icon

Nenávidím svoju sestru. Celý život ma len zhadzuje a ponižuje

14. máj 2020

Zdravim Vás, uz dlho sa odhodlavam napisat sem a vyzalovat sa lebo som nestastna zo svojej sestry a z jej spravania ku mne..ja fakt neviem co to je za cloveka ale to ako sa ku mne cely zivot sprava je uz neunosne..je odomna o rok mladsia..ona bola vzdy ta krajsia a sikovnejsia umelecky nadaná..ja zas seda mys s kryvymi zubami velkym nosom ale zase s dobrou hlavou na ucenie..sestra si velmi dobre vzdy uvedomovala ako ju ostatní vnimaju a sebavedomie jej rastlo kozmickou rychlostou..a aby si svoju poziciu te krasnej, sikovnej, oblubene ešte viac utvrdzovala zamerala sa na mna a zacala ma vo vsetkom zhadzovat a ponizovat..smiala sa z mojho vyzoru..neustale som bola tercom jej vtipou hlupych narazok, robila doslova zo mna atrakciu pred jej kamaratkami..ked sa nedajboze o mna v puberte zaujimal nejaky chlapec hned sa smiala ze to musi byt nejaky magor..a ked k nam prisiel pytala sa ho ci je slepy alebo o co mu ide...toto som znasala dlhe roky..(samozrejme ze som nebola ticho..hadky medzi nami boli neskutocné..)..co na to nasi rodicia?..nic..oco vela pracoval nemal kedy riesit..a mamin postoj bol bud taky ze to prehanam alebo nas uzemnila ze sa nemame hadat ze sme len dve..(neriesila pricinu hadky)..no a teraz sme obe dospele ja mam 28 sestra 27 ..a toto vsetko pokracuje veselo dalej..kedze som si dala doporiadku svoj vyzor ( zuby, nos)..sestra si nasla ine odvtevia v ktorych si moze na mne zgustnut..vydala som sa mam dobreho muza a zdraveho 2 rocneho synceka ktory nam robi radost...financne sme tiez na tom celkom dobre..to ze mam usporiadany a spokojny zivot a zdrave krasne dieta vsak sestre zase lezi v zaludku a zacala na mna utocit ako na matku( pritom ona sama dieta ešte nema)..vraj maly chodi spinavy..vraj je spomaleny vo vyvoji..( v aprili mal dva roky, je odplienkovany, rozprava nam uz vo vetach vie napcitat do 15 vie sa sam najest a obliect...akurat co nam robi problem e ze sa nevie akosi naucit farby..a to podla sestry mal uz davno vediet..)..ked videla ze s tymito utokmi a blbymi poznamki na adresu mojej starostlivosti o maleho nepochodi lebo uz ju aj mama a dalsie zeny z rodiny okrikli tak si dlho hladala zas nieco zaco ma kritizovat..a nedavno to prislo..vraj jej smrdim...ano dobre citate..prisla som nedavno ku rodicom (sestra byva vo vedlajsom dome)..boli tam aj dve susedky a mamina sesternica..sedeli sme na gauci a zrazu mi sestra pred vsetkymi zahlasi ze kedy som sa naposledy sprchovala lebo je ma citit dost..tak sa jej pytam ze co to tara ze vsak sa sprchujem denne ze to dobre vie..odmalicka sme ktomu boli obe vedené nasou mamou ktora bola vzdy az prehnane cistotna.. odmalicka mame obe zakodovane sa denne sprchovat nosit stale len oprate vonave veci pouziat kozmetiku..vsak to je samozrejma vec..a takto som dosla presne v ten den k nasim..susedky aj mamina sesternica vratane mamy ostali zarazene sa divat na sestru ze co to zahlasila..a mama ju okrikla ze nech si ide dat vysetrit nos..lebo len ona asi daco citi..na druhy den som rano som si sla vybalit tasku s vecami ( byvam dalej od nasich tak chodim na vikend)..a nemohla som ju nikde najst..pytam sa sestry ze kde mam oblecenie tak mi odvetila ze ho dala do pracky lebo smrdelo..ze asi mi doma pracka nefunguje..vtedy som na nu vyletela ze ci je normalna ze vsetky tie veci som si doniesla oprate ciste a vonave..ze co si to uz dovoluje..tak zas ona na mna na oplatku vybehla ze tie veci pachli potom a ze som asi blba ze to necitim..no proste je mi z nej zle uz ...a je toho ovela viac co mi robi..len keby som to mala vsetko popisat sedim tu do vianoc..poslednu dobu sa jej vyhybam ako mozem..ale vzdy ked pridem k nasim je tam nasackovana a hlada za co ma moze zase zhodit..hadat sa uz nevladzem..ja ju ani nevnimam ako sestru..ale ako dajaku cudziu..ani neviem vlastne čo..rada by som to pomenovala ale neviem..

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 22. jún 2026 · 155 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Dlhodobé ponižovanie a zosmiešňovanie súrodenca často zodpovedá dynamike s prvkami narcistickej poruchy osobnosti a odporúča sa obmedziť kontakt, nastaviť jasné hranice a vyhľadať psychologickú pomoc pre obete aj pozorne zvážiť odbornú intervenciu pre agresora.
  • Ak rodičia nereagujú alebo emocionálne vydierajú („to neprežije“), praktické kroky sú: neprichádzať na rodinné návštevy počas prítomnosti agresora, pozvať rodičov k sebe, obmedziť návštevy na krátke „na otočku“ a písomne stanoviť hranice.
  • Keď sú útoky smerované na dieťa (obvinenia zo zanedbania, „spomalenia“), odporúča sa evidovať incidenty, okamžite chrániť dieťa (súkromné prostredie, obmedzenie prístupu agresora) a konzultovať psychológa alebo psychiatra; niektorí diskutujúci tiež navrhli odborné vyšetrenie agresora.


Najčastejšie otázky

Q: Ako mám obmedziť kontakt so súrodencom, ktorý ma systematicky ponižuje?
A: Odporúčané kroky sú prerušit alebo minimalizovať návštevy u rodičov, pozvať rodičov k sebe domov, udržiavať návštevy „na otočku“ (krátke), napísať list stanovujúci hranice a pri príchode súrodenca okamžite odísť.

Q: Čo robiť, keď súrodenec útočí na moje dieťa slovne alebo ho obviňuje z vývojových problémov?
A: Zaznamenávajte dátum, čas a text poznámok; požiadajte matku/rodičov, aby sestru neprevádzali pri vašich návštevách; ak útoky pokračujú, prerušte návštevy a obráťte sa na psychológa na podporu dieťaťa a rodiny.

Q: Kedy vyhľadať psychológa alebo psychiatra v rodinnom konflikte so súrodencom?
A: Diskusia odporúča psychológa pre obeť na spracovanie traumy a nácvik asertivity; pri podozrení na vážnejšie poruchy osobnosti u agresora navrhujú odborné vyšetrenie psychiatrom.

Q: Aké konkrétne knihy alebo zdroje boli v diskusii odporučené pre pochopenie rodinných narcistických dynamík?
A: Odporučili knihu Jiřina Prekopová „Prvorodené dieťa“ a anglickú knihu „Will I Ever Be Good Enough? Healing the Daughters of Narcissistic Mothers“.

Q: Ako presvedčiť rodičov, aby riešili správanie druhého dieťaťa?
A: Diskutujúci odporúčajú dať rodičom jasnú voľbu: buď upravia správanie svojej dcéry (napríklad nepustia sestru pri návštevách), alebo autorka/príbuzný prestane k nim chodiť; tiež sa odporúča dôsledne aplikovať túto dohodu.

Q: Môžem pozvať rodičov k sebe, keď je otec na vozíku a mám byt bez výťahu?
A: V diskusii navrhli riešenia typu vziať otca na prechádzku, na kávu alebo na zmrzlinu mimo domu a vrátiť ho po dvoch hodinách, aby sa obmedzil pobyt v prostredí, kde sa agresor zjavuje.

Závery z diskusie

Zhoda

  • V diskusii prevládal názor, že treba obmedziť alebo prerušit kontakt so súrodencom, ktorý systematicky ponižuje.
  • Všetci odporúčali vyhľadať psychologickú pomoc pre obeť na spracovanie traumy a nácvik asertivity.
  • Viacerí navrhovali, aby rodičia prijali konkrétne opatrenia (nevpúšťať agresora na návštevy alebo prísť k obeti).


Sporné názory

  • Niektorí odporúčali priame konfrontovanie a „vyliať si srdce“ pred rodinou, zatiaľ čo iní odporúčali úplnú ignoráciu a okamžité prerušenie kontaktov.
  • Niektorí radili humorné alebo verbálne „vrátenie“ útokov, zatiaľ čo iní navrhovali hľadať odbornú psychiatriu pre agresora.


Otvorené otázky

  • Môže sa človek s narcistickými prejavmi trvalo zmeniť bez vlastnej motivácie alebo odborného zásahu?
  • Ako zabezpečiť dlhodobú ochranu dieťaťa v rodine, kde rodičia pasívne tolerujú ponižovanie?


Spomenuté značky a firmy

žiadne

Spomenuté produkty a metódy

psychológ, psychiatra/psychiatria, terapia, prerušit kontakt, ignorácia, písomné stanovenie hraníc (list), zaznamenávanie incidentov, knihy (Jiřina Prekopová "Prvorodené dieťa", "Will I Ever Be Good Enough? Healing the Daughters of Narcissistic Mothers"), pojmy: narcistická porucha osobnosti, gaslighting, stonewalling

Miesta a osoby

Jiřina Prekopová, Bert Hellinger

avatar
bagre
14. máj 2020

@katarinka89 netreba hľadať extra dôvod, celý život to tak bolo - takže nevera, neplodnosť apod za tým nebude... 😉

avatar
bluka2
14. máj 2020

@nika1971 určite by nepovedala, ak má problém s otehotnením, pretože to by sa vymykalo obrazu dokonolosti

avatar
bashawelle
14. máj 2020

@terezka1947 nechat sa celozivotne deptat? A laska k autorke je kde?
Inak teda nechcem urazit nikoho v diskusii, ale to ze niekto nema dieta nie je pricinou a uz vobec nie ospravedlnenim takehoto správania. Pre niekoho nemat alebo mar dieta nie je meradlom osobnej hodnoty a uspechu

avatar
katarinka89
14. máj 2020

Tak potom je problém jej osoba, jej celý život, jej bublina. Ty ju NEZMENIS, keď je aj mama taká trafená, tak tráv čas inde a hlavne s normalnymi ľuďmi. Môže hovoriť, že po 30tke.....auto by som odparkovala na mieste, kde by ho nebolo vidno a možno by neprišla.

avatar
ave_eva
14. máj 2020

Ona je chudina...zjavne ti závidí a neviem prehrýzť že si spokojná a máš fajn život...mala by vyhľadať odborníka...

avatar
jenny333
14. máj 2020

Nestretavať sa snou. Hotovo. Ignoracia a koniec.

avatar
terezka1947
14. máj 2020

@bashawelle ja neospravedlnujem sestru autorky.
Ale autorka musi prestat mat zo sestry komplex,uz je dospela.
A ked ma rodicov rada,obcasne navstevy prezije.
Ked extra vztahy ani s rodicmi.nema,vyriesene. Nech tam.nechodi a hotovo.
O com to cele je?
Ved s nou nemoze cely zivot bojovat.

avatar
zuzka1117
14. máj 2020

Možno ani netreba hľadať dôvod prečo, robí to odmalička, očividne jej to spôsobuje radosť. Jednoducho si tým robí dobre. Možno tajne dúfala že sestra skončí ako stará panna u rodičov a teraz keď má pekný život tak je tým sklamaná. Podľa mňa normálny človek to len ťažko pochopí

avatar
lenuliatko84
14. máj 2020

Tvoje dieta je mimoriadne sikovne.a ked bude mat sestra deti a este by nerozpravali alebo nebolu sikovne ako tvoje dietatko,dala by som jej to aj najavo(viem nepatri sa to,ale ona ti robila cely zivot zle).zacni ju aj ty nejako zhadzovat alebo ju ignoruj ak to pojde

avatar
bagre
14. máj 2020

@terezka1947 to určite, len aj rodičovi musí niečo dopnúť. Ak nie, tak je to všetko len na psych.zničenie toho ktorý by sa snažil.
Rodič už minulosť nezmení ale hranice by mal dať aspoň teraz ak to neurobil za celý život. A nie sa ešte teraz ľutovať a nakladať ďalšie balvany tomu kto bol stále za debila.

avatar
katarinka89
14. máj 2020

@bashawelle neviem kde si to čítala, že nemať to, po čom v živote túžime, alebo momentálne tuzime mať, nemôže spôsobiť takéto chovanie. Mas xy pováh, ja mám 4 deti- na prvý šup a v rodine jedna známa čaká na 1.dieta 10 rokov. Ako sa nám narodili, ani ich nemala záujem vidieť a keď sme prišli tak zaliezla. Teraz je tehotná a vyvoláva nás na na návštevu a pýta si foto deti. Čiže niektorým z toho prepina

avatar
bluka2
14. máj 2020

@katarinka89 toto je od malička píše autorka

avatar
bluka2
14. máj 2020

@terezka1947 hlavne píše, že sestru nenávidí a nenávisť je ťažoba, ktorej sa treba v záujme svojho zdravia zbaviť

avatar
nikaeli
14. máj 2020

a co tak skusit - ake pozicaj, take vrat? urcite je nieco, v com ani ona nie je dokonala.. cokolvek.. zrazit jej hrebienok.. z tvojho vyjadrovania vnimam, ze to nie je tvoj styl, nechces jej ublizit, nechces ju ponizit.. ale ak nechces ist cestou prerusenia kontaktov, mozno by si to mohla skusit takto.. je vydata? spominas, ze je krasna.. ma naozaj uspech u muzov? alebo sa to konci len pri jej krase (predpokladam ze s takou dokonalou povahou to maju muzi asi narocne).. tazko poradit, je mi to luto a velmi ti drzim prsty ❤

avatar
biela_sova
14. máj 2020

@bluka2 jasne, viem. Ale tento rozhovor, resp autorkin monolog, co som napisala, by som byt autorkou povedala rosicom za pritomnosti sestru toto by ju vlemi zhodilo, toto je jej zranitelne miesto. Takato povaha ma zvacsa velmi povrchne narcicisiticke vztahy, zalozene sexualne a na zboznej idolatrii narcica.
Takze by aj buchla autirka klinec po hlavicke. A s tym dedinskym hlupacikom by ju uz ponizila totalne, ked je sestra nesebavedoma, lebo by jej ukazala, kam patri. (A asi sa tam podvedome aj sama zaradila... ked ma same povrchne vztahy, kvoli takejto povahe, sama si uz zacala nedoverovat ze by bola hodna trvaceho vztahu).

avatar
zirafienka
14. máj 2020

@lapersefona Možno je v tom aj závisť, ale ja by som to tak jednoznačne netvrdila, veď ona sa k nej takto povyšenecký správa od detstva.

avatar
biela_sova
14. máj 2020

@bagre no ved ano, nevezme to ale autorka tymto prehovorom co stpu a decentnostou vycuva z tychto chorych vztahov...ak ma este poslednu porciu sebavedomia, aby striktne a definitivne utala vztahy s nimi.
Autorka tam nie je chora len sestra. Tam je chora hlavne mama, seatra je uz len plod jek choroby.
Mama zazila obrovskymu traumu zo straty v detstve a tym padom nechcela replikovat stratu clenov rodiny v dospelosti. Urobila ale to ze zivila choru povahu Tvojej sestry v zarodku to neriesila, neustalu sesteinu iritaciu Tvojou osobou. Pri normalnom psych zdravom cloveku je to tak ze ekd si vsimne anomaliu v spravani dietata (ublizuje zvietatu druhemu cloveku alebo sebe samemu), riesi spytuje sa seba aj okolia, ci to vnima spravne.
Psychicky naruseny clovek tutle tutle prehliada nevidi.
Bohuzial na SR sa hovori iba o tyrani rodicmi a dospelymi, malo sa tu v kliniclej psychologii riesi tyranie peersmi (= na jednej urovni, teda vo vasom pripade medzi sestrami).
Je o tom mala osveta. Ale vedz, ze vzdy sa to moze okolie. Na dvoch urovnach: 1. Ze to dovolilo, a 2. ze to prehliada a toleruje.
Autorka, je VELMI CHORA veta Tvojej matky, ktora Ta ziada, Teba, nie sestru agresorku, aby si miliontykrat ustupila (=nechala sa nadalej psychicky tyrat), pre dobro zachovania integrity, sudrznosti, vasej rodiny.
Treba prestrihnut vazby hlavne s matkou.
Ak Ti je luto otca (podotykam, ze ho vela prace toez neospravedlnuje), vezmi ho niekedy k sebe na navstevu aj jemu padne obcas dobre zmenit to chore deptajuce prostredie.

avatar
bashawelle
14. máj 2020

@katarinka89 ospravedlnujem sa, nie presne som sformulovala myslienku. Nie pre kazdeho je dieta tak urcujuce a tak bytostne dolezite, ze kvoli tomu nevie niekoho zniest, zavidi.... prr niekoho moze. Kamoska sa so mnou prestala bavit, ked zistila, ze som tehotna. O druhom dietati ani nevie. Ale pre niekoho to moze byt napr. majetok. A niekto takto nereaguje, pretoze v sebe spracuje svoje tuzby, emocie a rozumie, ze to, ze nema vsetko, po com tuzi, neznamena, ze ti, co to maju, su hnusni a zli a maju to v podstate na jeho ukor, alebo ako tito ludia uvazuju...
Ale kedze toto spravanie je od detstva, chyba bude asi inde. Mne slo skor o vyjadrenia v style, ze sestra urcite zavidi dieta.

avatar
biela_sova
14. máj 2020

@zuzka1117 aha, tak v takom pripade pkati to, co som napisala nizsie. Jej manzel skonci tovnako ako autorkin otec, ktory sa k nicomu nevyjadruje, je tam v podstate priesvitny. Aspon z referovaneho autorkou sa to tak javi. A spada to aj so vseobecnych stereotypov spravania s labilnou matkou.... autorka, prerus kontakty tam by museli chodit na paychoterapiu obe aj vasa matka aj Tvoja sestra. V matkinom veku je to nemyslitelne pacie ti po 60tke su u malo flexibilni a otvoreni novym veciam, zmanam v zivote, terapiam. Pozri si nieco o psychickej chorobe gatizmus (geraitricka porucha osobnosti).

avatar
lune
14. máj 2020

Hold si ju 'prestala' ... Mas rodinu, muza, dieta...to vsetko jej vadi! Nechodievaj tam, nezaujimaj sa o nu. Rodicia to sami casom pochopia, ak nie ich chyba.. Preco sa dat zranovat a znasat jej utoky? Preco jej Tvoja mama nedala po hube ked Ti ublizovala? Obe Ti nestoja zato. Tvoj muz sa Ta zastal, ale riesit to nemoze to je fakt. Tvoja sestra je porusema narcistka zahladena do seba a zjavne nechape preco ju taku uzasnu nik nechce... Dievca, zi si svoj zivot, mas svoju rodinku kamosky, synka...nepotrebujes ich.

avatar
biela_sova
14. máj 2020

@nikaeli Asi by som ju zhadzovala, keby si teda autorka vybrala cestu utoku (co mne nie ej blizke), kedze je v.uz seatra vydata, to som previdela...na tej urovni, ze sa cudujem jej manzelovi, ze s takou harpiou aj vydrzi a vdaka Bohu, ze nemaju deti, aspon sa jej zloba a deptanie nebudi sirit na dalsie bezbrane duse.
A dookolo dookola, stale tento jeden augument. Ubezpecujem Ta, autorka, ze ked ma aspon aky taky pud sebaucty prestane rychlo s deptanim.
Ak by ale rpesla do afektivneho kricania, nebajboze udierania, volajte rychlu zdravotnu, urcite do telefonu, ze sa jedna o psychicky labilnu osobu, privolany lekar spise zapis a moze sa ist liecit na psychiatriu.

avatar
jaass
14. máj 2020

ahoj, napíš mi internú správu 🙂

avatar
lapersefona
14. máj 2020

@zirafienka áno závisť je v tom tiež tak áno už je to aj o zvyku veď prečo neponižovať keď jej to vždy prejde

avatar
tykat
14. máj 2020

Ze skor ako v 30 nechce...tak to by som ju podpichla ze len ci potom bude moct 😁
Proste ma celozivotnu napln ta kritizovat, zosmiesnovat...tak by som jej sucitne povedala ze to chapem ze sa od teba nevie odputat, a mozno by som doporucila psychologa ked je taka posadnuta tebou, mozno su to detske krivdy co nespracovala, mozno ti zavidi aj to ze si o rok starsia 😁 ...a vzdy ked zacne by som jej to pripomenula, ze je to nejaky psychicky blok (najcastejsie zavist, vnutorna krivda ci pocit menejcennosti) a nech skusi psychologa, kym je este cas a neznici si zivot zameranim sa na teba a tvoju rodinu a negativnym zmyslanim. Proste ju polutuj aka je chudera ze sa toho nevie zbavit, ze to musi byt velmi unavujuce a ubijajuce takto zit. Ze ty si stastna, spokojna a priala by si to aj jej a mrzi ta ze jedina jej zabava je kritizovat teba a tvoju rodinu. Mozno by som do toho aj mamu zapojila ze nej treba pomoct, nech sa tak netrapi a najde svoje stastie bez toho aby na tebe musela hladat chyby...ze ti asi zavidi ale nema co, lebo ona ny bola tiez stastna keby konecne prestala teba riesit a zacala si s tebou budovat pekny vztah, lebo ty by si chcela a si ochotna ukazat dobru volu, a urobit prvy krok...a rozobrala by som ju takto na suciastky pri kazdom takom pokuse o tvoje ponizenie alebo kritiku, pytala by som sa ci ma nejaky problem o ktorom vam nepovedala, ci nema zdravotny problem, ci ju muz doma neponizuje a prenasa to na teba...😏

avatar
bluka2
14. máj 2020

@biela_sova super si to napísala. Len ja myslim, že ta chorá matka nezivila povahu mladšej dcéry už v zárodku, ja myslim, že tu povahu skoro akoby z nuly vytvorila. Ale úplný súhlas s tebou.

Ešte čítam,že matka stratila sestru. Vyrovnala sa s tým nejako? Lebo ešte je taký autor, ktorý píše o dopade nespracovania takýchto udalosti na rodinné konstalacie, ako sa toto utrpenie prenáša ďalej - bert Hellinger, veľmi zaujímavé

avatar
sunny8
14. máj 2020

Problém nie je v sestre ale v tvojom sebavedomí .. sestra ti môže čokoľvek povedať a ty na to reagujes podráždene urazene nahnevane cítiš sa ako obeť.

avatar
bluka2
14. máj 2020

@tykat no s narcisom nemáš šancu, oni s takýchto konverzáciach sú majstri. Vieš, ona jej predsa chce len dobre, však kto ju má upozorniť na to, ze smrdi, keď nie niekto blízky. 😨
@lapersefona to nie je zvyk, to je potreba tej sestry ju ponižovať. Nedokáže bez toho existovat, ale možno by si mohla nájsť inú osobu záujmu na túto svoju drogu

avatar
punka24
14. máj 2020

Odpovedz nabudúce stručne: minule ti vadilo toto a toto, teraz ti vadí toto a toto.. k tomu si neutocila len na mňa ale aj na moje dieťa... vybíjaj si svoje komplexy inde a nie na mne... ak máš také nutkanie do niekoho vkuse bezdovodne rýpať tak si nájdi frajera a mňa nechaj na pokoji...

avatar
bluka2
14. máj 2020

@sunny8 ona takto bola vychovávaná. Tieto pocity má od mala. To sa nedá len tak triviálne zmeniť, na to potrebuje intenzívne popracovať. Pochopiť, spracovať, možno odpustiť, možno s pomocou, možno bez...

avatar
tykat
14. máj 2020

@bluka2 vies...ale narcis sa tiez zamera len na niekoho u koho ma "uspech" a ocakavanu reakciu...ak zakladatelka nebude reagovat tak ako sestra ocakava tak ju to prestane bavit.