Nespravodlivá prababka

smutnarybka
10. jún 2016

Ahojte maminky.
Dlho som vahala ci nase rodinne problemy vytahovat na svetlo sveta alebo nie. Nakoniec som sa rozhodla ze ano, mozno mi pomozu nazory ostatnych, prip. aj rady a skusenosti. A mozno uz len to ze sa vyrozpravam.
Skrie ma muzova babka, teda prababka nasej dcerky. Ma 2 deti, syna (ten ma 1 syna) a dceru (moju svokru, ktora ma 2 synov). Svokra mi uz davno rozpravala, ako ju mama od malicka nemala rada, ze vzdy bol jej milacikom jej brat, hoci to prababka nikdy nechcela priznat. Moja svokra je tiez svojska, tak som tomu az tak neverila, ale uz zacinam chapat.....
Ale aby som sa vratila k tej prababke - je to este pomerne vitalna zena, ktora ma rada ked ju ini chvalia ako dobre vyzera a lutuju aky mala tazky zivot. Je vsak tak trochu intriganka, neraz aj na moju adresu venovala niekolko zakernych a ustipacnych poznamok. A najlepsie pred cudzimi ludmi aby vedeli aka je ona chuderka. Popri tom vsak k nej chodime takmer kazdy den aj s dcerkou, muz jej pravidelne robi nakupy, ked ma volno vozi ju k lekarovi, pomahame jej bezne s kadecim, ja jej vzdy chodim umyvat okna, posielam cerstve jedlo a pod. Ale teda len do takej miery aby sa uplne neopustala a realizovala sa aj ona. Nas nema napriek tomu za nic. Okrem mojho muza ma este dvoch dalsich vnukov ako som spominala, ti sa u nej ukazu raz za 2 mesiace, hoci byvaju v rovnakom meste. Ale ich ma samozrejme radsej. A uplne vedie muzov bratranec, syn toho jej syna. Nedavno mu dokonca nabalila 4000e, ktore si zarobila ohromnym predajom svojho rozsiahleho lukrativneho pozemku v centre mesta (4e/m2, ale to je uz dalsi pribeh). Nikomu inemu z rodiny sa samozrejme neuslo ani euro. Neviem podla coho delila, ale ja by som nadelila vsetkym svojim potomkom a rovnakym dielom. Nejde mi o peniaze, ale prave o tu nespravodlivost. Momentalne som k nej vyslovene odmerana, lebo pohar mojej trpezlivosti pretiekol a nerozumiem jej spravaniu. Nedavno som mala sviatok, neobtazovala sa ani nasklbat mi par kvetov zo zahrady. Dcerka na den deti dostala tiez len detsky casopis a piskoty. Je mi to tak luto, lebo malicka je uzasna a vediem ju k tomu aby ju vzdy postiskala, dala jej pusu, je to proste jej prababka hoci ju ja UZ neznasam a to som ju niekedy mala najradsej z ich rodiny. Ale zacala som byt trosku vnimavejsia, ked som porodila. Dosla som po par dnoch konecne domov z porodnice cela znicena, unavena a ubolena a ledva co som zlozila tasku, uz bola u nas. Fakt asi do 10 minut. A potom takmer kazdy den. Muz chodil na tyzdnovky, mala som toho dost - mala bola narocne dieta co velmi nechcelo spravat a ona este u nas stravila aj 4hodiny denne ked som si napriklad potrebovala oddychnut. Pre obraz okolia mi akoze chodila pomahat, ale realne u nas pozerala jej serialy, celkovo rusila nas rezim, nase sukromie. Mnohokrat zdrhla mojej mame s kocikom a ta ju chudera aj hodinu vystresovana hladala, lebo ona sa potrebovala ukazovat ze ona je uz prababka, hoci tak dobre vyzera a je taka mlada - 73r. 😀 . Teraz uz k nam sama nepride, lebo v jeden moj horsi den som bola k nej priama. Celkovo som sice slusne vychovany clovek, ale ked sa mi nieco nepaci, uz to aj poviem. Ja baby mam v sebe tolko hnevu voci nej ze to ani neviem opisat. Proste nechapem ako moze byt taka. Zlom nastal asi v priebehu poslednych 3 mesiacov. Neviem cim to je. Napadlo mi, ze ak nahodou ziarli - chodim pomahat este jednej 86r.tete a casto ju chvalim, je zlata a mam ju proste rada. Alebo este aj ten jej najmilovanejsi vnuk so zenou teraz cakaju babo, ze by sa uz preorientovala len na to pravnuca? Mimochodom ani sa neobtazovali prist jej to oznamit, dozvedela sa to nahodou az odo mna ked uz prelomili v 5.ci 6.mesiac.
Zazivate aj vy nieco podobne v rodine?
Ako sa mam k nej spravat? Som odhodlana, ze viac jej pomahat nebudem tak ako predtym a budem sa odvolavat na jej najmilsieho vnuka s nevestou, vsak my nie sme otroci. A ledva nam podakuje, Na sviatok dostane uz len kvietok od nasej dcerky, viac uz svoje posledne peniaze na darcek pre nu minat nebudem, nezasluzi si to....

veronika33
10. jún 2016

kašli na ňu, spravodlivou sa nikdy nestane, keďže ňou ani nikdy nebola, nenechaj sa zneužívať ...

lorela
10. jún 2016

Ked je pomerne vitalna, ako pises, preco si sama nevari a nerobi nakup? Preco si u nej kazdy den?

sue1818
10. jún 2016

i

sue1818
10. jún 2016

ina jezibaba 😀

lorela
10. jún 2016

@sue1818 Nuz, rozmaznali ste si ju 🙂. Tazko radit. Snad obmedzte navstevy, nech ste jej vzacnejsi.

jeennyv
10. jún 2016

@smutnarybka uprimne ja mam po vsetkych peripetiach uz dost a som toho nazoru, ze slusnost je super aj ja som taka, ale s nou nikdy daleko nezajdes, cize ak u teba niekto bez priciny vysedava vyrazit s nim dvere a to iste, ak ti niekto zneprijemnuje zivot, ci ma naroky, ktore su neopravnené, ktomu angozovniu rodiny aj ja mam takych pribuznych, ktorí sa ked si v pyzame aj tak odlepit nevedia...ty ak mas svoju domacnost si pani domu a urci mantinely ci sa niekto urazi ci nie..inak si svoj zivot neporiadis... vela stastia...

monikaparson
10. jún 2016

Celkovo sa mi z tvojho príspevku zdá, že si len čakala niečo viac za svoju snahu, za svoju pomoc jej a to je podľa mňa kameň úrazu. Jasné, viem že budeš písať, že tak to nie je, ja to tak vnímam z toho, čo si napísala. Takéhoto človeka proste nezmeníš, ona je nejako nastavená a v tej hlave to už nepohneš. To, že dala tie prachy len jednému z deciek, či vnukovi? No tak dala, boli to jej peniaze. Ono všetci to často vnímajú tak, že rodičia, starí rodiča sa majú deliť so svojim majetkom, no nieee, nemajú a nemusia. Je to len a len ich rozhodnutie.
Ja teda nemám absolútne žiadny vzťah s mužovou babkou a absolútne ma neštve, že by niekomu, niečo dávala. Ja tam nechodím a to býva asi 10 metrov od nás. Sama sa vyjadrila na moju adresu ešte sme spolu len chodili, rozprávala sa so mnou raz a odvtedy už viac toho počuť nepotrebujem. A jasnééé, keď sa narodila malá, tak bola u nás a povedala mužovi ako sa jej snívalo, že malá mala blonďavé vlasy (jeho bývalka malá také) 😀 , no soryyyy, som myslela, že sa uštím od smiechu, alebo hovorí niečo akože vtedy, keď ju nemám počuť, lebo ona je už skoro hluchá. Vieeeeš, áno sú zákerné a veľmi dobre vedia, čo robia, ale tak neeeeech. Samé sa ukracujú o to, čo si mohli ešte užiť.

mataharinka
10. jún 2016

hovorí sa, nehádž perly sviniam! V tomto prípade drahocenný čas a energiu, ktorý radšej venuj najdôležitejším bytostiam na svete, deťom. Oni menej kontaktov s prababkov prežijú, nič sa im nestane, prababka nikdy, ale naozaj nikdy nepochopí, že ubližuje, to je taký druh ľudí a je úplne zbytočné sa snažiť dokázať, že si dobrá a že si zaslúžiš pochvaľu či aj viac. Strata času a energie.

yasnina
11. jún 2016

Babka si neváži čo pre ňu robíte, pretože všetko čo robíte a aj Vás samotných, berie ako samozrejmosť. Vie o Vás viac, (ak nie všetko) ako o najmilovanejsom vnukovi, preto nie ste tak zaujímaví. Stíhate sa postarať o seba aj o ňu, veď vy vlastne nič nepotrebujete, ale chudák vnuk je určite veľmi zaneprázdnený, veľa pracuje, málo zarába, nemá čas starať sa ešte o babku, tak babka pomáha jemu. Smutné, ale takto niektorí starší ľudia fungujú a nepochopí aj keby si sa jej to snažila vysvetliť, budeš za zlú. Mám podobnú skúsenosť, u nás čiastočne pomohlo obmedzenie návštev, pomoci a času venovaného tej osobe. Neboli sme k dispozícii vždy keď niečo chcela, alebo potrebovala. Hlavne pre svoj vnútorný pokoj a pohodu je lepšie venovať svoj čas deťom, polovičke, alebo tomu, kto to ocení a neriešit podobných Vašej babke 🙂

fuska
11. jún 2016

Ja neviem. Cakala som nieco horsie podla nadpisu. Preco ti nestaci, ze mala na MDD dostala casopis a piskoty? Mojim detom som kupila po kopceku zmrzliny a bolo.
Ais naozaj cakas viac vdaky za svoju snahu. Ked je taka vitalna, tak jej nenos jedlo kazdy den a nepomahaj. Dvakrat do roka jej umy okna (ak mas cas a chce sa ti) a inak zdvorilostna navsteva raz do tyzdna. Mozes sa teraz urobit trosku chorou, zoslabnutou a potom prestat, aby to nebolo len tak zo dna na den. Alebo ze ta seklo alebo co. Neviem, preco sa jej pchate do zadku, ked si to ona evidentne nevazi.

terezka1947
11. jún 2016

@smutnarybka s nespravolivostou v rodine neurobis nic...a prave v rodine nespravodlivost strasne boli 😒
u nas napr.manzel ma este sestru-ta bola preotezovana vzdy,vzdy,vzdy....nech urobila cokolvek,bola vzdy lepsia ako manzel...a teraz,ked uz svokor zacina vidiet,ze mu kasle na hlavu,ze chce po nom cely dom,ze by ho najradsej supla do domova,odrazu uz pripusta,ze aj ten syn,co bol dom alen na pracu asi nie je az taky zly
ale...aj tak,vzdy sa ospravedlunuje ona
ja to nechapem...nechapem....ked treba nieco riesit,vola manzela...ale ked je vsetko ok...dcera je milacik
a myslim,ze to tak aj ostane...akurat s tym,ze postara sa o neho syn
no a ja som nas vztah uz davno vzdala...lebo sice po rokoch uz zacal brat na vedomie,ze som nevesta.....ale stale som nikto a nic
boliet to boli....ale tak,co narobim?
snaz sa to neriesit
vies,nakoniec pravda vo vztahoch vyjde na povrch
niekedy si mozno namyslame my,niekedy mozno nasi blizky potrebuju prist sami na to,koho maju vo svojom okoli
ale nemen sa,bud dobra a citliva pre potreby druhych....sme predsa mamy a zaroven sme vzorom pre nase deti...

sabibi51
11. jún 2016

@smutnarybka hahaha citam o nasej babke prababke ta sa tiez lubi promenadovat a ukazovat sa kto som co som aha co mam a podobne.s uprednosnovanim jedincov tiez to iste, kto pomaha nonstop neznamena nic bere to automaticky z musia a kto nepomaha a ledva sa ukaze je svatec proste.uz aj ja ako vnucka som sa vyprdla nato pomahat.darmo jej nakupim nanosim pakle vody hocico autom aj hore pod nos nevsimne si.uz som povedala ze seriem nato na 3 deti z toho sa staraju 2 ale vdaka nikde.Z vnucat sme 4 a pomaham len ja ale ostatni su aj tak lepsi. 🙂 vykasli sa nato nech teda pomahaju ti lepsi 🙂

jana_eyre
11. jún 2016

Neries, nepomahaj, alebo to obmedz.. Alebo Sa porozpravaj s muzom aby jeho mama dohovorila aj ostatnym detom, nech SI pomoc delite, ze jednoducho na to nemate cas..

Podla mna nespravodlivost Sa deje vzdy v kazdej rodine.. Niekto ma nespravodlivost v povahe, niekto si ju ani neuvedomuje..

Napr. Nasa babka, moja svokra je velmi spravodliva, vsetkym svojim detom dava veci uplne na rovnako, aj ked nic necakame..

Ale je jedna oblast kde proste Tu spravodlivost straca.. Podla mna si to ani neuvedomuje, aj ked manzela to stve, co chapem kedze ide o jeho deti.. Ale neriesime to, Nic s tym nenarobime..

Ale zase mozem Sa na to pozriet aj z druhej strany.. Nase pomahanie babke je tiez v mensej miere, pretoze mame male deti a nemame cas babku vozit k lekarovi, muz sa tak uvolni z prace sporadicky, Lebo pomoc potrebujem obcas aj ja, tak ju venuje mne 😅 takze mozno zas jeho sestry beru nespravodlivo, ze pomahaju rodicom viac ako on..

mojkamojka
11. jún 2016

@smutnarybka nepomahat, neupratovat, nestarat sa, nevarit, chodit minimalne a ked prist tak ju riadne vyzrat...A uvidis ako budete oblubeni 😀

oliva276
11. jún 2016

V profile, ktorý si dnes vyplnila, si uviedla, že dieťa nemáte, ale snažíte sa. Zaujímavé.

y0l0
11. jún 2016

Kašli na to, veď to bude mať už za pár
... :D

y0l0
11. jún 2016

@oliva276 Tomu vravím stalking... Až ma naplno :D

marcelatje
11. jún 2016

@smutnarybka na den deti dodtala "len" casopis a piskotky? No a? Moje od babky nedostali nic a vobec ma to nezoziera. Zivot nie je vzdy podla nasich predstav ale je na nas aby sme selektovali co je a co nie je podstatne lebo nas to pohlti a zivot prezijeme riesenim nepodstatnych veci. Tiez som si presla obdobim kedy ma nasieralo uz len to ze svokra dycha a ako to robi 😀 odkedy neriesim zije sa mi ovela lepsie 😀

jana_eyre
11. jún 2016

@marcelatje inak teraz som si uvedomila, ze som detom v nasej sirsej rodine dala k mdd iba lizatka 😅

marcelatje
11. jún 2016

@jana_eyre hm tak to si posrala......radsej checkni ci tu o tebe nie je tema 😀

charity
11. jún 2016

Intriguje, ohovara, potrebuje pocut aka je nadherna, prezentuje sa ako obet, psychicky tyra urazkami, zahanbuje pred inymi, je pre nu dolezitejsie pomoc pri babatku predstierat pred inymi nez realne pomoct., Vasu pracu pre nu povazuje za samozrejmost, je necitliva... To znie ako narcisticka psychopatka. A ak mam pravdu, tak rada je jedina: no contact. Ostat bez kontaktu. Bude Vam lepsie. Vela stastia.

sissy27
11. jún 2016

@smutnarybka prababku nezmeníš, jediné čo môžeš zmeniť je tvoj postoj ku všetkému... Malá dostala časopis a piškóty? Podľa mňa super, ja by som viac ani nečakala. Dala peniaze vnukovi či komu? No dala, boli jej, mohla ich kľudne oplieskať na hocijakú somarinu... Moja mama získala podobným spôsobom ako vaša babka tiež značnú čiastku a ja ani neviem čo s tým spravila - je mi to jedno, sú to jej peniaze a máme v pohode vzťah. Má rada niekoho iného z rodiny viac ako vás? Ale veď aj ty máš radšej tú tetu 😉 Prababka vám nie je nič dlžná, nemá voči vám žiadne povinnosti, rovnako ani vy voči nej. Ak jej chceš pomôcť, tak pomôž, ale nič za to nečakaj, ak sa ti nechce, tak to nerob, hotovo. Ak ti návšteva nevyhovuje, tak normálne povedz, že teraz sa ti to nehodí a ozveš sa neskôr.

svetluska82
11. jún 2016

Hmmm ja zasnem ze uz sa oslavuje vo velkom aj MDD,,,moj dostal odo mna cokoladu a od babky a dedka cukriky...A prislo mi to normalne...Este sama som im vravela ze MDD je taky sviatok o nicom, že vobec nemuseli nic....Ja MDD , den otcov, MDZ nejako neuznavam

lenka2232
11. jún 2016

@smutnarybka kasli na nu 🙂 tiez mam babku, je to otcova mama, ktora nas nema ani v pate a to sme jej pomahali ako sme mohli..otec ju vozil po lekaroch, robil jej nakupy, obcas financne pomohol ak to surne potrebovala a jej vdaka? ohovarala nas vsade kde mohla..mna nikdy nemala rada, pretoze sa podobam na mamu a tu babka nikdy nemala rada, aj ked jej nikdy nic nespravila..proste z babkinej strany same osocovanie, uprednostnovanie inych vnukov...a vies ako to dopadlo? moji rodicia, brat a ja uz tam vobec nechodime, aj jej znami uz pomenej...sedi doma sama a ja ked mam pravdu povedat necitim k nej nic 😖 mrzi ma to, ale ona to dopustila svojim spravanim

alana1
11. jún 2016

hej myslim, ze v kazdej rodine sa deje nieco podobne...najlepsie sa tomu vyhybat a neriesit to...pre vlastnu pohodu

janinah
11. jún 2016

neide ti o peniaze ,len o spravodlivosť 😀 načo sa tam chodíte natískať každý deň? tvoja dcéra má svoju babku,choďte k tej.....

charlie1980
11. jún 2016

Mne to tiez tak pride, ze neide ti o peniaze....prababicka je v podstate aktivna....ked citam medzi riadkami, citim v nich kus....zeby zavisti ? Nuz, ved predsa je jej slobodnym rozhodnutim niekoho lubit viac, materialne dat viac...ak pre nu chces nieco urobit, Rob to nezistne...Preco ti tak zalezi na jej priazni voci Vam ? Preco nieco opatovne ocakavas a porovnavas Vase vztahy medzi ostatnymi clenmi rodiny ? Bohaca, dufam, ze ja sa tohto nedozijem, ze ked niekomu nedam, budem im v opacnom pripade na obtiaz 😔

charlie1980
11. jún 2016

A este ma dost zarazila posledna veta....nezasluzi si to....musi si stary clovek nieco zasluzit? Vari je ona vasim dlznikom ? Myslela som v ramci rodiny...myslim si, ze ked uz, tak My by sme mali byt ich dlznikmi. A ked si myslis, ze to nejde, ze nie si, tak sa proste distancuj.

alex49
11. jún 2016

nemusíte tam chodiť každý deň... raz za čas navariť, umyť okná ked treba, ked všetko zvláda, tak zvládne sa aj o seba postarať. Svoje peniaze môže rozdávať komu chce, ako chce a kedy chce. Nezaslúžiš si ich len preto že tam chodíš, lebo tam chodíš dobrovolne. O peniazoch a ostatných veciach sa rozhoduje až pri dedičstve, tam sa delí rovnakým dielom, dovtedy nemáš na nič právo.

sardinka335
11. jún 2016

@smutnarybka starých ludí NEPREROBÍŠ!!! Proste oni uz maju svoje maniere a poviem ti, ze to je často horšie ako s malým deckom, lebo to si ešte ako tako da povedat, pripadne dostane na zadok v najhoršom, ale čo so starým?? No len to trpeit....my mame v rodine tiež starkých len v ,,ružovom,, to uz ani hlava nebere ako si dokazu zivot komplikovat, resp. ostatným a nedaju si povedat, ze napr. načo ist v najväčšom hice na cintorin či nemoze ist neskor no nie nemoze, musi to byt v tom najväčšom hice...proste niekedy mate pocit, ze to robia snad naschvál...no zlá som čo. Moj strýko povedal, ze ked bude n atom uz takto, tak ho máme zastreliť a pošle nám dakovny dopis.
Ty sa spravaj normalne, slušne ak sa ti to hodí a chce sa ti tak pomož v zmysle nerob zo seba otroka. A mohla by mat babka aj 100 rokov keby predo mnou chvalila inu rodinu, ktora na nu zvysoka hází bobek tak by som sa ozvala, slušne ale ozvala, ze teda nabuduce nech jej nakupi a pozmýva dotyčny....a neviem teda kde mas tolko času denne k nej chodit, mna by to ubijalo, ale tak to som ja. Ja mam momentálne dost naročne batola a okolo nej roboty, domacnost nieto aby som este iným robila full servis denno denne. Treba troška ukazat, ze ked toto všetko čo robíš neni dobre, tak moze byt aj horšie...lebo ti poviem ze tolko ludi je v starobincoch, tolko starkých o nich rodina ledva zakopne ze to čo robíš je vysoký nadštandard a luxus, ktorý si neváži.