Pohreb a malé dieťa

maribell
21. nov 2014

ahojte .. hned na uvod musim zacat smutnou no bohuzial prirodzenou vecou. zombrela mi babka.. kedze je to umrtie z mojej strany tak aj moji rodicia logicky idu na pohreb. mame dve deti starsi syn ma 2 roky a mladsi 3 mesiace. svokra ma bohuzial v den pohrebu sluzbu a nemoze ju zrusit ani si zobrat dovolenku. a svokor kedze ma uz 60 rokov tak viem ze mladsieho by nezvladol. takze starsi syn ide ku nim .. ale co s maldsim? .. nemam uz nikoho ineho komu by som ho dala .. mamina mi navrhla aby manzel s nim pockal pred cintorinom ale to neprichadza do uvahy pretoze tam nechcem byt sama 😔 ... a to aby som na pohreb nesla vobec tiez nechcem 😔 ..myslite ze je moc hlupe ist na pohreb s takym malym babom? ..mamina mi hovorila ze na cintorin by nemalo ist dieta do roka .. my sme boli teraz na hroboch aj s detmi (ani som o tom nevedela ze by sa to nemalo) ale pohreb je predsa ina vec ako zapalenie sviecky ... poradte ..dakujem

bodka70
21. nov 2014

Ako nič v zlom, ale toto sú len nejaké povery a zvyklosti, prečo by dieťa nemalo ísť na cintorín do roka - ako niečo sa mu tam stane? Moja dcérka mala 7 mesiacov, keď zomrela moja svokra, staršia ostala doma s mojimi rodičmi, ale len kvôli tomu, že mala akurát kiahne. Bola som tam normálne s kočíkom, nik sa nepozastavoval. Bola to smutná udalosť, lebo svokru som mala rada - ale bábo to samozrejme ešte takto nevnímalo, dcérka si kľudne pospala v kočíku na čerstvom vzduchu a išlo sa potom domov.

maribell
autor
21. nov 2014

@bodka70 dakujem za odpoved... ja tiez na povery neverim ..ale toto je predsa uplne ine ako to ze sa dieta napr. nema pozerat do zrkadlo ( 😀 ) .. naozaj dakujem .. 🙂

magic08
21. nov 2014

@maribell v prvom rade, uprimnu sustrast.
napada mi, ci by nemohla dieta pokocikovat pred cintorinom kamaratka? Alebo niekto iny, komu doverujes a nie je z rodiny, aby sa nezucastnil na pohrebe?

nyusika
21. nov 2014

vnimam to presne, ako @bodka70, su to povery.
otazne je, ake bude pocasie, ci nebude na cintorine blato a ci preto naozaj nebude vhodnejsie pockat s vozikom pred cintorínom...nemusis ty, ci manzel, moze kludne niekto iny z rodiny, ved pojde len o cca pol hodinu, obrady na cintorine dlhsie netrvaju.

bodka70
21. nov 2014

@nyusika
@maribell
@magic08 , presne - ide len o praktické záležitosti typu, či bábo nebude plakať a nebude tak rušiť obrad, alebo či nebude hladné... v takomto prípade sa dá odbehnúť pred cintorín, niekde v aute nakojiť či nakrmiť, či poprosiť kámošku či príbuznú o pomoc.. Ale to je to isté, ako keď sa s malým dieťaťom ide na akúkoľvek oficiálnu slávnosť - napr. aj svatbu či promócie....

maribell
autor
21. nov 2014

@magic08 dakujem za sustrast 😔

@nyusika @magic08 ...v podstate je to dobry napad ale pohreb bude najskor v smutocnom dome a tam do vnutra asi kocik brat nebudem lebo maly by sa zobudil.. a ani neviem kto z nich by bol ochotny cakat vonku ☹ kazdopadne povery-nepovery maleho tam budeme musiet zobrat nemame aj tak na vyber ..a tam sa uvidi co dalej

lucinocka
21. nov 2014

@maribell ja som pocula, ze nekrstene dieta by nemalo na pohreb... nieco v zmysle dusa mrtveho a dietata sa moze spojit a volat ho na druhu stranu... :D kazdpadne, my sme malu nikdy nebrali na cintorin z jedineho dovodu, zeby aj mrtveho zobudila :D pohreby su dlhe, urevane a nudne z pohladu maleho dietata a presvedcit ju aby ticho stala a nekricala a neskalala je aspon pre mna nad ludske sily 😅

lucinocka
21. nov 2014

@maribell naposledy som to riesila tak, ze som ju v tom case dala spat a zabezpecila strazenie...

bodka70
21. nov 2014

@lucinocka , tak to by niektorí ľudia nesmeli na pohreb a cintorín nikdy, kedže nie každý je pokrstený 😎

maribell
autor
21. nov 2014

@lucinocka tak tym co si napisala .. je to na jednej strane abrurudne ale na druhej ma to zdesilo 😀 ..dvojrocny tam nepojde lebo to by bol chaos s nim ale tento ma 3 mesiace .. pohreb nieje v nasej obci takze dat ho spat a zaobstarat strazenie nejde lebo to nebude pol hodinka urcite..

lucy125
21. nov 2014

My sme zobrali maleho na cintorin ked mal 6.mes. na Dušičky a nič sa nedialo a na cintorin chodime bežne.Ja ho mam sice krsteneho ale na tieto povery neverim,male dieta je male dieta či je krstene alebo nie. A nevnima to,či je pohreb alebo nie.

lucinocka
21. nov 2014

@bodka70 to som ja len pocula🙂 a tusim aj od chorvatskych starych bab, taze netreba sa nad tym moc zamyslat:D

@maribell tak ked je dobry v kociku, tak ho vezmi🙂 moja od prveho dna v kociku robila cirkus na celu dedinu, taze ja som bola cisty asocial, kym nezacala sama chodit, lebo sme nikde nemohli ist🙂

maribell
autor
21. nov 2014

@lucy125 aj my sme boli zakazdym na dusickach s detmi ale myslela som len otazku ze ked je to pohreb ci to nebude hlupe ...ja na povery tiez neverim

namornicka
21. nov 2014

Mne keď zomrel dedko, tak moja sesternica mala v tom čase malé bábo v hlbokom kočíku a normálne ho brala na pohreb. Väčšinu času spalo, keď začalo mrnčať niekto ju učičíkal. Tam by som nevidela problém, skôr v prípade tých starších čo to už vnímajú, že od koľko rokov ich tam brať.

lucy125
21. nov 2014

@maribell nie nebude,nie každý ma kde nechat male dieta.Kludne ho tam vezmi.

celasapremenim
21. nov 2014

@maribell netrap sa tym, kludne tam dieta v kociku vezmi, bude to vnimat iba tak, ako ked ides s nim von...a ostatni ta zaujimat nemusia
a uprimnu sustrast

hviezdicka111
21. nov 2014

ja by som nebrala..ale nie kvoli poveram...ale moje dieta by isto zacalo tam revat, nedalo by sa utisit a bolo by kopa starosti, co teraz....nasa vie take veci vyviest u lekara v cakarni, vo vacsich obchodoch, proste na vstkych miestach, kde to akurat nepotrebujem 😀 takze urcite by som sa bala, ze to spravi aj na pohrebe...ale skusila by som nejaku kamaratku, susedku,... predsa ti dieta moze postrazit aj doma, nemusi cakat pred cintorinom 🙂 hadam by to niekto urobil....

celasapremenim
21. nov 2014

@hviezdicka111 tak to zalezi od dietata, moje su napr. uplne kludne vsade

katika55
21. nov 2014

ach joj, napísala som celý príspevok a zmazalo mi ho... tak na úvod, úprimnú sústrasť. Ja som pred 4 rokmi riešila podobný problém, v priebehu 4 dní mi zomreli najprv starký a potom aj starká. Dcérka mala 2 roky, nemala som ju kde dať, celá rodina bola na pohrebe, tak šla na pohreb aj ona. Zvládla to super, keď sme boli v dome smútku, ani necekla, akoby sama vedela, čo sa patrí... chodievala so mnou, keď ešte starkí žili, za nimi do nemocnice, oni ju zbožňovali, ona sa s nimi hrala, aspoň na tú chvíľku, keď bola s nimi, trošku ožili a boli šťastní, že ju vidia. A keď zomreli, bola s nami aj na pohrebe a nikto sa nad tým nepozastavoval. S mužom sme boli dohodnutí, že ak by bol nejaký problém, tak ju zoberie von na prechádzku. Ale nebolo to treba, ani v jednom a ani v druhom prípade. Bolo to ťažké pre nás všetkých, nestihnete sa spamätať z jedného úmrtia a bum, už je tu druhé... dcérka je už staršia, svojich prastarkých si pamätá a často na nich myslí, najmä na to, ako sa s nimi hrávala... Nikdy s tým nemala problém, že bola na ich pohrebe... ja na vašom mieste ani neuvažujem a aspoň toho mladšieho synčeka na pohreb zoberiem. Aj vám to možno pomôže, že bude pri vás... a to, že deti nesmú ísť do 1 roka na cintorín? Tak to som nikde nepočula... a nebála by som sa toho, porušiť to. Prajem vám veľa síl...

terezka1947
21. nov 2014

@maribell nie,nie je na tom nic zle...aj ja som asi v takom veku syna na pohrebe mala,lebo tiez som ho nemala kde nechat...a urcite sa mu nic nestalo...deti a obzvlast tak male si vela veci tak neuvedomuju a keby aj,vedia spravnym vysvetlenim pochopit po svojom,ze babka uz spinka a je v nebicku
pohreb je velmi smutna udalost,ale stale je to udalost ako ina(myslim,co sa davu ludi tyka)

uprimnu sustrast.

miskamaj
21. nov 2014

mne zomrel dedko, ked mal Matko 3 tyzdne. Na pohreb som nesla, lebo som nevedela, co tam budem s takym malym urevancom robit. Teraz by som uz sla, dalo by sa to urcite.
Pred 3 mesiacmi nam zomrela babka, nedavno mi este povedala, nech ma ani nenapadne nebrat Matka na jej pohreb (asi uz tusila, ale nepovedala). A viem presne preco to urobila 😵
Boli sme v bratislavskom Krematoriu, nechala som tam Matka pobehovat (neplanovane) Bolo nas tam asi 25 ludi, nevadilo to nikomu, ludia sa usmievali.... Dokonca aj knaz zakomponoval Matkovu pritomnost dost originalne do prednesu. Babka bola betarka 😵 Naozaj som az tam pochopila, preco tak velmi chcela, aby Matko na jej pohrebe bol.... Ked truhla klesala na spopolnenie, Matko dokonca poslal pusu a povedal "baba, papa", tak to bolo velmi dojemne...
Dokonca mam pocit, ze sa babka z fotografie aj viac usmiala... 😵
Neviem, ako by pohreb vnimali starsie deti, ale myslim, ze by sme ich nemali z toho vynechavat, nakolko je to bezny kolobeh zivota

milka2008
21. nov 2014

@maribell najskôr - prijmi moju úprimnú sústrasť ... a napíšem ti to takto... mne ked zomrel starý otec, tak moja sesternica bola na pohrebe s cca 5-6 mesačným synom ... a nie som si vedomá toho, že by ju niekto od toho "odhorával" ...drž sa .

maribell
autor
21. nov 2014

@miskamaj och az mam zimomriavky ..ked som citala to co povedal tvoj syn ked isli babku spopolnit zaslzili sa mi oci 😔 ... dakujem za podporu

terezka1947
21. nov 2014

baby,mrtvi zivym neublizia....ved to nie su "cudzi ludia",su to nasi blizki...
myslim,ze viac by sme sa mali bat zivych ☹ ☹

a inak suhlasim so vsetkymi,kt.pisu,ze neriesila by som "vhodnost a nevhdodnost a to,co sa akoze stane ...skor by som sa bala iba placu,pobehovania a "vyrusovania"...ale aj to sa da zariadit a stale sa da s tym dietatom bud vyjst na chvilu von alebo ist trosku stranou...ani detsky usmev nemoze namoze narusit dostojnost pohrebu..je to stale rozlucka s nasimi milovanymi blizkymi...a na pohrebe sme vacsinou ti najblizsii...takze,coho sa bat???

moncicip
21. nov 2014

To je podla mna uplna blbost ze dieta do roka nemoze na cintorin. Ja som mojho maleho bola "ukazat" babke a ujovi ktori sa ho zial nedozili, mal mesiac a nic sa mu nestalo. Takze si myslim ze aj ty mozes v pohode ist s malym na pohreb ak ti ho ozaj nema kto strazit.

felycity
21. nov 2014

úprimnú sústrasť, ja osobne si myslím, že nevidím dôvod prečo by dieťa nemohlo ísť na pohreb obzvlášť keď absolútne nebude si ešte uvedomovať žiaľ a bolesť príbuzných / pokiaľ bude plakať tak treba ísť von, aby to nerušilo ostatných/, je to kolobeh života ľudia sa rodia, ale aj umierajú, už viac krát sa mi stalo, že som bola s deťmi na cintoríne staršími, ktoré už čo to vnímajú, ale nikdy sa mi nestalo, že by to nejako prežívali alebo že by to na nich zle pôsobilo /iné je ak zomriem osoba, na ktorú boli veľmi citovo naviazané/, dokonca my zomrela prababička a moje deti boli na pohrebe a vôbec to nebrali nejako tragicky, proste brali to ako fakt vedie, že umrela a koľko krát povedia nejakú poznámku " áno, to je tej prababičky čo umrela/, proste učíme ich, že to je život, o to viac si musíme vážiť čo máme..

hviezdicka111
21. nov 2014

@celasapremenim no ved tak pisem, ze len kvoli tomu by som nebrala....na povery a to, co si budu mysliet ostatni, by som sa vykaslala 😀

inffinity
21. nov 2014

@maribell ja bych male normalne vzala pokud bude spinkat at "nerusi" neni myslim problem.. aj me by bylo fuk co si mysli ostatni kdyz nemas mimco kam dat tak co? Uprimnou soustrast...drz se!

kattty85
21. nov 2014

Na tvojom mieste by som šla s malým, ak sa nedá zabezpečiť, aby s ním niekto bol, poprípade, by ho manžel postrážil v kočíku tú chvíľu pred domom smútku.....Ja keď som bola tehotná, zomrel mi dedo, tiež mi teta povedala, že nemám byť na pohrebe, lebo vraj potratím (je veľmi s jej rodinou poverčivá a vraj nejaká známa tak potratila ked šla na pohreb) no ja som tomu vôbec neverila a jasne, že som malého aj normálne porodila 🙂 .....netreba veriť kadejakým poverám 🙂

milka2008
21. nov 2014

@miskamaj milé od neho.. niečo obdobné urobil môj mladší syn, mne tento rok v lete zomrel môj otec. Pohreb bol tiež v Krematóriu. Na pohreb som syna síce nezobrala.. vôbec nie kvôli poverám, rečiam, atď., ale z iných dôvodov. Ale , po pohrebe, ked sme pár dní po pohrebe prišli k mame domov... uvidel tam otcovu fotku, hned išiel do izby, kte môj otec spával - a zostal stáť na prahu... Zrazu prázdna izba ... videla som, že si nebol istý čo sa deje... tak som mu povedala, že dedko už spinká ... a tak mu zakýval a poslal pusu a dodal "ahoj" ... teraz ked to píšem sa mi slzy kotúľajú po tvári... ale veľmi do bolo od neho dojemné a milé a stále to tak robíme, ked prídeme k mame. On automaticky pozrie na otcovu fotku (dedkovu) a kýva... @maribell...