Neviem si zvyknúť žiť v inej krajine

lenagawel
23. máj 2022

Ahojte,
prestahovala som sa do CZ koli manzelovi, byvala som predtym Na slovensku a mala pomerne aktivny zivot chodila na hory a proste nejako fungovala a pacil sa mi zivot tam. Potom sme sa stretli s manzelom a boli sme rok na slovensku - on mohol pracovat aj so slovenska. Vsetko bolo super az kym sme sa tu nenadtahovali. V podstate jeho rodicia nam umoznili byvat v ich dome s tym ze sme ho prerabali a oni maju este jeden svoj novy dom. Ja som sa podriadila manzelovi koli tomu ze na slovensku by boli zlozitejsie byvanie najst atd. Lenze manzel dal do tej prerabky viac jak si myslel a v podstate nakoniec este musel brat aj pozicku. Vobec sa tu necitim ako doma a strasne mi chyba moje mesto a ludia. Citim sa tu sama nic nerobim nic tu nieje zijeme na dedine pri ostrave a ja mam pocit totalneho zufalstva a jedine co ma drzi je to ze za dva mesiace rodim a tesim sa na babo. Ale neviem co mam robit, manzel sa tiez dost zmenil nechce somnou uz vobec chodit na hory a ziadne take aktivity co navrhnem…ked mu aj nieco poviem tak mi zacne hovorit ze niesom stastna ze sa neusmirvam ze mam byt stastna ze mam vsetko ze mi vsetko kupi ze ako mi on chce najlepsie a ze co sa stazujem ze stale niekde chodime ( chodime len vybavovat veci ako nakup, kupovanie veci do domu…) Ubija ma takyto zivot a ja nevirm ako dalej….uz som mala vselijake myslienky ale neviem uz co robit….poradte 😔

diamond007
23. máj 2022

@lenagawel s babom príde ešte väčšia depresia.... Hľadaj kamošky, muž tam snáď niekoho pozná, zoznam sa. Turistikuj po okolí, choď do kaviarne.

diaszoky
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pribinak
23. máj 2022

@lenagawel v čase internetu, Facebooku a iných sociálnych sieti sa určite vieš nakontaktovať na partie turistov z okolia a začať chodiť na turistiku s nimi

(Ehm za 2 mes. rodíš, skôr by som hľadala nejaké cvičenie či plavanie pre tehotné)

Sú to Čechy, nie Saudská Arabia, nemáš ani jazykovú bariéru, trosku daj tomu šancu

katarinka89
23. máj 2022

@lenagawel niekedy sa treba odtrhnúť od toho starého a začať sa pozerať pozitívne na miesto kde teraz si- neznechucovat si to.ved si s tým súhlasila

dskjhfdlkdjhl
23. máj 2022

Cakala som, ze to bude nejaka vzdialena krajina, ale Cesko je blizko, jazykova bariera odpada a v okoli Ostravy sa da ist v pohode do prirody a ani netreba daleko cestovat. Kazdy ma taky zivot, aky si ho urobi, teda pokial je zdravy. Treba vyjst von a obzerat sa okolo seba, isto najdes zeny vo svojom veku.

pukina
23. máj 2022

@lenagawel moze to byt aj tehotenskymi hormonmi, bliziacim sa porodom, ze mas pocit, ze je vsetko na nic. ked sa babo narodi, prve mesiace prejdu ako nic, chodte potom spolu na baby plavanie, na prechadzky s kocikom do mesta, do parkov, pripadne si pozri na nete nejake skupiny mam s rovnako starymi detickami.. moznosti je dost a urcite nieco najdes

janickacrazy
23. máj 2022

@lenagawel tak choď navštíviť rodičov, zostaň tam týždeň -dva, pozri kamošky, urob si výlet, pokým ešte nemáš bábo. Zmeny sú ťažké, ale časom si zvykneš, možno nájdeš kamošku s babom a budete kocikovat spolu. Skús aj tu na MK či nie je nejaká mamička na blízku od teba.

nwnw
23. máj 2022

@lenagawel prvy rok s babom si moc hory neuzijes. Najdi si baby avanie,kruzky pre dieta.Najdes tam maminy mozno aj svojej krvnej skupiny. Mozno si najdes kamosku s ktorou budete chodit na hory sdetmi.
Mne hory neskutocne chybaju a to som sa stahovala iba vramci SK. No uz svita na lepsie casy. Na hory budem chodit s detmi asi (kamosky su veeelmi daleko) a moj muz v tom nenasiel zalubenie.

diewcatqoo
23. máj 2022

A co teraz robis? Pracujes niekde alebo sedis tehotna doma? Mozno to bude tym, ze mas vela volneho casu + kombinacia tehotenskych hormonov. A este ak aj byvas v nejakej dedinke na konci sveta, kde sa 2x do dna otocia 3 auta, tak sa necudujem. Tiez zijem na Morave a isty cas sme uvazovali nad tym, ze sa do nejakej takej dedinky odstahujeme...
Mas auto? Ak ano, skus ist do mesta, urcite su niekde nejake kurzy alebo cvicenie pre tehotne. Cesko je dost baby friendly orientovane a na takychto akciach sa mozes aspon trochu socializovat a najst si tam kamosky, ktore prezivaju aktualne to, co ty a s ktorymi si budes mat co povedat.
Skus sa poprechadzat aj sama po dedine, nesed doma, nehanbi sa. Uzivaj si este tie chvile, ze mozes byt sama, chod do zahrady, do lesa... Moravaci su priatelski ludia, nemaju problem sa prihovorit, ak si sama a nadviazat hned konverzaciu. Ked sme sa tu stahovali, nepoznali sme nikoho, vacsinu znamych sme spoznali tak, ze sa nam niekto prihovoril a uz to islo.
Mne teda velmi vyhovuje cesky sposob zivota, aj ked zaciatky boli vselijake a po tolkych rokoch tu, keby som sa mala vratit na slovensko, asi by som si uz nezvykla 🙂

modryzrebec
23. máj 2022

Pokial ide o strednú Európu tak hocikde. Ale už v ďalekejšej krajine kde ani rožky nemajú, ani lángoše či cigánsku pečienku to už by bolo ťažššie. Aj kamaráti v anglicku hovoria že s jedlom je najväčší problém, že ináč chutí mäso atď. Vela vecí tam nemajú a tak chodia do Poľských obchodov aspoňže to tam je. Keď sa vrátia dovolenkovať na slovensko taaask silno jedia že až! Trdelníky, lagnoše, klobásy, pečienky hajajaj. Ja si neviem predstaviť že nemôcť si dať sviečkovú, knedlo vepřo zelo, kačacinu, husacinu...

melanta
24. máj 2022

A čo si urobila doteraz preto, aby si mala priateľov a aktivity aj tam? Chodiť cvičiť do mesta, na nejaký kurz, v dedine sa zapojiť do nejakých aktivít. Mne ten tvoj komentár príde ako plač niekoho, kto len sedí a narieka. Navyše, v profile máš okres ZA, to je od Ostravy hodina a pol autom, to vieš ísť na otočku každý týždeň na pokec domov na 2-3 hoďky. Začni hľadať možnosti, rezignovane sedieť a vyplakávať ti nepomôže. Ako rozum mi toto neberie, hodinu a pol od domova a nariekaš akoby si bola v Austrálii.

lenagawel
autor
24. máj 2022

@melanta nevyplakavan zz som pusala kade tade aj na rozne fora dokonca som vytvarala skupinky ale moc odozva teda nebola . chodim vonku kazdy den sportujem varim davam dokopy dom ktory este neni hotovy zas trosku empatie by neuskodilo nepozrebujem este viac taketo reci 🤦🏻‍♀️

theabloom
24. jan 2023

@lenagawel skúsila by som si o pocitoch a starostiach pohovoriť s manželom, no najprv navodiť peknú atmosféru, večeru príjemné a tak zľahka začať, presne tak a otvorene ako píšete tu, a povedať mu že nechcete od neho sa hneď sťahovať ale skôr či by si našiel viac času na vaše aktivít alebo čo by navrhol, rovnompivedat že chcete s ním zdieľať niekdajšie aktiviy aj keď ste v inej krajine

tiezjedna
24. jan 2023

@lenagawel a kam ste sa odsťahovali? Kde v ČR?

lenagawel
autor
24. jan 2023

@tiezjedna brusperk

tiezjedna
24. jan 2023

@lenagawel aha, tak to si úplne mimo môj radar, som každú chvíľu v CZ, ale v Phe... Dôrazne by som si pohovorila s manželom, nemôže ťa zrazu takto ingorovať, čo sa týka aktivít. Máte tam aspoň nejaký spoločenský život? Dá sa tam ísť trebars na pivko?

kvietocek87
4. júl 2023

@diewcatqoo ja som si nezvykla na český spôsob žitia a po 2 mesiacoch som zutekala domov.Zlate Slovensko a aj naša natura.

dskjhfdlkdjhl
4. júl 2023

@kvietocek87 Co ti vadilo na ceskej nature?

alazala
4. júl 2023

@kvietocek87 aj mňa by to zaujímalo. Čo ti vadilo?

barbora19911
4. júl 2023

@lenagawel aj dneska si tu písala taký istý príspevok škoda že sa nič nezmenilo

1andrea111
4. júl 2023

@lenagawel ak tam nechceš žiť, nezvazujes vrátiť sa a rodiť na Sk. Ja Ti rozumiem, niekde sa jednoducho človek necíti dobre a niekedy nejde to nejde zmeniť inak ako odchodom z takého prostredia.

annyejnji
7. júl 2023

každé miesto, mesto a štát má svoju atmosféru. Keď nie si spokojná s tým, kde sa nachádzaš, isto by som si prehovorila vážne s manželom. Tieto pocity sa nedajú zmeniť, proste na tom mieste nie si šťastná a to je fakt. Ja sama som pôvodne z Košíc, žila som rok v Prahe a tak ti poviem - keby som tam mala dlhodobejšie ostať, tak to nedám, prišlo mi to celé zle a to ešte ľudia básnia, aká je Praha rozprávková... takže tu ide o tvoj pocit z toho miesta. Ak ti chýbajú ľudia, ako iní píšu, je fajn využiť dnešné vymoženosti, internet, informovať sa o kdejakých skupinách a tak. Ale často atmosféru miesta netvoria len chýbajúci ľudia. Musíš ty sama sa rozhodnúť či sa to dá zmeniť a či sa tam vieš udomáciť, ak nie, je to na dôležitý rozhovor.

annyejnji
7. júl 2023

A to, že ti tu niektorí píšu, že je to česko v podstate ako domovina, veď ani nie je jazyková bariéra- tak to vôbec nie je pravda. Češi sú veľmi odlišní, majú odlišný systém fungovania, už len napr. odlišné školstvo, odlišné vierovyznanie vo väčšine, odlišný jazyk ktorý proste no.. hoc mu rozumieš, neznie domácky vôbec, práveže mi príde, že mali často dosť odlišné vyjadrovanie :D to ich "to" čo používali ako naše "oné" ma šlo po chvíľke rozsekať :D , odlišnú architektúru, spôsoby.. a ešte v každom kúsku tej zeme je všetko ešte trochu iné :/

valeria_h
7. júl 2023

Skús zoznamku, je to zoznamka pre baby, ktoré hľadajú kamošky, www.befriends.cz. 🙂

stanulienkat
7. júl 2023

@annyejnji aj ked su trochu ini ako my, pozitivne je, ze su vo vsetkom pred nami. V mysleni, kulture, su otvorenejsi v mnohych otazkach atd. Ja by som to brala ako vyhodu. My slovaci sme taki konzervativni zadubenci.