Partner si skryl zoznam priateľov na facebooku

jadelka
19. jún 2015

Co by ste si pomysleli, keby si vas partner na fb skryl zoznam priatelov, ze vidite len tych, ktorych mate spolocnych. A na tuto otazku by vam odpovedal, ze je to jeho sukromie a ze tam aj tak nema nikoho zvlastneho, alebo takeho, co by ma mal zaujimat...

natalym
19. jún 2015

@mawka Ja som písala, že si tak pozriem zákazníkov. Myslíš do koľkých kategórií môžem škatuľkovať zákazníka? Čo si o ňom môžeme vyhodnotiť? V konečnom dôsledku ma zaujíma či kúpi alebo nekúpi. Neber to tak detailne, v mojom prípade.
Keď natrafím na jeho fotku s holou riťou, čo mi dá táto informácia? Ak je to dobrý zákazník a chce odo mňa veľa mojich vecí, myslíš, že keby sa mi jeho riť nepáčila, tak nezoberiem tú zákazku? Neber to tak vážne. 😉

mawka
19. jún 2015

@sandra551 tak ludia si tam davaju hocico no 🙂 ako sa citia a co ich vystihuje. niekto je konzervativny a niekto nie. pokial tam nema v profilovke zombie alebo rozpitvanu zabu, tak je to asi ok 😀
ja len dufam, ze fakt si ti ludia, co rozhoduju o pohovoroch, nerobia usudky len na zaklade toho, co vygooglili a co nasli na fb. lebo to by bolo skoda. lebo zase ruku na srdce, malokedy, skutocne malokedy clovek narazi na prijemny profesionalny pohovor. niekedy mam pocit, ze ludia, co ich robia ani nevedia, co vlastne robia 😀 cest vynimkam.

mawka
19. jún 2015

@natalym no ja beriem veci vazne 🙂 mohla by si ich zacat brat aj ty. vrelo odporucam.

sandra551
19. jún 2015

@mawka To určite nie... Dobrý HR musí byť aj psychológ a vedieť kde sú hranice. Určite to nefunguje tak, že na základe toho, že máš napríklad fotku žaby na FB ťa nepozvú na pohovor. Ale problém môže nastať pri nejakých extrémistických názoroch. Nebol už jeden prípad, čo dokonca ľudí za to vyhodili z práce dokonca. A sem tam si zamestnanci zavesia fotku na FB a k tomu komentár ako sa nudia v práci alebo že dačo pokazili a ty sa to dozvieš z FB...aj takéto veci sa stávajú a dakedy rozum zastáva 😅 😅 😅

m.i.r.i
19. jún 2015

@mawka no ved na pohovre su 2 strany....ako vidime velmi casto totalne vymletych HR istov - cest vyninmkam -- tak vidime aj tych ludi co idu na pohovor..ze sa niekedy rozum zastavi nad tym ako sa odvazil vobec prist 😉 Ludia klamu, ludia zavadzaju, priklasluju...na pohovore ide casto aj o vzajomene sympatie, o to ako clovek zapadne do kolektivu..socialne siete davaju iste informacie, urcite nie smerodajne, ale nieco vypovedia...tak ako zivotopis, ktory moze byt prikrasleny, prehnany.......nikdy sa nedozvies 100% informacie z jedneho pohvoru, jedneho CV, Linkedin referncii alebo socialnej siete...ale vsetko sa da trosku poskladat a ak je to sikovny manager alebo personalista ktory hiruje, tak si z toho vezme to spravne....
Ved vieme ako dopadla moderatorka STV ktora dala "rasisticky" status na FB.....preto ide hlavne o to, dat si pozor co za sukromne informacie ktore su hlavne verejne tam clovek dava.....lebo sa k tomu moze dostat sef, buduci zamestnavatel, ktokolvek, ktory si ako vravis aj ty mozno utvori neadekvatny obraz..ale tak casto to zial neubranis potom...

natalym
19. jún 2015

@mawka Len sa zbytočne nad tým hlboko zamýšľaš a vôbec si nepochopila o čom som písala. Neviem, mám pocit, že ostatní to pochopili. Jednoducho sa pozriem a ten človek to to tam dáva si to snáď uvedomuje čo tam dáva a myslím si svoje. Ako som už písala, väčšinou to ľudí poteší, že viem čo robia, príp. čo ich zaujíma.

sandra551
19. jún 2015

@m.i.r.i Presne...

mawka
19. jún 2015

@natalym zvyknem sa hlboko zamyslat a nepovazujem to za zbytocne vobec. napriklad toto mi pride z takej pozicie ze jaj, ty ides byt moj klient, moj zamestnanec, ja si ta čeknem online. len čeknut si mozu ludia de facto ja druhu stranu - a to asi nerobia az tak a tiez mozu byt prekvapeni, ze idu do spoluprace s niekym, kto ma na rovasi a nebudi zrovna dojem, ze je to fajn partner do biznisu ci zamestnania. chapes, co chcem tym povedat ja, natalym? 😉 asi zmenim nazor a zacnem to praktozovat aj ja a mozno aj ja budem prekvapena, co za osobu ide so mnou obchodovat alebo spolupracovat.

sivula
19. jún 2015

no a? Ja ich mam tiez skrytych.A manzelovych ani neviem,koho ma.Nepoznam ich.Myslim,ze je to dovere a ta vam dvom asi chyba.Ked bude chciet,urobi si falosny profil a budes v klude nevedomiac spokojna.Je to lepsie? Skor zacnite hovorit o problemoch,lebo ich asi mate.No ale mozno sa mylim.

moni244
19. jún 2015

@jadelka co by som si pomyslela? Ze hladas zamienku preto, aby si mohla robit doma dusno, aby si sa s nim mohla rozist bez toho, aby si ty bola ta zla, hladas len dovody, ako ho ociernit a urobit z neho zaletnika

lyzzy
19. jún 2015

Ešteže môj starý nemá Facebook.....takéto problémy nás obchádzajú.😀

jadelka
autor
19. jún 2015

@moni244 ale noooo...to snad nie ... 😀 , nemusim sa zas tak snazit ho ociernovat a robit z neho zaletnika... 😀

latvia
19. jún 2015

sukromie na socialnych sietach? 😀
ti "priatelia" niekedy ani netusia, kto su ich dalsi "priatelia" 😝
na tvojom mieste si skryjem svoj friendslist a vyrazim za skutocnymi priatelmi vonku

mawka
19. jún 2015

aaaa a zase je tu niekto mudry. lebo my, co mame fb nemame realnych priatelov a v priateloch mame "priatelov" - rovno texasky masaker motorovou pilou.
ach, "milujem" zovseobecnovanie a skatulkovanie 🙂

alaguema
19. jún 2015

@mawka nie je to špicľovanie. Ten človek o sebe zverejňuje veci. Rozumieš výrazu zverejniť, predpokladám. On ich dobrovoľne a vedome dáva k dispozícii komukoľvek, kto má pripojenie na internet. Okrem toho, nikde nepíšem, že na základe toho škatuľkujem, alebo že som s názorom hneď hotová. Je to len ďalšia informácia.
Nemusí sa ti to páčiť, ale je to bežná prax. A opakujem sú to len veci, ktoré dotyčný človek sám na seba povedal. Špicľovanie by bolo, keby že ho nechám sledovať, alebo sa snažím dostať ku informáciam, ktoré on k dispozícii nedáva. Treba mať poriadok v pojmoch.

mawka
19. jún 2015

@alaguema medzi spiclovanim a prezeranim je velmi tenka hranica, ale v podstate hej, dobre si to napisala. v kazdom pripade je to vzdy o cloveku co o sebe zverejni a o cloveku, ktory pozera a kam take pozeranie veci verejnych necha zajst. takze ano, je to o ludoch 😉

alaguema
19. jún 2015

@mawka nemyslím. Prezeranie toho, čo bolo umožnené na prezeranie je v najlepšom poriadku. Možno trochu extrémny príklad, ale na nuda pláži, keď človek dá dobrovoľne dole všetko - kto chce, tak sa pozrie. A niečo celkom iné je, keď chlap tajne šmíruje susedu ďalekohľadom. Sakramentský rozdiel, nemyslíš? Povedala by som, že sú to veci od seba vzdialené hodne ďaleko.

natalym
19. jún 2015

@mawka Mňa v tejto súvislosti napadlo, že podľa seba súdim Teba. 😢

eri150
19. jún 2015

@jadelka Ja nemam môjho partnera vo friendliste nie kvôli tomu, ze by som tam robila nieco nekale, ale proste chcem sukromie a nechce sa mi odpovedat na otazky typu " kto je to ten Peter?" "Odkial sa poznáte?" Tak som si ho za prietela nepridala 🙂 On sice na fb je, ale nechodi tam casto, aspon si teda myslim a ani nechcem vediet, koho tam ma, lebo som ziarliva a nechcem sa ho pytat: "kto je tá Anežka?" "odkial sa poznáte?" 😀

mawka
19. jún 2015

@natalym mozes byt konkretnejsia? vies, ja nemam potrebu a nikdy som nemala potrebu niekoho googlit alebo ho pozerat na jeho socialnej sieti. a tiez som prijimala ludi do timu a rovnako som robila biznis. a nemam za potrebi davat do googla ani ludi, ktorych cerstvo spoznam. len preto, aby som sa pozrela. nejaky novy druh fetisu ci co. ze ved je to verejne, tak sa kuknem.

@alaguema chapem, co tym chces povedat, aj to, co pises, len ja sa s tym neviem stotoznit nejako. nevadi, bud to pride alebo to nepride 🙂 v kazdom pripade je pre mna nepochopitelne, ked si dava niekto na fb pomaly kazde prdnutie alebo fotky zo zurky, kde je ozraty ako doga, pripadne hlienovu zatku alebo okakanu plienku dietata. to fakt nechapem a nepochopim.

natalym
19. jún 2015

@mawka Za to, že Ty to nerobíš, resp. nemáš potrebu si pozrieť veci, ktoré sú verejné, to nemusí byť apriori zlé. Myslela som to tak, že sa Ti nepáči, že súdia, škatuľkujú podľa nejakej foto ale Ty robíš to isté.
Tebe sa to zdá nevhodné, t,j, je to zlé.

alaguema
19. jún 2015

@mawka veď nie je potrebné, aby si sa s tým stotožňovala. Ja som len poukázala na to, že v tom nie je nič nemorálne, alebo neetické, ako si naznačovala. Pracuješ jednoducho len s tým, čo dotyčný jedinec sám dobrovoľne o sebe dal vedieť. Veľmi ma prekvapuje, že si to nikdy nevyužila, ak si robila biznis. Ja snáď nepoznám nikoho, kto by to nerobil, hlavne ak robíš freelance a záleží ti veľmi na tom, s kým čo budeš robiť, lebo meno máš len jedno. Konkrétne ja napr. vôbec nejdem po informáciách zo súkromia, ale často hľadám referencie na danú osobu, samozrejme vyhodí mi to väčšinou aj FB profil, ten si pozriem, či mu niekto niečo ohľadom práce písal aj tam, fotky si nepozerám, ale statusy si prečítam, napovie mi to veľa o tom, aký to je človek.

mawka
19. jún 2015

@alaguema asi to bude tym, ze v case, ked som ja tych ludi prijimala a robila s nimi biznis, tak facebook zacinal niekde v USA este len. potom prisiel sem a kym sa prevalila ta vlna, pouzivalo ho velmi malo ludi. asi to tym bude. a potom som uz nemala potrebu. clovek sa aj tak naplno prejavi az po case. viem, ze kopa ludi ma vycukrikovany profil prave kvoli tomu. cize je to svojim sposobom klamstvo a v praci sa moze prejavit uplne inak a naopak. a zase na druhej strane, ti uvedomelejsi tam bud nedavaju vsetko alebo nastavia tak, aby nebolo vidiet nic. a ti, co tam prave davaju kazde prdnutie a divotvorne statusy, tak tam to asi vazne stoji za zamyslenie. je fakt, ze som si musela trosku vychovat dve sesternice, co sa fb tyka, lebo take sprostosti tam davali, ze az. niekedy ludia zacnu zit virtualny zivot a nepoznaju hranice. to je smutne.

mawka
19. jún 2015

@natalym hrusky s jablkami, naty.. ja neskatulkujem. hovorim, ze sa s tym nestotoznujem. len mi to osobne pride divne. to teraz neznamena, ze ta virtualne upalim na hranici lebo si pozrela jankovi mrkvickovi socialnu siet 😀

natalym
19. jún 2015

@mawka Joj ako mi odľahlo. 😀

alaguema
19. jún 2015

@mawka ale samozrejme, profily môžu klamať rovnako ako prvý pohovor, alebo aj celá skúšobná doba 😀 Ale myslím, že sa ešte nad tým u nás zamýšľa pomerne málo ľudí a ozaj tam dávajú absurdnosti. Tých je bez debaty viac. Ja tam nemám nič a viem prečo 😉 Nemám ani potrebu zvestovať svetu ako sa cítim, ani zdieľať kopec nezmyselných článkov, ale ani tým zmysluplných. Radšej pošlem mailom tým, o ktorých viem, že by ich mohli zaujímať. Mmch, účelovo vyšperkované profily nie sú asi vôbec také časté, lebo priatelia väčšinou reagujú a ak tam niekto píše, alebo dáva niečo, čo nie je v súlade s tým, ako reálne funguje, tak minimálne prejavia prekvapenie tí, ktorí ho poznajú 😀 Ja som sa s nejakým prvoplánovo urobeným profilom asi ani nestretla. Buď je tam toho hrozne málo, to si poviem - toto bude asi rozumný človek 😉 , alebo také tie klasické, že statusy, fotky, priatelia to obvykle okomnetujú, tam sa nedá hrať nejaká nereálna rola.

mawka
19. jún 2015

@alaguema v kazdom pripade, dnes su ludia schopni hocicoho. "milujem" najviac na svete tych, ktori hraju nejaku hru, ktoru hraje zvysok sveta a oni ten zvysok sveta maju aj v priateloch 😀 tak na tom sa bavim ze fakt. take nieco ako 1889 priatelov. wooooow 😀 a realne ide na pivo mozno s dvomi. no to je pruser, veru. minule mi jeden znamy slavnostne oznamil, ze si prvy krat vyhodil niekoho z tych 400 ludi. reku faaaajn, treba medajlu? 😀 je neviem, to je ako ked tu niekto zbiera srdiecka. cim viac, tym coooolovejsie asi.

alaguema
19. jún 2015

@mawka bože, ale toto ja vôbec nesledujem tieto hry a podobné veci. To mi nič nehovorí, ja do toho ťukám popri robote, že komunikujem so svetom. Toť vsjo 🙂 Ale viem, že niektorí sú schopní fakt vecí, že nechápem. Mám jednu kamošku, ktorá to tam zaplavuje svojimi selfies, ale chápeš žena po 40-tke. Inak vyzerá fantasticky, o tom potom, ale na kieho oného? Ja tomu proste nijak nerozumiem. Vychádza mi to tak, že sa proste chce ukazovať. Pritom som aj ja typ žienky, čo sa stará o seba a samozrejme mi lichotí, ak niekto hodí kompliment, ono to poteší, čo si budeme nahovárať, ale aby som vešala svoje fotky ze všech uhlú a za deň tristo, len aby lajkovali??? 😀

mawka
19. jún 2015

@alaguema jaj jasneee, ako moja kadernicka. duck face na dvadsat sposobov a zbiera lajky. ona sa tym ani netaji. povedala, ze chce byt obdivovana. no 🙂 tak som si ju obmedzila v novinkach 😀 rovnako tych vsetkych zdielacov duchaplnych citatov na kazdy den. samozrejme aj horoskopy. teraz uz zase spravujem ludi kvoli utecencom 😀 sak furt volaco no 😀 mna by len zaujimalo, co robia potom ludia doma. ci sa napriklad bavia o politike a rozoberaju to alebo im staci dat clanok na fb a povazuju to za vrchol vseobecneho rozhladu a komunikacie 🙂
a vidis, nasich kralickov lajklo len 5 ludi 😀 😀 asi len 5 pochopili, co to tam vlastne je 😀

mawka
19. jún 2015

@alaguema mam tam znamu, ktora dava stale kazdy den nieco, ale zaujimave veci, ze sa clovek aj nauci, to ma vazne bavi. keby taki boli vsetci, bolo by super.