Partner si skryl zoznam priateľov na facebooku

jadelka
19. jún 2015

Co by ste si pomysleli, keby si vas partner na fb skryl zoznam priatelov, ze vidite len tych, ktorych mate spolocnych. A na tuto otazku by vam odpovedal, ze je to jeho sukromie a ze tam aj tak nema nikoho zvlastneho, alebo takeho, co by ma mal zaujimat...

natalym
19. jún 2015

@mawka Normálne si kuknem, napr. aj cez gúgeľ, aby som vedela čo robí., príp. aké má koníčky a všeličo nájdem, až ma to prekvapí a mnohokrát takí inteligentní ľudia si dávajú také capiny na net.

sandra551
19. jún 2015

@m.i.r.i Na FB sa dá súkromie nastaviť naozaj veľmi dobre tak ako povedala @mawka, ak sa tomu venuješ. Ja som nad tým strávila dosť veľa času, ale viem, že veľa ľudí to nerieši. Ja som dosť paranoidná a mám teda to súkromie tak ponastavované, že mi ani blahoželať na narodeniny na nástenke nemôžu 😅
@natalym Tiež používam FB a dokonca aj pri práci, keďže som marketérka 🙂 Takže viem, čo všetko sa dá s tým urobiť. Ale zasa ako hovorím, závisí kto si to ako ponastavuje.

mawka
19. jún 2015

@natalym tak to je o sprostosti ludi a potom o tom, ze co ako, ze ludia maju sukromny zivot? treba o kazdom nieco googlit? a toto mi nepride inteligentne vobec. pride mi to svinske.

sense
19. jún 2015

@sandra551 spravne si podotkla AK ale co som si napr. vsimla aj u mojich priatelov ludia kt. realne poznam, vela ma v nastaveni ze mozu vidiet veci aj priatelia priatelov a ti uz nie su predsa moji priatelia, a velmi vela ludi lajkuje kadeco, hra xy hier a je clenom neviem akych skupin a kadecoho a pri kazdej aplikacii mas ze suhlasis s pouzitim svojich dat a pod. a niekt. maju stovky niekt. az tisiky priatelov a tam dam ruku do ohna ze nepoznaju vsetkych....

natalym
19. jún 2015

@mawka No vidíš. Ľudia odrbávajú, o tom by som Ti vedela porozprávať hotové romány, prečo by som si nepozrela, akú má firmu, napr. keď chce faktúru na firmu, alebo prečo by som si nepozrela fotky bytu, keď mu idem zariaďovať niečo. Nebavíme sa len o kšefte, keď s niekým strávim aj tri mesiace, musím sa ním baviť aj o iných veciach. Keď zistím, že sa mu páči napr. romantický štýl, tak mu nebudem ponúkať nerezový stôl.

sandra551
19. jún 2015

@mawka Je to tak, aj ja to tak robím. Keď prijímam nového zamestnanca, jedna z prvých vecí po CVčku je preklepnutie na FB. Niektorí ľudia si vešajú statusy, kde kydajú na zamestnávateľov, majú extrémistické názory, alebo sa sťažujú len, sú negatívni... To sa potom prejaví aj pri práci. FB je veľmi dobrý sociálny ukazovateľ, pretože tam sa človek na nič nehrá ako na pohovore. Nehovorím, že je to vec, podľa ktorej človeka hneď odsúdim, ale je tam to ALE.
A tak isto keď si preklepnem obchodných partnerov a viem, že niekto lajkuje psiky alebo autá, hneď máš o tému na small talk pri rokovaní postarané...
A robí to tak naozaj veľa firiem aj celkovo HR ľudí v dnešnej dobe.

lubkavargova1
19. jún 2015

bacha na to! Moj toto spravil lebo obmotaval dalsie zenske a nechcel aby som videla koho s prepacenim o....je. Nakoniec to prasklo a zistilo sa, ze ma rozozhratu hru u 5 zienok! Dostal take dovi-dopo-dopi za 24 hodin ze sa dodnes z otho nevie spamatat!

natalym
19. jún 2015

@lubkavargova1 No keď má päť na ruke tak sa spamätá o to sa Ty neboj. 😀

lubkavargova1
19. jún 2015

@natalym lenze to prasklo aj inde a uz ho kopli do vrtule aj ine...ale pozri mne je to uz suma-fuk. naj odrbava dalej, karma je svina ta to vrati ked to najmenej caka 😀

cecilka123456
19. jún 2015

Tiež ho mám skrytý, a som už 5 a pol roka šťastne zadaná 😀. Nesvedčí to absolútne o ničom 🙂

lubkavargova1
19. jún 2015

@cecilka123456 no svojim sposobom ano. Ako ja mam nastavene celkovo ze len pre priatelov a aj oni mozu pridavat prispevky, alebo dovtedy kym to bolo verejne tak totalne blbosti mi tam chodili. Ja som si hlavne tak tu casovu os upravila. Cloveku dost vie liezt na nervy ked otvori PC a je tam XY upozorneni a 90% z toho su tie bludne hry

alaguema
19. jún 2015

@mawka vieš čo, toto mne už príde absurdné, aby som si tam ja nastavovala detaily, venovala tomu čas, aby som mohla dávať fotky, ale aby ich videl len ten a hentá...Moja otázka je načo? Ja tam nemám jedinú súkromnú info o sebe. Ani kde bývam, ani vzdelanie, ani profesiu, nič...dokonca nemám odklinuté ani to, aby sa zobrazovali narodeniny. Nepotrebujem to a je mi jedno, ak to niekto robí, len sa občas zamyslím, že načo je to vlastne dobré? Skutočných priateľov vídam a fotky detí im môžem ukázať. Príbuzní detto. Ostatní do môjho súkromia nemajú dôvod nazerať. V zozname mám aj bývalých spolužiakov, ktorí sa mi ohlásili, nemám dôvod odmietnuť žiadosť o priateľstvo, ale súkromné veci s nimi nemienim zdieľať.

cecilka123456
19. jún 2015

@lubkavargova1 preco svojim sposobom ano? Nechapem, ked manzel chce vidiet nemam problem mu dat heslo a nech si ho pozrie cely, no to sa este nestalo ani raz. Ja mam tiez nastavene sukromie podla seba manzel detto ale nic za tym nehladam.

lubkavargova1
19. jún 2015

@cecilka123456 vsak ako ja ne vzlom 😀 Ako v pohode.

alaguema
19. jún 2015

@mawka je to normálne, aj ja gúglim o obchodných partneroch, o človeku, s ktorým zamýšľam spolupracovať. Veď o tom tu práve hovoríme, vidím čo je o sebe ochotný dať von a na základe toho vydedukujem dosť. Všetko čo predsa o sebe zverejní, tak asi to robí s vedomím, že to bude verejne dostupná informácia a podľa toho by sa mal správať.

mawka
19. jún 2015

mne to nepride az take normalne, ale je to vec nazoru. nikdy som to nerobila, radsej som si vsimala cloveka osobne a ja osobne som vdaka komunikacii zistila aky je. aj ked bude mat niekto socialnu siet ako z cukru, nemozes predsa vediet, ci nema este jeden profil a nerobi tam nedostojne veci. ja by som sa na socialne siete nespoliehala.
pretoze niekedy aj status, clovek moze byt v akomkolvek rozpolozeni, napise nieco, co si niekto moze vysvetlit uplne inak a uz je zaskatulkovany.. nie, nepride mi to normalne preverovat si ludi cez socialne siete. to je spiclovanie. doslova.

sandra551
19. jún 2015

@mawka Na sociálnych sieťach sa dejú už ďaleko iné veci... podľa toho čo lajkujete, čo riešite na diskusiách a nie len na FB ale aj Modrý koník je sociálna sieť ako vyšitá, podľa toho Vám firmy promujú produkty a podobne. Veď aj tu, je tu základňa ľudí a MK je v prvom rade pre tvorcov reklamným nástrojom. Takto to je a inak to nebude. Nevidím teda dôvod, prečo by si niekto nepreveril človeka na sociálnej sieti podľa verejne dostupných informácií. Je to jeden z postupov HR v dnešnej dobe 🙂

natalym
19. jún 2015

Mne to nepríde ako ako špicľovanie. Pozriem si čo je bežne dostupné, tak isto si ľudia preverujú aj mňa, pozerajú robotu a pod. Na základe fotiek nesúdim, urobím si obraz pri osobnom stretnutí. Ľahšie sa načína keď čosi o dotyčnom vieš, príp. o práci a pod. Stretla som sa s tým, že ľudí to skôr poteší, že sa o nich zaujímam ako o ľudí, a nie ako o klienta, ktorého chcem ošklbať.

mawka
19. jún 2015

@sandra551 verejne dostupnych. a ak tam ma niekto nula nic? nastavene tak, ze zvonka ho nevyhlada ziadnym vyhladavacom? a ked uz by aj cez niekoho, koho ma v priateloch, vdaka nastaveniam neuvidi nic tiez - mozno tak fotku profilovu a nic ine? to je potom dobre ci zle alebo naco dobre? to by ma fakt zaujimalo.

natalym
19. jún 2015

@mawka Mne práve to potom príde zaujímavé. A tiež sa dozviem, že si nemôžem len tak bárčo pred ním kecať a dobre si dávať pozor na hubu. Aj to je informácia.

heni79
19. jún 2015

@sandra551
Len otázka na okraj, ak budúci zamestnanec na FB vôbec nie je (napr. ja, ale aj veľa ľudí v mojom okolí), tak to vyhodnotíš ako +, alebo -?

mawka
19. jún 2015

@natalym mna by to nepotesilo, brala by som to ako spiclovanie mojho sukromia. ale zase na druhej strane, sak vdaka nastaveniam nikto v mojom profile nevidi nic, tak by ma mozno stvalo to, ze si mala potrebu mi tam liezt a dozvediet sa o mne nieco. nech sa paci, treba sa pytat a komunikovat a dat si tu namahu a zistit priamo od cloveka aky je 🙂 ci to je casovo narocne? 🙂 lebo vies, co sa paci mne, ty mozes mat voci tomu odpor z nejakeho dovodu a uz mozem byt zaskatulkovana. alebo vidis nieco, cim som chcela povedat uplne nieco ine a uz je ten pohlad na mna skresleny. je podla mna lepsie sa povrtat v cloveku osobne ako si vytvarat PRVY dojem via socialne siete.
ale tak zase, mna sa to vazne netyka, mna tam nenajdu. a ak sa im to podari, nevidia nic. ale pre mna to rpijemna predstava nie je. vies, teraz si hladam novy job. a mozno si ma uz niekto pozeral a rozhodoval sa, ci ma pozve na pohovor. kedze sa nic nedozvedel z mojho fb, tak si mozno povedal, ze ked nema info, neviem, co je to zac, nepozveme ju, bohvie, co je to zac, ked skryva profil. naopak, mozu pozvat na pohovor jozka mrkvicku, lebo moze mat fb presne podla ich predstav a pritom to moze byt umelo vytvoreny profil cielene presne kvoli tomuto, aby sa zapacil, lebo vie, ze ho budu okukavat co on je zac. a kludne to moze byt jozko mrkvicka deviant. chapes co tym chcem povedat?

sandra551
19. jún 2015

@mawka Tak vtedy viem, že si dáva človek pozor na svoje súkromie, aj to je informácia. Väčšinou ak má aspoň titulku a profilovku aj tam sa dá čo to dozvedieť 🙂

mawka
19. jún 2015

@natalym no vidis, uz skatulkujes 🙂

mawka
19. jún 2015

@sandra551 ked tam budem mat hlavu kona ako to vyhodnotis? a ked tam budem na profilovke s detmi ako?

lebo hlava kona sa da chapat vselijako - ze milujem kone, ze praktizujem sex s konmi, ze mam konsku hlavu, ze skryvam svoje prave ja alebo som zakomplexovana alebo recesistka.
ked tam budem na fotke s detmi, som to ozaj ja? su to ozaj moje deti? nie som pedofilna? rada sa ukazujem? vazim si rodinu? milujem deti?

o tomto hovorim. kazdy ma moze vnimat inak. a len kvoli fotke na fb, ktora mu pride nevhodna, aj ked je za tym nieco ine nemusim dostat sancu.

natalym
19. jún 2015

@mawka Chápem, ale Ty nechápeš čo som tým chcela povedať. Nechaj tak. Mňa súkromné veci nezaujímajú, nečumím po každom, len sem tam sa skrátka pozriem na to čo si môže pozrieť ktokoľvek a tiež si môžem s tou informáciou urobiť a myslieť čokoľvek.

sandra551
19. jún 2015

@mawka Ak by som človeka na FB nenašla, tak by som to už neriešila. Ale závisí aj na akú sa pýtate pozíciu. Predstaviť si marketéra alebo kreatívca bez FB ide len ťažko v dnešnej dobe. Tak isto freelanceri sa prezentujú aj na FB a je to proste prirodzená súčasť práce. Veď takéto joby sa práve na FB aj vyhľadávajú a promujú zamestnávateľmi. Naozaj závisí od konkrétnej profesie. Ak tam človeknemá nič o sebe zverejnené, tak klasickým pohovorom to ide. Ak má nejaké info človek na sociálnych sieťach, je to pre mňa len plus sa o ňom dozvedieť navyše 🙂 Ak nemá, v zásade sa nič nedeje.

mawka
19. jún 2015

@natalym hej, len ci ju aj vyhodnotis spravne. vies, ci si polozis xy otazok a ci si nezaskatulkujes toho cloveka este predtym, nez ho vidis osobne.

mawka
19. jún 2015

@sandra551 no, len ci to tak chapu aj ostatni, ktori rozhoduju, koho prijmu na pohovor a koho nie 😀 lebo u mna uvidia len profilovku. ak sa vobec na profil dostanu 🙂

sandra551
19. jún 2015

@mawka Myslím, že profilová fotka v podobe konskej hlavy je dosť hlúpa, ale môže to byť myslené aj vtipne. Určite by som to nebrala ako niečo úplne negatívne a dala by som na osobný dojem z človeka. Tak isto profilovka s deťmi je v poriadku 🙂