano dobre citate..prisla som nedavno ku rodicom (sestra byva vo vedlajsom dome)..boli tam aj dve susedky a mamina sesternica..sedeli sme na gauci a zrazu mi sestra pred vsetkymi zahlasi ze kedy som sa naposledy sprchovala lebo je ma citit dost..tak sa jej pytam ze co to tara ze vsak sa sprchujem denne ze to dobre vie..odmalicka sme ktomu boli obe vedené nasou mamou ktora bola vzdy az prehnane cistotna.. odmalicka mame obe zakodovane sa denne sprchovat nosit stale len oprate vonave veci pouziat kozmetiku..vsak to je samozrejma vec..a takto som dosla presne v ten den k nasim..susedky aj mamina sesternica vratane mamy ostali zarazene sa divat na sestru ze co to zahlasila..a mama ju okrikla ze nech si ide dat vysetrit nos..lebo len ona asi daco citi..na druhy den som rano som si sla vybalit tasku s vecami ( byvam dalej od nasich tak chodim na vikend)..a nemohla som ju nikde najst..pytam sa sestry ze kde mam oblecenie tak mi odvetila ze ho dala do pracky lebo smrdelo..ze asi mi doma pracka nefunguje..vtedy som na nu vyletela ze ci je normalna ze vsetky tie veci som si doniesla oprate ciste a vonave..ze co si to uz dovoluje..tak zas ona na mna na oplatku vybehla ze tie veci pachli potom a ze som asi blba ze to necitim..no proste je mi z nej zle uz ...a je toho ovela viac co mi robi..len keby som to mala vsetko popisat sedim tu do vianoc..poslednu dobu sa jej vyhybam ako mozem..ale vzdy ked pridem k nasim je tam nasackovana a hlada za co ma moze zase zhodit..hadat sa uz nevladzem..ja ju ani nevnimam ako sestru..ale ako dajaku cudziu..ani neviem vlastne čo..rada by som to pomenovala ale neviem..
Stručné zhrnutie
- Dlhodobé ponižovanie a zosmiešňovanie súrodenca často zodpovedá dynamike s prvkami narcistickej poruchy osobnosti a odporúča sa obmedziť kontakt, nastaviť jasné hranice a vyhľadať psychologickú pomoc pre obete aj pozorne zvážiť odbornú intervenciu pre agresora.
- Ak rodičia nereagujú alebo emocionálne vydierajú („to neprežije“), praktické kroky sú: neprichádzať na rodinné návštevy počas prítomnosti agresora, pozvať rodičov k sebe, obmedziť návštevy na krátke „na otočku“ a písomne stanoviť hranice.
- Keď sú útoky smerované na dieťa (obvinenia zo zanedbania, „spomalenia“), odporúča sa evidovať incidenty, okamžite chrániť dieťa (súkromné prostredie, obmedzenie prístupu agresora) a konzultovať psychológa alebo psychiatra; niektorí diskutujúci tiež navrhli odborné vyšetrenie agresora.
Najčastejšie otázky
Q: Ako mám obmedziť kontakt so súrodencom, ktorý ma systematicky ponižuje?
A: Odporúčané kroky sú prerušit alebo minimalizovať návštevy u rodičov, pozvať rodičov k sebe domov, udržiavať návštevy „na otočku“ (krátke), napísať list stanovujúci hranice a pri príchode súrodenca okamžite odísť.
Q: Čo robiť, keď súrodenec útočí na moje dieťa slovne alebo ho obviňuje z vývojových problémov?
A: Zaznamenávajte dátum, čas a text poznámok; požiadajte matku/rodičov, aby sestru neprevádzali pri vašich návštevách; ak útoky pokračujú, prerušte návštevy a obráťte sa na psychológa na podporu dieťaťa a rodiny.
Q: Kedy vyhľadať psychológa alebo psychiatra v rodinnom konflikte so súrodencom?
A: Diskusia odporúča psychológa pre obeť na spracovanie traumy a nácvik asertivity; pri podozrení na vážnejšie poruchy osobnosti u agresora navrhujú odborné vyšetrenie psychiatrom.
Q: Aké konkrétne knihy alebo zdroje boli v diskusii odporučené pre pochopenie rodinných narcistických dynamík?
A: Odporučili knihu Jiřina Prekopová „Prvorodené dieťa“ a anglickú knihu „Will I Ever Be Good Enough? Healing the Daughters of Narcissistic Mothers“.
Q: Ako presvedčiť rodičov, aby riešili správanie druhého dieťaťa?
A: Diskutujúci odporúčajú dať rodičom jasnú voľbu: buď upravia správanie svojej dcéry (napríklad nepustia sestru pri návštevách), alebo autorka/príbuzný prestane k nim chodiť; tiež sa odporúča dôsledne aplikovať túto dohodu.
Q: Môžem pozvať rodičov k sebe, keď je otec na vozíku a mám byt bez výťahu?
A: V diskusii navrhli riešenia typu vziať otca na prechádzku, na kávu alebo na zmrzlinu mimo domu a vrátiť ho po dvoch hodinách, aby sa obmedzil pobyt v prostredí, kde sa agresor zjavuje.
Závery z diskusie
Zhoda
- V diskusii prevládal názor, že treba obmedziť alebo prerušit kontakt so súrodencom, ktorý systematicky ponižuje.
- Všetci odporúčali vyhľadať psychologickú pomoc pre obeť na spracovanie traumy a nácvik asertivity.
- Viacerí navrhovali, aby rodičia prijali konkrétne opatrenia (nevpúšťať agresora na návštevy alebo prísť k obeti).
Sporné názory
- Niektorí odporúčali priame konfrontovanie a „vyliať si srdce“ pred rodinou, zatiaľ čo iní odporúčali úplnú ignoráciu a okamžité prerušenie kontaktov.
- Niektorí radili humorné alebo verbálne „vrátenie“ útokov, zatiaľ čo iní navrhovali hľadať odbornú psychiatriu pre agresora.
Otvorené otázky
- Môže sa človek s narcistickými prejavmi trvalo zmeniť bez vlastnej motivácie alebo odborného zásahu?
- Ako zabezpečiť dlhodobú ochranu dieťaťa v rodine, kde rodičia pasívne tolerujú ponižovanie?
Spomenuté značky a firmy
žiadne
Spomenuté produkty a metódy
psychológ, psychiatra/psychiatria, terapia, prerušit kontakt, ignorácia, písomné stanovenie hraníc (list), zaznamenávanie incidentov, knihy (Jiřina Prekopová "Prvorodené dieťa", "Will I Ever Be Good Enough? Healing the Daughters of Narcissistic Mothers"), pojmy: narcistická porucha osobnosti, gaslighting, stonewalling
Miesta a osoby
Jiřina Prekopová, Bert Hellinger
No z tvojho príspevku až do očí bije že Tvoja Zlatá Setricka na teba žiarli a to riadne...ako píšeš máš fajn muža,šikovné dieťatko a ona to nevie prekusnut.Smutne je že tvoji rodičia to nechali tak už v detstve.A sama poznám osobu ktorá rada zhadzuje člena svojej rodiny a poviem Ti nikto ju nemá rád.Ja osobne sa zle cítim v spoločnosti keď zhadzuje tú osobu je mi to veľmi nepríjemné.Na tvojom mieste sa porozprávam s mamou že pokiaľ chce aby si tam chodila buď si s dcérkou urobí poriadky alebo tam nebudes chodiť.Je to až smutné že dospelá žena sa tak chová.Mne by asi praskli nervy a jednu výchovnú už by som jej dala keďže výchova v tomto zlyhala.A ukončila by som s ňou vzťahy...
@bluka2 tak tak, presne, aj mne toto napadlo, ze tou traumou zivila a preniesla tske krehke primerie na svoju novu rodinu. Chapem okolnost, ze mama nespracovala traumu. .ani neviem popravde, ci sa taka trauma da spracovat, je to velmi tragicke umrtie surodenca...zrazenim autom. Kazdopadne autorka musi mysliet na seba a svoju rosinu...tej povodnej rodine, aspon na urrovni ammy sa da uz len tazko v tomto veku pomoct.
Ja by som na tvojom mieste urobila nasledovne. Zavrela by som sa niekde do miestnosti kde by sme boli len my dve samy. Dala by som s nou vazny, uprimny rozhovor bez kriku, uraziek, napadania. Doslova by som si pred nou vyliala srdce, povedala jej vsetko, co ako citim, ako ma neskutocne uz cele roky jej spravanie zranuje ale aj napriek tomu ju mam rada a zelala by som si aby sa nas vztah zmenil. Spytala by som sa jej preco ma nema rada, ci som jej nejako v zivote ublizila ked ma pocit, ze sa ku mne moze takto spravat. Cakala by som na odpoved. Zaroven by som ju upozornila, ze ak nemieni svoje spravanie ku mne zmenit tak s nou ako so sestrou koncim a stane sa pre mna uplne cudzou osobou. Bud sa v nej pohne svedomie, zamysli sa nad sebou a nastane zmena alebo je to neskutocny egoista, ktory ti na tie sracky serie. Ty budes moct spokojne zit, ze si jej dala sancu.
V rodinách to tak býva, že jedno dieťa trochu uprednostňujú, ale už ako dospelé zisťujete, čo je skutočná hodnota, ako sa vysporiadať so všetkým, čo život prinesie.
Niektorí aj dospelí ľudia sú takí neemaptickí, alebo majú obavy, že ty môžeš byť celkove úspešnejšia ako ona, nechce prísť o to prvenstvo, ktoré mala od mala, môže byť za tým aj závisť. Môže byť aj to, že sa jej nedarí otehotnieť.
Ja by som jej povedala telefonicky, že keď sa jej nepáči niečo, tak nech k rodičom nechodí, keď tam prídete vy a nestará sa o vaše dieťa, ale o svoje. Ale vyzerá to, že táto rodina ako celok je skôr mínus, aj mama, by mala obe deti brať rovnako. Ja by som jej to povedala, že u vás je všetko v poriadku, aj s dieťaťom a nikto okrem ních nerozpráva také veci, takže radšej k nim nebudem chodiť, pretože toto nepotrebujem.
A neísť tam, ako budú reagovať. Toto by mohlo mať zlý vplyv aj na dieťa, keď bude väčšie.
Normalne nemam slov neverim,ze taka sestra moze existovat. To je chudera. Moze sa 28 rocna baba takto spravat? Nema ona nejaku chorobu? Byt vasou mamou,tak ju "spucujem",ze sa na slovo nezmoze. Ja by som s nou pohovorila medzi 4 ocami,uprimne sa porozpravat. Nebol na nu v detstve vyvijany tlak? Nebola ta,ktora musela vsetko zvladnut perfektne?
Autorka, tvoja sestra má narušenú osobnosť - sýti sa ponižovaním teba 😢
Narcistická dynamika v rodine sa prenáša - narcis je s vysokou pravdepodobnosťou tvoja matka, ktorá ju vedome alebo nevedome podporuje v takomto správaní.
Ty plníš v rodine úlohu obetného baránka - fackovacieho panáka a sestra je "zlaté dieťa".
Celé roky sa sestra "sýti" tvojím ponižovaním .... prostredie ju chtiac i nechtiac podporuje ☹
Ty máš jedinú šancu - okamžite sa odstrihnúť a vyhľadať terapeuta, ktorý s tým má skúsenosti. Rozhovor so sestrou je zbytočný, ona iná nebude.
To by sama musela chcieť . Matke vysvetli, že už jej nebudeš robiť boxovací mech . Pozbieraj sa, daj si odstup od "rodiny" - celé roky nečinne pozerali na to, ako sa po tebe vozí.
Ak budú mať záujem sa k tebe správať s úctou, daj im šancu. Ale podmienky už diktuješ TY !!!
Želám ti veľa šťastia 🙂 .... nič zlé si neurobila...len si sa nechtiac stala súčasťou niečoho nenormálneho. Ale zjavne si silná, keď si dokázala vytvoriť novú zdravú rodinu - drž sa toho nového a staré nechaj v minulosti. 🙂
to su tzv. surodenci narcisti..precitaj si nieco o narcizme na nete, alebo o emocnych upiroch, vela je toho v anglictine, ak vies po anglicky. tito ludia pouzivaju casto manipulaciu, gaslighting, stonewalling, to su vsetko veci, ktore by ti mali skreslit realitu. Proste nema to v hlave ok, ma nizke sebavedomie a ventiluje si to na tebe, si jej boxovaci pytlik. Idealne ak zasiahnu rodicia, inak to mas narocne, ak su ticho, vies ako sa vravi kto mlci ten svedci. Aj ticho jej nahrava, aby ta ponizovala. Oni tito ludia si libuju v ponizovani druhych.
Tvoja sestra je zakomplexovana krava. Ja by som jej bola vylepila minimalne za tie reci o tvojom synovi (ktory je mimochodom sikovnejsi ako vacsina deti, co poznam). Skusila by som sa s nou porozpravat a na rovinu sa jej opytat, ze co ma za problem, lebo toto jej spravanie uz davno prekracilo vsetky medze. Ak by s nou nebola rozumna rec, prerusila by som akykolvek kontakt.
Ahoj. Nedavno jedna mamicka tu postla uplne vystizny obrazok, a prisiel mi uplne vo vhodnom case! (Sorry mamicka, dovolim si zdielat. 🙂 ) Zober si z toho i ty nieco svoje... 😉
Viem ta velmi dobre pochopit, sestru sice nemam, ale stacila mi moja matka a byvale kolegyne + sefky. Neznizovat sa na ich uroven dohovaranim im ci nedajboze prosikanim. Debili hovoria inou recou a my nemluvime predsa jazykom ich kmena. 🙂 Vyriesila som to proste totalnym odstrihnutim takych negativnych ludi zo zivota, nemaju ti dat co dobreho. S matkou uz roky nekomunikujem (ano, som z tych zien s menej stastia na rodinu...zatial) no a v praci stacila vypoved okorenena horucou atmoskou 🙂 (pod dotycnymi zadkami, nech si svoje resty hasia sami). 🙂
Hlavne sa s nikym nenatahuj, nerozculuj, no hlavne NETRAP, ajtak ta nikdy nepochopia. Plus cim viac sa budes snazit ich presvedcit, tym viac budes v ich ociach za chuderu a traposku. To ti nieje vobec treba. Mas len jedno zdravie a jeden zivot. Prezi ho stastne. Podla mna ho mas naozaj krasny! 🙂 🙂 🙂
Uzivaj. 🙂 Aj s tvojou vlastnou rodinkou. A vyhladavaj len to dobre a negativnym osobam sa oblukom vyhybaj. 😘 Drzim palce. 🙂
A vies, bude to zniet asi otrepane, ale fakt kazdy si nesieme v zivote nejake to svoje bremeno, zvadzame boj, mame tazkosti, neprijemnosti s niecim atd. Aj o tom zivot asi ma byt. Naucit sa s tym zit (prijat to a vyrovnat sa s tym, ako to je). Iste veci (ludi) asi nikdy vobec nezmenime. Potom by bol zivot faaakt ze fest gombicka. 🙂 😃 😎
no ako pises ma vsetko co si moze priat, ale to je len navonok. vo vnutri je nespokojna sama so sebou. potrebuje sama sebe dokazovat, ale i ostatnym, ze je uzastna, tym ze tebe robi napriek. podla mna musis ty zmenit postoj k nej, ona musi vidiet ze toto co ti robi, ze teba to nijak nerozhodi, nerozculi. verim ze je tazke nereagovat, ale podla mna ked bude vidiet, ze s tebou to nehne, ze jednym uchom dnu a druhym von, ze nebudes nijak reagovat na tie jej reci, ani sa branit ani utocit, tak si bude hladat inu obet. co pre teba bude dobre, ale ju lutujem, lebo ona musi byt riadne nestatny clovek vo svojom vnutri a toto jej to este zhorsi. ale to jedine ona si moze sama pomoct, najst si pomoc, ktora ju nauci mat sa dara. ja by som jej na kazdu tu jej pripomienku odpovedala > dakujem cenim si tvoj nazor a viem ze mi chces dobre, ale robim to tak ako si ja myslim ze je spravne... |aj ked to tak asi nieje :D | a dalej sa k tomu nevyjadrovat. a ak zas by zacala, zas by som zopakovala tu istu vetu :D:D
Od malicka musi na teba mega ziarlit za to, ze si mudrejsia, doteraz sa zrejme cez to nepreniesla
Inak ak by ta tato tema zaujimala hlbsie, precitaj si knihu od psychologicky Prekopovej - Prvorodene dieta
Ahoj autorka,neda mi nereagovat. Ja som mala podobny pripad,ale len s "kamoskou".Tiez si na mne roky masirovala svoje ego. Ja som bola hlupa a naivna cele roky,ale uz sa to nedalo vydrzat. Stretavania s nou ma neskutocne ubijali lebo vecne musela zatat do ziveho.Vedela o mojich slabinach a ked mohla zatala. Ja som bola vycerpana psychicky a zaoberala som sa tymi jej urazkami a zhadzovanim ma. Ziarlila lebo sme boli financne s muzom v pohode.Ziarlila na moj vyzor,postavu,dom,auto proste vsetko...(Teraz si nemysli,ze sa chvalim).ALE aj ja som mala svoje problemy v rodine s muzovou dcerou. A dost zavazne. A ona o nich vedela a samozrejme jej robilo dobre mi to stale pripominat a smiat sa mi do tvare. Robila to rafinovane,ze akoze ona sa snazi len poradit a porozpravat,ale presne vedela ako ma zranit ked mi bolo najhorsie.Milion inych veci a ja hlupa som so sebou nechavala toto robit. Vo vsetkom sa porovnavala a superila so mnou,ale ja som to nevidela lebo som si naivne myslela,ze je to kamaratka.Az mi to zacalo dochadzat a prerusila som kontakty. Este dlho mi vypisovala sms na sviatky,snazila sa dovolat,ale uz som ju ignorovala.Cele to bola moja obrovska chyba. Lepsie povedane v mojom nizkom sebavedomi. Cely zivot som bola utiahnutejsia a dovolila som ludom sa na mne vozit. Az mi to zacalo dochadzat cele. Do toho mi zomrela mamka a to ma polozilo na kolena!!! Vtedy sa vo mne nieco zlomilo a povedala som si dost,ruky prec od takych ludi. Uz naozaj nikdy viac toto nenecham na sebe robit nikomu. Teraz mam malu dcerku a ten obranarsky pocit sa este znasobil. Za seba radim-IGNORUJ JU a NEPUST SI JU K TELU. Prerusit vsetky kontakty a zistis, ze sa Ti lepsie dycha a zije. Taky ludia sa nezmenia len si budu liecit svoju narusenu psychiku,komplexy,nizke sebavedomie....ja uz dnes som mozno paranoidna a skumam ludi vo svojom okoli,ale to len preto,ze nechcem mat okolo seba taku zlu energiu a chcem zit v klude.Nenechaj si to od nej....
Ja by som jej dala okúsiť jej medecinu. Keď začne, tak by som ju totálne zhodila štýlom, že “kto ti dal právo sa takto so mnou baviť? Nehanbis sa?” Pekne pred celou rodinou
@yollanda alebo skor i "To co si dovolujes???" "Hlad si svoje." "Staraj sa o seba." "Pytal sa ta tu niekto na tvoj nazor?" / "Beriem na vedomie tvoj nazor, pre mna vsak nieje dolezity / podstatny." "Do toho teba vobec nic."..uff, to oblecko by som fakt predychavala tazko (najma ak by to boli jemne veci prane na silnom programe), veru posobenim aj mojej ruky by sa jej hlava otocila (nielen) o 360°... autorka dobre urobila a verim, ze uz jej ma plne zuby.....
podla mna ma ona problem a ziarli na teba a zavidi, vacsinou takto na druhych hladaju chybu tí, ktorí su nespokojni so svojim zivotom a kompenzuju si ho takymto sposobom, mozno by pomohla tvoja reakcia bez slov, hodit na nu usmev, ci miknut plecom, pripadne odist z miestnosti. A ver mi, dieta mas sikovne, mnohe deti nevedia rozpravat vo vetach ako 3-j rocne, na farby ma dost casu, nevravim, ze neexistuju deti, ktore neovladaju farby v 2 rokoch, isto su, ale mozno 2% zo vsetkych deti, farby maju deti ovladat, ked idu do skoly...,
Predpokladam ze tvoja sestra chodi k vasim aj sama. Mohla by ti dat priestor aby si aj ty bola niekedy s mamou sama, vychutnat si ju, porozpravat sa.
Mas to tazke. Nemozes pred vasimi povedat ani len to ze je to krava.
Paci sa mi, ze sa ta tvoj muz zastal. Nabuduce nech jej rovno jednu vypali ked bude kydat na vasho syna.
Ignoracia je najlepší liek na psychicky chorých ľudí. Nikdy som neverila, ale mam to otestované. Ak ju budeš ignorivat donekonečna, raz príde nato, že sa jej neoplatí dobiedzat sa. Ci to bude o mesiac, pol roka, rok, ale príde ten čas,ver mi.


@bluka2 to bol aj pripad mňa a mojej sestry. Vždy podceňovanie moje sebavedomie prerástlo do depresií a komplexov .. popracovala som na sebe prestala som sa cítiť ako obeť (práca to bola náročná a dlhá ) a dnes sme so sestrou kamošky 🙂 žije v zahraničí takže sa vídame málo ale nedá sa to porovnať dnes a predtým 🙂