Ostanem v dome bývať, alebo skončím na ulici?

26. nov 2022

Som už po päťdesiatke. Mám skoro dospelé dieťa z prvého manželstva. Ovdovela som veľmi mladá. Neskôr som sa vydala za môjho terajšieho manžela. On mal dom a už aj dve deti. Deti sú už skoro dospelé. S terajším manželom máme jedno dieťa, pubertiaka. Manžel je žiaľ chorý. Nevyzerá to dobre. Ja ku všetkým starostiam som postavená pred veľký problem. Manželove deti sa mi už párkrát vyhrážali, že keď ich otec umrie oni ma z domu vyhodia a keď nepôjdem aj tak predaju svoju časť z domu. Bojím sa čo so mnou bude. Môj syn ma uisťuje, že aj ja aj jeho brat máme právo na časť dedičstva a že ma nikto nemôže vyhodiť. No ja mám aj tak strach. Mám niečo našetrené, ale nie dosť na kúpu domu.

panelacikova
26. nov 2022

@sasa1310 nie, necháp ma zle prosím. nevieme, akým spôsobom už v minulosti sa manžel postaral o prvé deti, nevieme žiadne podrobnosti. ale uznáš, že je sakra rozdiel, ak jeho deti (prvé) majú už cez 30, zabezpečné bývanie, všetko na poriadku a ešte sa im možno aj on postaral o to, aby sa zabezpečili (v minulosti). a rozdiel mať ženu s deckom, ktoré ešte potrebuje študovať (možno VŠ) a ešte ich prakticky nijak nezaopatril. ja som už dávno prispela v jednej podobnej téme v zmysle, že naše zákony sú veľmi, ale veľmi zovšeobecnené v prípade dedenia, bohužiaľ. museli by ich veľmi vyšpikovať a podrobne špecifikovať, aby nikomu neublížili, neprilepšili, nepohoršili. v každom prípade, autorkin muž by mal v rámci rozhovoru posúdiť danú situáciu a rozhodnúť, či všetko nechá tak, ako bolo a je alebo či on už v minulosti dostatočne prispel (výchovou, financovaním, príspevkom k bývaniu) svoje prvé dve deti a teda teraz zabezpečí svoje posledné a jeho matku tým, že nehnuteľnosť prevedie (daruje) na ňu. toto je už o nich dvoch.

nelca84
26. nov 2022

@panelacikova cez 30 asi nemaju, ked pise, ze su skoro dospele

sasa1310
26. nov 2022

@panelacikova nemajú cez 30. Museli byť sakra maličké, keď už mal druhú ženu a druhé dieťa. Jeho staršie deti sú skoro dospelé a spoločný syn pubertiak. Takže skoro rovesníci.

panelacikova
26. nov 2022

@nelca84 tak ja už neviem, niekde bude chyba asi... jedine, že si ho autorka narazila v čase, keď mal on detičky ešte úplne malé... pretože ona má pubertiaka (chápem v tom vek cca 15-18 rokov). a jeho deti sú takmer dospelé... no pekne.... takže mením svoj názor 😀 😀 manžel by mal nechať všetko tak, pretože ani prvé dve deti zjavne nezaopatril a autorka by mala premýšľať o budúcnosti a o tom ako zabezpečí seba a dieťa po jeho smrti....

sasa1310
26. nov 2022

@panelacikova by som dvakrát nepovedala, že jeho prvá žena sa musela porúčať z toho domu s dvoma malinkými deckami.

panelacikova
26. nov 2022

@sasa1310 kristušát, hrozne rýchlo čítam, ako sa hovorí: zhora-nadol očami medzi riadkami a unikajú mi súvislosti 😀

panelacikova
26. nov 2022

@sasa1310 áno, súhlasím, aj to je možné.

sasa1310
26. nov 2022

@panelacikova A možno aj kvôli autorke. Možno to je dôvod tých detí takto reagovať. Ale to už polemizujeme.

panelacikova
26. nov 2022

@sasa1310 áno. to sú už také dohady. ale v tomto momente už úplne súhlasím s tvojimi názormi a postrehmi...

judar
26. nov 2022

Absolutne ta nemozu vyhodit ak tvoj manzel spise zaver a uvedie tam bod dozitia v dome pre teba ako manzelku po jeho smrti...potom sa mozu zbytocne rozculovat ze ta vyhodia 😅 lebo ked to budes mat na papieri overene nehnu stym do tvojej smrti

kvetinka75
26. nov 2022

@sasa1310 ja neviem preco niektore nedokazete odpovedat priamo na otazku ale musite ''rypnut''. Pritom vobec nemate sajnu co za tym.je.

zalka
26. nov 2022

@judar ako majiteľku ju tiež nemôžu vyhodiť, ak bude vlastniť časť domu.

sasa1310
26. nov 2022

@kvetinka75 a kde akože rýpem?

yasmeena
26. nov 2022

to co su za deti,ked sa ti tak vyhrazaju?😠...obavam sa,ze aj keby ti ostala zakonna cast,tak ti budu robit prieky,aby ta vystvali...aj ked je manzel chory,prediskutuj to s nim teraz a myslim,ze by to vedel aj vo svojom stave vyriesit zavetom,kde by bolo vsetko vysporiadane...hadam teba aj vasho syna ma natolko ma rad...

sasa1310
26. nov 2022

@yasmeena ako vyriešiť závetom, keď deti sú neopomenuteľní dediči?

nelca84
26. nov 2022

@judar lenze ona nema peniaze na vyplatenie nevlastnych deti, toho sa boji. A na to oni budu mat narok, ak si ona bude chciet nechat dom.

judar
26. nov 2022

@zalka to ano ale takto bude dvojmo vo vyhode skrz zavet keby nahodou lebo ked uz teraz su deti pazrave po prachoch kludne by tam mohli hoc koho napchat hoc aj do prenajmu sa tlacit ...proste vlastnili by ale ak by v zavete bolo jasne stanovenie "zelanie" ich otca ako nechat v dome dozit vyhradne manzelku a syna nemohli by nic....alebo rovno ak by bol zavet zelanim ponechat dom cisto manzelke a synovi s bodka

nelca84
26. nov 2022

@yasmeena akym zavetom? Deti nemoze vydedit.

sasa1310
26. nov 2022

@judar jeho deti z prvého manželstva sú neopomenuteľní dediči. To čo ty píšeš, by bol závet rovno na dedičskom konaní neplatný

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nelca84
26. nov 2022

@judar si uplne mimo

sasa1310
26. nov 2022

@zoro9836 môžeš, ale nie v závete

nelca84
26. nov 2022

@zoro9836 ale to nie je zavet
Nehovoriac o tom, ze by to bolo od neho svinstvo najhrubsieho zrna.

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nelca84
26. nov 2022

@zoro9836 jeho deti z prveho manzelstva maju rovnaky narok a verim, ze nebude taky chrapun aby vsetko prepisal len na zenu a tretie dieta.
Ako vies ako sa deti spravaju k otcovi? A hlavne ako sa on stara o ne? Stale su neplnolete.

nelca84
26. nov 2022

@zoro9836 matku nikto nevyhodi, ak im vyplati ich podiel.

sasa1310
26. nov 2022

@zoro9836 ono by to možno chcelo začať čítať trošku s porozumením. Medzi jeho všetkými troma deťmi je minimálny vekový rozdiel. Tak ono je dosť pravdepodobné, že vyhodil maloleté deti tiež z domu čo je pre teba svinstvo.

draik
26. nov 2022

@sasa1310
Prečo by mal byť neplatný? Vecné bremeno možno zriadiť aj závetom v prospech niektorého z dedičov.
Navyše minimálne pokým bude ich spoločný potomok neplnoletý, súd nenariadi vyporiadanie podielového spoluvlastníctva jeho podielu. Teda maloletý dedič tam zostane bývať a spolu s ním aj jeho matka v rámci osobnej starostlivosti o neho.

yasmeena
26. nov 2022

@nelca84
@sasa1310 tu ide o autorku.aby manzel zabezpecil,ze neskonci naozaj na tej ulici...

sasa1310
26. nov 2022

@draik nemôže napísať do závetu, že všetko necháva manželke + ich spoločnému synovi, keď má ešte ďalšie 2 maloleté deti. Resp. ich tam vôbec nespomenie