Osamostatnenie od rodičov

christin5266
17. júl 2015

Dobrý deň,

mám 22 rokov, som študentka na vysokej škole, dúfam že nasledujúci rok už bakalárka. Mám problém s rodičmi s ktorými mám neustále nezhody rôzneho typu. Odkedy viem, rodičia boli vždy tvrdohlavý a neupustili od svojej vôle aj keď vedeli, že mňa tým hlboko rania. No tento rok toho mám vážne dosť! Mám priateľa rok, sme spolu šťastný a od septembra sme spolu chceli bývať a tak dokončiť výšku. Keď sa však môj otec dozvedel že jeho otec je róm, s ktorým od svojich deviatich rokov nežije, chcel ma vyhodiť z domu. Našťastie sa to nejak urovnalo a teraz v lete to už celé vyzeralo byť v poriadku...on bol u nás, ja som mohla byť s kľudným svedomím u nich a nič mi na to nepovedali. Pracovali sme na jednom mieste a z ničoho nič nás začal podozrievať majitel podniku že sme ho okradli, pritom nikto nič nespravil! Dozvedeli sa to rodičia a bol cirkus zase jak vyšitý....vraj ma preložia na druhú školu, odrežú od sveta, spravia všetko preto aby mi zakázali čo len chodiť na ulicu (nezabúdajme že mám 22)...ďalším problémom je že celý svoj plat im musím odovzdávať! Vraj to je spoločná kasa a ja len neviem pochopiť že to je pre mna len dobré...neviem čo robiť! Najradšej by som odišla niekam ďaleko a už nikdy sa nevrátila! Zaujíma ich vôbec moje osobné šťastie? Keby som však naozaj odišla, neviem dokončiť vysokú pretože môj odbor mi nedovoluje nájsť si prácu z ktorej by som mohla žiť, platiť si byt atď...Mám vôbec šancu na to aby som mohla byť niekedy v živote sama sebou?

natalym
18. júl 2015

@christin5266 Odkiaľ na nabrala takáto nedôvera? Inak aj ja sa chystám dcére zarobené peniaze kontrolovať a príp. jej časť dávať na nejaké sporenie. Aj som jej to povedala, aj súhlasí, zatiaľ má len brigádičku, tiež potrebuje na kávičky, na tričko ja to chápem. Ja viem z vlastnej skúsenosti, že treba kontrolovať , lebo mňa mama nekontrolovala a veru mala.
Oni boli vždy takýto, alebo len teraz?

charlie1980
18. júl 2015

Je to tazke posudit, ked citame len jednu stranu. Netvrdim, ze spravanie rodicov je uplne v poriadku, no v tomto pripade by som to skutocne neargumentovala tym, ze je dospela. Sice dospela je, Ale Este stale nie sebestacna. A kym nebude dievca samostatne, bude tahat za kratsi koniec, napriek tomu, ze je dospela. Moje dieta je Este sice male, tiez si Ale myslim, ze pokial je v mojej domacnosti, platia moje pravidla. Samozrejme, do zdravej miery. No verim aj tomu, ze kazdy z nas reaguje na urcite podnety a ak rodicom dava dieta podnet k neistote, tak to moze vyzerat aj takto. Dnes, ked sa pozriem za seba, tiez mi vadilo x veci vo vychove, teraz viem, ze moji "rodicia" robili vsetko pre to, aby som sa nevydala nespravnym smerom (v ich ociach), napriek tomu som mala pocit, ze mi krivdia. A ruku na srdce, baby, Vam by bolo vsetko jedno, pretoze Vase dieta je uz dospele ? Mne nie.
Preto su dve moznosti, ktore zakladatelke ostavaju...zatat zuby alebo sa osamostatnit. Ale potom sa nemoze nechat vtiahnut naspat od dveri otcom, Ale musi si za tym stat a musi ist. Nie kazdy ma stastie na rodicov, ktori su tolerantni, ktorym rodicia zaobstaraju byvanie a podporuju ich aspon v tych zaciatkoch. Ale neboj sa, cim skor sa osamostatnis a skutocne sa o seba budes vediet postarat, tym viac mozes byt na seba hrda. Drzim palce a verim tomu, ze situacia sa minimalne ukludni.

natalym
18. júl 2015

@charlie1980 Ja som zarábala už 20 tich rokoch a celkom slušne. Mama ma mala merkovať, mala ma kontrolovať, príp. odložiť časť peňazí. Dôverovala mi, ja som bola rozumná, ale aj tak to mala robiť a ja som si zaumienila, že ja to robiť budem aj som to dcére takto vysvetlila, inak na vlastnom príklade to decká lepšie chápu. Moja dcéra tomu úplne rozumie, zatiaľ. 😀

valinka248
18. júl 2015

Ak chces napis mi 🙂

charlie1980
18. júl 2015

@natalym Ja s tebou uplne suhlasim ! Tiez keby som videla, ze moj syn robi nejake preslapy, tiez by som sa zrejme k tomu musela postavit inak, podla okolnosti. No a tvoje deti su uz velke, takze ty to zrejme vies velmi dobre posudit, ze napriek ich "vyzretosti" treba Este stale nad nimi drzat kontrolu. Ja si myslim, ze u zodpovednych a milujucich rodicov je to proste v nas, ze svoje deti chceme chranit, usmernovat...no ja si myslim, ze v tomto pripade zlyhala dovera a preto to zachadza do extremov zo strany rodicov. Bohuzial, nie kazdy to dokaze spracovat, zvlast ak sa to tyka vlastnych deti.

christin5266
autor
18. júl 2015

A čo v tom prípade ak sa mi otec vyhráža že keď zostaneme spolu tak ho zabije?

charlie1980
18. júl 2015

Ale, christin....ved uz neprehanaj, prosim ta. Tak nech ho zabije, odsedi si to tvoj otec. Co na to napisat....? Zrejme si uz zaujata aj s malickostami.

natalym
18. júl 2015

@christin5266 V tom prípade si myslím, že problém je oveľa hlbší ako popisuješ a nevznikol zo dňa na deň.
A čo je to vlastne za priateľa?

charlie1980
18. júl 2015

No uz mi zacina byt do smiechu. Typicky dokaz nevyzretosti. Ty si sa nikdy neskusala na to pozriet z opacnej strany ???? Tvoj priatel je Rom (nie som zaujata voci Romom, Ale statistika proste nepusti). Je to Ina kultura. Plus Vas obvinil vas sef z kradeze, kde ste spolu pracovali...myslis si, ze mne ako matke by to bolo suma-fuk ???? Nie, nebolo. A v navale hnev by som mozno aj nechtiac zasla do extremov ! To neviem teraz objektivne posudit. Ale jedno by mi to urcite nebolo ! Ktovie, Co vsetko je Este za tym, ked sa tu zapodievas s malickostami, ako si pisala, ze Otec ho chce zabit! Ved hadam len nie! Aj ja som sa chcela zabit a este som tu 😀

natalym
18. júl 2015

@charlie1980 Myslím, že to netreba písať takýmto tónom. Dievča je mladé a mladi ľudia si myslia že všetci idú proti nim. Ja keď som si začala s mojím mužom tak nás odhovárali jeho rodičia, moja mama, okolie a nedali sme si povedať, tak preto dievča reaguje tak ako reaguje.

@christin5266 Mňa by zaujímalo, že ak Vás majiteľ obvinil tak asi mal na to nejaký dôvod, je jedna vec a tiež nepíšeš čo je to za priateľa. Ale poviem Ti z vlastnej skúsenosti, keď budeš mať vlastné deti tak veľa vecí pochopíš a možno sa Ti to teraz nepáči, ale Tvoji rodičia Ti chcú dobre, pokús sa im veriť, možno to preháňajú, ale určite to robia z lásky.
Skúste sa v pokoji pozhovárať, možno im treba priateľa predstaviť a stretnúť sa, aby ho poznali, teda neviem nakoľko ho poznajú a skúsiť sa dohodnúť, že Ty budeš akceptovať ich pravidlá a oni Ti skúsia veriť. Pre mňa ako pre matku je jedno, že je moje dieťa dospelé, 22 rokov ešte je málo, aj 30 tničke by som kľudne dala po papuli ak by som mala pocit, že to potrebuje.

christin5266
autor
18. júl 2015

Priateľ vyrastol v bielej rodine s mamou a s otcom sa videl velmi zriedkavo...je futbalista a popri tom si privyrába ako barman cez leto. Chodí na výšku, má ciele a nikdy nič neukradol a nespravil zle nikomu. Každý o ňom hovorí ako o čestnom chlapovi. Začalo sa to celé vo februáry, ked sa otec dozvedel že sme spolu. Povedal že ho nezaujíma aký je to človek, nechce ho ani spoznať ale do našej rodiny patriť nikdy nebude...Potom sa to ukludnilo a vysvetlila som im, že ja sa nechcem vydávať, nechcem dieťa, len sa máme a radi a chcem aby to akceptovali...a ak nechcú aby k nám chodil tak proste nebude....takto bolo všetko v poriadku až doteraz.

natalym
18. júl 2015

Pokiaľ bývaš u rodičov tak budeš musieť niečo prehltnúť. Doštuduj, nájdi si prácu a odsťahuj sa. Ľahké.
Ale aspoň trošku ich počúvaj. Ja som s manželom už 25 rokov a veru niekedy si poviem, že možno som mala počúvať niektoré rady a aj príkazy.

charlie1980
18. júl 2015

@natalym Ok. Nadych-vydych, je mi lepsie.

natalym
18. júl 2015

@charlie1980 Tak ja neviem koľko máš rokov ale ja som bola tiež mladá. 😉
Moja budúca svokra do mňa ryla a vtedy som si myslela o nej to najhoršie a až teraz som to pochopila o čo jej išlo. No hold musíme vyrásť. Možno keby mi to povedala inak.

timea7
18. júl 2015

@christin5266 koľko ti chýba do konca štúdia? To, čo hovorí tvoj otec, je choré, na také slová nemá právo, ani keby tvoj priateľ bol vo výkone trestu. To, čo robia tvoji rodičia je manipulácia, je len na tebe, do akej miery to budeš akceptovať.

tova
18. júl 2015

@stella33 dievca este "JE" na rodicoch zavisle. Predpokladam ma brigadu, a par drobnych je tak na elektrinu a stravu co doma spotrebuje. Mozno tie peniaze minala alebo by minula na zbytocnosti a radicia to vedia vyuzit inac... Rodicia vedia toho urcite viac ako my, samozrejme osamostatnit sa moze, ale so vsetkym co s tym prichadza, aj keby mala prerusit skolu a robit na plny uvazok casnicku aby si vedeli s priatelom hradit vsetky naklady.

sisaka
18. júl 2015

@christin5266 nepridavam sa k babam a som prekvapena, ze sa tolkym zda v poriadku, ako sa k tebe spravaju rodicia. Mas 22 rokov si uz 4 roky dospela a zodpovedna za seba. NIkto ta nemoze nutit zit s rodicmi a fungovat podla ich pravidiel. Ak rodicia svoju pomoc podmienuju tym, ze budes robit to, co si oni povedia a budes im odovzdavat vsetky peniaze, takto podla mna spravne nie je, nech su uz ich umysly akekolvek dobre. Ja by som si zo sebou takto tocit nedala a hovorim z vlastnej skusenosti, ze som si ani nedala, pretoze moji rodicia mali tiez snahu ma po 18 ovladat, ale ja som sa nedala a dala som im hned najavo, ze takto sa ku m ne spravat nebudu. Radsej som sa hned zamestnala a studovala dialkovo, len aby mi nemohli vyblakovat, kolko penazi do mna investovali a pod. Moj partner im tiez "nevonal" lebo mal len 3 rocne uciliste a uz ma videli v 17 tehotnu a na socialnych davkach ...uz sme spolu vyse 20 rokov, zijeme v Kanade, z mazela sa stal uspesny podnikatel a zabezpecil pre nas taky zivotny standard, o ktorom sa mojim rodicom ani nesniva
A nie nemam dvojity meter na seba a svoje deti. Moja dcera ma zachvilu 17 rokov, na buduci rok konci strednu skolu a je na nej, ako sa zariadi. Nemienim ju dirigovat, ani organizovat jej zivot, nanajvys jej poradim, ak bude o moje rady stat. Moze ostat byvat s nami, ak bude chciet s tym, ze ak bude studovat na VS nemusi prispievat na domacnost, ak sa rozhodne pracovat bude musiet prispievat aspon symbolickou sumou, ale pravdepodobne pojde byvat so svojim priatelom, rozhodnutie je uplne na nej, ako nalozi zo svojim zivotom.
Podla mna je uplne chore spravat sa k dospelemu synovi/dcere akoby mali 5 rokov len preto, ze chodia na VS a rodicia ju platia.
O tom, ze niektore prispievatelky by nemali problem prefackat 30 rocnu dceru, len preto, ze robi nieco, co sa im nepaci radsej pomlcim. Ja som rada, ze cim je dcera starsia tym viac sa nas vztah meni na priatelsky (a to ja som z tych, ktore vysvetluju detom, ze som ich rodic a nie kamarat) a rovnocennejsi a bolo by pod moju uroven takto sa spravat k dospelemu dietatu.
Vsetko si dobre premysli a zvaz + aj - . Ja osobne by som zvolila osamostatnenie a nenechala sa vydierat rodicmi. Drzim palce.

stella33
18. júl 2015

@tova je, ale uz nemusi. Je to otazka rozhodnutia. A ano suhlasim, so vsetkym, co osamostatnenie prinesie. Ale taketo spravanie naozaj nie je v poriadku :-\ Hovori sa "cesty do pekla su dlazdene dobrymi umyslami". Nie kazdy umysel je spravny. 22 rokov, je uz ozaj dost na to, aby s nou zaobchadzali ako so skolkarom... Aj ked ja sa svojim detom nevyhrazam ani teraz. Je to nefer, je to slabosske zneuzivanie momentalnej presily (fyzickej, financnej...) Vobec nic tym nedocielia, co potvrdzuje aj ona sama. Vyvin cloveka sa neda umelo zastavit. Pride cas, ked chce zit po svojom. A po svojom si aj "narazit drzku" 😉

christin5266
autor
18. júl 2015

@sisaka @stella33

A co ked sa rozhodnem pre osamostatnenie? Jednoducho sa pobalim a zmyznem??? Necham im list? Neviem si to predstavit...to uz skor co by som robila potom...vzdy som sa vedela vynajst a praca mi nesmrdi...ale viem ze rodicia by z toho boli na prášky....najradšej by som bola keby sa s nimi dalo normalne porozprávať (o co som sa niekolkokrat pokusala...s mamou by to šlo ale otec je beznadejny pripad) a dospiet k normalnemu kompromisu...toto je druhy krat co mi dali ultimatum a rozhodla som sa pre nich...kolkokrat to vsak este spravia??? Keby som odišla a otec by ma našiel...ani pomyslieť nechcem nato co by spravil! Mam z toho zaludocne krce...

timea7
19. júl 2015

@christin5266 napadlo ma, keby sa s rodičmi porozprával niekto, na koho oni, najmä otec dajú - niekto z rodiny, kamarát, kolega....ak to nejde, ešte raz by som si s nimi sadla a snažila sa o nejaký kompromis. Ak to nepôjde, ak sa nedohodnete, tak by som im povedala, že mi je to ľúto, že ma nechcú rešpektovať ako dospelú osobu, že ich mám rada a mrzí ma, že to musím urobiť, ale v 22 rokoch sa považujem sa samostatnú a schopnú fungovať bez ich pomoci a obmedzovaní. Mrzí ma, že to nefunguje v našej rodine tak, ako v iných rodinách, ak by kedykoľvek zmenili svoj názor, budem rada. Pre istotu by som tieto slová mala napísané - dvojmo, pre mamu aj pre otca zvlášť, lebo ani ja by som si neverila, že im to budem schopná povedať a existuje možnosť, že to nebudú chcieť počuť do konca. Pre tento prípad musíš mať v zálohe miesto, kam budeš môcť okamžite odísť. Je to hrozné, že tu takéto niečo musím písať, ty sama musíš cítiť, či si schopná a ochotná to ešte chvíľu tolerovať, alebo nie.

monique88
19. júl 2015

@christin5266 ahoj, ja ti poviem priklad z mojho okolia. spolužiačka na strednej skole chodila s poloromom, každý na nu ukazoval, lebo že vraj to nie je normalne, ani dobre, že to nedopadne dobre, chlapec vyštudoval VŠ a dnes maju spolu skoro 2 ročného syna takže to by som neriešila. Jasné tvoj otec to rieši, ale skus ho pochopit... si jeho dcéra, chce pre teba len to najlepšie a bojí sa. Ludia sa boja neznameho a romovia su pre bielych dost neznama. Ja by som otcovi povedala, že chápem jeho obavy ale že potrebujem aby mi doveroval. Čo sa týka tých penazí, určite by som si nedala brat zarobené peniaze, nemyslím si, že maju na to pravo. Ako tu už niektoré písali, su povinny ta živit do 25 a to zo zákona a tvoje peniaze su tvoje, mas pravo s nimi robit čo chceš. Nesuhlasim s tým, že by ta mali kontrolovat (s výnimkou toho ak maju na to nejaký vážny dovod). Mna nikdy nekontrolovali a ked sa aj snažili nedala som si do toho kecat. Ale zase u mna nebol žiaden problem, že by som minala tak ak u teba je to okey tak by som si do toho nenechala kecat. Co sa týka osamostatnenia, aj ja som mala nezhody doma, mali sme aj iné vážne problémy ale ked som chcela dokončit školu, prisposobila som sa. Ano bola možnost ist pracovat ale viem, že ak by som začala pracovat skolu by som pravdepodobne nechala. Sama si musiš zvažit čo je pre teba doležitejšie alebo kludne zvladneš aj robit a zarobit si na seba čo dnes nie je lahké, volakedy sa mi zda, že to bolo lahšie alebo sa ešte chvilu prisposobíš. Ano ono je to tak, že ked sa rodičia staraju a živia svoje dieta chcu aby bolo po ich, pochopiš to sama ked budeš mat deti ale zase odtial potial, mas dost rokov na to aby ti trochu popustili a nechali ta žit, lebo nakoniec sa može stat presny opak a nebudeš vobec pripravená na realny život. Držím ti palce a hlavne viem čo prežívaš, prešla som si podobným, nechcela by som sa už do tej doby vratit, lebo je to často zo strany rodičov aj isté vydieranie, kedže sama nevieš ako to dopadne a bojíš sa že by ta nevzali naspat. Ak ta lubia čo verim, že ano tak ta vezmu, neviem si predstavit že by som nevzala syna naspat ak by prišiel 🙂 neboj, dobre bude, skuste tuto fazu nejako prekonat bez velkých konfliktov. rešpektuj ich ale zaroven vyžaduj aby aj oni teba začali, si dospelá.

stella33
19. júl 2015

@christin5266 no, to uz by bolo ako utek. Ale ked pises o otcovi, asi nic ine nepomoze. Rozhovor by asi nepresiel. Skus sa teda rozpravat s mamou, ak to pichopi, nech sa ona porozprava s otcom a naznaci mu, ze ak nepovoli opraty, raz urcite odides. Je od teba pekne, ze myslis aj na nich, ze by z toho boli na prasky, ale myslia oni na to, ako sa trapis ty? Mojho muza krstna, mala za mladi velku lasku. Mama jej ho zakazovala. Krstna bola vzdy s mamou, starala sa o nu a tak aj skoncila. Mama zomrela a krstna, vesela, uzastna zena, zostala stara dievka az do svojej smrti. A takych pribehov, ked starsi boli ti "mudrejsi a skusenejsi" a mladi na to doplatili mam v zalohe vela 😒 Pozri, ja viem, ze otec je v podstate vydeseny z toho, ze ta straca. Klasicky "syndrom vyhorenia". Ak sa ti podari s nim v klude porozpravat, povedz mu to. Ze to vies. Ale ze vzdy ostanes jeho dcera, len uz chces konecne zacat zit po svojom. Ubezpec ho, ze vsetko bude o.k. Ocividne je z toho hotovy. Ale riesenie nie je, ze budes naveky pocuvat, ako on piska. Neviem, aky maju tvoji rodicia vztah, ako sa spraval k tebe. Ak je zvyknuty, ze sa vzdy vsetko tocilo ako on chcel, tak to uz je tyrania. Tak ako to vedia robit partneri, tak to vedia zneuzit aj rodicia, vo vztahu k detom. Ocividne si zodpovedna a ohladuplna dcera, ked nad tym uvazujes a nechces len tak ujst. To by mohol byt otec este rad. 😒

stella33
19. júl 2015

@christin5266 myslela som "syndrom prazdneho hniezda" 🙂

christin5266
autor
20. júl 2015

@stella33

Dnes som bola za majitelom toho podniku ktory nas obvinil...tvrdi a vraj to vie dokazat priatel kradol a nemalu sumu! Cele to je spravene tak ze tie peniaze vraj daval mne, ked mi platil za vecer ale mne nedal nikdy viac! Som v tom zaryta az po usi a to som nic nespravila....uz neviem ci mam verit ze nekradol...mam pocit ze ho poznam ale na kamere to vedia dokazat len tak ze tie peniaze daval mne, lenze ja som nic nedostala!!! Ked sa toto roznesie v nasom meste (co sa urcite stane) tak ma uz nikdy nezamestnaju....som sklamana, zúfalá a velmi velmi nastvana sama na seba! Ked zostanem s priatelom nikdy zo seba nezmyjem ze sme kradli aj ked mozno naozaj nic nespravil...

nyusika
20. júl 2015

@sisaka mas pravdu, moze sa osamostatnit a zit zo svojho prijmu 🙂