Pred Bohom navždy svoji

11. dec 2022

Ženy chcem sa spýtať ako beriete svojích partnerov aj keď sú rozvedený?Nabieha mi kolega v práci len som sa dozvedela že je rozvedený a ja to tak ani neviem prečo beriem ale myslím že raz pred Bohom tak navždy pred Bohom.. Aký máte názor na to? Odrádza má pretože pred Bohom stále patrí svojej žene 🙈😀 a ja som ešte slobodná mamička takže ja to berieme ináč

maja22
12. dec 2022

@mia_von_prag moji rodicia by nesuhlasili, keby som doniesla domov ci suknickara, ci rozvedeneho, ja by som sa tiez takym vztahom vyhybala a nebola by som nadsena, ani keby to urobia moje deti. Lebo chlap s x sexualnymi skusenostami pre mna suknickar je. Moja mama sa vydavala ako panna, my s muzom sme sa brali tiez tak a vediem k tomu aj svoje deti. To, co pises, je take zovseobecnujuce, ale ano, z hladiska cirkevneho prava prekazka nie je na strane suknickara, ale zenateho. Okrem pravneho hladiska je tu vsak aj moralne a pred suknickarmi cirkev tiez vystriha. Podobne ako pred alkoholikmi, narkomanmi a hracmi. Zavislost na hocicom, sex nevynimajuc, je zla, taha cloveka dole a potrapi aj jeho pribuznych.

moonlight1210
12. dec 2022

@maja22 co boh spojil, clovek nerozdeluj.
len otazka je, ci to Jezis myslel tak, ze deti nie su bozim spojenim dvoch, zato podanie si ruk a vymena prstienkov a vyslovenie slovnych slubov uz ano.

Akoby sa deti neratali za vyssiu formu spojenia dvoch. Ak to uz berieme z duchovneho hladiska.

To, ze je povyseny slovny slub nad splodenie potomka, je cisto majetkovo-pravna ochrana, aby sa dalo jasne definovat, kto ku komu patri, koho co je a komu to nasledne patri a za akych podmienok.

A dieta v tej dobe bolo: matka je takmer vzdy ista, otec nie. Takze sa nechceli opierat o takuto neistotu.

Ja silno pochybujem, ze toto Jezis vobec povedal. A ak to povedal, tak ze tym myslel to, ako si to ludia potom nasledne vykladali a pouzili.

maja22
12. dec 2022

@moonlight1210 najdi si to v celom kontexte, nielen tuto vetu a uvidis suvislosti.

mandzula
12. dec 2022

@maja22 neda mi nevyjadrit sa k "moji rodicia by nesuhlasili, keby som doniesla domov ci suknickara, ci rozvedeneho". Myslim, ze rodicia si sice moze pomysliet svoje, no rozhodne by som na ich suhlas necakala. Oni svoju ulohu mojou vychovou do urciteho veku splnili a potom je uz len na mne, koho si vyberiem a ako to dopadne.

maja22
12. dec 2022

@mandzula to je fakt. A zalubenemu ani nevysvetlis. Ale aj ked v istom momente vychova konci, nazor si mozu rodicia povedat vzdy.

mandzula
12. dec 2022

@maja22 nazor ano, suhlas ci nesuhlas vsak od nich necakam a vlastne ani neakceptujem.

avene55
12. dec 2022

@petamich ona smilnila, ale smilstvo mozes olutovat uprimne a viac uz smilnit nebudes, ale ist do mamzelstva s rozvedenym, to ako olutujes alebo napravis… naprava je mozna len ze sa on vrati k byvalej zene…

avene55
12. dec 2022

@avene55 zle som napisala, vratit k zene alebo teda byt rozvedeny a sam..

mia_von_prag
12. dec 2022

@mandzula presne. Moji veriaci rodičia nesuhlasili, keď som si našla rozvedeného, tlačili na rozchod a bolo z toho peklo na dobré 2 roky. Moc sme sa nebavili. Potom sa s tým vyrovnali. Ja o svojom živote rozhodujem sama 😊

kiki68
12. dec 2022

A slobodna mamicka je co? Sorry, ale ked uz dieta si splodila vo vaznom hriechu. Cize ste fifty fifty.

kiki68
12. dec 2022

@avene55 pokial neprebehne anulacia toho manzelstva.

kamatopo
12. dec 2022

Manželstvo sa dá anulovať. Pokiaľ je to človek ktorý za to stojí a dokáže ťa milovať aj s dieťaťom tak sa dá všetko vyriešiť.

miriam11
12. dec 2022

🙈🙈🙈

maja22
12. dec 2022

@kamatopo anulacia znamena, ze manzelstvo nikdy nevzniklo, nebolo pravoplatne uzavrete, prakticky neexistovalo. To sa ale neda vyhlasit o kazdom manzelstve.

petamich
12. dec 2022

@avene55 nebudem sa tvarit, ze tieto krestanske "pravidla" chapem, pre mna su skratka nelogicke - tak smilnis, spachas udajne smrtelny hriech ale ked ho uprimne olutujes, uz to je v poriadku 🤷‍♀️ na druhej strane radsej byt sama ako s rozvedenym chlapom, lebo cirkev kaze, ze takyto chlap sa ma vratit k manzelke alebo byt sam 😀 kazdopadne ja tomu nemusim rozumiet a vobec to nemyslim v zlom, len mi to kusok nedava zmysel

kamatopo
12. dec 2022

@maja22 treba skúsiť. Teraz sa už dá takáto vec dosiahnuť. A keď to bude potom autorka brat ,že kolega je pred bohom nezadany tak nech skúsia. Ale zatiaľ jej len nadbieha.

mandzula
12. dec 2022

@petamich som na tom rovnako. Preco sa takto obrat o moznost mat stastnu rodinu?

maja22
12. dec 2022

@petamich neveriacim ludom to naozaj nemusi davat zmysel. Nepoznaju do hlbky ucenie Cirkvi, nemaju zazite, vidia vsetko iba zvonka. Preto by sa veriaci clovek ani nemal radit s neveriacimi v oblasti, ktora sa tyka prezivania viery v praxi, lebo mu nemozu adekvatne poradit. To je ako v medicine, laik vidi prejavy choroby, ale len vystudovany a skuseny lekar odhali pricinu a stanovi spravny postup liecby. Clovek sa sice moze poradit s hocikym, ale nie kazdy mu poradi spravne. Treba vediet rozlisovat.

petamich
12. dec 2022

@maja22 velmi pekne ste to napisali 🙂

avene55
12. dec 2022

@petamich mas pravdu, mozno som sa nevyjadrila jasne. Vies, ja nie som katolicka, ani sa k nim nejdem vyjadrovat. Jedina autorita je pre mna slovo Bozie. Mohla som proste hned napisat, ze manzelstvo je oroste zvazok do smrti, najst si ineho partnera mozeme jedine v pripade umrtia. A nie len tak hala bala sa brat, rozvadzat. Aj rozvod Boh odpusti, je to hriech ako kazdy iny (nie ako katolicka cirkev tvrdi ze su smrtelne a mensie). Len potom clovek ma zit uz sam proste. To nie je moj nazor, to je Bozie slovo.

avene55
12. dec 2022

@kiki68 ale ako anulujes sobas pre Bohom?

kamatopo
12. dec 2022

@avene55 Napíšeš svoju žiadosť na biskupský úrad pod ktorý patris a oni prešetria dôvod anulacie a dajú rozhodnutie.

avene55
12. dec 2022

@kamatopo ale co ma biskupsky urad s Bohom?? Ved nemoze mat katolicka cirkev svoje vlastne pravidla a hrat sa ze je to ok. To ze to niekto anuluje na papieri a prida k tomu peciatku este neznamena ze je to pred Bohom ok. Keby farari a spol radsej Bozie slovo citali. Neber to v zlom, ze sa chcem hadat alebo co, to vobec nie.

lenkadenisa
12. dec 2022

A brali sa vôbec v kostole?

lenkadenisa
12. dec 2022

@avene55 Boh všetko vidí, všetko vie, ak manželstvo nebolo naplnené po všetkých stránkach, ak bol jeden z manželov neverný, myslíš, že pred Bohom sú manželia stále manželmi? Nemyslím si.

maja22
12. dec 2022

@lenkadenisa nevera nerobi manzelstvo neplatnym. Je to zlo, ktore vniklo do manzelstva, ale manzelia prisahaju vernost nielen v dobrom, ale aj v zlom. Neverna stranka sa ma uvedomit, odprosit Boha i partnera a budovat svoje manzelstvo den po dni. Neplatne manzelstvo je z inych dovodov. Su to nutene sobase, do ktorych je niekto dotlaceny, ale v skutocnosti to nechce, neplatne je, ak partner pri sobasi klame (napr. povie, ze chce deti a v skutocnosti nechce a potom brani pocatiu), ak pred sobasom zamlci zavazne veci, o ktorych keby partner vedel, tak si ho nikdy nevezme a pod. To su neplatne manzelstva, lebo pri ich uzavreti bol niekto podvedeny, nekonal v slobodnej voli. Avsak ak sa vyskytne nieco zle v priebehu manzelstva, ktore bolo platne uzavrete, manzelstvo je platne stale, do smrti jedneho z partnerov. Moze prist napr. k odluke, ak je ohrozeny zdravy vyvin a zivot partnera ci deti (napr. pri zivote s agresivnym alkoholikom), ale ani svetsky rozvod toto manzelstvo nerobi neplatnym, pred Bohom su manzelia stale, aj ked pre dobro oboch ziju v odluceni.

kiki68
12. dec 2022

@avene55 cirkev zastupuje Boha na Zemi, to znamena, ze skrz knaza prijimame sviatosti, spovedame sa. Je to komunikator a nejaky mediator medzi nami a Bohom. Tiez ma byt tak nejak Koordinator toho ako vnimame vyklad ucenia a posolstva od Boha. Potom je tu ten stupen vyssie, ze uz je to na Bohu, ako budeme sudeni. Ale ak sa prostrednik Boha zhodne s dalsimi, ze manzelstvo nemohlo vzniknut a teda to bol iba nejaky omyl dvoch ludi, ktori zle interpretovali pred knazom, tak sa to jednoducho anuluje. Mozu sa z toho vyspovedat, kedze vlastne zili cely cas v nejakom podvode, ktory voci Bohu spachali. Knaz im napr pri priprave v tom omyle nezabranil, pripadne zatajili zavazne fakty braniace vzniku sviatosti manzelstva. Cize Bohu nemohli nic slubit, nakolko to bola loz a jeden druheho do tej lzi voviedli. S Akku mierou umyslu uz je druha vec. Tak ako spoved, ak dalej koname vedome ten isty hriech je neplatna. Klamemr knazovi a Bohu a teda rozhresenie nie je nic platne.

lenkadenisa
12. dec 2022

@maja22 ja viem, ale ja to vidím aj tak, ako som napísala. manžel mal anulované prvé manželstvo, takže sme si prešli tou dlhou cestou cirkevného súdu.

kiki68
12. dec 2022

@lenkadenisa tam sa berie do uvahy vela veci a jednou je aj umysel vstupit do manzelstva uz s tym, ze napr partnerka zamlcala alebo klamala v otazke vernosti a pokracovala v konani. Rovnako ak jej konanie v manzelstve bolo proti pocatiu z dovodu napr nevery. Aby neotehotnela s milencom a ani s muzom. To uz je naozaj vazny dovod z pohladu cirkvi. Take manzelstvo je totiz iba zavadzanie partnera a cirkvi.

avene55
12. dec 2022

@kiki68 jediny prostrednik medzi clovekom a Bohom je Ježiš, žiaden knaz, papez a podobne. Jemu sa spovedas z hriechov, aj kazdy den 10x ked je potrebne. Neviem preco katolicka cirkev si zaviedla svoje pravdidla a zakony nad tie Božie. Neviem ci citavas Bibliu, ja takmer kazdy den a garantujem Ti ze keby si zacala, za hlavu by si sa chytala v akom blude si zila.