Nezvládam svojich synov

13. dec 2023

Som vyčerpaná, v jednom kuse sa hašteria, rýpu do seba…. neposlúchajú ma, neplatia žiadne dohody, vedia sa aj úžasne prehrať, ale vobec ma nevnímajú, keď im hovorím, že je čas ísť jesť, upratať a pod. Som vyčerpaná z toho, že sú ako besní. Učia sa na jednotky, ale stojí ma to nervy, kým začnú robiť veci do školy. Kazdy vecer konci placom, lebo sa situacie dostanu do extremu…. nerada kricim, ale nevnimaju ma, kym hovorim normalne. Mobilné hry nemajú, sladkosti držíme na uzde…. sú kreatívni, veľa kreslia, vyrábajú, behajú von, stavajú lego….
Ale sú uhučaní. Manžel sa snaží vychovávať ich, no so všetkým chodia za mnou a v jeho výchove chyba doslednost. Ked je sezona v jeho praci, je casto prec, vtedy je to na mne. My s muzom mame dobry vztah, nezhody s detmi do neho vedia vniest nervozitu, snazime sa pred nimi nehadat. Trapi ma, ze starsi syn je strasne nervozny, zurivy a krici po mne, je impulzivny odmalicka. S mladsim sa da dohodnu, posluchne, aj jo mrzi, ked to prepisknu, skor pomoze, je doslednejsi v skole. Neviem, ako pokracovat vo vychove, aby som sa tomu starsiemu nevzdualila tym, ze mame konflikty.
Chlapci mamu 10 a 7 rokov.

sissy27
13. dec 2023

Smer psycholog - nauci ta komunikovat so synmi. Raz by na mna decko bolo zurive a zdvihlo na mna hlas… lenze zrejme to je tvoje zrkadlo - tak ako si nervozna, zuriva a ukricana ty, tak je podla tvojho vzoru aj on…

negymama
13. dec 2023

ja mam uz trochu starsich, 12,5 a skoro 15 rocny. A ten nervak bol odmala ten mladsi. Urazlivy, vztahovacny, manipulacny, vsetko bral osobne, urazal sa, po kazdom bliakal, po mne, po starsich sestrach, po bratovi. Tiez nesiel daleko po ranu, stacilo ze mal len pocit, ze sa mu niekto smeje, ci mu robi zle , v drvivej vacsine neopravneny pocit, sups letela past.
Takze to bolo narocne, aj ked starsi syn bol ustupcivy a mierny. U nas pomohlo, viac ho vypocut, objimat, venovat sa mu. Ked som hucala a nervacila aj ja, len sa to zhorsovalo. On - tem mladsi nezniesol ziaden stres ci tlak.
teraz ale posledne 1-2 roky je to ovela lepsie, ukludnila sa situacia. Paradoxne aj ked ma kazdy varoval, aka bude strasna puberta, jemu tie hormony akoby pomahali. Posledny rok je kludnejsi, prijemnejsi, aj zacal mat viac kamaratov v skole. Aj s bratom uz lepsie vychadza, spolu si kladaju lego, pocujem ich z izby ako sa smeju, ci si daco rozpravaju..

janickacrazy
13. dec 2023

Chalani sú proste chalani, nebudú celý deň pekne sedieť za stolom a kresliť. Ja mám troch a mladší dvaja sú tiež ako kedy, niekedy o nich ani neviem, niekedy sú ako z divých vajec. Neviem, či chodíš do práce, možno si len vyčerpaná. Skús pozrieť Nevychovu, mne to dosť pomohlo.

terezka1947
13. dec 2023

Moji majú 12 a 8 a veru,akoby som o našich čítala.
Ale mne pomáha jedna vec,na kt.som nedávno prišla,že celkom u staršej puberty funguje.....sranda,otáčanie niektorých veci na vtip,jeho štýl jednania... ale prirodzene,nie ironicky z mojej strany. A zvykne sa zhačit a ukľudní sa.
Asi je to taký vek hľadania sa a vynucovania si hraníc.
Zaujímavé je niekedy staršieho sledovať,ako manžela skúša.....a čaká na reakciu. A keď už vidí,že stačilo....už sa sám stopne. Jednoducho deti potrebujú mantinely,paradoxne ich aj chránia,samých pred sebou.
Inak nám dosť pomohlo určiť hranice čohokoľvek. Síce s tým bojujú,ale vedia už aj sami,že môžu španovať,srandovať,podpichovať,ale.....aj sranda a rodičovská empatia má hranice😉
Bola som aj za psychológom,dokonca známeho psychológa na pokec....obaja mi kamarátsky povedali,že... skúšajú, vydržte.
Poznáš ich najlepšie,určite existuje niečo,čo na nich zaberá....

autor
13. dec 2023

@sissy27 samozrejme, to mi napadlo ako orve, ze je moje zrkadlo… lenze, on krici a zuri vzdy, ked nieco chcem, aj jed hovorim uplne kludne…. a mensi, ten aj ked zdvihnem hlas, tak reaguje normalne, chape, ze prepiskol… tak ze by jedno dieta zrkadlilo a druhe nie? fakt neviem obcas, co sa tu deje u nas

terezka1947
13. dec 2023

...nie je pravdou,že dieťa vždy zrkadlo vo všetkom rodiča.

autor
13. dec 2023

@negymama tiez sa snazim venovat mu pozornost, rozpravat sa, posrandovat, veeela ho objimam, aby citil, ze ho lubim… ale je to take ine, je chladnejsi ku mne, nez mensi

autor
13. dec 2023

@terezka1947 hranice si myslim, ze mame, ale skusaju vytrvalo kazdy den

terezka1947
13. dec 2023

Vydržte....ono je to niekedy fakt ťažké,ale... vydržte.
Aj pri puberte platí,že je to iba obdobie 😊

jana_eyre_2
13. dec 2023

Chalani sú takí.. ja mám dvoch a jedno dievča.. ti dvaja sa buď hádajú, alebo bláznia, nikdy nič medzi tým.. dcéra si rozumie s oboma, je akoby spojka.. keby sa aspoň pohádali na niečom zmysluplnom, ale keď sa 100x za deň pohádajú na totalnej tuposti, tak to mi veľmi pretečie pohár..
Sú to dobrí chalani, len doma si púšťajú uzdu a ja mám len jedny nervy..

Niekedy si myslím že to už nevydržím a vystrelim sa na mesiac, inokedy si opakujem že aj toto skončí... Nuž uvidíme.. 😀

Asi som moc nepomohla, ale ja si myslím že rady ohľadom výchovy sú zbytočne.. totiž je 10000 situácii denne, rôzne povahy, rôzne intonacie hlasov, rôzni ľudia - jednoducho môžem radiť keď niekto iný je totálne iný ako ja, tak to aj tak úplne inak vypáli..

lolita555
13. dec 2023

Aj ja mám doma 9,5 a tiež ako u vás ,ale mladší ten je anjel ,už sa síce dokáže brániť voči staršiemu,ale tak väčšinou začína starší .už v škole má svoje a doma ho mladší brat otravuje 🤭ale teda majú oveľa viac svetlejsich chvíľ ale nezhody sú samozrejme.musis sa voci tomu obrniť.niekdy keď príde k nám moja mamina povie -preboha ,čo sa deje ?a ja si robím svoje .pokiaľ naozaj že to nie je nejak nebezpečné nezasahujem.starsi je nervak, ja vtedy nekricim vôbec to nemá efekt ,ja s mužom sme tak trocha flegmosi.povieme že nech sa ide ukľudniť do izby a za desať minút príde ako vymenený .ale hlavne u nás pomáha keď im poviem ,že som smutná z toho ako sa k sebe správajú ,že ma to trapi ,vtedy prestanú okamžite ,to je pre nich najhoršie.

jumama
13. dec 2023

Nekric - sepkaj. Moja kamoska mala tuto metodu a je to zaujmave, ze ked uplne stisis hlas a zacnes tajomne sepkat, je to rovnako intenzivna zmena hlasu ako ked kricis, funguje na uputanie pozornosti velmi dobre.

Pripadne skus parodovat nejake monstra, staru babku, bosorku - kazdy vecer im daj na vyber, ci mas byt dobra maminka, alebo nejaka prisera, postavicka z rozpravky. Nech sa decka radsej smeju ako placu. Objav nejaky takyto svoj talent parodovat 🙂

Asi si vycerpana hodne, viem, ze asi ta vsetko stoji vela sil. Skus to aspon obcas s tym sepkanim zmenit na zabavu. Mozno ak sa detvaky zasmeju nabije to aj teba dobrou energiou...

zorkahorka
14. dec 2023

@autorka presne takto je to u nas, len mam mladsie deti. Starsi huci - jasne, viem, ma to odo mna, mladsi tak nereaguje, zrkadlenie sa ho dotklo menej. Ma uplne inu povahu. Ten starsi ma asi tvoju, ze? Lebo moj starsi je po mne. Katastrofa - hadat sa so svojim malym ja, ktore este nevie ovladat svoje emocie tak ako ty 😀
Niekedy, ked uz nevladzem, zavolam muza, nech to riesi on, lebo mna neposluchaju. A naozaj pomaha obratit to na vtip - vtedy sa syn upokoji.

jennky13
14. dec 2023

len mi napadlo, skuste este jednu vec. Najdite si specialny cas pre jedneho a specialny pre toho druheho.Teda ty a jeden syn si niekde vyjdite a aj manzel a jeden syn. Date im pocitit, ze su pre vas vynimocní, ze nie su len spolu, ale kazdy z nich osobne je dolezity. Skuste ich zobrat na nieco, co specialne jedneho bavi. Mozno nejaky zapas, vystava, kino, alebo len MC Donald. Mozno potrebuje hlavne ten starsi vediet, ze ma svoje miesto vo vasich srdciach a nemusi bojovat s mladsim o priazeň. Ale je to len napad.

jennky13
14. dec 2023

este chcem len podoknut , ze nie je pravda, ze nezvladas svojich synov, prave naopak milujes ich a trapi ta ako ziju a co z nich vyrastie. Ale trosku potrebujes nadhlad. Nemusi byt vsetko spravne, nemusia nosit domov jednotky, nemusia si vzdy vsetko upratat. Moze vam byt dobre doma aj ked vsetky tvoje poziadavky nebudu splnene. Netlac tak na ich ulohy, skor skus nech maju doma domov 🙂

autor
15. dec 2023

@jennky13 snazim sa to takto robit, aby sme boli s detmi aj isanote, ze vzdy s jednym idem niekam, radi chodia so mniu na nakupy (po jednom), akebo na kolacik… tieto zle situacie nastavaju vtedy, ked som s nimi vela sama, ci zial sa deje kvoli praci manzela…. od unavy stracam nadhlad, ake nie som z matiek, co neoreziju hracky na zemi, dvojku z diktatu a pod. Len mi vadi, ze neplatia dohody, napr. sa dohodneme, ze si hodinku po skole oddychnu, mozu sa hrat a potom ideme robit ulohy… a ked dojde k povinnostiam, tak problem

autor
15. dec 2023

@zorkahorka praveze nie, mladsi je moja povaha, ja velmi velmi dlho vydrzim trpezlivo v klude s nadhladom komunikovat, ale ked to uz trva dlho, ten ignor, prepadne ma frustracia, unava a potom uz som rozbuska…. Starsi syn je rozbuska uz pri prvom naznaku, ze by mal ist nieco robit

zorkahorka
15. dec 2023

@autorka ze rozbuska uz pri prvom naznaku 😃 som sa musela zasmiat. Presne takuto rozbusku mam doma 😃 a nevie, kedy dost. Aj pred chvilou sa zabudol a vytrvalo skusal moju trpezlivost... tak ma vytocil, ze sam potom pochopil, ze to uz prehnal 🙈

luccija
15. dec 2023

No to je len začiatok puberty😂niekedy pomôže otočiť to dokedy si upraces izbu....kedy sa ideš učiť?nech si sami rozhodnú, ale zase rozumne to skorigovat dať im možnosť to sa im páči, že nie všetko určuje mama🙂

jennky13
16. dec 2023

Skus si zohnat knihu deti a hranice. Problem je, ze sa ty snazis, aby tvoj syn dodrzal vasu spolocnu dohodu. Ale snazit by sa mal on. Dohoda by mala obsahovat aj to, co sa stane ak to syn nedodrzi.A potom uz ziaden tlak z tvojej strany, len dodrzat dosledky.