Nový zákon o rodine. Čo si o tom myslíte?

alinka189
4. máj 2010

ahojte, neviem či tu už náhodou táto téma nie je, ale nenašla som ju....som dosť pobúrená tým zákonom....to akože po rozvode, príp.rozchode bude maloleté dieťa týžden resp.mesiac u matky a nastriedačku u otca??? to čo je za hlúposť. nepoviem, ak by sa to týkalo väčších detí, ale deti min. do cca 6r.by mali byť len u jedného rodiča. samozrejme s tým, že by sa stretávalo aj s druhým. myslím si...a určite nie len ja, ale väčšina ludí a aj psychologov, že to pre to dieťa nebude dobré. bude mať v hlave chaos. z každej strany ho budú učiť inak, k čomu to vedie? už teraz sú deti na nepoznanie od našej generácie a bude to ešte horšie. som ten zákon pochopila zle? po svojom? alebo to je vážne tak? čo si o tom myslíte? ak toto podpíšu, tak .....

marek181
16. jún 2010

čaute všetci ja so svojou manželkou nemôžem výjsť na jednu drahu. je to strašne ťažké malý ked ho vraciam tak strašne plače. mne ma srdce puknuť a ked sa jej opýtam že prečo malý plače a nechce isť ku tebe tak na mna vyskočí že ja do neho hustím somariny a že ho zbrojím proti nej. môj malý ma rok a pol si myslím že hoc by som do neho kecal celý den že matka je zla tak to nepochopí lebo je to dieťa . a ja také praktiky nemám v povahe nechávam to na malého nech sám pochopí že kto je dobrý a kto zlý. stale ho oblieka do jedných dupačiek a nohavičiek aj to do tých ktoré som kupil ja a pritom jej dávam 70eur na mesiac ale jej su prednejšie kamošky a kava a šminky.

dajna11
16. jún 2010

myslím že malý ešte nechápe kto je dobrý a kto zlý,skor plače lebo má zmätok že nemože byť s tebou a aj s mamou zároven.on to len vníma.....povedať to nevie a ani pochopiť.

passiflora
16. jún 2010

Marek 181.Takým ako ty by som priala striedavú starostlivosť aby si pochopil koľko stoja dupačky , topánočky , čajíky , plienky jogurtíky a iné potreby pre dieťa .A dieťa plače lebo matka ho musí vychovávať a ocinko ho dva dni len rozmaznáva a kazí to čo sa matke podarí dieťa naučiť.Dať chlapom deti by bolo to nahorčie čo sa im môže stať.Lenže to by si ich museli aj porodiť a potom by pochopili čo je to materinská láska.A veľa chlapov vidí v striedavej starostlivosti spôsob ako ušetriť alimenty.Lebo kto zaručí to čo píše dajna11 , že muž nakúpi a zistí koľko stoja veci na dieťa.Kto ho donúti ked mu to žiadny zákon neprikazuje?Kľudne sa môže stať že celá starostlivosť o ošatenie , lieky a iné potreby ostanú na matkiných pleciach a to aj po tom čo jej už muž nedá ani euro

dajna11
16. jún 2010

vieš passiflora...ja som tk brala do uvahy kamoša ktorý chce zažiadať o tú starostlivosť,lebo ked má deti on tak nadávaju na matku a onje presvedčený že je na nich zlá a je im zle. no ja hovorím že akonáhle zatvorí dvere za nimi tak sú iné.snád sinemyslí že cele týždne nadavaju na matku. hej,mam vychovava,snaží sa niečo z toho človiečika vychovať a potom raz za mesiac ide k otcovi a hned je tá matka iba zlá,lebo tam sa mu venovali,hrali sa snim čo ja nemám čas....lebo ja som s nou cez týžden ked robím a on aje v škole,kážem jej robiť ulohy,pomáhať mi kedže som v 8m tt......chcem tolko toho vela?nemyslím.
deti sú vychcané....každemu sa chcu zapáčiť....a ked ten kamoš nadáva na ex tak ajdeti ked su snim sa tak správaju lebo si myslia že sa mu tak zapáčia.....ved to je jasné.......

marek181
17. jún 2010

passiflora možno neveríš ale ja dobré viem čo koľko stojí lebo to všetko kupujem a staram sa o dieťa ako len môžem ja si odoprem všetko kdešto moja ex nie ona radšej kupi sebe oblečenie ako malému šak ma dvoje dupačky to mu stači a ked je vonku chladno tak mu dam rifličky. čo by si povedala na to že vonku je 5 stupňov a moja ex starostliva matka da malému ročnému synovi len ponožtičky ja si myslím že to je dosť malo. ale najlepšie na tom je že ona mi ho donesie vonku ale ma na sebe teplé tepláky a bundu. neviem prečo si taká zaujatá na chlapov ale nemáš vo všetkom pravdu a nemala by si všetkých chlapov hadzať do jedného vreca.

kaby
30. jún 2010

@jojcob Dovolím si nesúhlasit s Tvojim názorom. Su aj takí otcovia, ktorí vobec nemaju zaujem o dieta, ale cestou sudu sa "mstia" matke dietata. Jednoducho stava sa aj to, ze i ked matka nebrani v styku s dietatom, su otcovia, ktorí tvrdia na sude, ze brania, su schopní zajst za hranice vsetkeho normalneho..bohuzial, vobec si neuvedomuju, ze ublizuju len dietatu, nie matke...sudy su velmi ustretove uverit kazdemu oteckovi, ze je to tak, aj ked dokazne bremeno spociva na nich, a aj ked svojimi tvrdeniami nic nedokazu, napriek tomu sudy davaju za pravdu im. A vies co je smutne? ak vsetky odvolacie sudy potvrdia zmenu rozhodnutia v prospech otca... To uz nikoho nezaujima, ze od pravoplatnosti rozsudku otecko nepride ani jedenkrat. Matka, ta musi pekne cakat doma v dany den a hodinu. ... to, ze nepride, vobec nie je sankcionovatelne...ale...keby nebola doma matka s dietatom, nebola by pripravena, je tu moznost obratit sa na policiu, na sud -vykon rozhodnutia, atd...

kaby
30. jún 2010

@andzi velmi pekný príspevok o tom, ako by to fungovat malo, ale zial velmi naivný... Sudy pri uprave styku v konani vobec neskumaju to co by mali skumat.... Prepac andzi, ale tvoj prispevok vychadza asi len z teorie, ale je daleko od praxe...

kaby
30. jún 2010

@dano12345 ...lenze takych otcov, ako si ty, skutocne vela nie je.... Drzim Ti palce.

kaby
30. jún 2010

@passiflora veľmi dobrá poznámka k veci, ale toto tvorcov novely zákona vôbec nezaujímalo, lebo takéto zákony tvoria ľudia, ktorí deti nemajú nerešpektujúc ani názory psychologov. Ja ako dieta by som urcite nechcela byt raz tam, raz tam. Jednoduchý dovod - nevedela by som, ktorá postel je vlastne tá MOJA, pretoze na dvoch sa spat neda....

kitti0503
2. júl 2010

Poradte mi prosím niekto.

ja s malou bývam u rodičov od ex 30km.malá má 5 rokov a budúci rok ide do školy.Rada by som vedela či môže aj tak dostať ex na dva celé týždne alebo každý druhý týžden a tam ju nosiť do školy alebo k nám ju bude nosiť do školy 30km,pretože dcéra bude u nás v meste chodiť do školy.Alebo na koho to platí???ako sa to dieťa bude učiť?? Ex nevie po slovensky dobre,ostatní duplom a malá chodí do slovenskej.Mám priatela a ked pôjdeme bývať k nim tak zas budeme od exa 40km.Môže ju dostať?,A mimochodom sme sa rozviedli kvôli hracích automatoch.
Poradte mi niekto je to súrne a už neviem kvôli tomuto spať riadne.Dakujem

dajna11
2. júl 2010

@kitti0503 ja som dakde čítala že jedným z hlvných dovodov na rozhodnutie bude práve to ako bude dieťa dochádzať do školy,čiže rodičia budu musieť bývať v jednom meste alebo blízko aby dieťa mohlo chodiť nerušene do školy. ved to nejde a ani sa to nedá aby chodilo týžden do jeden a týžden do druhej školy,to by žiadne škola nedovolila neboj sa.

kitti0503
2. júl 2010

dakujem dakujem dakujem a je to 100%????

dajna11
2. júl 2010

@kitti0503 nepoznám presne znenie tohoto zákona,ale čítala som to tu na nete niekde a tak to opisovali že to sa bude hlavne na taketo veci prihliadať...samozrejme aj na vek detí...a ved je nelogické aby žilo dieťa mesiac u otca a mesiac u matky ked bývaju od seba dalej a hlavne ak dieťa chodí do školy.....v tvojom prípade by ho otec musel nosiť do školy v mieste bydliska....to znamena skoršie vstávanie aby to stihli

sue
3. júl 2010

...hlavne, že dieťa je 50% matky a 50% otca, ale ani jedna matka by svoje dieťa otcovi nedala... už len táto veta je úplne zvrhlá...čo má čo matka "dávať dieťa otcovi" - to decko je rovnako otcove ako matkine. Striedavú výchovu schvaľujem všetkými desiatimi - pokiaľ je otec spôsobilý (nie alkoholik, nie gambler, nie psychický a fyzický tyran samozrejme) a pokiaľ sú u otca dieťaťa rovnaké podmienky ako u matky - t.j. vlastná posteľ a podobne...

A vy matky, ktoré si tak nesmierne chránite deti, ktoré ste počali s ich otcami si uvedomte, že voči dieťaťu máte rovnaké práva a povinnosti ako ich otcovia... tak ich nechajte nech robia to na čo majú právo a povinnosť a nerobte si na deti majetnícke práva - ak to budete robiť, v puberte sa vám to veľmi vypomstí...

dajna11
3. júl 2010

@sue ja sa len na to pozerám triezvo.ak bývaju od seba 40-50km akoby asi to dieťa bolo?chodilo do školy? to sme rozoberali.nik sinerobí na dieťa majetnicke právo,ale ak otecko roky ani nezavadí o dieťa a teraz neviem z akého dovodu chce hrozne striedavu starostlivosť........čo na to?

sue
3. júl 2010

Dajna, naučte sa čítať zákony ako sú písané - jasná podmienka je to, aby dieťa od obidvoch rodičov chodilo do tej istej školy ! A Ak otec o decko nejaví záujem tak ho ani nenapadne žiadať o striedavú starostlivosť... skôr to býva tak, že sa otec stará o dieťa úplnenormálne a matka sa chce po rozvode pomstiť tak decko nepúšťa k otcovi napriek rozsudku,....

dajna11
3. júl 2010

@sue a čo som asi písala tej babe pred tým?že to o tej škole je podmienka...jedna z mimo iných...

sue
3. júl 2010

dajna, tak nechápem prečo sa rozčuľuješ. Na Slovensku je tak debilný systém, že pokiaľ matka nie je narkomanka, t ak dieťa otcovi neprisúdia ani náhodou, prečo im nedať príležitosť na vlastné dieťa aspoň takto? 😕

kitti0503
3. júl 2010

sue

predstav si teraz je malá akurát u otca celé dva týždne čo ty na to??
ja malej vôbec nespomínám otca ani sa nerozprávame lebo chcem aby sama došla na to ,čo ale znamená že už začala 🙂
Pravdu povediac nie otecko javí o nu záujem tak akoby mal,ale prababka a babka a sesternice.
Už teraz mi povedala že tam nechce bývať u otca ,jej stačí ked tam chodí.
Ja som nerozoberala to že mu ju nechcem dať ale to že ako bude chodiť do školy,však pre boha nebudem sa čudovať ked dieťa bude depresívne.raz sem raz tam ,tak čo je ona holub?????
A ani tebe by sa nepáčilo keby tvoj ex ťa urážal,ponižoval atd a aj napriek tomu som dala malú.
Nie vtedy by mali bojovať oteckovia za malými ked sa rodičia rozvedia ale vtedy ked sú ešte po kope,čo ale znamená že sa vykašlal na nás.Ja som to zažila a nie ty!

kitti0503
3. júl 2010

jaj a zabudla som
Sú madari (ja proti tomu nemám nič) ale oni schválne nahovárali malú že to je hlúposť prečo chodí do slovenskej.Malá začiatkom nechcela chodiť do školy.Tebe by sa to páčilo?????
Moja vie už po madarsky ,slovensky a anglicky a má 5 rokov.Nie je to pre nu náhodou lepšie????Ja jej život nechcem zničiť.
A taký otec ktorý počas manželstva ti povie do očí že :dobré je že ked vás mám ,ale niekedy dobré že nie tak prosím ťa na toto mi odpovedz čo by si robila.

kitti0503
3. júl 2010

prepáčením do škôlky som chcela napísať nie do školy.

sue
3. júl 2010

Kitti, národnostné problémy a problémy s ex-rodinou pravdepodobne boli aj predtým ako ste sa rozišli. Osobne si myslím, že ten rodič, ktorý hucká svoje dieťa proti tomu druhému si to neskôr tak či tak zlizne... pretože deti sa možno maličké obabrať dajú, ale neboj sa, neskôr veľmi rýchlo vycítia ako to naozaj je, kto ich ľúbi a kto im chce dať to najlepšie...

kitti0503
3. júl 2010

sue

Práve v tomto čo si písala pevne verím v tomto.Včak práve preto jej nechcem nič hovoriť aby sama na to prišla,ale viem že volačo sa jej tam nepáči alebo ja neviem,lebo to mi hovorila,že ja nenechám aby moju mamičku zobrali odo mna,ja ťa nedám nikomu,ja s tebou idem všelikde,ja s tebou idem bývať.Nehovorím to že ked príde pre nu,že nejde,samo že ide,lebo to má šťastie že tam sú sesternice ktoré sa bavia s nou,on si pekne užíva svoje dni.No tak čo však ona sama na to dojde. 🙂

dajna11
3. júl 2010

@kitti0503 ja viem že su aj špiny ženy ktoré si cez deti riešia problémy,no su taký aj muži.nijaký vzťah sa nerozpdne iba tak ked je všetko ok. ale tu vobec nejde o rodičov,tu ide o dieťa....a naň treba myslieť. mne by vadilo dieťa posielať na mesiac inde,potom tá adaptácia zasa pri mne...a ked bude v puberte,väščie....ako myslim že mu nebude po voli chodiť ako turista s batohom na pleciach mesiac čo mesiac inde a inde.

kitti0503
3. júl 2010

dajna11 máš úplnú pravdu lebo aj ja poznám také kočky,no ja malej vôbec nič nehovorím,lebo ja si myslým,že to sa nevzťahuje na nu,pretože ona za to nemôže a práve to chcem aby pekne ona sama posúdila a došla na to aká je pravda.Každé dieťa je zvedavé podla mna.Vôbec nič neriešim cez nu,ale druhá strana viem že sa vypituje a hovoria jej pretože ona sama sa pekne postupne preriekne a povie mi všetko.A ja začnem rýchlo o niečom inom rozprávať aby sme sa bavili o inom.Nechcem aby bola v tom,nechcem ju zaťahovať,chcem ju pekne na dobré veci učiť,nič viac.
Ex sa hral na automatoch,v noci sa túlal,neskoro chodieval domov,výplaty mi zobral a ešte aj pôžičky si pekne zobral na moje meno a aj jeho matka.No v takomto prostredí sa nedá žiť a hlavne som nechcela aby malá videla ,počula a vyrástla v tomto.Zastavte ma ak sa mýlim.
Teraz je tam celé dva týždne potom zase v auguste dva týždne.

dajna11
3. júl 2010

@kitti0503 ja necchem nikoho odsudzovať,ani sa nehrám na neviem akú čo má voči dieťaťu majetnicke práva...len si myslím že u mna dostane lepšiu výchovu ako u otca,a viem že keby chcel striedavu starostlivosť tak iba koli tomu aby mi ubližil,aby mi urobil napriek.......a to ako iba ženy sú také?pomstichtivé?muži nie_? no nemámpravdu?

jojcob
3. júl 2010

@kaby Ja mam presne opacne skusenosti a aj X mojich kamaratov z Ligy otcov. Praveze sudy daju vzdy zapravdu zene a otcovia sa marne domahaju spravodlivosti, aj ked maju poruke dokazy. A za dalsie, v rozsudku je urcite napisane, ze otec ma pravo, teda nie povinnost, navstivit dieta. Ja osobne som nikdy termin behom3 rokov po rozvode bezdovodne nevynechal. Pracujem na zmeny a praveze si musim vselijako menit sluzby, aby som prisiel za synom v stanovenom termine. Napriek tomu mi ho matka dala len 1x a aj to len na 2 hodinky. Myslis ze z toho nieco mala? Vobec nic. Tak ako nie su vsetci chlapi rovnaki, nie su ani zeny. Velka ucta patri zenam, ktore napriek nezhodam s expartnerom neprenasaju svoju nenavist na dieta. A tak isto je treba rozlisovat muzov. Ten co sa nestretaval s detmi a nemal o ne zaujem pred 1.7.2010, tak urcite nebude ziadat o striedavku.

kitti0503
4. júl 2010

dajna11
máš pravdu,je to tak

jojcob

vela som čítala o tebe a pravdu ti napíšem,že ja by som ani nepodala na súd styk otca s dieťaťom-pekne by sme sa vedeli dohodnúť aj by som ti dala na jeden celý týžden na prázdniny alebo na vianoce,to už je jedno.Ja som to musela podať lebo ma stále otravovali,kričal po mne,obťažovať a všetko čo si vieš predstaviť a z toho som už mala dosť.A to až po roku som to podala,no aj som mu ju dávala napriek tomu,Nevyužívala som malú,ani som jej nehovorila nič,bolo to skôr na opak,ale teraz už malá postupne si všíma všetko.Nechám to na malú ,ale jedno viem,že jej je vedla mna super.
To ale človek zbadá!!
A ty sa neboj,malý sa dozvie aj tak pravdu a môže sa aj stať,že potom znenávidí matku,no ale závisí aj od toho,že prečo ste sa rozviedli,lebo aj na to bude dieťa zvedavé.Držím ti palce.

jojcob
4. júl 2010

@kitti0503 Dakujem za podporu. A aj ty mas pravdu, rodicia sa musia vediet dohodnut a nie vybavovat si ucty cez dieta. Ked su s dietatom, mali by sa venovat jemu a nespominat druheho rodica v negativnom svetle. Ved ono ma rado oboch rodicov. Ak to eden z nich nepochopi, mal by znasat dosledky. A je jedno, ci je to matka alebo otec. Pre oboch by mal zakon platit rovnako.

ada32
4. júl 2010

kks ja mam s ex katastrofalne skusenosti ,byva 100km od nas ziada striedavu st. absolutne ho nezaujima,ze dieta ma chodi na gymnazium a bolo by to neriesitelne.

jacob velmi velmi ti drzim palce ale s tymto nesuhlasim: otec ma pravo, teda nie povinnost, navstivit dieta
podla mna je to povinnost lebo to dieta na to caka. a nie je pren dobre cakat kazdy duhy tyzden na tatina ktory aj tak nepride.malo by to byt postihnutelne lebo toto matke dost zasadny sposobom narusa zivot .ked raz nieco plati tak to ma platit. ako sa citi matka,ktora dieta nachysta ,to caka na tatina a tatino nepride?pozeraj sa potom do tych ociek a vysvetluj.

druha vec s ktorou nesuhlasim je ,ze otec ktory nema zaujem urcite neziada stried.st.je vela spekulantov ktori by ju chceli vyuzit na to,aby nemuseli platit matke ziadne vyzivne a supnut dieta k svojim rodicom.

ale velmi drzim palce vsetkym slusnym muzom, lebo musi byt naozaj strasne milovat svoje deti a nemoct byt s nimi.moj terajsi- snad sa nerozideme,ale neviem si predstavit,ze by bol s nasim dietatom kazdy druhy tyzden par hodin.uz v porodnici sme mali rodinnu izbu ,ked ho priniesli hned ho uchmatol,prebalil,vykupal a bolo.nechcel ho nikomu ani ukazat.teraz ho ma ako maleho partaka chodi s nim vsade vsade..velmi su na seba naviazani.ja si neviem ani predstavit ze by som ich roztrhla,vsetko toto zrusila zlikvidovala.a keby som bola taka mrcha dokazala by som to samozrejme ved som matka.ale naozaj su typy rodin kde moze byt striedava starostlivost na mieste a skutocne pre dieta vhodna.
zalezi na vztahoch a na rodicoch.resp.matke.
keby som pripustila taku starostlivost u svojho prveho dietata ,bol by to jeho koniec ☹
je to naozaj individualne.