Nový zákon o rodine. Čo si o tom myslíte?

alinka189
4. máj 2010

ahojte, neviem či tu už náhodou táto téma nie je, ale nenašla som ju....som dosť pobúrená tým zákonom....to akože po rozvode, príp.rozchode bude maloleté dieťa týžden resp.mesiac u matky a nastriedačku u otca??? to čo je za hlúposť. nepoviem, ak by sa to týkalo väčších detí, ale deti min. do cca 6r.by mali byť len u jedného rodiča. samozrejme s tým, že by sa stretávalo aj s druhým. myslím si...a určite nie len ja, ale väčšina ludí a aj psychologov, že to pre to dieťa nebude dobré. bude mať v hlave chaos. z každej strany ho budú učiť inak, k čomu to vedie? už teraz sú deti na nepoznanie od našej generácie a bude to ešte horšie. som ten zákon pochopila zle? po svojom? alebo to je vážne tak? čo si o tom myslíte? ak toto podpíšu, tak .....

mirkita
26. máj 2010

ahojte
novy zakon o rodine nie je, tusim pred tyzdnom vysla novela zakona o rodine - upravuje striedavu starostlivost a tusim je tam lepsie upravene pravo na informacie druheho rodica

mirkita
26. máj 2010

inak...ja asi nie som prave najkompetentnejsia sa k tomu vykadrit, lebo som to nikdy nemusela riesit, ale striedava starostlivost neznamena ze automaticky po podani navrhu sa bude moct aj druhy rodic podielat na vychove v takej miere ako ten druhy....v tej novele ide o to, ze ak o to poziada jeden rodic /ten komu dieta nebolo zverene/ sud sa tym musi zaoberat. samozrejme musi byt vzdy v zaujme dietat a obaja rodicia musia mat zaujem a byt sposobili na takuto starostlivost. Podrobnosti nie su upravene, takze to moze byt rozne - tyzden u jedneho, tyzden u druheho...
ja si myslim ze to nie je zla myslienka, funguje to aj inde. rozvod ako taky dieta vzdy zasiahne a pokial su obaja rodicia normalni, ma aj dieta pravo byt s obidvoma...vzdy bude jednemu z nich tazko ze dieta pri sebe nema urcity cas, ale kvoli tomu sa podla mna nema odopriet pravo dietatu a druhemu rodicovi byt spolu

dajna11
27. máj 2010

myslienka nieje zlá,len ako bude fungovať prax?ja viem že dieťa ak ma rado oboch rodičov,chce byť s oboma....ale čo škola?ak bývaju inde?krúžky?

lucka123
27. máj 2010

takýto zákon funguje v čechách už dlho rokov, rovnako aj v západných krajinách. To len Slovensko je vždy vo všetkom zaostalé a spomalené. Ja to vítam a každý normálny rodič by mal. Ide predsa o dobro dieťaťa, nie o pohodlie rodiča.

marek181
28. máj 2010

mirkita maš dobré nazori ktoré sa stotoňujú s mojími funguje to vo veľa štatoch fak slovensko je v takých veciach zaostalé malo kedy prisúdia dieťa otcovi neviem prečo stale je matka na prvom mieste. poznam taký pripat že vlastna matka na sude povedala že sa jej dcera nestara o syna ale aj tak dieťa neprisúdili otcovi čo to dieťa musí zažívať ked to vidí že otec by ho chcel ale matke ho ponechajú hoc sa nestara o neho?! to sa môže stať asi len na tom našom slovensku som s toho stašne znechutený ja mam tiež dosť veľké problémy s kuratorkou stale da za pravdu ex nie mne ktorý sa chcem starať o dieťa! v našom štate matka môže byť aj drogovať ale stale jej nechajú dieťa lebo je matka a otec je obyčajný otec ktorý sa nevie postarať o seba a nie to ešte o dieťa to mi povedala detska kuratorka ked som chcel dieťa do opaterí. už neviem čo mam robiť povedal som jej že zavolam markízu asi len to pomôže ked sa sťažujem na ex tak to nieje nič platné! stale sa zastane jej!

snubelenicka
29. máj 2010

ahojte, ja nie som mamička, ani neriešim tieto problémy,ale zaujímal by ma ten nový zákon o rodine,,hľadám ho tu na nete a neviem ho zatiaľ nájsť, ževraj má nadobudnúť účinnosť od 1.júna 2010...pýtam sa kvôli môjmu kamarátovi, ktorý ma podobné problémy ako Marek, ach veľmi dúfam, že všetko sa vyrieši vo váš prospech..a hlavne v prospech detí..aj keď nevidím do vašich situácií, cítim, že pre svoje deti chcete len to najlepšie..držím palce!

andzi
30. máj 2010

@snubelenicka

http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=zakony/zako...

Zákon nadobúda účinnosť 1.7.2010, nie 1.6.2010.

lizatko1009
30. máj 2010

na hlavu postavene dufam, ze sa po volbach zmeni vlada.

kaby
3. jún 2010

Musím reagovat na tuto diskusiu, ktora sa vymyka zdravemu rozumu. Taketo nazory mozu mat skutocne len ludia, ktorí nemaju vlastne deti. Kazdy sa zaobera prvotnou myslienkou, ale nikto sa nezamysla nad dosledkami tohto zakona. Je nemyslitelne aby sa Slovensko zrovnavalo s krajinami ako je USA, ci Svajciarsko... rovnako aj CZ... Novelizacia zakona sice priniesla striedavu vychovu,ale taxativne nevymedzila vek dietata, teda v akom veku je to pre dieta vhodne...to znamena, ze ak otec poziada o striedavu vychovu dietata napr. ked ma 1 rok a matka je na rodicovskej dovolenke a sud urci, ze 2 tyzdne bude u matky a dva u otca, co myslite co sa stane? Dieta nebude v neustalej starostlivosti matky, bude mat narok na rodicovsky prispevok a pridavky na dieta?? Myslim, ze nie.... Rovnako v takejto situacii nebude potrebne platit vyzivne... Ale v com spociva objektivne zhodnotenie toho, ze obaja sa staraju o dieta rovnakym dielom? Toto na SK bude viest len k jednemu. Spustí sa lavina zneuzivania ustanovení tohto zakona povinnými rodicmi, teda tými co musia platit vyzivne (a teraz nemyslím len muzov, pozor.) Nevraviac o tom, kolko nekvalifikovanych ludí sedí na odboroch socialnej kurately a kolko skorumpovanych a nekvalifikovanych sudcov sedí na sudoch (cest vynimkam)... Vy sa nebojíte tvrdit, ze toto je dobre pre vase deti a zverit ich do rozhodovania organom, ktore su na SK nefunkcne??
Neupieram detom ich prava..... ale podla dohovoru ma dieta pravo sa vyjadrit k veciam ktore sa ho bezprostredne tykaju...myslite si, ze niekoho zaujima toto ustanovenie?nie....zial.
Toto nie je o inteligencii ludi, ci sa dohodnu ci nie....Inteligentní ludia - rodicia su podla mna takí,ktorí tieto veci nemusia riesit sudnou cestou, ktorí dokazu najst spravnu cestu ako vychovavat dieta... Ked rodic ma zaujem o dieta, nepotrebuje k tomu papier. Kazda matka, kazdy otec musi vediet, ze potrebuje oboch. Nemyslim si, ze toto bola pre slovensku rodinu spravna volba.....

lizatko1009
3. jún 2010

@kaby mas recht

dajna11
3. jún 2010

kaby...palec hore

jojcob
5. jún 2010

Baby, vidiet, ake ste neinformovane. A to vas nenapadlo, ze chlap, ktory sa teraz nezaujima o deti, tak nebude mat ani zaujem o striedavku? Resp. ak je nezodpovedny, alkoholik, asocial a pod., ze mu ju sud neschvali? Mrknite na stranky www.striedavka.sk a dozviete sa viac. Si zoberte moj pripad. Nepijem, nefajcim, som zamestnany a som rozvedeny otec 1 syna. Moja ex mi ho ani 3 roky po rozvode nechce davat podla rozsudku. Vyuziva ho ako zbran, pritom ho mam najradsej na svete a zniesol by som mu modre z neba. Urady nekonaju, policia nekona... Striedavka je pre muzov ako ja nadej, ze konecne bude na svete spravodlivost.

marek181
6. jún 2010

jojcob čau ja som tiež rozvedený dufám že o striedavú starostlivosť budeme môcť požiadať aspon od troch rokov dieťaťa.
ked pojdem za deckou kuratorkou tak mi povie že mi všetko vadí stale sa zastava mojej ex nie dieťaťa celý systém je postavený na hlavu stale je matka v prave a otec je obyčajný otec ktorý sa nevie postarať ani sam o seba a nie to o dieťa. taký maju všetci nazor nikto si nič nezisti hlavne že vravia že budú chodiť na kontrolu ako vychováva dieťa.

catharinaa
6. jún 2010

ahojte chcem sa pridat..ja mam taky problem...s otcom dietatka nezijem a nejako si nevieme k sebe najst uz cestu....nestaral sa o mna teda o nas pocas tehotenstva...samozrejme vyhovorky su take ze ja som ho od nas odhodila....takze asi tak..a o com to je ked je teraz zrazu starostlivy otecko???ako sa toto riesi?? neprispel ani financne pocas tehotenstva ani nic..teraz mu samozrejme nemozem zabranit aby videl svoje dieta....ale chova sa velmi zle..ako toto riesia????som z toho zufala...teraz sa nam narodilo babatko a este toto riesit...to je cele na hlavu....

andzi
7. jún 2010

Novela zákona o rodine má podľa môjho názoru pozítiva aj negatíva, ktoré si treba uvedomiť. V prvom rade chcem uviesť, že v prípade, ak jeden z rodičov (spravidla otec) navrhne tzv. striedavú osobnú starostlivosť o dieťa, to neznamená, že súd tak urobí. Bude sa skúmať znaleckým dokazovaním, či je pre dieťa takáto forma starostlivosti vhodná, aký vplyv bude mať na psychický, fyzický a sociálny vývin dieťaťa, aké sú predpoklady oboch rodičov na takúto formu starostlivosti a pod. Až na základe takto vykonaných dôkazov môže súd rozhodnúť. To vôbec neznamená, že keď to otec navrhne, súd to urobí. To je absolútny omyl. Z vlastnej skúsenosti viem, že striedavá starostlivosť bude v približne 80% prípadov na zamietnutie, čiže nebude pre dieťa vhodná. Jednak je to v prípade veľmi malých detí, ktoré sú úzko fixované na matku a samozrejme aj v prípade väčších detí, napr. nemôžte nútiť 13 ročné dievča, aby bolo 2 týždne u otca a 2 týždne u matky. Dieťa má tiež právo slobodne sa vyjadriť ku všetkým veciam, ktoré sa ho týkajú. To vyplýva aj zo Zákona o rodine aj z Dohovoru o právach dieťaťa. Vo svojej praxi som sa však stretla aj s prípadmi, kedy by bola ideálna práve striedavá starostlivosť. Súhlasím, že sú matky, ktoré dieťa používajú ako tzv. "živý nástroj" na pomstu otcovi. Neumožňujú styk, akoukoľvek formou robia obštrukcie pri realizácii styku, štvú dieťa proti otcovi a pod. Zákon o rodine síce na taký prípad pamätá, keď hovorí, že ak jeden z rodičov bezdôvodne, opakovane a zámerne bráni druhému rodičovi v styku s dieťaťom, súd aj bez návrhu zmení rozhodnutie o osobnej starostlivosti. To by znamenalo, že ak napr. matka bezdôvodne zámerne a opakovane bráni otcovi, aby sa stretával s dieťaťom, súd by mal, hoci aj bez návrhu, zveriť dieťa do osobnej starostlivosti matky. Aká je však prax? Toto ustanovenie je absolútne obsolétne a je s aboslútnym výsmechom sudocv nerešpektované. Potom sa nedivím, že sú otcovia, ktorí naozaj svoje dieťa milujú a na súde nadobudnú pocit, že spravodlivosť neexistuje. Že sú len akýmsi "strojom na plodenie" bez rodičovských práv. Na strane druhej sú však aj otcovia, ktorí sa snažia matke urobiť zle. Napr. poznám prípad, išlo o 5 mesačné dieťa plne kojené a otec žiadal styk počas celého víkendu od piatku do nedele bez prítomnosti matky. Však to je choré. Treba si vždy uvedomiť, že rozhoduje sa o dieťati, nie o matke alebo otcovi a vždy hľadieť na dobro dieťaťa. Takýchto rodičov je však veľmi málo. Lebo tí inteligentní sa o dieťati dokážu dohodnúť aj samy. Ak však vyprchá zo vzťahu dvoch ľudí láska a nastúpi nenávisť, pomsta, zvyčajne je to chúďa dieťa, ktoré si to všetko odnesie. Čo myslíte, čo z takéhoto dieťaťa môže vyrásť? Znenávidí otca aj matku. Lebo dieťa potrebuje aj otca, nielen na to, aby každý mesiac posielal peniaze, ale aby cítilo, že je to otec! Takže môj názor na striedavú starostlivosť je taký, že aj keď nežijeme v USA či Švajčiarsku ako napísala dáma vyššie, aj u nás sa rodia také isté deti, aj keď sme krajina s inou právnou kultúrou. Je dobré, že tento inštitút v zákone je hoci si aj otcovia musia uvedomiť, že vo veľkej väčšine prípadov ho nebude možné uplatniť ale isto sa nájdu prípady, kedy bude striedavá starostlivosť pre dieťa to najlepšie a najvhodnejšie. Takže táto novela zákona o rodine určite nie je postavená na hlavu, ale určite nájde svoje uplatnenie.

dano12345
10. jún 2010

@kaby
Myslím si takisto, ze je to o dietati. Samozrejme. A verte mi, ze ma zaujem mojho dietata vzdy zaujimal.....a je to to prve naco myslim. Som rozvedeny cca 6 rokov....... Nakolko som sa narodil ako muz, tak asi viete komu bol zvereny moj syn do starostlivosti. Tento zakon som v maximalnej moznej miere uvital. Pre "nove" rozvody uplne idealny start pre zodpovednych otcov / a to ze nas takych je dost snad rozpisovat nemusim/. Ja len teraz riesim jeden problem. Ako by sa k tomu postavil moj 10 rocny syn keby som chcel striedavu starostlivost a on je bohuzial 6 rokov zvyknuty byt u mna iba kazdy druhy vikend..... Hoci zijem v tom istom meste, mozno 5 min pesi od jeho domu. Presne ma trapi ako by to zvladal , ci mu to DNES viac neubizi ako pomoze...... To, ze sa maju pytat deti ako by to chceli oni.... Co si myslite ako by asi odpovedal po 6 rocnom ovplyvnovani matkou? Hm? ..... takze len tolko k tomu...... Velmi rad s nim spolocne zajde k nejakemu psychologovi /aj samostatne samozrejme/ aby som sa dozvedel co je pre neho lepsie....... Hrozne hrozne by som chcel s nim travit viac casu..... aj viac zaspavania a vstavania a pripravovania ranojok, odprevadzania do skoly verte mi........ Hrozne ma to mrzi ze tu ten zakon nebol pred 6 rokmi...... ☹ ...... ale v kazdom pripade to skusim a budem o neho bojovat ..... Pretoze dieta nema len matku ...... hoci ta uz z nasho vztahu za tych 6 rokov stihla spravit viac kamaratstvo ako vztah otca so synom........ Drzim palce vsetkym zodpovednym otcom a ich detom, aby boli takou krutou skusenostou ako je rozvod co najmenej zasiahnutí.....

dano12345
10. jún 2010

@andzi
Ahoj,
moja reakcia na tuto Tvoju vetu: "Dieťa má tiež právo slobodne sa vyjadriť ku všetkým veciam, ktoré sa ho týkajú. "

najdes v mojom prispevku dnes, t.j. 10.6.2010 o 15.27

dano12345
10. jún 2010

@dajna11
byvam v tom istom meste ako moja exmanzelka.

dajna11
10. jún 2010

dano....a?niečo mi ušlo? 🙂

dajna11
10. jún 2010

dano....ved ok...si zodpovedný otec, a ak aj bývate v jednom meste tak nieje problém.....ja som narážala na iné prípady,moj ex je alkoholik...taka si vieš ako by som bola ako na ihlách keby tam mala byť dcerka dlhšie ako je nevyhnutné....hoci somnikdy nebojovala za to aby sa s nou vidal iba za mojej pritomnosti a pod. nechala som mu osobný priestor aby bol snoou..hoci ak by som zažiadala o to aby ju vidal iba pri mne myslím že by nebol problém.zvlasť ked bola ešte maličká. ja som nikdy nebranila aby sa vidali,mala som nejaké podmienky.....tie nerdodržoval....mna ignoroval a teda myslím nie som zlá matka,starám sa ako viem vládzem....ale i tak stále ostanem špinou v jeho očiach.....tak vieš ako by ma trhalo keby on chcel tú starostlivosť.lebo sa nikdy nestaral.....tiež poznám prípad ked si muž chce zažiadať o to....ale do hlbky si to nepremyslí...a tak mu to asi ani neschvalia...deti bývaju inde ako on.....čo škola,kto by ich vozil do nej tolku dialku?ked on robí od 5 rána?a robieva do neskoreho večra? ved sa aj treba učiť,budu ich mať jeho rodičia? to je potom o čom?

ada32
10. jún 2010

@dano ak je to naozaj tak ako pises,tak ti drzim vsetky paste aby sa to vyriesilo v prospech tvojho vztahu so synom.

ja keby som sa teraz rozhchadzala s mm terajsim a zostaneme byvat v jednom meste urcite by som suhlasila so striedavou vychovou.ked vidim aky si buduje k nasmu spolocnemu dietatu vztah...ja by som nevidela az taky problem v striedani dvoch domacnosti ked obaja rodicia su naozaj starostlivi a taki ako treba.urcite ma na vyvin horsi dopad ked ma vybudovany k otcovi pevny vztah a zrazu sa vsetko skonci.
na druhej strane nie su vsetky zeny manipulativne potvory huckajuce deti proti vlastnym otcom.
ja uz som raz pisala neviem ci v tejto teme, ze aj deti maju od urciteho veku svoj rozum.vidia,pocuju.ked ich matka klame a otec naozaj chce,pridu na to.nanestastie ta pravda sa tazko hlada.okolnosti rozchodov su rozne rany su velke a ludia sa potom tazko normalne dohodnu.
aj ja som v ociach druhych,ktorym bolo podane vysvetlenie zo strany mojho ex ta prisera ktora vsetko nici.a pravda je niekde uplne inde.

ada32
10. jún 2010

Ako hovori Danny de Vito vo vojne Roseovych

"Vravím vám,slušný rozvod neexistuje." 😖 ☹

ada32
10. jún 2010

dano mozno to nie je celkom tak ze aj ta tvoja ex-ved ako asi vsetky v ociach ich byvalych muzov zamerne robi zle.nedovolim si sudit ved som vas nikdy nevidela,ale casto sa za naschvaly povazuju uz aj veci robene v dosledku rozdielnych nazorov.
kym su manzelia zadobre tak sa pohadaju,ked uz su rozvedeni,je kazdy rozdielny nazor povazovany za naschval.

dajna11
10. jún 2010

no aj ja ked si chcel ex brať malu po 3mes. a my sme mali naplánovaný výlet na vikend...tak to bolo samozrejme na schvál!!!!!lebo ja mám čakať kedy príde po malu a nič s nou neplánovať.

ada32
10. jún 2010

@dajna11 u nas to funguje rovako 😅 nic si z toho nerob .presne to iste ked si raz za pol roka spomenie a my mame uz nieco naplanovane tak je to naschval a hotovo. 😠 aj ked to posuniem len o tyzden...

dajna11
10. jún 2010

to aj ja by som mohla brať kopu vecí ako naschval....že napr.jej kupina vianoce foťák,hoci máme doma dva....kúpi jej tenisky,hoci má dvojo nové a aj staré a radšej by som nejaké sandale....ale nezavola čo treba,či niečo chýba......ale to su len veci akože na narodky a tak...mimo toho nič iné jej netreba podla neho.

ada32
10. jún 2010

no, u nas akoby ani tie narodky neboli 😖 proste to prejde mlcanim ☹

dajna11
11. jún 2010

ved zasa aj toto iniciátor toho je jeho mama...keby nie jej tak on ani nevie asi že má dceru......ale ked chcem zmeniť priezvisko,tak a velmi angažuje akože je velmi doležitý,lebo sa vyžíva v tom že bez neho si si tým nepomožem.

passiflora
16. jún 2010

Aj podľa mňa môžu takýto zákon podporiť len ľudia čo nemajú deti.Lebo súhlasím s tým že slušní ľudia neriešia ani deti ani majetky súdnou cestou ale dokážu sa dohodnúť.Nechápem prečo by mal mať striedavú starotlivosť chlap , ktorý dokáže matku s miminom vyhodiť opakovane z bytu len v pyžame a ktorý sa počas rozvodu znížil k maximálnym špinavostiam.Tri roky sa nestaral kde a z čoho jeho dieťa prežíva , keď jeho matka platí podnájom viac ako je jej materská.Kde bola vtedy jeho otcovská láska?jediné čoho bol schopný , ked ho mal na víkend , dával decku drahé hračky , alkohol a nevhodnú stravu a lieky.A matka sa doma triasla strachom v akom stave sa dieťa vráti.A teraz tatko vypíše žiadosť na súd a dieťa má byť v takom prostredí celý týždeň !!!!Už teraz ked sa vráti od otca tak mu trvá dva dni , kým sa správaním dostane do normálu.A čo bude potom?Totálny chaos v detskej hlávke.Bude zbraňou v otcových rukách ako strpčiť život svojej bývalej , keď si dovolila sa s ním rozviesť a tak stratil možnosť ju naďalej tyranizovať.Jediný spôsob bude aby zas utekala ďaleko zo svojho bydliska aby uchránila svoje dieťa pred vplyvom chlapa , ktorý sa pred súdom bude tváriť ako vzorný otec.A chúďa dieťa bude lietať ako handra a čo z neho vyrastie?Neverím že spokojný a vyrovnaný človek , ked bude celé detstvo nástrojom boja a pomsty medzi rodičmi.A keĎ bude vnímať strach a zúfalstvo matky keď ho bude musieť dať chlapovi s ktorým sa pre jeho psychicky narušenú osobnosť bola nútená rozviesť a celý čas pobytu u otca bude žiť v srese či sa jej dieťa v poriadku vráti.Tomuto niekto vraví podmienky pre zdravý vývin???A kto bude brať prídavky , kto si bude uplatňovať daňový bonus atď.Podľa mňa je to choré rovnako ako mnoho iných slovenských zákonov.

dajna11
16. jún 2010

no ono je to ťažko,z keždej strany sa dá na to pozrieť inak. ani mne sa to nepozdáva,ved zas aspon by chlapi ktorý sa biju do prs ked ex žiada o zvýšenie výživneho...aspon by videli že kolko stoji také staranie sa o dieťa,že to nieje iba tých pár šupov čo dostaneme.že ked si dieťa zoberie napr.ked mu schvalia mesiac u neho,nech mu nakupi a šaty na ten mesiac,aj školske pomocky,všetko aby furt neprenášalo to dieťa veci ako turista. niekde som čítala,že to bude dosť obmedzene...vekom dieťaťa,bývalý manželia musia žiť v jendom meste koli školám,školkam......myslím že na málo ludí to bude sedieť.....ale zasa tí ktorý sa o deti nezaujimaju a zažiadaju si o to...tak toje fakt sila...to by hodila o zem a j mna.