Poraďte kam dať chorú matku bezdomovkyňu

lilina585
12. sep 2018

Mam mamu 50tnicku. 10rokov nerobi, celych 10rokov rokov bola zavesena na roznych muzoch, je alkoholicka. Nastarala sa o nas 4dcery po cely cas. Jedneho dna nam dali vediet jej znamy, ze ju zavodnuje,je zlta. Zlutovala som sa,zobrala ju do nemocnice, kde sa zistilo, ze ma 6500e dlzobu na zdravotke. Vybavili sme jej splacanie exekucie po 20e, aby ju osetrovali a preplacali lieky. Z nemocnice nemala kde ist, vzala som ju k sebe, kym sa nezotavi a nepostavi na vlastne nohy. Dostava 60e v hmotnej nudzi. Medzi tym sa dostala k alkoholu, kym som bola v praci, raz sa opila a prestala brat lieky. Odisla a na druhy den sa vratila s rozbitou hlavou. Ma diagnostikovanu alkoholicku cirhozu pecene a psychiatricky posudok alkoholik v terminalnom stadiu. Cize dozivotne uz prepity rozum. Mam ju doma, kde mam aj 5rocneho syna. Nemozem si ju nechat doma. Je psychicky fakt chora. Zivit si ju nemozem dovolit. Nemam nato jednoducho financie. Poradte co s nou! Na liecenie ju odmietaju zobrat, ze takeho pacienta nemaju ako liecit. Na krku mi nemoze ostat. Kam ju mam dat? Existuje nieco pre takychto ludi doslova bezdomovcov? Vedena je len na obec bez trvaleho pobytu. Robit uz nemoze, invalidny nedostane. Nikto mi nevie poradit kam ju dat do akeho ustavu, co by sa o nu postarali... prosim poradte. Som uz ja na nervy z nej.

zofiac
13. sep 2018

@ukulela ale zbavit svojpravnosti, nie? To je ale zase nadlho

ukulela
13. sep 2018

@zofiac myslim, ze sa aj v inych diskusiach pisalo, ze dnes sa uz uplne zbavit svojpravnosti neda - len na nejake ukony (to lepsie posudia pravnici) - a jo, zrejme je to nadlho. zakladatelka pise, ze terminalne stadium zavislosti, zrejme uz poskodene organy, znie to blbo, ale mozno by to ani nestihli.

caroline_
13. sep 2018

Ahoj, ja ti síce nepomôžem, môj otec je tiež alkoholik.. Prajem ti pevné nervy a veľa veľa šťastíčka, aby všetko dobre dopadlo 🙂

caroline_
13. sep 2018

@caroline_ a hlavne veľa síl som zabudla

duun
15. sep 2018

skús sa opýtať presnejšie v skupine právne poradenstvo, resp. možno by pomohlo obrátiť sa na Centrum právnej pomoci. Je pravda, že podľa zákona sú deti povinné sa postarať, ALE a to ALE je naozaj veľké - zo zákona vyplýva, že áno, deti sú povinné sa postarať, ALE iba do primeranej výšky vzhľadom k svojmu príjmu (teda žiadnych 100e ak by to ohrozilo to, že tvoje dieťa nebude mať čo jesť len pre starú mať alkoholičku), všetci súrodenci sú povinní sa postarať (t.j. možnosť hoci súdne vymáhať príspevok aj sestier) a tiež si povinná sa starať, ak to nie je proti dobrým mravom - aké dobré mravy ti prikazujú starať sa o matku, čo ubližuje a sama nemá snahu deťom nič priniesť? Myslím si, že tie výzvy k súcitu tu majú najmä ženy, ktoré chválabohu nič takéhoto riešiť nikdy nemuseli. Na rovinu? Ja by som jej nedala ani cent naviac, lebo by som mala neustále pred očami, že každý ten cent by mal ísť môjmu dieťaťu, nie žene, ktorá sa zničila sama a dlhodobo.

"Vyživovacia povinnosť detí k rodičom
§ 66 Deti, ktoré sú schopné samy sa živiť, sú povinné zabezpečiť svojim rodičom primeranú výživu, ak to potrebujú.

§ 67 (1) Každé dieťa plní vyživovaciu povinnosť voči rodičom v takom rozsahu, aký zodpovedá pomeru jeho schopností, možností a majetkových pomerov k schopnostiam, možnostiam a k majetkovým pomerom ostatných detí.

SPOLOČNÉ USTANOVENIA § 75 (2) Výživné nemožno priznať, ak by to bolo v rozpore s dobrými mravmi;.."

http://www.zakonypreludi.sk/zz/2005-36

samanta44
15. sep 2018

Skús kontaktovať Mariána kuffu ak je nepomôže on možno bude vedieť poradiť

nada1326
15. sep 2018

@lilina585 vybavit na Vuc Rozhodnutie odkázanosti na soc.službu a tam ti poradia aj zariadenie

wurka
15. sep 2018

Poradit zial neviem, ale klobuk dole pred tebou. Malokto by v sebe nasiel tolko sucitu. Toto by si ale mala riesit aj so sestrami. Ak sa nechcu podielat na rieseni, tak aspon financne by mohli. Vela stastia.
PS: Niektore tu kritizuju, ze k vam do bytu k dietatu alkoholicka nepatri, co je ciastocne aj pravda. Ale na druhej strane je to prenho krasna lekcia o laske a sucite.

duun
15. sep 2018

@wurka "krasna lekcia o laske a sucite."? Možno pre väčšie dieťa. Pre 5 ročného je to nočná mora, osoba, ktorá sa k nemu správa nevyspytateľne, keď je ožratá, smrdí a pod.. aby sa ten súcit skôr neprejavil vo forme trvalého psychického zaťaženia, ktoré bude to dieťatko riešiť celý život. Ono si starú mať v tomto stave nepýtalo a ani za ňu nemôže. Povinnosťou matky je v prvom rade chrániť deti a nie zachraňovať rodiča, ktorý sa do toho dostal sám a nechce si zjavne dať pomôcť.

valiaaa
15. sep 2018

@lilina585 Pozeram, ze ste z Kosic. Odporucam ako pomocnu ruku o. Gombitu v Oaze. Tu je link: http://new.oaza-nadej.org/

caroline_
15. sep 2018

@duun lepšie by som to nenapísala.. Môj otec je tiež alkoholik, vyzerá to s nim vseliako, ja som sa mu snažila pomôcť ale nie som za jeho činy zodpovedná, je dospely a môže si zato sám.. Preto nevidím riešenie aby jej pomáhala... Takým ľuďom sa podľa mna už nedá pomôcť... Smutné ale ke to tak

wurka
15. sep 2018

@duun Tak ja predpokladam, ze tu ide o par tyzdnov, jasne, ze patri do zariadenia. A autorka tiez nepise, ako sa prejavuje, ci je kvoli chorobe apaticka a leziaca alebo agresivna a pod, to by bola ozaj katastrofa. Ale myslim, ze keby sa raz syn dozvedel, ze jeho mama vyhodila tu svoju na ulicu, nech tam zomrie, asi by tym unho prilis nestupla. Kazdopadne strasna situacia toto.

duun
15. sep 2018

možno som príliš nabrúsená, ale sama riešim kroky do budúcnosti, aby synovi neostal na krku môj ex. Je na veľmi dobrej ceste stať sa bezdomovcom, akonáhle už tu nebudú jeho rodičia a nebude ho mať kto živiť. Nepracuje, nemá záujem žiť normálne, ak sú peniaze, tak idú na stávkovanie.. Budem robiť všetky právne kroky preto, aby nik nemohol môjho syna zaťažiť takýmto "darčekom" a požadovať od neho starostlivosť či výživné na rodiča. Ex je vo veku a zdravotnom stave, v ktorom má ešte šancu sa zmeniť a žiť normálne, ale.. nechce. Môžete sa rozkrájať, môžete prosiť, hroziť, veriť sľubom. A nik s tým nič nespraví, kým on sám nebude chcieť. Žiadny zákon ma nepresvedčí, že sú to "dobré mravy" a musí sa postarať.

@wurka riešila by som situáciu, nevyhodila by som ju len tak. ALE ani by som si nenechala zničiť život. Sociálne zariadenie a pod., a dávať príspevok podľa primeranej výšky na základné životné potreby. Ale celodenná domáca opatera? Jedlo, šaty, starostlivosť a nervy na úkor vlastného dieťaťa? to nie.

wurka
15. sep 2018

@duun Sama by som si na take nieco netrufla, preto pisem klobuk dole. Podla mna je narocne doopatrovat aj normalneho rodica, ked ma vaznr zdravotne problemy.Ale urcite treba takychto ludi drzat daleko od seba a svojej rodiny, to mas pravdu. Drzim place aj tebe.

tncka
15. sep 2018

@jamika27 ma diagnozy ktore si sama sposobila. Nas system na Slovensku je sice na hlavu postaveny,ale snad nie natolko,aby priznali invalidny prepitemu mozgu...

jamika27
15. sep 2018

@tncka keď má diagnózy, je jedno ako si ich spôsobila, ak má na invalidný nárok , priznajú jej. AJ keď si ho spôsobila sama. Viem z vlastnej skúsenosti, ako som písala v príspevkoch

ukulela
15. sep 2018

@tncka keď budeš šoférovať opitá a havarujes a skončíš na vozíku, tiež ti prizneju invalidný. Hoci to bude vlastnou vinou. Nejde o typ diagnózy, ale splnené podmienky na nárok.

tncka
15. sep 2018

@jamika27 smutné,velmi smutné

jamika27
15. sep 2018

@tncka no čo ti poviem, aj svokor sa prepil do imobility. Invalidný mu priznali zrýchlene, lebo ostal ležať. ostatný ľudia, ktorý to nemajú zavinené vlastnou vinou čakajú dlho a stretávajú sa s byrokraciou ... Ale ,,pozitívne,, je, že si ho neužil dlho, zomrel asi do troch mesiacov ...

tncka
15. sep 2018

@ukulela to bol blbý priklad😂 chapem,ale systém celý zlý

tanicka124
30. sep 2018

"Zivit si ju nemozem dovolit. Nemam nato jednoducho financie."??? Ked porodila teba a dalsie 3 deti, nechala ta na ulici, lebo na Vas nemala financie?? Je to tvoja mama, hoc je aka je. A to ze je chora, ona za to nemoze. To ze sa stala alkoholickou, nie je zo dna na den. To si nikto z okolia nevsimol a nespravil opatrenia?? Keby sa dialo toto s mojou mamou, zalarmujem celu rodinu a poriesime to kym sa da. A necakam kym spadne uplne na dno... Cele zle toto.... :/

ukulela
30. sep 2018

@tanicka124 ale zakladateľka je zatiaľ jediná, ktorá pomáha. Ine je starať sa o nemluvna a iné o ženu, ktorá by sa za normálnych okolností starala sama o seba. Najmä, keď ma doma dieťa a mama sa liečiť odmieta.

benit
30. sep 2018

@tanicka124 nesud. Precitaj si co pise. Ze sa mama o nu a sestry nestarala. Ona ich naozsj asi len porodila. A za to ju ma teraz zivit a starat sa? Bohuzial nie vsetky mstky sa o svojevdeti starsju.

duun
1. okt 2018

@tanicka124 "A to ze je chora, ona za to nemoze. To ze sa stala alkoholickou, nie je zo dna na den. To si nikto z okolia nevsimol a nespravil opatrenia??" kiež by som mala tvoj idealizmus, že sa závislý (akýkoľvek) dá zachrániť niekým iným, ak sám nechce. Môžeš pomôcť, ak je vôľa, ale zachrániť "nasilu" sa nedá. Ak žila s rôznymi mužmi kde kade.. čo mali robiť? Prísť.. mama nasťahujem si ťa k sebe, zakážem ti piť, budem ťa živiť a 24 hodín strážiť, aby si nič nevhodné nerobila? nemyslím, že by súhlasila :( Môžeš pomôcť, podať ruku, ale máš plné právo očakávať snahu protistrany. Autorka otázky nie je povinná zničiť perspektívy svojmu dieťaťu, aby zachránila matku, ktorá o to asi ani nestála (kým boli partneri, mala vystarané a potom bolo už neskoro).

lilina585
autor
8. okt 2018

@duun ved to. Cele roky pila, nechcela prestan. Az jedneho dna ozlkla, zavodnilo ju az vtedy sa nechala prehovorit a zacat liecit. Dovtedy ani nevedela ze zijeme...13rokov nezakopla ani o jednu z dcer. V hlave to ma doslova prepite... lekari nedavaju nadej na vyliecenie, kedze stratila vsetky city. Vidi len seba a ine ju nezaujima. Len sa lutuje. Postarat sa mozme v tom zmysle, ze len mozme zabezpecit aby sa mala kam vratit z liecenia. A co s nou bude dalej, tak to uz je jej cesta ktoru si vyberie.

lilina585
autor
8. okt 2018

@tanicka124 staral sa otec o nas. Tak presne...nesud. A ked malama 37, porodila poslednu z dcer, ktoru tahala po krcmach. Milion ludi jej dohovaralo, ale donutit prestat pit a ist na liecenie sa neda. Si nemysli, ze my sme nerobili opatrenia. Mozno keby si zazila pochopis. Myslim, ze co ja robim pre nu, by nerobilo 90% ludi, kedze kazdy clovek co poznam aj rodina, tak dohovaraju mne ze len stracam nervy,cas a financie, lebo ona sa uz nezmeni. A hovoria to aj lekari. Na liecenie isla pred 2tyzdnami len preto..citujem: "aby mala od nas pokoj". Dobre?

didileo
23. nov 2018

@lilina585 Prepáč, že som taká drzá, ale ako to dopadlo s mamou?

lilina585
autor
3. dec 2018

@didileo je na lieceni momentalne.

eva8
3. dec 2018

@lilina585 naozaj veľmi držím palce, aby ste sa dostali z tejto situácie, aj keď neviem poradiť