Nikto sa na moje bábätko neteší, nikto mi nepomôže

lenkamalenka
13. okt 2015

Mám 18 a čakám svoje prvé miminko, som v druhom ročníku na strednej a ja sa bojím ako to zvládnem. Navštevujem odbor ktorý keď som týždeň na PN mám značné nedostatky a neviem ako to zvládnem popri miminku. Uvažujem aj o prestupe na iný odbor. Vôbec neviem kam sa pohnúť.... Mám len otca a ďalších malých súrodencov tam pomoc očakávať nemôžeme, bolo mi to povedané. Otec má priateľku s ktorou žijú spolu už 6 rokov a majú spolu 3 detí (0-5 rokov) a ja už mám 18 tak sa mám starať. V žiadnom prípade si nemyslím že som urobila chybu.

lenkamalenka
autor
13. okt 2015

Otec dieťaťa bude platiť 50 eur a to je tak všetko, keďže je nezamestnaný viac čakať nemôžm. Nechce mňa ani naše mimi

sam2
13. okt 2015

Pockaj ako to ze si v 18 len v druhom rocniku?

macamac
13. okt 2015

@lenkamalenka a ty sa naň aspoň tešíš? lebo to je hlavné 😉
neskoro riešiť, že si nevybrala vhodného otca...škoda
prečo sa nezamestná? je nejak vážne chorý?
koľko má rokov?
či z generácie mladých, ktorým je u mamičky dobre?
bývanie máš?
ono na výbavičku nepotrebuješ veľa, ak ti postačí aj darované..
ale peniaze ti nedaruje nik...to je ťažké 😒

lusyke
13. okt 2015

@lenkamalenka Si v blbej situacii. No dostanes este rodicovsky od statu + prispevky pri narodeni dietata ktore su celkom slusne. Predpokladam ze toho vela podedis pre babatko po malych surodencoch. Aspon tu zakladnu vybavicku. A byvas este u otca? Ak ano tak potom to nebude az take zle...neboj vsetko dobre dopadne a hlavne sa na babo tes ty. Zo skolou to uz bude trochu horsie...neviem ako to presne je ale ta bude musiet asi pockat.

marca12
13. okt 2015

Nemozes si dat individualny plan? Zatial studuj a uvidis ako ti to casom pojde. Musis pochopit svoje okolie v 18 mat dieta a navyse,ked ešte nemas dokoncenu skolu je sok pre vsetkych. Ale verim,ze ked sa malicke narodi,obmakci to tvoje okolie. Nemas aspon babku blizko? Mas nejake kamosky,o ktore sa mozes opriet? Otec dietata sa neplanuje podielat na vychove? A co jeho rodicia? Nebudu.ochotni zabavit babo,ked budes musiet do skoly?

loginexistuje
13. okt 2015

@lenkamalenka no tomu ze ti otec extra nepomoze sa necudujem on vam pritom nesvietil ak si bola schopna dieta urobit s partnerom treba sa aj postarat to ci sa niekto iny tesi je irelevantne

ukulela
13. okt 2015

@lenkamalenka uz teraz ries skolu - ci ti daju individualny studijny plan, alebo ci sa bude dat externe .... ak nie, tak ako by to bolo s prerusenim na jeden rok napr. (mohla by si sa pripravovat sama doma, aby si mala co-to naskok a potom to uz s vyse rocnym babom bude jednoduchsie, ako s malym bimbulakom).
ako to mas s byvanim? mozes ostat u vasich? u starkych?ako sa k problemu stavaju "svokrovci" - vedia o tom? kolko rokov ma otec dietata?
chod na urady (upsvar, MU socialny odbor) a pytaj sa - na ake davky budes mat narok,co musis splnit, ak mas problem s byvanim, ci pre teba nemaju nejake krizove ubytovanie? o co si mozes poziadat? a tak dalej ..... ano, si dospela, musis sa starat.ale teda snad sa to u vas utrasie - ked mas malych nevlastnych surodencov, mohla by si po nich pre tvoje mimino podedit vecicky, porozpravaj sa s otcovou partnerkou, skus sa s nou zblizit, pytaj si od nej rady aj ako zvladnut tehotenstvo, snad takto k sebe najdete blizsiu cestu .... drzim ti palce, rozhodla si sa akto, tak musis bojovat, drz sa.

sandey
13. okt 2015

super veta, ze "myslim si, ze som neurobila chybu" - to fakt nema chybu

pribinak
13. okt 2015

urobila si chybu, vybrala si si nezodpovedneho partnera! zakladna chyba a velka! ak ti toto nedopina, tak neviem co nosis v hlave miesto mozgu

a este napis, ze vam zlyhala ochrana ;)))) lebo ta zo zasady len bab, na kyore sa potom ich partner vykasle, nikdy nie babam, ktore maju normalneho partnera a su zabezpecene

mamulienka30
13. okt 2015

Myslis skutocne, ze si nespravila chybu? Zapojila si aspon trosku mozog? Situacia na nic doma, situacia na nic vo vzdelavani, ekonomicka a aj partnerstvo na figu. Spravila si chyby az az a tvoje dieta si to zlizne. Nie dieta nikdy nemozes nazvat chybou, ale svoje rozhodnutia ano. Prepac ale od momentu, ked sa zena stane matkou je zodpovedna hlavne ona a musi prestat plakat v style, ze nik mi nepomoze. Ona je za dieta zodpovedna a ma ho vychovavat, starat, zabezpecovat. Zvaz adopciu. Situacia je nepriatelska vo vsetkych smeroch. A nepustite sa vsetky do mna, ale dva roky skoly pred sebou, doma to neni ruzove, partner ziaden a asi vela mudrosti nepobrala, ze by expresne skolu dokoncila, ked je 18 rocna druhacka... dietatko by bolo odkladane, odsuvane, kym sa bude ucit, kym bude v skole, stres, nervy, nechcene vsetkymi okolo, este moze rozbit aj partnerstvo jej rodicov, lebo teda urcite jej nevlastna matka s troma malymi detmi nebude skakat dva metre mat tam dalsie urevane mimino zo stale absentujucou matkou. A stat sa financne postara? Rodicak a pridavky pokryju plienky, mlieko. Rodicak skonci a nema vzdelanie a bez prace, co potom? Zle zle zle

pribinak
13. okt 2015

pozeram, ze si z BA, pozri si toto:

http://www.sancaoz.sk/sanca/naruc-zachrany-dubr...

mawka
13. okt 2015

kdepak asi soudruzi udelali chybu? neviem, ci su dnesni mladi taki osprosteni alebo zlyhavaju rodicia.. ako sorry, vyroba dietata byva lahka a prijemna vo vacsine pripadoch, na nasledky nikto nemysli, nikto nemysli ani co bude potom s dietatom, ci bude mat zabezpeceny zdravy vyvoj a vsetko, co treba. a potom sak stat pomoze a ti, ktori chodili do skoly a je jedno, ci maju sou, ss, vs, ale poctivo makaju sa skladaju presne na tieto nezodpovedne pripady. a to je ze hovadsky neferove. preco podporovat nezodpovednych a preco radsej nepridat tym zodpovednym? cele zle.

a co potom z dietata vyrastie, ked ma taky priklad doma? ako potom nezodpovedny clovek moze zodpovedne vychovavat dieta? vo vacsine pripadov sa z takych deti stavaju presne take iste socialne pripady. a zase si to odseru ti zodpovedni. a kludne ma tu zozerte zaziva.

anos18
13. okt 2015

@sam2 ak ma dieta odklad skolskej dochadzky a navstevovalo 9 tried ZS, tak 18. rokov ma v druhom rocniku strednej skoly 🙂

sardinka335
13. okt 2015

@lenkamalenka a partner čo na tuto sutuáciu? hm...ťažko radiť ak nemaš podporu rodiny, partnera tak asi maju baby pravdu, ze čo budeš s dieťatkom sama robiť?

mawka
13. okt 2015

@anos18 taaak som rada, ze mala isla do skoly v den ked mala 6 🙂 presne pre toto... mne uz pride total smiesne, ze 20 rocni maturuju... si zober, my sme mali 8 rokov zakladku, mne vlastne davali obcanak uz az na strednej.. teraz decka su odkladane, 9 rokov zakladka plus styri stredna, ma to dvadsat rokov a este trcia na strednej, uffffffffffff. ak to takto pojde dalej, tak u nas budu maturovat aj 25 rocni prisam bohu...

lilu0716
13. okt 2015

Ja len vzdy zasnem ze niekomu v den registracie ,,hori pod ritou,,

eli74
13. okt 2015

@lenkamalenka Suhlasim s ostatnymi, ktoré sa tu uz vyjadrili, ze je to blba situacia. Zit v neusporiadanej rodine, od ktorej nemozes ocakavat pomoc... Studovat na strednej a dat sa dokopy s nezamestnanym.... Otehotniet a zostat na vsetko sama.... Keby mal partner s tebou vaznejsie plany, teoreticky by mohol byt na rodicovskej, ty nejako dostudujes individualnym studijnym planom a zacnes na nich robit. Alebo hladat takeho, ktory ta chce aj s dietatom. Prepac, neviem ti poradit.

timea7
13. okt 2015

@mawka niektorá stredná je päť, môj syn maturoval dvadsaťročný a to nemal odklad, ani neprepadol. To len ja som bola taká trúba, že som sa ponáhľala a maturovala v 17.....doteraz som tým postihnutá 😀 😀 😀 😀 😀
@lenkamalenka ale k veci - tak, ako ti radia, máš ešte dosť času riešiť školu, kým porodíš, tak si skús vybaviť alebo individuálny študijný plán, alebo prestup do odboru, ktorý by si mohla po pôrode dokončiť. Bez školy budeš mať ťažké nájsť prácu. Školu sa snaž dokončiť za každú cenu, aj keď v tvojej situácii si to neviem celkom dobre predstaviť. Čo tvoja ďalšia rodina? Babky? Tety? Alebo rodina otca dieťaťa? Možno by vás na čas prichýlila. Drž sa!

leeenka26
13. okt 2015

Je to velmi tazka a zlozita situacia. Ja by som asi studovala pokial mozem a potom po porode byvala u tvojho otca ak ti to umozni a potom dieta co najskor do jasli stat ti prispeje a budes musiet ist robit a postarat sa o to, aby ti otec dietata riadne prispieval, najst si byvanie trebars s podobnou mamickou osmaleou a bude ta to menej stat. Ked si to zratas a po zaplateni byvania ti ostane cca mozno aj 200-300 eur to sa da a to nepocitam vyzivne riadne stanovene. Vsetko sa da a vsetko je riesitelne. Ano mww pravdu dieta nikdx nie je chyba akurat v tvojej situacii velmi komplikovany stav. Co sa skoly tyka prerus a ked bude dieta vascie dostuduj individualne. Urcite si zaobstaraj maturitu.

sari24
13. okt 2015

@timea7 náhodou, ja som tiež maturovala ako čerstvo 18násť ročná a podľa mňa je to obrovská výhoda ak ideš ešte aj na vysokú, ktorú skončíš skoro a máš ako žena ešte čas na rozbeh v pracovnej sfére 😀 potom sa dá pekne realizovať pri plánovaní dieťaťa...no ale toto je trochu mimo témy, len mi to nedalo 😅

leeenka26
13. okt 2015

Tu zlyhala vychova a zdravy rozum no co uz aj take sa stava.

timea7
13. okt 2015

@sari24 no a do dôchodku sa narobíš ako blbec 😝 😝 😝 😝 😝 😀 😀 😀 😀 😀 😀

mawka
13. okt 2015

@timea7 ale co, oni stale predlzuju vek odchodu do dochodku, takze aj ti, co maturuju v 20, tak si poriadne zamakaju..😀 len keby sa tej dnesnej mladezi chcelo. vylezu zo skoly, popytaju plat 2000 netto na zaciatok, fon, auto, book a minimalne veducu funkciu a ked ne, sak UPSVAR alebo rychlokvaska sukromna vysoka, ktoru zacvakaju rodicia a u rodicov full servis dalsich 3-5 rokov. ojoj, toto ked na mna skusia moje deti, kazdemu po jednej listim ze ich ani google nenajde alebo sa spamataju. ale dufam, sak robim pre to vsetko, aby to takto nedopadlo. oni vedia, ze by ma tym hovadsky nasrali. 😀

mamulienka30
13. okt 2015

@mawka skvele 😅 😅 😅

jana_eyre
13. okt 2015

ja som maturovala ako 20rocna /bola som prvy rocnik, ked sa zaviedli spat 9te rocniky/ a mala som 5rocnu strednu /3r ucnovka, 2r nadstavba/.. ale nemam pocit, ze by to bolo na skodu, zo strednej som vychadzala dospelejsia a rozvaznejsia.. v 18tke som bola este v riadnej puberte 😀
@mawka

mawka
13. okt 2015

@jana_eyre no, my sme museli byt uz o kus akoze dospelejsi, ale sak keby nasi vedeli, no....... 😀 ale rozhodne sme boli ina generacia nez su teraz mladeznici. neviem si pomoct proste. sak ako ja nepoviem, aj dnes sa najdu 20 rocni zodpovedni ludia a pouzitelni do zivota, ale tych je tak malo. nepocuvam nic ine iba ako este 30 rocni trcia rodicom na krku lebo sak to je pohodlnejsie. lebo sak studovali a este sa neosamostatnili, sak vsetko drahe a bla bla bla. boze, keby som mala pozerat na to ako je "doba ina" alebo vsetko drahe a zlozite, tak spim asi v kartone pod mostom. neviem si predstavit, ze by som teraz v 35 rodila prve dieta alebo ze len teraz by som sa chystala od rodicov. sice asi nie. lebo by som bola bud tuha alebo v pezinku s nasimi pod jednou strechou. akoze lubim ich jak kone, pozdravujem ich, ale v omto mame jasno 😀

pribinak
13. okt 2015

@lenkamalenka zvazujes aj adopciu?

lusyke
13. okt 2015

@jana_eyre napodobne 🙂 no ked som naspupila na vysku mala som 21rokov. 4 roky bakalara + 2 roky magister. V tretom rocniku som si uvedomila ze nechcem studovat do 28.rokov a tak som toho nechala (boli aj ine dovody ale tento bol dost podstatny). Vzdy som si predstavovala ze v 28 rokoch uz budem mat za sebou nejaky ten odpracovany rok a dietatko na ceste. A to sa mi nakoniec splnilo.

timea7
13. okt 2015

baby sme totálne mimo tému 😒