Pre chorobu som prišla o dvoch kamarátov. Bojím sa, že ma opustia ďalší

12. okt 2021

Bolo to takto. Bola som naviazaná na dvoch kamarátov, ktorý tvorili manželský pár. Kamarátka a kamarát. Raz si dohodli aj s inymi kamošmi spoločnú dovolenku a mňa nevzali. Začala som mať zle myšlienky, že ma nemaju radi, zakazujú mi kupovať dzusiky a iné veci, obmedzujú ma a robia zo mňa kripla. Začala som im to vyčítať... Potom sa odsťahovali. Nie ďaleko. 150km od nás. Nedávno mi napísali ze si so mnou nemôžu písať ani stretnúť. Moja choroba ich vyčerpávala. A ja sa bojím ze ma opustia ďalší.... Mam aj inú kamarátku ta odišla do Mexika a je so mnou v kontakte aj ma vola k sebe. Aj ona mi raz napisala že ju vyčerpávam a vyčítala som jej a pisala zle veci, že je vegetariánka. Ale ona pri mne stojí. A necítim už k druhym lásku. Ani mame neviem povedať, ze ju ľúbim. Za to mam myšlienky že kamarátom chlapcom vyznávam lásku. Ale necítim k nikomu lásku.
.

jaskolka
13. okt 2021

Anonym, nikto v nijakej nemocnicu by vyslovene nepožiadal pacienta, aby sa "zriekol viery". To ako fakt myslíš, že prišiel doktor do izby a povedal kamoške, že "zrieknite sa viery?"Ved to je blbosť. Keď máš skutočne schizofreniu, na to sa doživotne berú lieky, bez nich nemôžeš existovať a pravidelne chodíš na kontroly. Načo chodíš za psychiatrom 4 hodiny cesty? Neverím, že v blízkosti Bydliska nemáš odborníka. To nie je Jednorazova záležitosť, psychiatra budeš navštevovať už navždy, čiže vyber si nejakého blízko alebo sa nesťažuj, že sa na teba hnevá celá Rodina aj okolie lebo ty sa trepes za niekym kamsi kde treba 4 hodiny cesty
A raz píšeš, že máš obsedsntno kompulzivnu poruchu potom odrazu vytiahne schizofreniu. Skus si najprv premyslieť, co vlastné máš...

lujza123
13. okt 2021

@0silvia0
@lindusss2016
@jaskolka tie "zakazane dzusiky" je len prejav jej choroby, ona za to nemôže. Schyza ma velmi veľa rôznych prejavov a toto je jeden z nich. Chorý obcas nevie triediť informácie ktoré sa k nemu dostanú ani ich kontext, takže nekupuj si teraz ten džús (lebo napríklad v ruksaku u seba ma 2 ďalšie) môže jej mozog spracovať tak ze "nikdy si nesmie kúpiť žiadny džús, ma to zakázané". Deje sa to väčšinou počas ataku choroby ktorý tiež nieje ľahko rozoznatelny a pre samého chorého už vôbec nie

lindusss2016
13. okt 2021

@lujza123 ale ja sa z jej choroby nevysmievam, zial, mam skusenosti s psychiatrickou diagnozou u velmi blizkej osoby, len pisem, ze sa vobec necudujem, ze to jej priatelia nezvladli, je to naozaj vycerpavsjuce...

0silvia0
13. okt 2021

@lujza123 díky za objasnenie. Len vyžalovanie na modrom koni jej asi nepomôže, my tu nie sme terapeuti, ani psychológovia, ani psychiatri aby tu od nás dostala adekvátne odpovede a reakcie. Žiaľ v poslednom čase tu často píšu dokola ženy so psych. diagnózami, čakajú tu neviem čo, pochopenie, poľutovanie, povšimnutie a asi najlepšie keď človek nezareaguje, aby radšej neublížil...

bluka2
13. okt 2021

Ja by som bohužiaľ tiež bola asi z tých, čo toto nezvládnu, lebo už len čítať je to trochu ťažko. Sorry, fakt sa sustred na tú liečbu a snáď bude lepšie

jaskolka
13. okt 2021

@lujza123 ono tiež chápem, že je to prejav možnej choroby, ale to bohužiaľ nemožno dávať za vinu kamarátom, že to nezvládli a ze proste pretrhli kontakt. Práve o to ide že ak má byť liečba schizofrénie úspešná, pacient musí dodržiavať režim, brat lieky a pravidelne chodiť k doktorovi. Kým sa nastaví liečba, aj 1x do týždňa trebárs. Preto je hlúposť vybrať si lekára 4 hodiny cesty od bydliska. To aj rodina môže mať dosť zvládnuť to, nie to priatelia.
Ono je na jednej strane pravda, že pacient nemôže za iste prejavy, ale aj priatelia sú ľudia a keď na nich dotyčný stále kričí, vrci, hnevá sa a vyčíta hlúposti, tak proste "prasknu nervy" a choroba nechoroba, odstrihnu sa.
Preto jedine co pomôže, je ozaj pravidelne dodržiavať terapiu, režim, a lieky. Nič iné nepomôže, ba ešte sa to aj zhorší a skutočne môže dotyčna aj ohroziť seba ci okolie.

antoniatonka
13. okt 2021

mna sa pytas, ako ja viem, ze cestujes? ved si pozri svoj profil, polovica prispevkov ako sa dostanem tam a tam

autor
13. okt 2021

@antoniatonka ale tam som chodila s mamou. Nie sama. A k doktorovi chodim s niekym preto lebo on ešte doplní ako ma vidí on. A o Mexiku ako vieš? Je to môj sen ale nikde som to nepísala. Šla tam moja kamarátka.

antoniatonka
13. okt 2021

ako viem o Mexiku? si robis zo mna zarty? dievca zlate, ty mas iny problem
(a nechodis stale s mamou, chodis aj sama) prosim ta, neviem ci je to tvojou chorobou, alebo potrebujes zaujat, ale hovori sa, ze aj klamat treba vediet, hlavne si pamatat co povies, napises