Nenávidím svoju sestru. Celý život ma len zhadzuje a ponižuje
Zdravim Vás, uz dlho sa odhodlavam napisat sem a vyzalovat sa lebo som nestastna zo svojej sestry a z jej spravania ku mne..ja fakt neviem co to je za cloveka ale to ako sa ku mne cely zivot sprava je uz neunosne..je odomna o rok mladsia..ona bola vzdy ta krajsia a sikovnejsia umelecky nadaná..ja zas seda mys s kryvymi zubami velkym nosom ale zase s dobrou hlavou na ucenie..sestra si velmi dobre vzdy uvedomovala ako ju ostatní vnimaju a sebavedomie jej rastlo kozmickou rychlostou..a aby si svoju poziciu te krasnej, sikovnej, oblubene ešte viac utvrdzovala zamerala sa na mna a zacala ma vo vsetkom zhadzovat a ponizovat..smiala sa z mojho vyzoru..neustale som bola tercom jej vtipou hlupych narazok, robila doslova zo mna atrakciu pred jej kamaratkami..ked sa nedajboze o mna v puberte zaujimal nejaky chlapec hned sa smiala ze to musi byt nejaky magor..a ked k nam prisiel pytala sa ho ci je slepy alebo o co mu ide...toto som znasala dlhe roky..(samozrejme ze som nebola ticho..hadky medzi nami boli neskutocné..)..co na to nasi rodicia?..nic..oco vela pracoval nemal kedy riesit..a mamin postoj bol bud taky ze to prehanam alebo nas uzemnila ze sa nemame hadat ze sme len dve..(neriesila pricinu hadky)..no a teraz sme obe dospele ja mam 28 sestra 27 ..a toto vsetko pokracuje veselo dalej..kedze som si dala doporiadku svoj vyzor ( zuby, nos)..sestra si nasla ine odvtevia v ktorych si moze na mne zgustnut..vydala som sa mam dobreho muza a zdraveho 2 rocneho synceka ktory nam robi radost...financne sme tiez na tom celkom dobre..to ze mam usporiadany a spokojny zivot a zdrave krasne dieta vsak sestre zase lezi v zaludku a zacala na mna utocit ako na matku( pritom ona sama dieta ešte nema)..vraj maly chodi spinavy..vraj je spomaleny vo vyvoji..( v aprili mal dva roky, je odplienkovany, rozprava nam uz vo vetach vie napcitat do 15 vie sa sam najest a obliect...akurat co nam robi problem e ze sa nevie akosi naucit farby..a to podla sestry mal uz davno vediet..)..ked videla ze s tymito utokmi a blbymi poznamki na adresu mojej starostlivosti o maleho nepochodi lebo uz ju aj mama a dalsie zeny z rodiny okrikli tak si dlho hladala zas nieco zaco ma kritizovat..a nedavno to prislo..vraj jej smrdim...ano dobre citate..prisla som nedavno ku rodicom (sestra byva vo vedlajsom dome)..boli tam aj dve susedky a mamina sesternica..sedeli sme na gauci a zrazu mi sestra pred vsetkymi zahlasi ze kedy som sa naposledy sprchovala lebo je ma citit dost..tak sa jej pytam ze co to tara ze vsak sa sprchujem denne ze to dobre vie..odmalicka sme ktomu boli obe vedené nasou mamou ktora bola vzdy az prehnane cistotna.. odmalicka mame obe zakodovane sa denne sprchovat nosit stale len oprate vonave veci pouziat kozmetiku..vsak to je samozrejma vec..a takto som dosla presne v ten den k nasim..susedky aj mamina sesternica vratane mamy ostali zarazene sa divat na sestru ze co to zahlasila..a mama ju okrikla ze nech si ide dat vysetrit nos..lebo len ona asi daco citi..na druhy den som rano som si sla vybalit tasku s vecami ( byvam dalej od nasich tak chodim na vikend)..a nemohla som ju nikde najst..pytam sa sestry ze kde mam oblecenie tak mi odvetila ze ho dala do pracky lebo smrdelo..ze asi mi doma pracka nefunguje..vtedy som na nu vyletela ze ci je normalna ze vsetky tie veci som si doniesla oprate ciste a vonave..ze co si to uz dovoluje..tak zas ona na mna na oplatku vybehla ze tie veci pachli potom a ze som asi blba ze to necitim..no proste je mi z nej zle uz ...a je toho ovela viac co mi robi..len keby som to mala vsetko popisat sedim tu do vianoc..poslednu dobu sa jej vyhybam ako mozem..ale vzdy ked pridem k nasim je tam nasackovana a hlada za co ma moze zase zhodit..hadat sa uz nevladzem..ja ju ani nevnimam ako sestru..ale ako dajaku cudziu..ani neviem vlastne čo..rada by som to pomenovala ale neviem..
Stručné zhrnutie
- Dlhodobé ponižovanie a zosmiešňovanie súrodenca často zodpovedá dynamike s prvkami narcistickej poruchy osobnosti a odporúča sa obmedziť kontakt, nastaviť jasné hranice a vyhľadať psychologickú pomoc pre obete aj pozorne zvážiť odbornú intervenciu pre agresora.
- Ak rodičia nereagujú alebo emocionálne vydierajú („to neprežije“), praktické kroky sú: neprichádzať na rodinné návštevy počas prítomnosti agresora, pozvať rodičov k sebe, obmedziť návštevy na krátke „na otočku“ a písomne stanoviť hranice.
- Keď sú útoky smerované na dieťa (obvinenia zo zanedbania, „spomalenia“), odporúča sa evidovať incidenty, okamžite chrániť dieťa (súkromné prostredie, obmedzenie prístupu agresora) a konzultovať psychológa alebo psychiatra; niektorí diskutujúci tiež navrhli odborné vyšetrenie agresora.
Najčastejšie otázky
Q: Ako mám obmedziť kontakt so súrodencom, ktorý ma systematicky ponižuje?
A: Odporúčané kroky sú prerušit alebo minimalizovať návštevy u rodičov, pozvať rodičov k sebe domov, udržiavať návštevy „na otočku“ (krátke), napísať list stanovujúci hranice a pri príchode súrodenca okamžite odísť.
Q: Čo robiť, keď súrodenec útočí na moje dieťa slovne alebo ho obviňuje z vývojových problémov?
A: Zaznamenávajte dátum, čas a text poznámok; požiadajte matku/rodičov, aby sestru neprevádzali pri vašich návštevách; ak útoky pokračujú, prerušte návštevy a obráťte sa na psychológa na podporu dieťaťa a rodiny.
Q: Kedy vyhľadať psychológa alebo psychiatra v rodinnom konflikte so súrodencom?
A: Diskusia odporúča psychológa pre obeť na spracovanie traumy a nácvik asertivity; pri podozrení na vážnejšie poruchy osobnosti u agresora navrhujú odborné vyšetrenie psychiatrom.
Q: Aké konkrétne knihy alebo zdroje boli v diskusii odporučené pre pochopenie rodinných narcistických dynamík?
A: Odporučili knihu Jiřina Prekopová „Prvorodené dieťa“ a anglickú knihu „Will I Ever Be Good Enough? Healing the Daughters of Narcissistic Mothers“.
Q: Ako presvedčiť rodičov, aby riešili správanie druhého dieťaťa?
A: Diskutujúci odporúčajú dať rodičom jasnú voľbu: buď upravia správanie svojej dcéry (napríklad nepustia sestru pri návštevách), alebo autorka/príbuzný prestane k nim chodiť; tiež sa odporúča dôsledne aplikovať túto dohodu.
Q: Môžem pozvať rodičov k sebe, keď je otec na vozíku a mám byt bez výťahu?
A: V diskusii navrhli riešenia typu vziať otca na prechádzku, na kávu alebo na zmrzlinu mimo domu a vrátiť ho po dvoch hodinách, aby sa obmedzil pobyt v prostredí, kde sa agresor zjavuje.
Závery z diskusie
Zhoda
- V diskusii prevládal názor, že treba obmedziť alebo prerušit kontakt so súrodencom, ktorý systematicky ponižuje.
- Všetci odporúčali vyhľadať psychologickú pomoc pre obeť na spracovanie traumy a nácvik asertivity.
- Viacerí navrhovali, aby rodičia prijali konkrétne opatrenia (nevpúšťať agresora na návštevy alebo prísť k obeti).
Sporné názory
- Niektorí odporúčali priame konfrontovanie a „vyliať si srdce“ pred rodinou, zatiaľ čo iní odporúčali úplnú ignoráciu a okamžité prerušenie kontaktov.
- Niektorí radili humorné alebo verbálne „vrátenie“ útokov, zatiaľ čo iní navrhovali hľadať odbornú psychiatriu pre agresora.
Otvorené otázky
- Môže sa človek s narcistickými prejavmi trvalo zmeniť bez vlastnej motivácie alebo odborného zásahu?
- Ako zabezpečiť dlhodobú ochranu dieťaťa v rodine, kde rodičia pasívne tolerujú ponižovanie?
Spomenuté značky a firmy
žiadne
Spomenuté produkty a metódy
psychológ, psychiatra/psychiatria, terapia, prerušit kontakt, ignorácia, písomné stanovenie hraníc (list), zaznamenávanie incidentov, knihy (Jiřina Prekopová "Prvorodené dieťa", "Will I Ever Be Good Enough? Healing the Daughters of Narcissistic Mothers"), pojmy: narcistická porucha osobnosti, gaslighting, stonewalling
Miesta a osoby
Jiřina Prekopová, Bert Hellinger
Ak sa ťa mama nezastane a nemieni riešiť ako sa k tebe sestra správa, nechoď viac k nim. Mňa by nebavilo nechať sa týrať a ponižovať. Už dávno si mala toto zaraziť a tvrdo si s matkou pohovoriť a je jedno či sa rozplače alebo hocičo. Ty kvôli sestre si tiež určite veľa nocí preplakala. Buď matka vybaví, že keď si u nich ty, tak sestru nepustí, alebo nech jej povie, že ak neprestane napádať ťa, má ísť domov a nechať vás. Ak toho nie je schopná, povedz jej, že už tam chodiť nebudeš. Naozaj nechápem, ako toto môžeš tak dlho znášať... Urob tomu koniec
@dollyzv može aj na vikend.Len ked jej sestra dokluše ako vidi auto
To už je aky level drbnutosti
Ozlomkrky isť do baraku za učelom ponižovania
To by sa mi ani vstať z postele nechcelo
@ledgerka povedala som jej ze velmi dobre vie aka je a co mi robi..ze ja proste s nou neviem byt v jednej miestnosti..mama na mna nakricala ze co to prehanam ze si to nemam vsimat a nakoniec povedala ze ako chcem ze ked nechcem nemam chodit a bachla mi telefon.
@saja0504 správne
Múdre riešenie, na tom sa aj ja zhodujem.Tohto sa drž
Alebo rob naďalej fackovacieho panáka
Tak potom uz len vydzrat a naozaj tam nechodit. Mozes jej este napisat nejaky dlhsi list pokial stale nechape aby si ty mala ciste svedonie ze si spravila co si mohla.
matke by som povedala že dnes som bola u nich naposledy....nech sa páčí nech prídu oni ak chcú ,ale ja by som tam viac nechodila.... S tou trubkou by som pretrhla akúhoĺvek - všetku komunikáciu... Sa ti čudujem že tam ešte vlastne chodíš...
len tak medzi rečou tvoja sestra je v mm šťastná, má deti? Všetko Ok? Lebo sa mi nezdá...
ja by som kludne bola za to aby rodicia chodili k nam.lenze otec je uz 4 roky na voziku..ma problemy s chrbticou je odkazany na starostlivost..ja byvam na 4 pochodi v panelaku kde nefunguje vytah..je uz stary a stale a kazi..( idu nam v lete prerabat)..a byvame traja (zatial) v 2 izbovom byte neviem kde by som ich du dala spat ešte pri otcovom zdravotnom stave..ak mam pravdu povedat tak ja vlastne chodim k nasim skor len koli ocovi..
Ja ked toto citam....ako keby si pisala moj pribeh.
Osoba,ako je tvoja sestra sa zmeni az vtedy, ked padne poriadne na hubu, ked jej da lekciu zivot za to, ze jej chyba pokora.
Viem presne,ako sa citis, ked navyse nemas podporu mami, to boli velmi.
Mam uplne, ale uplne to iste. Vyriesila som to ciastocne tak, ze sa sestre vyhybam,ked sa da. Ak sa uz stretneme niekde u rodiny, nebavime sa spolu. Ty s nou neurobis nic.
Toto su strasne zlyhania rodicov pri vychove, ani si to neuvedomuju.
U nas boli a su obrovske rozdiely, ktore rodicia robia, sestre je tolerovane akekolvek spravania, ktore keby som mala ja, tak ma zosekaju vsetci z rodiny, ze aka ja som....
Prajem ti vela sily, lebo viem,ze to vnutri velmi mrzi, ked sa ta ani vlastna mama nezastane, ale sustred sa na svoju rodinu a skus najst oporu v ocinovi ❤️
A ešte jedna vec, už začína útočiť aj na tvoje dieťa. To chceš, aby sa tiež tak cítilo ako ty, keď bude od nej počúvať samé urážky, že je zaostali a čo všetko nevie??
Tvoju mamu síce nepoznám, ale začina mi byť nesympaticka
A to ti akože stoji za to? Tam más muža, synčeka, peniaze šťastny život, hento nepotrebuješ
Radšej navštevuj svokrovcov, sesernice, kamarátky, kolegov a na hento sa vykašli
Suhlasim s @saja0504 , to je asi jedine rozumne riesenie. A osobne si myslim, ze tvoja sestra je totalne zakomplexovana, brutalne na teba ziarli a potrebuje psychologicku, pripadne psychiatricku pomoc. Ale za jej dusevne zdravie nie si ty zodpovedna. Dala by som rodicom na vyber. Bud si daju dceru dokopy, alebo nech tam nepachne, ked ich prides navstivit ty. Ona ma cely zvysok tyzdna na navstevy.
@saja0504 prave vtedy ked zahlasila ze je spomaleny a zabrzdeny tak schytala za ucho..lebo mala vtedy vypite a povedala to dost hnusne a neovladala som sa..ruka ma stipala ešte dlho..
no keď sa k tebe takto správa sestra aj mama, tak by som tam nešla vôbec, s otcom sa môžeš stretať aj inde. Prídem k rodičom, pozdravím, zoberiem otca s vozíkom, ideme sa prejsť, na kávu, na zmrzlinu, porozprávame, o dve hodiny sa vrátime, otca priveziem dnu, reči okolo odignorujem a s úsmevom odchádzam. Nehľadaj stále ako sa nedá.
Tak sestricka je ukazkovy manipulator s narcistickymi prejavmi podla tvojho popisu. Skus si o tom nieco pozriet, bez hanby sa obrat na psychologa - vela ti to pomoze pochopit spracovat... aj reakcie rodiny, najma mamky. Inak ako byt za "najhorsiu" to asi nepojde, lebo teba stretavanie so sestrou systematicky depta a ona z toho v podstate zije. Je nestastna, a nevie inak fungovat.
Fuu, no tak to je blbé... a nájsť riešenie, aby boli všetci spokojní je nemožné keďže mama nechce riešiť - iba citovo vydiera. Sestra si povedať nedá, a býva hneď vedľa... A ty si vždy za sprostú.
Prerušila by som kontakt - ak je schopná ti brať veci a doslova namýšľať si veci, nabudúce spraví čo?- vyhodí syna lebo jej prepne?
Nenechala by som si takto narúšať vzťahy a normálny život. Ak mama stojí o kontakt nech sa zariadi inak. By ma zaujímalo o čom sú vlastne tieto návštevy v takejto atmosfére. A tiež by ma zaujímalo aký dopad to časom môže mať na moje (inak veľmi šikovné) dieťa.
Pomoc potrebuje sestra jednoznačne ale tú musí ona vyhľadať, nik ju tam nedotlačí.
A mama - je síce pochopiteľné že je poznačená minulosťou a túži aby ste mali to čo ona nie,ale výchovou dosiahla pravý opak. Vzťahy nie sú na povel a už vôbec nemá právo dačo chcieť ak si nedokáže ani len upratať vlastnú dcéru - tvoju sestru.
Ťažko mi je z toho keď si to predstavím, niečo podobné sme mali v rodine a teda strašne zle som to niesla a veľmi sa to odrážalo na pohode a fungovaní rodiny ja-muž-deti...
len ja stale nechapem zeny z coho moze byt ona nestastna?..ma dobru pracu uzasneho muza ktory okolo nej beha akko psik.ma krasny dom ona svoje auto jej muz svoje..ma kopu kamaratiek..cestuje hore dole..dobre vyzera..nema ziadne zdravotne problemy , pokial ja viem..tak ja fakt nechapem z coho moze byt ona nestatna a v com na mna ziarlit..
Ked prides najblizsie na navstevu skus ty. Panecku co si edte nevydata. Dokedy chces cakat ved uz mas vek na deti a taketo reci. Ak ti nieco povedz,ze aspon teraz vidis ako su tie tvoje narazky prijemne. A ze ked ti nema vo pekne povedat, ze vie kde su dvere. Mamina to vidi dlhodobo a urcite jej to ublizuje viac ako to ked sa raz vzopries.
no, mozno prave z toho, ze ma vsetko a zaroven sa citi prazdna,ze jej nieco chyba....a vobec to nemusi byt dieta.Len ten vnutorny pocit sa niekam posuvat, mat sny, tuzby,....a to nemas, ked mas vsetko
No čo ti poviem, máš to "veselé". Myslím, že očividne sa podala sestra na mamu. Lebo každá normálna mama by dcéru usmernila a nedovolila aby jedná druhej ubližovala.
Vyhľadaj psychológa, on ti vie lepšie poradiť a pochopiť možno prečo sa tak k tebe správajú a ako aj sa s tým vysporiadať. Lebo určite máš z toho nalomené sebavedomie...
Je to kus pi.i. buď ignoruj alebo konfrontuj. Zavidi- asi si uvädomila, že nasrate v hlave a krása jej nestaci-
Lebo nevie byť šťastná, lebo vnútorne je rozložená... aj keby jej patril celý svet nebude šťastná a teba používa na chvíľkové dokázanie si - ťažko povedať čoho, ale bude to ukryté v jej vnútri. Svojím spôsobom je citový mrzák a strašne nešťastná osoba. Ale ľútosť nepomôže, žiť s takým človekom je peklo..
@katulka1141 sestra je inteligentna. Ona to otoci - ako mozes zasahovat do tejto citlivej temy pred vsetkymi, vies, ako ma ro zranuje? - a pekne efektne sa este rozplace. A kto je opat najhorsi? autorka.
ja by som to asi sama skonzultovala s psychologom a skusila to inak na sestru. Podla toho co pises vzdy na jej narazky reagujes. Ked ide o dieta chapem, dobre si pravila ze si strelila. Ked ide ale o teba musis sa naucit inak reagovat, urcite nie sa obranovat a zacat nieco vysvetlovat. Tu by som sa poradila co by bolo najlepsie na taku osobu. A tiez by som sa snazila obmedzit navstevy, tak aby boli kratke a stravila by si cas s otcom niekde mimo na prechadzke.
a je mi neskutocne do placu ked vidim napriklad mamine dve netere..nase sesternice ktore su v rovnakom veku..dve sestry a tak sa maju rady..su super kamosky jedna druhe pomaha..chodia spolu na dovolenky na chaty aj s ich rodinami..jedna o druhej nepovie skarede slovo ..proste nechapem preco to u nas nemoze byt tak..preco ja musim mat sestru ktorej som dobra akurat na to aby mala ako terč..na posmievani a ponizovanie..nikdy sme sa o nicom nevedeli porozpravat ako normalne sestry..vzdy ked som jej daco vravela tvarila sa ze nepocuva alebo proste ze som vzduch..kolkorazy organizovala babske jazdy s kamoskami..nikdy ma nezavolala..ked mala rozlucku so slobodou..nepozvala ma..ked mala promocie ani mi nedala vediet..podla mna ma nechcela ani na svadbe..to asi len z nutnosti..ked sa mi narodil syn viete aka bola jej reakcia? nijaka..ziadne gratlujem...tesim sa s tebou..proste nič..
@ledgerka toto robim uz v poslednej dobe...ze jej na nic nereagujem a v podstate s nou komunikujem uplne ale ze uplne minimalne ako sa len da..
zavidi ti...mam taky pocit, ze ti zavidi, ze ty si matka a ona nie...a mozno aj chce, ale nedari sa...tak si to vybija na tebe...
súrodenecká rivalita je jedna vec. ale tu je evidentne prítomná narcistická porucha osobnosti. no vzniká tak, že sa k nej celý život správajú ako k niečomu výnimočnému, až napokon nemá dôvod tomu sama neveriť že? ona krásna úspešná s rovným nosom mužmi obletovaná talentovaná rodinou pozdvihovaná do oblakov. asi by sme si mali zvykať na tieto typy. dnešná výchova ked musíš dieťa chváliť za každú prkotinu a nikdy nekarhať nám do budúcnosti prinesie kopu narcistov - ved su tie deti jedinečné úžasné a múdre. lan potom vzniká problém ked v jednej triede je dvadsať takýchto superludí...a oni majú problém to prijať. čiže logicky aby nestratili svoje prvenstvo, ostatných treba dať dolu. - ano to čo robí tvoja sestra s tebou. k tejto poruche patrí samozrejme závisť a nenávisť. nenávidím ta za to že si v niečom lepšia, zavidim ti vsetko s kazdym sa porovnávam a samozrejme ak vidím slabosť tak ňou opovrhujem lebo mne kralovnej dokonalosti sa to nemôže stať a ty musiš byť prinajmenšom hendikepovana. no smutne je ze tí ludia vlastne za to nemôžu porucha osobnosti je skoro niečo ako diagnoza vlastne tam je celkom tenká hranica. a na chorých ludí sa tiež nehneváme že? skus pracovať s týmto faktom že teraz to vieš, že ona je vlastne tá narušená a možno ti to pomôže lepšie vstrebať danu vec. samozrejme pokial môžeš sa jej vyhni, ale kedže ste sestry občas sa jej asi nevyhneš

Ked mama spustila cirkus ze co ti urobila, co si povedala?