Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Po spoločnom podnikaní mi otec dlhuje peniaze a nechce mi ich vrátiť. Čo by ste robili vy?

samanthapo
4. júl 2019

Ako by ste sa zachovali v nasl.situacii? Po spoločnom podnikaní mi otec dlhuje peniaze za jeden obchod,podľa dohody by dokopy šlo možno o desat tisíc eur,možno viac. Nechce mi ich vyplatiť lebo si sám odôvodnil že na nich nemám nárok. Podľa našej dohody to však nie je pravda. On má ale svoje výhovorky. Vzťahy sme okrem podnikania mali celkom pekné, v podnikaní to troška skripalo. Po tomto obchode som s ním ukončila obchodnú spoluprácu. Mimo podnikania mi pomoc a podporu,aj finančnú, ako otec ponúka,nepreháňa to no ani na mňa nekasle. Ako by ste sa zachovali? Dali by ste to na súd? Nedali by ste to na súd ale prestali by ste sa s otcom stretávať? alebo by ste obmedzili kontakt a navštevovali sa len formálne? Opakovane sa o tej odmene hádame,nemám chuť už mu v biznise pomáhať. Ale v osobnom živote je to stále môj otec ktorý sa o mňa staral kým som vyrástla a nemám pocit že zle. Občas som s ním nesúhlasila ale to mi prišlo ako normálny generačný rozdiel. V zásade ho ale mám rada.

evkao
4. júl 2019

@natuska87 neviem o com bola sudna sien, ale zas treba aj rozoznavat o aky druh prikoria ide - ine je tyranie (psychicke alebo fyzicke), ine ked jeden druheho privedie na mizinu, alebo ci ide o "zabomysie vojny"

natuska87
4. júl 2019

@mondolina Škoda, ýe táto Vaša myšlienka nie je implantovaná všetkým ľuďom...To by matky neopľúvali otcov svojich detí za neplatenie alimentov, manželky by neodierali manželov pri rozvodoch / aj naopak/, rodinky by sa nesvárili o majetky...etc.Veď každý raz venoval čas a úsilie deťom...ja mám dojem, že pokiaľ sa to netýka priamo nás...😉😉😉

natuska87
4. júl 2019

@evkao Ubezpečujem Vás, že dokážeme rozoznávať...Preto nesúdime...nech niekto koná tak, či onak...😉

mondolina
4. júl 2019

@natuska87
Ja hovorím vzťah dcéra - otec, súdiť sa kvôli peniazom....hlavne keď je v podstate dobrý otec
Raz dávno som kvôli mame prišla tiež o 10 000€, a vôbec mu to ľúto nebolo, sú oveľa dôležitejšie veci.

natuska87
4. júl 2019

@mondolina Súhlasím s Vami...je ideálne zachrániť vzťah! Niekedy, žiaľ, sa to nedá...myslím, že 10 000e by tu chýbalo 90%ntám rodín.😉

tova
4. júl 2019

@thoughtfulweirdo kolko ludi si vie predstavit ze im rodicia prepisu rodiiny dom na ich meno??? Vsetky prachy a cely zivot co zarabali daj len tak dietatu a zatovi, vnucatam... vtedy je to normalne brat od rodicov.... ughhh kolko deti zivy svojich rodicov. Mam kamaratku , zdravotna sestra, s muzvom makaju maju 2 male deti jedno s autizmom a zivia jej rodicov na dochodku. investova uz do nich viac ako 10K, (co by mohla pres svoje deti mat) a deti by starych rodicov nemenili za ziadnu extra dovolenku, lepsi luxus....

thoughtfulweirdo
4. júl 2019

@tova Nerozumiem, autorka dostala od otca dom? Pokial hej, tak je blbost narokovat si dalsie peniaze. Ale nic take som sa tu nedocitala

ptmt1011
4. júl 2019

Určite by som sa s otcom nesudila pre peniaze. Celý život sa o teba staral a investoval do teba
.a píšeš ,že aj teraz ti pomáha a nekasle na teba. Ja neviem,ale mne to hlava neberie súdiť sa s rodičmi ,(kt. Sa o teba starali )pre peniaze. Aj hlavne ak mať pekný vzťah. To fakt sú ľudia pre nejaké peniaze si zničiť vzťahy v rodine?

eliska13
4. júl 2019

@samanthapo nikdy by som to nespravila a nikdy by som nepodnikala s rodinou, kamaratkou...nikdy.Nechaj to tak, neotvaraj tuto temu ani by som neprerusila kontakty zivot ide dalej

ptmt1011
4. júl 2019

Čo by som ja za to dala ,keby som ešte raz mohla vidieť deda. A ty si schopná dať svojho otca na súd. . To jak moja svagrina.svokrovci Celý život sa o ňu starali,kvôli nej a jej nepidarenu mužovi prišli o byt (zo dňa na deň),a teraz ,keď potrebujú niekedy pomôcť tak ona nemá. Ale psovi pi..v.y za 50€ nakupuje. 🤦🤦. Bože a ja sa na toto tak hnevám. Na také zmýšľanie, dcéra je schopná ísť proti otcovi pre peniaze. Celkovo rodiny sú proti sebe pre nejaké majetky,peniaze🤦🤦
Ľudia akokeby zabudli čo je v živote najcennejšie. Čo z peňazí,keď nemáš zdravie,lásku a rodinu. keď tvoj otec sa jedného dňa pominie, dala by si všetky peniaze sveta za to,aby si ho mohla aspoň ešte raz objať. Veľmi dobre si rozmyslí čo urobíš.

mamcotka
4. júl 2019

Roky rokúce som čakala urcité vyrovnanie na základe sľubu či oznámenia od mamy že niečo dostanem ( peniaze) a samozrejme časom už to nebola pravda. Spoliehala som sa na to a pohorela som. Dlho som sa za to hnevala lebo ma to dostalo do problémov ale teraz už na to kašlem. Keď niekto dať nechce .. a tiež som chcela súdy a neviem čo.. moja rada znie nechaj to tak. Otec si možno časom uvedomí a bude konať ,lepšie ako násilnou cestou... Ísť proti vlastnému rodičovi alebo dieťaťu je podľa mňa zle. Svedomie bude hrýzť aj keď si oprávnená..

samanthapo
autor
4. júl 2019

@evkao hej,pracovali sme s mužom dlhodobo,podľa toho ako klienti prichádzali a koľko zaplatili,podľa toho bola odmena,za prácu skôr odrobenu. Ale neide mi o to rozoberať našu dohodu,skrátka podľa nás máme nárok na odmenu,podľa otca nie. Ide mi o to vedieť ako by sa v mojej koži aspoň principiálne zachoval niekto iný.

taskataska
4. júl 2019

hadat a sudit sa pre 10k? neblazni zenska. ked ta navyse aj inak financne podporuje, nebud hlupa a nerob si nepriatelov z najblizsich, najma ak nie si v krize a nepotrebujes zufalo kazde euro

patka06
4. júl 2019

@samanthapo je to na otcovom svedomí, či je schopný obrať dcéru o peniaze. Ja by som si tie peniaze určite vymáhala a kontakt s otcom obmedzila, zrejme nebude až tak úžasný keď toto dokáže urobiť

samanthapo
autor
4. júl 2019

Odpoviem prosím všetkým. Na súd otca dať nechcem. Len som navrhovala možné riešenia aby som zistila ako by sa iný zachovali v mojej koži. Ukončila som s otcom biznis, a aj muž. Neplanujeme mu v biznise viac pomáhať. Ale muž má na neho ešte ťažšie srdce ( muž zvažoval aj sud) lebo otec tento náš problém jednostranne rozoberal s inými ľuďmi ktorí si však už našu verziu nevypočuli. Otcovi som povedala že by sa mal za to ospravedlniť. Manzel je na otca ešte nahnevaný aj preto lebo podľa neho ma otec podporuje malo. Ja ale extrémnu pomoc nepotrebujem a som zvyknutá na to že moji rodičia boli vždy prísny a dbali aj o svoje dobro (našu výchovu nebrali tak že "len o deti sa starať a na seba kašľať" ). navyše s mužom máme tiež komplikovaný vztah a preto s ním vo veľa veciach nesúhlasím. Zhodneme sa na tom že sa otec v biznise zachoval nefér.. no na ostatné veci sa s mužom pozeráme rozdielne.

fkata
4. júl 2019

Píšeš, že Ti pomáha dodnes, tak zrejme mu asi váš vzťah nie je ľahostajný.
Vlastného otca by som na súd určite nedala, to by mi tých 10 tis. zato nestálo. On zrejme investoval do Teba - vás omnoho viac.
Ja osobne by som neriešila financie už, ale ani by som sa nevykašľala na neho. Doteraz si potrebovala Ty jeho, teraz on Teba.

samanthapo
autor
4. júl 2019

@lilitela áno ostatné vyplatil

samanthapo
autor
4. júl 2019

@thoughtfulweirdo nie dom som nedostala. Asi niekto narážal na niečo iné

samanthapo
autor
4. júl 2019

Muž chce aby som voči otcovi konala ráznejšie (nemyslím tým hneď súd), aby si otec uvedomil svoje chyby a chcel ich napraviť. Mám otca rada a neviem ho "trestať" v horšom rozsahu za to čo urobil,aby si to uvedomil (Následky k otcovmu správaniu som urobila- viď skorší príspevok. ) Na druhej strane mám malé deti,ktoré zbožňujem a za ktoré mám zodpovednosť .. a ktoré by sa mohli mať lepšie ak by sme tie peniažky mali.

sense
5. júl 2019

@samanthapo takze vietor fuka zo strany manzela...preco by ta mal otec este viac podporovat ako doteraz resp preco ta podporuje malo? Si dospela osoba zodpivefma sama za seba....

By ma zaujimalo ako pofporuju rodicia manzela... hanbila by som sa vo svojom veku ziadat rodicov al im vyhadzovat na oci ci a kolko ma podporuju

xxxkatka
5. júl 2019

@samanthapo len mala otázka, v čom ta podľa manžela otec podporuje málo? Finančne? Emocionálne? Záujmom o vašu rodinu?

airaw
5. júl 2019

10 000€ nie je len taký hocijaký malý peniaz, čo by som len tak nechala otcovi alebo hocikomu.. veď v pohode, narobili sme sa, pomáhali sme mu, a on si nemyslí, že si tie peniaze zaslúžime, tak ok.. vážne by ste s tým boli tak vpohode? Ja by som ho na súd nedala, ale prerušila by som s ním kontakty, cítila by som sa sklamaná a podvedena.. otec-neotec, nie je to fér

janinah
5. júl 2019

Tvoj muž odkial nabral názor,že otec musí podporovať dospelú vydatú dcéru? no,nemusí,nijakým spôsobom....

zuzanka.zuzu
5. júl 2019

@samanthapo neviem či odpovede od ostatných žien budú akokoľvek relevantné lebo mnohé z nich si ani len nedokážu tých 10 litrov predstaviť a nie že si ešte predstaviť o ne prísť :-/ a už vôbec nie tak, že ich ošmekol vlastný otec. tá krivda musí byť veľká.

ja tvojho muža chápem, moji svokrovci nám doteraz nevrátili peniaze, ktoré sme im požičali na ich nový dom lebo to berú ako dar syna pre rodičov.... no to boli aj moje ťažko vydreté peniaze. hlavne môj čas! ja som s nimi skončila. lenže to sú svokrovci, nie vlastný otec...

na súd by som nešla, komunikovať by som už ďalej nedokázala ALE ty sa PÝTAŠ či prestať komunikovať tzn. ty to podľa mňa ani nechceš ukončiť. tak to nerob 🙂 ani kvôli mužovi. ak dokážeš s otcom komunikovať, tak komunikuj. ak nie, tak by si sa na to nemusela pýtať.

p.s. a tie reči o "podporovať dospelú dcéru" si vôbec nevšímaj, som zvedavá, či keby týmto herečkám niekto nezaplatil za robotu (to nie je predsa dar, ale výplata) či by tiež boli také hrdinky :-/

vroni
5. júl 2019

@zuzanka.zuzu, autorka ma pocit, že si asi "možno aj toľko" zaslúžili. Evidentne existuje aj iná verzia, ktorú jej otec rozoberal s druhými a ma nejaké dôvody, pre ktoré si myslí, že si tie peniaze "nezaslúžia" (Ergo ich nezarobili). Kto tu ma pravdu a kto nie sa nedá posúdiť. A možno je pravda kdesi v strede. V každom prípade ma autorka životné poučenie, žiadne kšefty s rodinou. Vždy, bez výnimky to skončí nabitou hubou a rozbitými vzťahmi. Určite by som si to s otcom vydiskutovala. S mužom hneď dvakrát. A ze rodičia nie sú povinní akokoľvek podporovať svoje dospelé deti je puhy fakt. Ze to mnohí robia, je ich dobrá vôľa a nie povinnosť. A poznám rodinu, kde rodičia pchajú do deti predkom-zadkom a deti sa rozčuľuju, ako ich rodičia okrádajú (o dedičstvo, v ich prípade), takže ku kombinácii "podporuje ma" a "okradol ma" sa staviam skepticky.

fkata
5. júl 2019

@zuzanka.zuzu Neriešila by som to, zvlášť nie otca. Cudzieho áno, obzvlášť ak by som mala na to podklady.
Podporovať dieťa znamená pre mňa iné ako s niekým podnikať.

martiwa
5. júl 2019

Aj tak si stojím za svojím, nech by mi otec urobil čokoľvek, je to človek, vďaka ktorému žijem a premýšľať o tom, dať ho na súd, je fakt nevďačnosť a neusporiadanosť hodnôt...

xxxkatka
5. júl 2019

@martiwa k tomuto: "nech by mi otec urobil čokoľvek, je to človek, vďaka ktorému žijem " Naozaj, aj keby ta tyral, obral o strechu nad hlavou, zadlzil ta atd? Pochybujem... A ano, aj vlastneho otca sa da dat na sud a nie je to nevdacnost a neusporiadanost hodnot, ale to zalezi od okolnosti. V tomto pripade by som ani ja nedala, ale vztahy by som ukoncila (samozrejme, ak by som bola presvedcena, ze som 100% v prave a neuvazujem takto len pod tlakom manzela).

vroni
5. júl 2019

@xxxkatka, tu otec nikoho netyra, neobera o strechu nad hlavou a ani nazadlzuje. Len sa s dcérou a zatom evidentne nezhodne na tom, čo a koľko je primeraná odmena za odvedenú prácu. Za to dávať rodiča na súd je hlboko neprimerane, aj keď suma je to veľká. Chápem autorkinu zlosť, znechutenie i sklamanie. Ale to patrí do riešenia v rodine a nie na súd. Okrem toho máme len kuse informácie z jednej strany, nevieme, prečo má autorkin otec pocit, že na tie peniaze autorka žiaden nárok nema a do akej miery ide o reálnu sumu. Nehovoriac o tom, že evidentne neexistuje žiadna písomná dohoda, ktorá by nejaký nárok odkladala, s týmto by na súde neuspela ani keby to bola svätá pravda (že jej otec dlží)

samanthapo
autor
5. júl 2019

@xxxkatka muž si myslí ze vo všetkých tebou uvedených veciach ma otec malo podporuje. Ja ten pocit ale nemám. Nikdy som to nemerala ani nehodnotila. Rozsah podpory od otca mi postačoval a ani viac som nepotrebovala. Okrem správania v biznise to bolo fajn. Na druhej strane je mi ľúto že vnúčatá malo vidia dedka a aj naopak,že dedko malo vidí vnúčatá. No to je výsledkom konfliktu a slabého riešenia zo strany dedka a tiež tlaku muža. Ale keď to otcovi postačuje,je to jeho život a nútiť ho nebudem.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli