Neuvedenie otca do rodného listu

levandulova111
3. júl 2018

Ahojte, chcem sa spýtať, či ma súd môže donútiť zapísať meno otca do rodného listu aj napriek tomu, že mi psychicky ubližuje. Jeho konanie policajti kvalifikovali ako priestupok, avšak mňa jeho konanie doviedlo k psychológovi. Zastrašovanie, posmešky, vyhrážky sociálkou, políciou, urážanie.. policajtom tvrdil, že ho to mrzí, ale nevedel inak, nakoľko som mu doteraz nepodala info o dieťati. Pritom som od policajtov mala pokyn mu absolútne neodpovedať na jeho správy. A vedia tiež, že môj návrh, že by sa s malým stretal a chodil na návštevy, odmietol... Mám hnačky, nespím, trpím nevoľnosťami, mám strach chodiť po vonku.. on si nárokuje na dieťa, chce ho získať stoj čo stoj. Chce ho vychovávať sám. Kašlem aj na výživné, chcem iba pokoj. Myslíte, že ma súd môže donútiť ho zapísať do rodného listu?

zuzliq
4. júl 2018

Skús sa na to pozrieť aj z druhej strany. Keď nebude zapísaný v rodnom liste, nemôžeš od neho žiadať výživné. Podľa komentárov sa zdá, že sa ti peniaze zídu. To, že bude zapísaný v RL a bude ti platiť výživné neznamená, že sa bude o dieťa starať. Zvlášť, ak sa ti vyhráža a má problém s drogami. Skús si to premyslieť a navštíviť sociálku a poradiť sa. Uchovávaj si dôkaz o jeho vyhláškach, ty mu nič hanlivé neodpisuj. Len jednoduché žiadosti aby ti dal pokoj, alebo nič.

eru331
4. júl 2018

Ťažko povedať, no to, že by aj bol zapísaný v rodnom liste ako otec, mu nedáva žiadne práva sa napríklad stretávať sa so synom.. To si treba uvedomiť

11mirka22
4. júl 2018

@andy241 zaujímavé čítanie, si super, že si si dala tú námahu to sem pridať. Škoda, že tam nie je aj ako postupoval prvostupnovy súd ďalej, a ako to nakoniec dopadlo...

andy241
4. júl 2018

@11mirka22 tak v skratke - sud prvej instancie ktory vo veci opat rozhodoval sa musi pridrzat pravneho nazoru najvyssieho sudu sr takze si vieme urobit ako taku predatavu ako bolo asi rozhodnute 🙂

ukulela
4. júl 2018

@andy241 vdaka za info. ale potom tu mame dva rozne pravne pristupy - uz popisane pripady sudnych sporov a tento. ale k zakladatelke - ju to neriesi, kedze ona to takto riesit nebude.

andy241
4. júl 2018

@ukulela jasne .. to len pre pripad keby si niekto myslel ze "prešti" bio otca suhlasnym vyhlasenim o otcovstve s inym chlapom alebo ze vyhlasenie o otcovstve sa neda napadnut

11mirka22
4. júl 2018

@andy241 to áno, je mi jasné, že testy dna nepustili. Doteraz som sa všade dočítala len o prípadoch, kde to skončilo zamietnutim odvolacieho súdu. Musel mať asi otecko dosť dobrého právnika a dostatok peňazí....

levandulova111
autor
4. júl 2018

Holky, moc ma mrzí, že moja téma vyvolala aj výmeny názorov. To vôbec nebol zámer :( takže sa nehádajte prosím. Ja si vážim a cením každý váš názor, či radu a o to mne šlo, zistiť možnosti, poprípade povinnosti. Ešte raz vám všetkým ďakujem. 🙂

maminuska
4. júl 2018

@andy241 trocha sa v tom strácam ide tu o súhlasné vyhlásenie dvoch ľudí že sú rodičia , ale to sa robí iba vo vzťahu bez manželstva. Iné je manželstvo tam zo zákona sa považujem za otca manžel. Pretože ja v rodine mám člena ktorý sa takto domáhal otcovstva a sud mu to zamietol s tým , že otec je manžel .

maminuska
4. júl 2018

Rovnako tu písal jeden právnik , že ak sa žena vydá tehotná a dieta sa narodí v manželstve, hoci manžel nie je otec dieťata , biologický otec nemá šancu . bol to draik .

11mirka22
4. júl 2018

@maminuska také sú naše zákony... Ak narážaš na ten link čo tu bol pridaný, tak to by som považovala skôr za precedens. A takéto precedensy existujú, najmä vďaka tomu, že naše súdnictvo je také, aké je a tiež nejednotnej legislatíve...

maminuska
4. júl 2018

@11mirka22 ale stále súhlasné vyhlásenie rodičov nie je manželstvo . Naše právo nie je precedenstné ako v Amerike , možno len argumentovat obdobným rozhodnutím iných súdov . Raz keď je uzavreté manželstvo , otec je manžel , nikto iný .

11mirka22
4. júl 2018

@maminuska presne tak.

maminuska
4. júl 2018

@11mirka22 tým som chcela povedať, že toto rozhodnutie nemožno aplikovať na manželstvo , kde manžel nie je biologický otec. Tá nedotknuteľnosť manželstva tam jednoducho je.

11mirka22
4. júl 2018

@maminuska ja s tebou súhlasím, zákon hovorí niečo v tom zmysle, že ak je otcovstvo určené na základe prvej alebo druhej domnienky, nemôže byť určené súdom (tretia domnienka). A vidíš...

vroni
4. júl 2018

@11mirka22, lenze tu bol napadnuty postup sudu, ze neskumal ucelove vyhlasenie. Ako sud po vrateni rozhodol (ci vobec, pri tempe nasich sudov) nevieme. Tato situacia moze nastat napriklad v tom pripade, ze sa za otca prihlasi muz y, ked sa o urcenie otcovstva uz sudne pokusa otec x. Europska judikatura je v tomto velmi pestra a rozsudok vo svoj prospech si najde kazda strana....

11mirka22
4. júl 2018

@vroni ja tomu rozumiem!

vroni
4. júl 2018

@11mirka22, prepac, nebolo to adresovane tebe ale do plena, zaklikla som omylom 😔

katmi
7. júl 2018

@sissy27 to vobec nieje pravda..obmedzenie alebo uplne zrusenie rodicovskych prav nieje len z dovodu ze jeden z rodicov dietatu musi ublizovat..

katmi
7. júl 2018

@zuzliq nie som si istá ze clovek ktory fetuje a zrejme utraca viac € na drogy, bude vobec ochotny nejaké to vyzivne platiť. V tomto pripade zapisat otca do RL je skor pritazou v kazdom smere ako uzitkom...

katmi
7. júl 2018

@levandulova111 moj osobny nazor je taky, ze si nemyslim ze on ako fetak ako pises pojde vobec na sud ziadat o urcenie otcovstva..z donutit ta k tomu aby bol zapisany v RL ako otec ta nemôže ..z pochopitelnych dovodov to nechces..ja ta uplne chapem..ak chces, napis mi SS ak je to este aktualne..