Podceňovanie od mami, depresie, úzkosť

hanicka31
27. jan 2017

Ahojte, pisala som sem uz raz, ked mi diagnostikovali silnu depresiu. Mam 21 rokov, minuly september som nastúpila na ekonomicku skolu, ktora mi nešla - velmi tazka matematika, ekonómia, a ine matematické predmety. Velmi som sa trápila, do konca novembra. menzes nemam doteraz, schudla som 8 kíl, padajú mi vlasy..Pocas Vianoc som sa ako tak dala dokopy, s tym, ze nastúpim od dalsieho roka na pedagogicku. To by ma ovela viac bavilo, a vzdy som to aj chcela. No mama ma velmi podceňuje, stale sa ma pýta ci to je to co chcem, ci sa nebojím tej matematiky, hry na hudobnom nástroji. Ja som bola do dnes presvedcena o tom, ze to zvladnem. No ona zrazu prisla a zacala hovorit ze si mysli ze to nezvladnem. Ze sa jej zdá ze som od strednej zlenivela. A ze nevie vobec co zo mna v buducnosti bude, Aj napriek liekom- som pod vplyvom, som sa uplne zrútila, a mam pocit zase ze som na nic a ze nic nezvladnem. Mam chut sa zabit, nechápem dovod svojho žitia......Neviem co mam robit, prosim, hocikto, poradte :( terapie u psychológa a psychiatra mi nepomáhajú, neviem to aplikovať vo svojom zivote.
Dakujem !

jeennyv
27. jan 2017

@hanicka31 dievca ber to tak, ze keby sa kazdy kvoli kde akej kakanici zabijal, co niekto povie nie sme tu cele ludstvo... ak ta to bavi chod..predpoklad si este mlada baba, mozes si svoju cestu vybrat..mne je jedine luto tvojej matky co je to za osobu, ze ta nepodpori...

hanicka31
autor
27. jan 2017

@jeennyv dakujem, moja mama je dobra, no asi to z nej vyslo ked vidi aka troska sa zo mna za posledne mesiace stala :(... liečim sa na psychiatrii aj u psychológa, kvoli silnej depresii. plne ma mama podporuje, sprevádza, no velmi ma to zabolelo, ked to povedala. Teraz sme sa rozprávali a vsetko si vydiskutovali. Verim ze sa z toho co nasjkôr dostanem, uz navzdy..

jeennyv
27. jan 2017

@hanicka31 ak ta to studium bavi pedagogika je spojena s praxou pojde ti to od ruky mocne drzim palce, keby nieco kludne pis aj ip...len nepodliehaj tym veciam..,

erikavesela
28. jan 2017

Drz sa, treba studovat, to co cloveka bavi..z gymla som mala spoluziacku, ktora zacala studovat pravo...inak na gymly bola jednotkarka a mala som pocit, ze lavou zadnou🙂
Zacala teda pravo...co v tom case boli waw, ked ta tam zobrali bez protekcie..neviem presne v ktorom semestri to nechala, ale pokial som mala info, aj tam robila robila skusky bez problemov..nechala to a zacala s pedagogikou a dnes uci na zs...takze s prechodom si starosti nerob...chod si za svojim a moc mi je luto tvojej mamy, preco ta zhadzuje? preco ta nepodpori?...nechapem to
Skus sa s nou porozpravat a vysvetlit jej tvoj postoj, preco si myslis, ze pedagogika je ta spravna volba...mozno ta potrebuje len viac pochopit

lintu
28. jan 2017

vždy sa nájde človek, ktorý ti bude chcieť podkopnúť nohy... no ty ak niečo skutočne chceš, nesmieš ho počúvať a musíš si ísť za svojím... ak budeš dbať len na reči druhých, zakaždým ťa ľahko niekto zneistí... kto iný, ak nie práve ty, musí byť plne presvedčený o tom, čo chceš? s mamou ste si problém vyjasnili... len vy dve viete, ako to je naozaj a aký vzťah máte medzi sebou vybudovaný... za mňa a z tvojho opisu - mama ťa má rada, no tiež je len človek a bojí sa o teba... tiež môže mať raz za čas slabú chvíľku, kedy povie i také, čo sa ti veľmi nepáči... vzopri sa, choď a ukáž jej, že sa vo svojich rečiach mýli 🙂

sunny8
28. jan 2017

Poviem ti svoju skusenost bohuzial nie dobru ale jedno si z toho zober nikdy nestracaj nadej. Ja som chcela ist na medinu mama mi verila otec nie aj ja som si verila venovala som tomu naozaj dost casu chodila som na doucka piatky soboty nedele cele v knihach ani volny cas nic prisiel den skusok isla som bez stresu s lahkostou no nakoniec som nespravila.. Chybalo mi par bodov a chcela som skusit o rok ale uz som bola matkou ;) takze druhu moznost som nemala mozno aj vlastnou chybou viem ze som to vedela isla som s istotou otec mi hovoril ze zbytocne vyhadzoval hromadu penazi a nic zo mna bolelo to ale nepodlomil ma ... Nevyslo mi to ale zivot ide dalej 🙂 a ci vo mna veria ci nie co chcem v zivote za tym si pojdem sice lekarka zo mna uz nebude uz som 3,5r zo streddnej a uz by sa mi do toho tazko vracalo ale keby aom vtedy neotehotnela isla by som do toho zasa 🙂 za posledny rok som sa naucila viac ako za cele tri na skole ale proste bolo viac lepsich ako ja ;) si dievca podla gramatiky urcite rozumne mas chorobu ktorej ludia nerozumeju a nevedia ako s tebou jednat aby ta nezranili ty za to nemozes ze so chora ale jedz tych 8kg ci kolko a strata vlasov ci menzesu nebude len tak nepadaj do anorexie veeeelmi tazko sa z toho dostava ja som bola uplne na okraji a vlasy mi padaju doteraz menzes som mala ale toez som rapidne schudla ... Ludia vraveli ze sa im stracam pred ocami ... Ale nebolo mi nic po psychike len som akosi stratila chut do jedla .... Bojuj za svoj sen ci to vyjde ci nie ale nebudes sa trapit ze si nezistila ci na to mas ;) drzim ti palce

maria1989
28. jan 2017

neviem ti pomôcť, ale možno by nebolo odveci, keby sa psychológ porozprával s tvojou mamkou.

sante11
28. jan 2017

Hanicka, nie si nanic, len si bola na nespravnej skole, predstav si Sagana, cyklo Star, keby sa dal na studium jadrovej fyziky, asi by tiez dostal depku a pocit vlastnej neschopnosti. Ekonomika musi cloveka bavit, inak je to velmi nezazivna suchotina a nuda a v pripade studia, je tazke vsetko, co Ta nebavi a naopak lahke vsetko co Ta zaujima. Ved aj diabolsky Adolf, keby sa bol stal maliarom tak ako tuzil, nenarobil by tolko skody na celom svete. Len su ludia v nespravnom case na nespravnom mieste, alebo myslis, ze Tvoj psychiater by nedostal depku, keby mal doma opravit pocitac a manzelka by vyskakovala 1,20m do vzduchu, keby sa mu nedarilo?Alebo rozpravka Cisaruv pekar , pekaruv cisar: ten umi to a ten zas tohle a spolu vsichni udelame moc. Ak budes robit prijmacky na pedagogicku, zaplat si aj pripravny kurz na prijmacky, nie je to tak vela a budes vediet, na co sa sustredit pri priprave. Ak si chces dat elementarnu a predskolsku pedagogiku, tak matika az taka tazka nebude, prip.si pomozes dakym douckom a hudobnu s dakou flautickou zvladnes, klavesy, gitara, husle to je tazsie, treba aj talent, ale zvladnes s trochou snahy, neviem do akej miery treba ten nastroj ovladat. Aj pri najhorsom variante to na tie trojky zvladnes a ak vydrzis 3 roky, skoncis Bc a mozes ucit v MS alebo druzine. Ak ti to pojde, potiahnes na Mgr. a budes ucit prvakov, nikto sa nebude pytat, ci si spravila statnice za 3, proste su spravene. Alebo si das ziakov 2 stupen a vyberies si konkretne predmety, na ktore sa budes sustredovat, dobre si to pozistuj. Zvladnes to , lebo Tvoja intuicia je jediny, kto Ta neklame. Mamy su uz take, obcas nas chvalia, obcas im prestrihne a vyleju si na nas casto aj vlastne frustracie, ale lubia nas. Kto nezazil depku, nevie co to je, je to ak atrament, ktory sa rozlieva po celom tele a vsade presakuje modra, cez kozu, vlasy...Da sa to ovladnut, lahsie ak eliminujes povodcu depky, ak je vonkajsi, pri vnutornom pocite neschopnosti, ktory mama podporila, to bude tazsie, ale pojde to ,,klin klinom" takze si zacni masirovat hlavu tym, ze tu pedagogicku zvladnes, pretoze aj ja Ti verim, lebo Ti veria vsetci co Ti napisali, chod ku kadernicke, kozmeticke, kup si nieco pekne, rob hocico, aby si sa zvonka citila krajsia, lepsia, pomalicky ten atrament vytlacis zo zil a zas tam bude veselo zblnkat zivotodarna krv. Drzim palce, budes skvela ucitelka.

katarinamarkova
28. jan 2017

@hanicka31 prosím ťa za všetky deti, študuj fakt čokoľvek, hocičo, všetko.......len prosííííím nie pedagogiku.
ďakujem

romanovic
28. jan 2017

@katarinamarkova preco nie pedagogiku?

katka253111
28. jan 2017

@romanovic ja si myslim, ze viem preco

romanovic
28. jan 2017

@katka253111 ja si naopak myslim, ze po kvalitnej liecbe prave preto ano 😉

katarinamarkova
28. jan 2017

@romanovic ............ Aj napriek liekom- som pod vplyvom, som sa uplne zrútila, a mam pocit zase ze som na nic a ze nic nezvladnem. Mam chut sa zabit, nechápem dovod svojho žitia......Neviem co mam robit, prosim, hocikto, poradte :( terapie u psychológa a psychiatra mi nepomáhajú, neviem to aplikovať vo svojom zivote..............

pre toto...
tak ako aj pre toto......
https://www.modrykonik.sk/forum/ideme-na-to/mam-21-rokov-a-mam-silnu-tuzbu-byt-mamou/

v decembri: študujem pedagogiku ......teraz: o rok chcem ísť študovať pedagogiku.......

ja chápem že má niekto so sebou problémy, prajem nech sa čo najrýchlejšie vyriešia, prajem každému kúsok šťastia a pokoja.
Ale fakt neprajem žiadnemu dieťaťu učiteľku, trpiacu depresiami, sklonmi k samovražde, nevediacu či niečo študuje alebo len v budúcnosti chce študovať...........
ani danej osobe neprajem učiteľské povolanie pri jej problémoch- ved do týždňa v škole, škôlke skončí v kazajke.

romanovic
28. jan 2017

@katarinamarkova ano, chapem, ja som si nedala jej nick do vyhladavania.
Pri mojom prispevku som vychadzala z vlastnej skusenosti - 5 rokov terapie kvoli matke, do 30-tky som nechcela mat deti, lebo som sa bala, ze budem ako ona. Netvrdim, ze som vzor materstva, robim chyby a robim ich dost, ale vdaka terapii vobec zijem a da sa povedat, ze zivotnym postojom som optimista, dokonca mam nanovo vybudovany vztah s mamou, ktora je dnes naozaj vzornou babkou...

katarinamarkova
28. jan 2017

@romanovic 🙂

diablikovci
28. jan 2017

Ale no hlavu hore mna mama počas puberty stále hovorila že som hlúpa, sprostá , lenivá a som tu. Otec my tiež povedal, že má vychovali na vysokej úrovni a zbytočne lebo som spadla a nesiaham im ani po členky ako rodičom. A to som mala 33r keď my to povedal. A som tu šťastná s deťmi s manželom. Niekedy si poviem, že Som mala byt vacsii rebel ako chlast, záškoláctvo, diskotéky a mat dieťa v 17r 😀 Aby mali čo riešiť rodičia. Tak, že hlavu hore zájdi má zumbu a uvidis koľko ťažkosti z teba opadne. 😍😘

adriana33
28. jan 2017

@katarinamarkova súhlas
Aj po kvalitnej liečbe bude vždy náchylnejšia na to, že sa depresia vráti. Práca v školstve (ak to práve chce) je prácou s ľuďmi, ktorá je spätá s mnohými emočnými situáciami, často stresujúcimi. Či už by pracovala s deťmi alebo aj s dospelými, dnes "byť učiteľom" je v prvom rade o pevných nervoch, dobrej psychike... ak ju dokáže takto rozhádzať názor vlastnej mamy, čo potom napr. trieda plná puberťákov?

katarinamarkova
28. jan 2017

@romanovic
vieš ono aj psychicky zdravý vyrovnaný človek naučený zvládať stres, má čo robiť aby sa v niektorých situáciach ovládol a reagoval relatívne rozumovo.
- keď v škôlke ti jedno dieťatko vyleje tanier polievky nechtiac na iné, to začne kričaaaať, medzitým sa tretie začne dusiť slížom......po obede ti štvrtá mamička začne nadávať ( lebo má len dnes zlú náladu) že jej dieťa si nechala behať celý deň s kečupom na tvári v tom ťa volá nadriadená, že treba dopísať tieto a tieto papiere a zároveň vtedy sa dve deti v triede bijú o jednu kocku lega.......a ten piaty ťa ťahá v tom ťahá za gate, že pani učiteľka ja som sa asi pokakal........
- keď v škole ti predpubertálne dieťa začne komentovať výstrih( lebo ho to možno rodičia nenaučili ako sa má správať, alebo len stávka so spolužiakom), ďalší po tebe hodí kriedu, pero keď sa otočíš a netušíš kto ( lebo len tak zo srandy ) ideš na výlet a ten tretí jednoducho po voľnom rozchode fuč - 5min. polhodinu hodinu......a ty si tou zodpovednou v danom momente za toto dieťa.........

učiteľstvo a pedagogika fakt nie sú povolania pre psychicky labilné osoby.....je to povolanie práve pre osoby, ktoré majú za poslanie podporiť zdravú psychiku u detí.

nikolka1986
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
katarinamarkova
29. jan 2017

@nikolka1986 labilná, nelabilná.......podla mna labilná je. a keby aj nebola, čo to prosím ťa mení na veci, že človek zo sklonmi k samovražde, momentálne neschopný dať dokopy sám seba, tvrdiaci jeden mesiac že študuje pedagogiku o mesiac na to, že by asi len rád študoval, nevediaci kde je hore a kde dole.....že tento človek jednoducho nemá predpoklady na prácu s deťmi.
ty by si fakt rada zverila svoje dieťa žene, ktorá ti povie že má skolny k samovražde a trpí depresiami? fakt?

áno najdôležitejšia osoba ju mala podržať a podporiť.....ale to nič nemení na tom, že psychicky chorý človek jednoducho nemá čo robiť pedagoga.
tak isto ak trošku rozumieš depresiam, vieš, že aj keď človeka ktorý akútne trpí depresiami akokoľvek pozitívne podporuješ a pomáhaš mu - on to často aj tak vidí negatívne, alebo ako útok na svoju osobu. títo ľudia jednoducho vo všetkom vidia čiernu - aj keď im namaľuješ bielu kvetinku - povedia ti fuj aká šedá, uschnutá........alebo ti povedia - to mi robíš náročky? veď vieš že moja mrtva sestra tieto biele milovala.......

človek trpiaci depresiami - je labilný. nikto ma nepresvedčí, že človek v depresiach je psychicky stabilný.

katarinamarkova
29. jan 2017

@nikolka1986 vieš ono je sakra rozdiel ak je niekto smutný, sklamaný z postoja najbližšej osoby - ale inak funguje normálne, po chvíli mu je už aj konanie najbližšej dotyčnej ľahostajné........a je rozdiel ak niekto berie konanie najbližšej osoby ako dôvod na samovraždu.

janaochi
30. jan 2017

Radím prerušiť školu, hospitalizáciu na psychiatrii, kde ti nastavia liečbu podľa terajšieho stavu + psychoterapie a psychoedukácie depresií, stabilizovať sa a potom pokračovať v štúdiu na tej ktorej škole....lebo takto sa akurát tak zinvalidizuješ a všetko ti bude na nič.
@hanicka31

mm2008
30. jan 2017

nick je už neaktívny... bolo by dobré tému túto a aj tie jej dalšie asi bloknúť.. neviem..

philipha22
30. jan 2017

stale to iste...kol do kola...vytvori sa tema...zacne diskusia a nick sa zahadne zrusi... uz je to fakt trapne ako si niekto zhana kliky na stranke....

katka253111
30. jan 2017

@katarinamarkova absolutny suuuhlas... tiez pracujem v skolstve a veru si neviem predstavit, ako by niekto psychicky labilny tam mohol robit... ved je to extremne narocne povolanie... ked niekoho rozhodi domaca nezhoda s mamou, co by robila po jednej prestavke v skole... aaach... keby som tam aj nerobila, svoje dieta by som takej osobe nezverila... je plno inych povolani,lde sa moze uplatnit