Nenávidím svoju sestru. Celý život ma len zhadzuje a ponižuje
Zdravim Vás, uz dlho sa odhodlavam napisat sem a vyzalovat sa lebo som nestastna zo svojej sestry a z jej spravania ku mne..ja fakt neviem co to je za cloveka ale to ako sa ku mne cely zivot sprava je uz neunosne..je odomna o rok mladsia..ona bola vzdy ta krajsia a sikovnejsia umelecky nadaná..ja zas seda mys s kryvymi zubami velkym nosom ale zase s dobrou hlavou na ucenie..sestra si velmi dobre vzdy uvedomovala ako ju ostatní vnimaju a sebavedomie jej rastlo kozmickou rychlostou..a aby si svoju poziciu te krasnej, sikovnej, oblubene ešte viac utvrdzovala zamerala sa na mna a zacala ma vo vsetkom zhadzovat a ponizovat..smiala sa z mojho vyzoru..neustale som bola tercom jej vtipou hlupych narazok, robila doslova zo mna atrakciu pred jej kamaratkami..ked sa nedajboze o mna v puberte zaujimal nejaky chlapec hned sa smiala ze to musi byt nejaky magor..a ked k nam prisiel pytala sa ho ci je slepy alebo o co mu ide...toto som znasala dlhe roky..(samozrejme ze som nebola ticho..hadky medzi nami boli neskutocné..)..co na to nasi rodicia?..nic..oco vela pracoval nemal kedy riesit..a mamin postoj bol bud taky ze to prehanam alebo nas uzemnila ze sa nemame hadat ze sme len dve..(neriesila pricinu hadky)..no a teraz sme obe dospele ja mam 28 sestra 27 ..a toto vsetko pokracuje veselo dalej..kedze som si dala doporiadku svoj vyzor ( zuby, nos)..sestra si nasla ine odvtevia v ktorych si moze na mne zgustnut..vydala som sa mam dobreho muza a zdraveho 2 rocneho synceka ktory nam robi radost...financne sme tiez na tom celkom dobre..to ze mam usporiadany a spokojny zivot a zdrave krasne dieta vsak sestre zase lezi v zaludku a zacala na mna utocit ako na matku( pritom ona sama dieta ešte nema)..vraj maly chodi spinavy..vraj je spomaleny vo vyvoji..( v aprili mal dva roky, je odplienkovany, rozprava nam uz vo vetach vie napcitat do 15 vie sa sam najest a obliect...akurat co nam robi problem e ze sa nevie akosi naucit farby..a to podla sestry mal uz davno vediet..)..ked videla ze s tymito utokmi a blbymi poznamki na adresu mojej starostlivosti o maleho nepochodi lebo uz ju aj mama a dalsie zeny z rodiny okrikli tak si dlho hladala zas nieco zaco ma kritizovat..a nedavno to prislo..vraj jej smrdim...ano dobre citate..prisla som nedavno ku rodicom (sestra byva vo vedlajsom dome)..boli tam aj dve susedky a mamina sesternica..sedeli sme na gauci a zrazu mi sestra pred vsetkymi zahlasi ze kedy som sa naposledy sprchovala lebo je ma citit dost..tak sa jej pytam ze co to tara ze vsak sa sprchujem denne ze to dobre vie..odmalicka sme ktomu boli obe vedené nasou mamou ktora bola vzdy az prehnane cistotna.. odmalicka mame obe zakodovane sa denne sprchovat nosit stale len oprate vonave veci pouziat kozmetiku..vsak to je samozrejma vec..a takto som dosla presne v ten den k nasim..susedky aj mamina sesternica vratane mamy ostali zarazene sa divat na sestru ze co to zahlasila..a mama ju okrikla ze nech si ide dat vysetrit nos..lebo len ona asi daco citi..na druhy den som rano som si sla vybalit tasku s vecami ( byvam dalej od nasich tak chodim na vikend)..a nemohla som ju nikde najst..pytam sa sestry ze kde mam oblecenie tak mi odvetila ze ho dala do pracky lebo smrdelo..ze asi mi doma pracka nefunguje..vtedy som na nu vyletela ze ci je normalna ze vsetky tie veci som si doniesla oprate ciste a vonave..ze co si to uz dovoluje..tak zas ona na mna na oplatku vybehla ze tie veci pachli potom a ze som asi blba ze to necitim..no proste je mi z nej zle uz ...a je toho ovela viac co mi robi..len keby som to mala vsetko popisat sedim tu do vianoc..poslednu dobu sa jej vyhybam ako mozem..ale vzdy ked pridem k nasim je tam nasackovana a hlada za co ma moze zase zhodit..hadat sa uz nevladzem..ja ju ani nevnimam ako sestru..ale ako dajaku cudziu..ani neviem vlastne čo..rada by som to pomenovala ale neviem..
Stručné zhrnutie
- Dlhodobé ponižovanie a zosmiešňovanie súrodenca často zodpovedá dynamike s prvkami narcistickej poruchy osobnosti a odporúča sa obmedziť kontakt, nastaviť jasné hranice a vyhľadať psychologickú pomoc pre obete aj pozorne zvážiť odbornú intervenciu pre agresora.
- Ak rodičia nereagujú alebo emocionálne vydierajú („to neprežije“), praktické kroky sú: neprichádzať na rodinné návštevy počas prítomnosti agresora, pozvať rodičov k sebe, obmedziť návštevy na krátke „na otočku“ a písomne stanoviť hranice.
- Keď sú útoky smerované na dieťa (obvinenia zo zanedbania, „spomalenia“), odporúča sa evidovať incidenty, okamžite chrániť dieťa (súkromné prostredie, obmedzenie prístupu agresora) a konzultovať psychológa alebo psychiatra; niektorí diskutujúci tiež navrhli odborné vyšetrenie agresora.
Najčastejšie otázky
Q: Ako mám obmedziť kontakt so súrodencom, ktorý ma systematicky ponižuje?
A: Odporúčané kroky sú prerušit alebo minimalizovať návštevy u rodičov, pozvať rodičov k sebe domov, udržiavať návštevy „na otočku“ (krátke), napísať list stanovujúci hranice a pri príchode súrodenca okamžite odísť.
Q: Čo robiť, keď súrodenec útočí na moje dieťa slovne alebo ho obviňuje z vývojových problémov?
A: Zaznamenávajte dátum, čas a text poznámok; požiadajte matku/rodičov, aby sestru neprevádzali pri vašich návštevách; ak útoky pokračujú, prerušte návštevy a obráťte sa na psychológa na podporu dieťaťa a rodiny.
Q: Kedy vyhľadať psychológa alebo psychiatra v rodinnom konflikte so súrodencom?
A: Diskusia odporúča psychológa pre obeť na spracovanie traumy a nácvik asertivity; pri podozrení na vážnejšie poruchy osobnosti u agresora navrhujú odborné vyšetrenie psychiatrom.
Q: Aké konkrétne knihy alebo zdroje boli v diskusii odporučené pre pochopenie rodinných narcistických dynamík?
A: Odporučili knihu Jiřina Prekopová „Prvorodené dieťa“ a anglickú knihu „Will I Ever Be Good Enough? Healing the Daughters of Narcissistic Mothers“.
Q: Ako presvedčiť rodičov, aby riešili správanie druhého dieťaťa?
A: Diskutujúci odporúčajú dať rodičom jasnú voľbu: buď upravia správanie svojej dcéry (napríklad nepustia sestru pri návštevách), alebo autorka/príbuzný prestane k nim chodiť; tiež sa odporúča dôsledne aplikovať túto dohodu.
Q: Môžem pozvať rodičov k sebe, keď je otec na vozíku a mám byt bez výťahu?
A: V diskusii navrhli riešenia typu vziať otca na prechádzku, na kávu alebo na zmrzlinu mimo domu a vrátiť ho po dvoch hodinách, aby sa obmedzil pobyt v prostredí, kde sa agresor zjavuje.
Závery z diskusie
Zhoda
- V diskusii prevládal názor, že treba obmedziť alebo prerušit kontakt so súrodencom, ktorý systematicky ponižuje.
- Všetci odporúčali vyhľadať psychologickú pomoc pre obeť na spracovanie traumy a nácvik asertivity.
- Viacerí navrhovali, aby rodičia prijali konkrétne opatrenia (nevpúšťať agresora na návštevy alebo prísť k obeti).
Sporné názory
- Niektorí odporúčali priame konfrontovanie a „vyliať si srdce“ pred rodinou, zatiaľ čo iní odporúčali úplnú ignoráciu a okamžité prerušenie kontaktov.
- Niektorí radili humorné alebo verbálne „vrátenie“ útokov, zatiaľ čo iní navrhovali hľadať odbornú psychiatriu pre agresora.
Otvorené otázky
- Môže sa človek s narcistickými prejavmi trvalo zmeniť bez vlastnej motivácie alebo odborného zásahu?
- Ako zabezpečiť dlhodobú ochranu dieťaťa v rodine, kde rodičia pasívne tolerujú ponižovanie?
Spomenuté značky a firmy
žiadne
Spomenuté produkty a metódy
psychológ, psychiatra/psychiatria, terapia, prerušit kontakt, ignorácia, písomné stanovenie hraníc (list), zaznamenávanie incidentov, knihy (Jiřina Prekopová "Prvorodené dieťa", "Will I Ever Be Good Enough? Healing the Daughters of Narcissistic Mothers"), pojmy: narcistická porucha osobnosti, gaslighting, stonewalling
Miesta a osoby
Jiřina Prekopová, Bert Hellinger
Aha, už som si všimla, že chodíš na víkendy, nechodila by som, nech prídu rodičia k tebe, lebo majú veľký podiel na tom, že sú vzťahy medzi vami také, aké sú.
@daganov sestru ma riesit cez muza? byt jej sestrou keby riesi cez muza kopnem ho do riti kade lahsie co ma chlap co riesit? to je medzi nou a sestrou a ako pisala daganov maju na tom podiel aj rodicia
Toto je klasický príklad toho, že sestra na teba z nejakého dôvodu žiarli tak silou mocou hľadá na tebe chyby. Možno vidí, že ľudia ťa vnímajú vážnejšie alebo vnímali ako inteligentnejšiu, nerobili rodičia medzi vami rozdiely?
@daganov nebyvame blizko byvame od seba 60 km..chodim ku rodicom ich navstevovat a sestra ma postaveny dom hned v susedstve..hned ako vidi moje auto zaparkovane u nasich dotrepe sa tam..ja jej neviem zakazovat chodit do domu rodicov je to nas rodicovsky dom v ktorom sme obe vyrastli..mama sa stara o otca ktory je na voziku..moj muz ju neznasa a nebavi sa s nou..zastal sa ma parkrat ale stale hovori ze to je medzi nami a on sa do toho nemoze miesat..ale asne ze ked vidi ze sestra si neda pokoj tak sa ma zastane
Tak moje deti ani náhodou nevedeli to čo tvoje vie v takom veku...a sestra je krava...
Že ju to baví. Človek, ktorý je spokojny sám so sebou, nepotrebuje sa k druhym správať ako k hovnu
Zrejme je ten jej šťastny výraz a sebavedomie len zasterka a niečo ju zvnútra zožiera
Možno aj závidí.. z princípu takým luďom sa treba vyhýbať
Spýtať sa jej, čo ju trápi, že jej chceš pomoc🤣🤣
Nezatrpknúť úplne, lebo je to skór jej problem ako tvoj
Prenes sa cez fázu nenávisti a odpustenia- dojdeš do fazy flegmatizmu- jednym uchom dnu, druhým von
@katulik123 robili v tom ze ona bola vzdy ta pekna, sikovna co vedela pekne spievat a tancovat a ma dobry vkus ..ja som bola vzdy ta mierna rozvazna mudra..ktora sa dobre ucila ktora nerobila problemy..
@zuzkaz91 no voidis podla nej je spomaleny zabrzdeny..malo sa mu venujeme atd atd...
Uplne Ti rozumiem cim prechadzas. Mam podobny vztah so sestrou(rok starsia) nikdy medzi nami nebol ten pravy sestersky vztah. Preco? Netusim a asi nato nikdy nepridem, tak ako ty.
Dovody preco to tvoja sestra robi vie iba ona. Zdrave to nie, mozno sama ma nejaky blok s ktorym sa nevie vyrovnat a takto si to kompenzuje. Plus syndrom byt stredobod pozornosti. Nedopraje Ti ani chvilku vyniknut pred navstevou atd. Proste mne to pride tak ze aj napriek tomu ze sa vnimas za tu skaredsiu zvladla si to perfektne. Ved mas muza a synceka a to dost sikovneho.
Odosobni sa. Viem ze je to tazke ale chce to pevne nervy. Jednym uchom dnu, druhym von. Na ustipacne poznamky nereaguj obhajobou (ved som sa sprchovala) s usmevom na tvary jej posun kontru, ukaz ze ta nevyvedie z miery takymito zakernostami. Ak to prezenie vytiahni ty nieco na nu co jej zavrie usta. Bran sa inteligentne. Bud v pohode, uzivaj si zivot a rodinku. Nenechaj si zneprijemnit zivot žiarlivou, zivotom nespokojnou sestrou.
@miriam11 raz som sa o to pokusila mama hned do placu ze ona to neprezije ked my dve sa budeme hadat ze co by ona dala zato mat sestru (mamina jedina sestra zomrela ked boli obe malé ..zrazilo ju auto)..a ze musime spolu vychadzat ..aby sme jej toto nerobili ze sa budeme nenavidiet lebo ju do hrobu posleme tymto..
ja by som mozno skusila ist na to z ineho konca 🙂 keby mala zasa nejaku ,,pripomienku" medzi ludmi, tak by som sa zacala strasne smiat a by som zahlasila ,, no daj, čo tentokrát?! skús všetko naraz, nech ťa nemusíme počúvať celý deň!" haha
@akinom0077 nepísala som sestru riešiť cez muža, zaujímalo ma, keď sestra na ňu útočila, ako reagoval jej muž. Či tam len stál ako tĺk, alebo aj niečo povedal. Autorka sa evidentne nedokáže brániť sama a celý život si nesie traumu z detstva, jej sebavedomie je roky podkopávané, tá trauma stále pretrváva. Ja by som rodičom prestala chodiť úplne a sestre dala najavo, že o jej spoločnosť nestojím. Rodičia môžu prísť k nej.
Kks dobré psycho. Sestra to zjavne nemá v hlavičke v poriadku. Asi by som si z jej útokov nič nerobila, resp. otočila by som všetko s humorom naspäť. Napríklad na poznámku o smrade: fakt tu niečo smrdí... ukáž? Prišla bližšie k nej a demonštratívne ju ovoňala 😂. Že mi siahla na veci by som predýchavala ťažšie, to by som jej rovno jednu medzi oči vrazila 😳.
Myslím si, že všetci okolo vidia, že tá nenormálna je tam ona a nie ty... asi ju musíš iba ignorovať 🤷🏼♀️
uz som to skusala aj obratit na srandu tie je poznamky..ale jednoducho to sa neda neustale..a ešte aj vtedy spravila zo mna sprostu..ze comu sa rehocem ze podla nej to smiesne nie je a isla zo mna urobit sibnutu ze sa na takych veciach smejem..proste nevladzem uz s nou
povedz tvojej mame, že keď prežila roky tvojho ponižovania a nezasiahla, prežije aj to, že sa so sestrou nebudete stýkať
inak mama je tá, ktorá by to mohla zmeniť, pretože sestra si potrebuje dvíhať sebavedomie na tom, že ponižuje teba. Tebe by pomohol psychológ a možno by bolo fajn, keby k nemu s tebou zašla aj mama. Ale ak sa k tomu stavia tak, že neprežije, keď sa vy dve nebudete stretávať , tak neviem, neviem - inak to je len citové vydieranie z jej strany. Mala zasiahnuť, keď ste boli deti, nemohla nevidieť.
No tak ti neostava nič ine len na rodinnom stretnuti pred susedkami vyliat si svoje srdce a do oči jej povedat, ako ťa roky zraňuje, utrusiť nejaku slzičku, nech je verejne zahanbena
Ja by som sa jej vyhybala, ale ked ona špecialne kvoli tebe pride do baraku ťa ponižovať a ty ako tlk sa nevieš braniť
Tak si musíš viac asertivitu natrenovať
Čo ked tvoje dieta budu v škole šikanovat?
Tiež ako taky bimbo tam budeš stať? Moja mama sa s celym učitelskym zborom pohádala kvoli mne, aj s cudzimi ĺuďmi v autobuse, ked som bola mala
A ked nas chlapec bil na ihrisku, tak mi ešte dala na zadok, že prečo som sa nebránila
Ignorovala by som ju..keď sa dotrepe k rodičom tvárila by som sa že ju nevidím,nepočujem a nech ju aj roztrhne,ak by stále rypala pred všetkými sa jej spýtala či jej máš vybaviť nejakú psychiatrickú pomoc keď si s tebou nevie dať pokoj. Je očividne že na teba žiarli,ale toto mi už príde fakt ako niečo chorobné.a propo čo sa ti má ona čo hrabať v taške?!? To máš ísť aj k nej do skrine a začať jej prehrabávať veci?! Normálne by som jej zato struhla facku. Trápna je celá aká je..a naozaj by som radšej rodičov pozvala k sebe ako trpieť zakaždým takú trubu
Ak aj nemajú vlastné auto,tak ich po nich a odviezť ich k sebe..síce viac prejazdis ale ušetris si kopu nervov
mama ju v tom vela krat podporovala..ja som napriklad nikdy nebola tucna ale ani vychrtlina ..meriam 174 cm a vazim 69 kg..podla sestry som vsak tucna nemam co nosit leginy a pchat do seba sladke..a v tomto s nou mama suhlasi..pre nikoho ineho len pre ne dve som tucna..resp..trebalo by mi par kil zhodit..takze s mamou je to tak ze ju v tichto nezmysloch podporovala..nebolo nebolo to často ale bolo to..
za tie roky .. jedine prerusit upplne kontakt na minimum ..mozno jej neskor dojde a ak nie tak ver ze to tvoja vina nebola ..
@karolinakr ach jooj keby si videla kolkokrat som sa nou pohadala..raz som po nej od jedu hodila mobil a raz uz dokonca dostala odomna aj facku..ale to jednoducho nezabera..ja zas niesom ten typ co stiahne chvost a nastavi aj druhe lice a ticho sedi v kute..
uz som raz skusila aj take na mamu ze tam nepridem s malym pokial tam bude ona..ze proste nech jej da najavo aby k nim nechodila aspon kym tam budem ja u nich..no mama hned spustila cirkus ze co sa mi robi co som taka..co mi urobila?..a zas som bola ja najhorsia..
neviem, či by si to dokázala, ale podľa posledného príspevku asi aj áno, keď budete pokope celá rodina, nemyslím len sestra, mama, ale aj tety, sesternice, vyliať si pred nimi srdce. Nie krikom, pokojným hlasom im porozprávať, ako sa cítiš a ako si sa celé tie roky cítila a ako ti správanie sestry, ale aj mamine strkanie hlavy do piesku ubližuje. Preto si sa rozhodla, že návštevy rodičov obmedzíš na nutné minimum, ak počas tvojej návštevy príde sestra, okamžite odchádzaš - toto nech si s ňou vyrieši mama a rada svoj postoj zmeníš, ak sa sestra začne správať ako sestra. Inak oveľa väčšiu vinu má tvoja mama a nie sestra.
Tak hold po takom cirkuse by som neprišla vôbec..chodiť tam robiť len fackovacieho panáka..a nech si každý myslí čo chce..a naozaj by som tam išla len z nutnosti alebo zo slušnosti raz za mesiac na otočku(nie na víkend) a vybavené..pokiaľ sa ťa ani rodičia nezastanu a ešte ťa oni budú robiť zlou a nevidia sestrino správanie inej cesty niet..pokiaľ to nechceš ďalej trpiet
Toto podla mna poriesis iba cez rodicov. Prestala by som tam chodit, brala by som rodicov k sebe na navstevu. Opat by som ich zacala navstevovat iba ak by sestru dali do laty. Mame vysvelit ze vlastne aj tak ziadny vztah kvoli jej spravaniu nemate, takze je to uplne jedno ze mas sestru. Nech si oci vyplace, musi pochopit ze ma na tom podiel viny. Toto spravanie mala ona zarazit hned ako zacalo. Sestru by som povazovala za vzduch pri nejakom stretnuti. Neodzdravila by som, neodpovedala, proste ignoracia ako keby nebola v miestnosti.

prečo sa s ňou stýkaš? Bývate blízko? Prerušila by som všetky kontakty, na ojedinelých rodinných oslavách úsmev a nereagovať. A tvoj manžel čo na to? On ju nedokáže uzemniť?