O farbe pleti

kamajka
13. júl 2014

Ahojte,sa ma minule moc dotkla jedna vec,boli sme na mensej dovolenke,v aquatermal parku,super vsetko,deti santili na toboganoch a tak. Jedno dievcatko malo take iste okuliare ako moja dcerka,tak sa dali do reci,hrali sa spolu,vsetko fajn. Potom sme boli na tobogane na druhy den,a to dievcatko tam uz malo inu kamaratku,na tobogane stala moja dcerka,potom tieto dve dievcata a potom ja s malym. Moja Vika sa pustila a zakyvala s usmevom tomu dievcatku s rovnakymi okuliarmi. Druha sa jej opytala,kto to je a ta jej odpovedala,ze to je to dievca s rovnakymi okuliarmi..a vtedy ta druha povedala udivene: ale ved ona je ciganka! Uplne som zostala nestastna,kolko predsudkov uz maju male osemrocne deti. Pritom nie sme ziadni cigani,no sme taky fototyp,ze nas rychlo a hned opali slniecko,dcere to zostava aj v zime,uz sa mi parkrat stalo,ze mi prisla zo skoly s placom,ze ju radia medzi ciganov,stale sa ma vypytuje,ci naozaj je ciganka a podobne. Vidim na nej,ze ju to trapi ze je taka cokoladkova,ale neda sa s tym nic urobit predsa. Ucim ju,nech sa ma rada taka,aka je,ze bude potom ovela stastnejsia,ale to su este velmi tazke veci pre dievca vo vyvoji a zacinajucej puberte. Vlastne som sa asi viac chcela vyzalovat,ako pocut nejaku radu,pretoze ani rady v takychto pripadoch velmi nie su. Je to smutne,ako si uz aj male deti dokazu iba podla farby pokozky zaskatulkovat ludi a povedat si aha,toto nie je dobre,lebo ke to ine. Pritom dcera je mudra,sikovna,nadana,iq jej vyslo mierny nadpriemer,nadherne kresli,najlepsie z triedy jej ide anglictina,je to proste jedno uzasne dievca a trapi mna,aj ju,ze sa k nej ludia takto maju. Smutne no.:(

sense
13. júl 2014

Zial deti su odrazom svojich rodicov a ked to tak doma prezentuju rodicia tak potom su take aj deti....

tova
13. júl 2014

asi detom neide o farbu plati ale o tu cigansku kulturu. neverim ze ked sa natierate detskym opalovacim kremom, aby vas tak spieklo do hneda.

kamajka
autor
13. júl 2014

@tova ze by osem rocne dieta poznalo kulturu? Pochybujem ze poznaju svoju kulturu,nie to este inu🙂. A specie,hned na jar,ako vyjde slnko,a ked sa natrieme,tak este viac hadam. A vlastne,ved o to nejde,predsa sa nebudeme pred slnkom schovavat ako upiri🙂

mircalla
13. júl 2014

Deti vedia byt krute, a v tomto sa nic neznemilo, chodila som do skoly este za sociku - nebola som ziadna baculka, len mierne, cely prvy stupen som pocuvala tucko, a tiez bifloska, pritom mi sla skola sama a neucila som sa vobec.
Zmenilo sa to az na strednej
@tova to co bol za prispevok? beries nieco?

kamajka
autor
13. júl 2014

@sense viem...je to smutne jednoducho. Ja chapem aj rodicov,tiez mam skusenosti s ludmi ktori sa nedokazu prisposobit,ale aj s takymi,ktori napriek vsetkym predsudkom dokazali v zivote velmi pekne vysledky napriek predsudkom okolia. Prave preto sa tak aj zamyslam nad tym,ze vlastne,poniektori,chudaci,chcu dosiahnut v zivote viac,chcu zapadnut,no nedostanu uz v detstve od spolocnosti ani len sancu. Sa necudujem,ze su potom deti frustrovane a dostavaju sa do problemov.

anah88
13. júl 2014

@kamajka len tak na odľahčenie mi napadlo, že to, že má dcérka tmavší fototyp jej môžu za 5-10 rokov tie isté dievčatá závidieť-veď sa len pozri na ulici, koľké chodia do solária, len aby boli čokoládové 😉 ...dúfam,že sa Ťa to nedotkne, ja len, že to má svoje výhody...a len tak na okraj-ako dieťa v škôlke a aj na ZŠ som sa kamarátila s rómskymi deťmi a neriešila som to, či majú takú alebo onakú farbu pleti, hlavne, že sme sa hrali...myslím,že dnes spoločnosť vníma našich spoluobčanov inak - predsa len pred 20 rokmi museli aj oni viac pracovať a nič nemali zadarmo, a tým pádom žili usporiadanejšie-preto sa to dnešné vnímanie prenáša z rodičov na deti a je viac negatívne

mima4
13. júl 2014

@kamajka
a čudujes sa tomu?
vies kolko na koniku je rastistickych matiek? Pričom kopec z nich kona rovnako ako zeny v romskych osadach...
Slovensko je silne rastisticka krajina, kde rodicia ukazuju dietatu, ze niekto znamena viac a niekto menej kvoli farbe pokozky, prislusnosti k etniku... v tom je zaostalost slovenska...

Ked cigan niekoho okradne, članok v novinach "rom olupil babicku"... Ked traja chalani na Liptove zabili taxikara... citala si niekde "traja bieli chlapci zabili taxikara"? NIE!!! ale keby boli romovia...hned by sa "dodalo"...

saurian
13. júl 2014

@kamajka taky je proste svet. nic s tym nenarobis. avsak deti to maju vacsinou "z domu". mmch - aj v tvojej sprave vo vete "Pritom nie sme ziadni cigani,no sme taky fototyp..." je to citit, ppc.
a tiez - ja mam tmavsi fototyp, tiez ked sme boli mensi sme poculi casto ze sme ako cigancence, aj viac skusenosti s tym mam, napr. mojho terajsieho mm sa priatelia spytali ked nas zoznamil, ze ci nie som ciganka.

pribinak
13. júl 2014

@tova decka vedia ociganskej kulture asi tolko co im povedia rodicia, resp co pocuju odtodicov, su romovia - cigani, ktori maju VS a su macimalne skusni, dodrziavaju zakon a soeavaju sa lepsie ako "biely" napr moja kolegyna

evelynm
13. júl 2014

@kamajka , hm... neprijemna skusenost, chapem. A tiez si myslim, ze deti prezentuju to, co pocuju, vidia doma. Deti byvaju tercom posmechu ci odsudzovania, vacsinou nespravodlivo a je to proste nieco, s cim sa musia naucit zit. Vzdy, cely zivot, sa najde blbec, ktory utoci na nase citive miesta. Ty ako mama jej mozes pomahat dcerke vidiet v sebe pozitiva, to, v com je dobra, budovat jej zdrave sebavedomie. Hlavne ziadna lutost, to nepomaha a ani to nepotrebuje. Neboj, dcerka to zvladne.
Tvoja dcerka nie je ciganka, ona to vie, vy to viete. A co tie skutocne ciganky, tie s tym musia zit a nezmenia to. Fakt je, ze mnohi mame kadejake skusenosti s ciganmi, ale fakt ich netreba hadzat do jedneho vreca. V mojej praci sa stretavam aj s ciganmi (pracujem v polepsovni) a veru viaceri su slusnejsi, cistotnejsi, ako bieli. Ale su aj taki, ktorých jedine zivotne poslanie je prizivovat sa a kradnut. Ale aj bieli sa taki najdu.
Mimochodom, co by som ja dala za to, aby ma opalovalo pekne dohneda 🙂 - to na odlahcenie 🙂

kamajka
autor
13. júl 2014

@saurian ano viem,som potom nad tym premyslala,ze som to hlupo napisala. Myslela som to ale inak,ja tiez delim ludi,ale nie podla ciganov a bielych ale podla dobrych a zlych,podla slusnych a naopak neslusnych,ako bysom to vysvetlila....tu kde zijem je plno romov,niektori su fajn,ziju normalny zivot,niektori ziju v rozpadnutej chalupe,chodia otrhani,spinavi,smrdia,hulakaju ozrati po meste,nielen muzi ale aj matky s malymi detmi. Ptoste som to myslela nejako tak,ze nie je pre co nas odsudzovat len preto ze sme tmavsi..lebo viem ze predsudky su,vzdy boli aj budu,aj ja ich mam,tomu sa neda vyhnut,ale nie podla toho ako clovek vyzera,ale podla toho ako sa sprava a ako zije...neviem ci som to dost dobre napisala. A deti to neucim,ked pridu zo skoly a povedia mi,ze ten a ten strasne smrdi,tak im poviem len tolko,ze asi nemaju peniaze na prasok na pranie a pod.

cairka
13. júl 2014

@kamajka , moje deti sú cigánky. A nie je prečo ich odsudzovať len preto, že sú tmavšie...reagujem na túto tvoju vetu " Ptoste som to myslela nejako tak,ze nie je pre co nas odsudzovat len preto ze sme tmavsi.." . Na jednej stráne chápem, čo chceš napísať, ale dosť sa v tom motáš 😅
A áno, toto, čo zažila a zažíva tvoja dcéra, poznáme dôverne 😔 A teraz si skús predstaviť, že tomu dieťaťu musíš vysvetliť, že áno, si cigánka a je to tak v poriadku...(keď denne vidí, že zrejme to v poriadku nie je, aspoň sa k nej tak nespráva okolie)...

kamajka
autor
13. júl 2014

@cairka dakujem ze mi rozumies,ano zamotala som sa. Niekedy ked chcem veci rychlo vysvetlit,resp.sa to stava casto,nie niekedy,tak sa domotam,ale vidim ze aspon jedna ma pochopila🙂. Ano viem,ze su deti ktore to maju ovela tazsie,tak ako tvoje. Rozmyslam,co je lepsie,byt romom a byt s tym stotozneny alebo byt takym,co romom nie je,no musi si to cely zivot obhajovat a aj tak mu nikto neuveri.

adeala
13. júl 2014

@kamajka čo na to povedať.. ľudia sú proste tupí (teraz myslím skôr rodičov tých detí). Úprimne aspoň vieš, s kým sa oplatí baviť a kto nestojí za stratu času (pretože aj keby bola cigánka, tak ako čo.. ?!). Mrzí ma, že to musí dcérka prežívať a dúfam, že sa jej to v dobrom časom vráti. Prajem vám, aby ste boli obe silné a nech ich tie kecy čím skôr prejdú!

saurian
13. júl 2014

@cairka @kamajka
baby no nie je to lahke. ale to nie je len o "ciganoch".... je to proste vo vsetkom.... sama som casto pocitila kvoli svojmu vyzoru, hoci povod romsky nemam, nazvime to "zvlastne spravanie".... ale je to o ludoch, je to so vsetkym - dieta s okuliarmi, pohybovo malo zdatne, napr neterky aj svagrinu mam mulatky - tie to zazili aj velmi neprijemne, moj maly je autik a tiez od nas niektori bocia.... a co som zistila, vacsinou si predsudky a odmietave ci vysmesne spravanie voci inym "inym" ludom prinesu z domu. casto vsak aj dobre usmernovane a vychovane deti podlahnu tlaku okolia, kamaratom, mnohi sa tak spravaju hoci s tym bytostne nesuhlasia, len aby sami nemali problem....

oslo1
13. júl 2014

Povedz dcere, ze svet sa nekonci za branami slovenska. Hentake zadubene telata, co maju problem sami so sebou a preto musia poukazovat na trochu odlisnejsich ludi, ci uz je to farba pleti, hmotnost alebo len nosenie okuliarov, vacsinou tie brany ani neprekrocia a vychovaju dalsie zadubene telce.
Mne sa tiez posmievali ako dietatu. Teraz, s odstupom rokov sa uz iba pousmejem. Ja som to niekde dotiahla v zivote, nuly zostali nulami.

oslo1
13. júl 2014

A este ma napadlo, nauc dceru kazdy handicap pouzit vo svoj prospech. Teraz ma 8 rokov, za takych 5 rokov bude do nej zamilovanych polovica chlapcenskej populacie na skole. Dievcata sa budu smazit na slnku ako klobasy a tvoja dcera bude prirodzene opalena z 5 minutoveho chichotania pri vynasani smeti.
Ono teraz je to tazke, ale podla toho, co si pisala, dcera je sikovne a mudre dievca. Raz ti bude pisar emaily z Oxfordu, posmievave telce ju ale v tom case budu zrat ako ze waw (reraz hovorim z vlastnej skusenosti).
Ono ako sa hovori: what goes around comes around.

junova
13. júl 2014

@kamajka Moja mama aj brat sú tmavsej pleti a majú čierne vlasy. Často na nich ľudia kričali, že cigáni. Aj moja dcéra má snedu pleť a tmavé očká, ona je sneda aj v zime. Môj syn má bleducku pleť, modré očká. Každý je iný, nevyzerajú ako súrodenci. Ja tiež nedelim ľudí na bielych a cigáňov, ale na dobrých a zlých. Ale minule som bola na ihrisku a prišli tam asi 12 ročné rómske dve deti a začali nám ostatným nadávať, že gadzovia a vulgárne nadávali.Do jedného postihnutého veľkého chlapca sacali. Potom ich jeden otecko vyhnal. Normálne aby sa človek bál malých deciek. Čo z nich vyrastie? Môj manžel v zime cuval na aute a zozadu do neho narazili autom romovia. Ešte do manžela skákali, že daj nám 100 eur, lebo dokážeme byť svine. Manžel sa ich nezlakol, zavolal políciu. Keby im ustúpil, hádam by nás chodili vydierat a pýtať každý týždeň peniaze. Čiže nie som rasista, ale moje skúsenosti s romami sú nie veľmi lichotive.

miselkawm
13. júl 2014

Presne toto som prezivala ako male dieta. Mam viacej pigmentu a tiez ma zvyklo slniecko hned opalit. Ked sme sa vratili z dovolenky od mora bola som naozaj hneda 🙂 a spoluziaci sa mi vysmievali, ze som ciganka...pritom vedeli, ze to tak nie je... od hanby by som si vtedy najradsej tu hnedu kozu zoskrabala... :(
Toto sa kazdu jesen opakovalo v 1 a 2 rocniku zs. Chodila som domov s placom. Mamina ma povzbudzovala ako som krastne opalena, ze to tie deticky nevedia a ze mi to nadherne pristane. Myslim, ze raz sa jedna pani ucitelka v 3 rocniku vyjadrila, ze ako som pekne opalena po lete a zrazu vsetky narazky zmizli. Proste som uz nikdy nic zle od spoluziakov nepocula. A ked prislo po rokoch opalovanie do mody, zistila som, ze mi poniektore dievcata ticho zavidia...
Skus svoju dcerku povzbudit mozno aj v tomto duchu. Ze mnohy ludia davaju peniaze do solarii aby boli tak krastne opaleni ako ona 🙂 drzim palce

denisqaa
13. júl 2014

Deti vedia byt krute a je smutne ,ze na Slovensku stale vladne rasizmus , zatial co vo vyspelich statoch taketo hluposti vobec nikoho nezaujimaju .Tiez neverim ,ze male dieta uz pozna kulturu .Proste tam ide len o tu farbu a ked je tmavsej pokozky , tak je to logicky ,, cigan ,, . 😕

eeffka
13. júl 2014

@kamajka takú "ciganku" ako máš ty ,mam doma aj ja.po babke.ja som biela ako stena. Na to ze má 10r ste dosť dlho vydržali.nam sa take ušlo uz v 3-4 rokoch. Pre @tova dcéru kremujem ale opálená je cely rok.
Ja osobne dom z Ke,takže môj postoj je dosť nevrly.dcera je odmala naucena odpapulovat ze je opálená. A ze deti nepoznajú cig.kultúru.... Ak ich nejekym Azrakom nemali v škôlke,tak c škole túto prima skúsenosť nadobudnú.

qwerty81
13. júl 2014

@mima4 nesuhlasim s tebou. v ziadnom clanku si neprecitas, ze "rom" urobil to, alebo ono. maximalne napisu, ze obyvatel osady. teraz ked dobili toho chlapa v Oborine, citala si v niektorom clanku, (ukaz mi jeden), ze romovia dobili bieleho?? media si na to davaju velky pozor, lebo by ich mohli obvinit z rasizmu, takze k tomu tolko... 😉
dalsia vec, nie kazdy si nenavist k ciganom nesie z domu od rodicov. Napriklad ja, zivo si spominam ako som ako male decko isla s bratom zo skoly a zmlatila nas banda starsich ciganov, doteraz neviem preco a za co...
dalsi pripad, isla som po ulici (uz ako dospela zena) a oplulo ma male usoplene riňave ciganca, tiez neviem preco, lebo som na neho ani krivo nekukla...
Slovensko nie je rasisticke kvoli farbe pokozky alebo prislusnosti k etniku, je rasisticke kvoli spravaniu tohto etnika. A to je sakra rozdiel. Ludia uz maju plne zuby neriesenia toho problemu a vyciciavania. Pocula si uz niekedy, ze by bielemu dali (postavili) len tak dom, dali pozemok, material a pod??? Chce biely byvat? Nech si zoberie hypo na cely zivot a zivori, lebo treba splacat... Chod sa pozriet na vychod, kolko takych domov zadarmo pre ciganov tam stoji a uz teraz su v dezolatnom stave.
Moj otec kedysi chodil na postu pre inval. dochodok. On po 30 odrobenych rokoch dostal nejakych 12000 sk a mlada, mozno 23 rocna ciganka s neviem kolkymi detmi, ktora sa tam nevedela ani podpisat dostala 21000 Sk.
Pamatas sa na rabovacky v obchodoch pred par rokmi?? Ano, aj biely vykradne obchod, ale neurobi to organizovane ako oni, ze pol osady tam nabehne... Lebo nemaju co do huby.... jasne ze nemaju, ked po podporach vsetko prechlascu...
A este chcem dodat, ze nie som rasistka, mam kamarata, je cigan a este k tomu gay 🙂 , moje netere maju v panelaku romsku rodinu a normalne sa s ich dcerami hraju a navstevuju... Ale su to cisty, pracovity romovia. Ale nenavidim tu sfetovanu, spinavu, nevzdelanu chamrad - vacsinou z osad.

evinag
13. júl 2014

Aj ja mám hnedu pokožku a to cely rok a v lete som fakt skoro čierna, dokonca keď sme boli male deti moj brat bol biely a blonďák a hovoril mi že som adoptovana 😒 čo samozrejme nieje pravda. Tiež mi to nebolo príjemne a na dovolenke ako dieťa som sa snažila byť stále v tieni aby ma náhodou ešte viac neopálilo, a teraz to neriešim a som rada aky typ kože mám, nikdy ma na slnku nespečie do červena a všetci mi opálenie závidia 🙂

horana
13. júl 2014

By som na take v takej situacii odpovedala - naucila dceru odpoved aby nebol prip. nabuduce zaskocena - nieco co ich odzbroji ale nie je vyslovenou obranu ze nie ja nie, napr. v style ze nie som ciganka ale indianka. 🙂
Schavlane som si klikla na profil autorky albumu, ma tam profilovku dcery a je to uplne bezny odtien koze dieta, je to jasne vidno. No tak sa lahko opali, no a co?!

Ja som zase od destva pocuvala aka som biela, a dokonca to pocuvam aj teraz v dospelosti, ja sa mozem vratit po 2 t z Grecka kde som cele dni komplet aj cez obedy na slnku a vyzeram temer rovnako co sa tyka koze co bola pod plavkami a casti ktore nie. Nespalim sa, nescerveniem, ale ani sa neopalim. A to sa tiez kazdy pyta - a to akoze ved si vobec neni opalena? (a este s takym akoby obvinujucim prizvukom, ci poburenym niekedy), dokonca na dovolenke ked sme stretli inych slovakov a len tak konverzacne ze a kolko tu uz ste? a my ze no uz skoro 2t uz budeme odchadzat a oni hned: ale nevyzerate vobec! a tak...dokonca casto ludia zacnu rozoberat ktory vitamin mi asi chyba a aka som chora ked sa nedokazem opalit. Ja sa na tom uz vyslovene bavim. Je to pekne sledovat ake problemy maju ludia.

sense
13. júl 2014

@kamajka mozno bude raz zit v zahranici a problem to nebude, zial ako uz bolo spomenute slovensko je v urcirych veviach velmi obmedzene.....

Minule som sa akzrat bavila s kamoskou o tom ake su malunke deti bet predsudkov.....az do doby cca 3-4 rokov potom uz xu velmi ovplyvnovane postommi rodicov takze uz aj take deti vedia byt velmi krute

kiki68
13. júl 2014

deti su odrazom svojich rodicov a teda ak su rodicia rasisti,tak budu aj deti take. Je pravda,ze romska mensina,ci skor vacsina na SK ma nevalnu povest,ale dieta nemoze za to ako vyzera. Malej by som povedala,ze ziadna ciganka neni ani nebude.
Ked bude starsia bude z nej kocka,co bude taka exoticka na nase pomery. My sme mali tiez spoluziacky,co sa krasne dohneda opalili ako cokolada velmi rychlo,ale za to z nich nebudu romky. A zo mna nebude potomok vikingov,kedze sa po 5 minutach opalim do cervena ako rak. Ja som vzdy tym hnedym kraskam zavidela,lebo ja som na rozdiel od nich travila dovolenky zalezena v tieni ako taky tiger.

niki101988
13. júl 2014

Ahoj, kašli na to mojej dcére sa v škôlke smiali, že ju jej matka, ktorá ju porodila nechce. Deti sú zlé hlúpe a zákerné stvorenia a ako tú ktosi povedal sú odrazom svojich rodičov. Ja som to jej kamarátke vysvetlila a dieťa mi plazilo jazyk a povedalo mi, že som krava. Nezdržala som sa takmer.
Dnes ju máme v škole kde je veľa cudzincov a poviem Ti deti tam riešia úplne iné veci. Venujú sa športom, jazykom a riešia to kto bude prvý. Moje dieťa neberie ako exotiku ani černocha ani šikmookého nakoľko vzhľadom k tomu koľko cestujeme tých ľudí videla ako malá a prídu jej bežný.
Rómsku problematiku na istých prížinvíckych jedincoch jej ešte asi nevysvetlím ale raz na to príde

tova
13. júl 2014

@mircalla vidim ze teba ta sikana poznacila do teraz. 42r. zena vypisuje ci nieco beriem? na obycajny prispevok co som napisala? urovnaj si svoje iq svojmu veku.

tova
13. júl 2014

@kamajka 8r. dieta nepozna cigansku kulturu? samozrejme ze vidi okolo seba osady a co sa tam deje preco ziju ako ziju, plus od rodicov pocuvaju a inych dospelych pytaju sa rodicov otazky. Rodicia od mala deti strasia ze ich cigan vezme.

oravese
13. júl 2014

Viete co ja sa ani necudujem ze tak reaguju, vsak vsetci vieme co su cigani zac a mozu si za to sami. A vasa dcerka teraz je to mozno pre nu tazke, ale uvidite aka bude stastna ked bude starsia ze ju tak pekne opaluje mna tiez do hneda opaluje a som rada🙂