Otca chceme umiestniť do domova sociálnych služieb

inkognito123
29. máj 2023

Ahojte,
Potrebujem poradiť.
Jedna sa o môjho otca ktorému sa zdravotný stav zmenil v priebehu týždna. Nevie poriadne chodiť,padá, nie je mu už rozumieť pri rozprávaní, odmieta jesť,piť a navyše halucinuje.
Starat sa oňho 24h nemôžeme, máme svoje rodiny, prácu,ako každy iný človek.
Chceli by sme ho umiestniť do domova sociálnych služieb. Problém však je že su nejake postupné kroky(žiadosti atď) ktoré trvajú aj 3 mesiace a to si nemôžeme dovoliť čakať. Stav sa bude len zhoršovať.
Máte s tym niekto skúsenosti či sa dá urýchlene niekoho umiestnit do DSS zatiaľ čo sa vybavujú papiere posudkovej činnosti? Alebo fakt treba čakať tie 2-3 mesiace kym sa úrady a doktorí pohnú....

Ďakujem pekne za odpovede

diaszoky
29. máj 2023

@u2jana ja tam nikoho nebijem nepracujem ako zdravotnik a vlastne uz tam ani rok nepracujem.Zavolat kontrolu by malo asi taky ucinok ako ked by stw zavolali vy policiu na prezidentku. Kontroly boli ruesili aj riaditelia ale ak ma niekto kontakty vyssie neporiesite nic

u2jana
29. máj 2023

@diaszoky akoze priznam sa, ze toto som necakala. Nemam iluzie, ze dss je luxusny hotel, ale toto je na mna moc.

diaszoky
29. máj 2023

@u2jana ano 😞to bolo
Aj namna

kvetinka75
29. máj 2023

@diaszoky no neviem si predstaviť, že by som robila niekde a toto by sa dialo, a mlčala by som a ešte aj ďalej tam pracovala. Mám nejaké kamarátky, ktoré robia v DSS ale ani žiadna sa nesťažovala na takéto niečo,.

diaszoky
29. máj 2023

@kvetinka75 tak chvala bohu ze sa nestazovali. V komentari vyssie som popisala ze co by to pomohlo

ivetz
29. máj 2023

@inkognito123 Váš otec je predpokladám dôchodca. Prečo nie zariadenie pre seniorov? Tam môže ísť - pokým bude mať posudok o sociálnej odkázanosti - aj ako samoplatca. Je mi jasné, že tá suma je pomerne vysoká, ale je aj takáto možnosť...

inkognito123
autor
29. máj 2023

@ivetz nerozlisoval som dss a domov dochodcov...ale v podstate toto som potreboval zistit,ci sa da niekde umiestnit a zaroven cakat na vyhotovenie posudku...takze dakujem za odpoved 🙂

viestta
29. máj 2023

@inkognito123 prvotńe ho treba dat prijat na geriatriu do nemocnoce, medztym podnikat dalsie kroky

oonnaganamakusai
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kivivi
29. máj 2023

Necitala som komenty, snad sa neopakujem. Ak je niekde volne miesto a nechcete, aby vam ho obsadili, tak je moznost tie 2-3 mesiace hradit vsetky naklady z vlastneho. Ale vraj ak je clovek uz umiestneny v dss, tak rychlejsie schvalia aj odkazanost a prispevok. Cize zalezi, ci to viete nejaky cas financovat cele sami bez prispevku.

floki1994
29. máj 2023

@inkognito123 nedavno sme to riesili...ocino prestal chodit, uplne sa opustil, nejedol atd...nedokazali sme ho umiestnit nikde vsade treba milion posudkov a papierov...zacali sme zhanat opatrovatelku lenze doma nemame bezbarierovy pristup atd..cize dalsi problem..a vies co? Ocinovi sa stav zlepsil, zacali sme sa z toho viac tesit..striedali sme sa pri nom po tyzdnoch..vykrycali to OCR,dovolenkami atd...bohuzial po 4 mesiacoch nas opustil necakane a teraz si bijeme hlavu o stenu ako nad vobec nejaky domov napadol a boli by sme vdacni za kazdy den este s nami...urcite byt vami riesim opatrovatelku. Nech je aspon vo svojom prostredi..

adrianka2606
29. máj 2023

@floki1994 Je mi luto, ze vas otec odisiel, ale vy ste sa starali iba 4 mesiace a neviem, kolko je vas surodencov a kde pracujete, ale jedno je iste, keby ste sa museli starat roky, tak by som chcela vidiet zamestnavatela, ktory by toleroval taketo pravidelne vypadky

inkognito123
autor
29. máj 2023

@kivivi zistoval som v dss aj v sukromnom domove dochodcov osobne...vsade chcu posudok,bez toho nam ho nezoberu...cize do 30 dni ma socialka čas

floki1994
29. máj 2023

@adrianka2606 samozrejme dlhodobo sa neda ale kym sme zhanali opatrovatelku tak sa dalo..a to aj ja v 8 mesiaci tehu...
Samozrejme zavisi aj od vztahov v rodine

adrianka2606
29. máj 2023

@floki1994 No ved prave toto, ze chvilu, kym clovek zozenie opatrovatelku alebo zariadenie sa to potiahnut da, ale su ludia, co su odkazani na takuto starostlivost aj 10 rokov a to je uz riadny masaker

luccija
29. máj 2023

@deti95060810 áno píš🙂

luccija
29. máj 2023

@diaszoky už len to, že v Ba pred pár rokmi ordinoval falošný na drogach doktor, čo si ľudí natáčal na videá, fetacka sestrička a na frekventovanej znamej ulici.Ako sa to vôbec mohlo stať?že niekto nie je doktor a ľuďom dáva lieky, injekcie.Moja prababka bola v domove pár mesiacov vždy, keď sme tam prišli spala dovtedy nikdy nebrala lieky na spanie, ukludnenie...babka chcela vedieť čo jej dávajú ale lieky.. Diazepam spala celé dni...škoda reči verím, že sa to za roky zmenilo?Keď sme mali obchod kúsok od nás bolo centrum pre Alzheimerikov opatrovateľka pred nočnou si chodila kúpiť ploskacku vodky.Nerobim si žiadne nádeje, že všade sa všetko robí ako má a pracujú empaticki, slušní ludia

katka8382
29. máj 2023

@inkognito123 dá sa umiestniť aj bez všetkých papierov, tie sa samozrejme musia vybaviť dodatočne. Musel by byť ale v ohrození života, pripadne ohrozovať iných ludi svojim konaním. Treba behnut na VÚCku a oni poradia ako postupovať. V akútnych situáciách sa to tak robí. Je na to paragraf. Samozrejme musí byť niekde volne miesto, aby ho zobrali prv, ako vybavíte papiere.