Predmanželská zmluva

teddynka23
30. sep 2014

Ahojte, zmenila som si nick z pochopiteľných dôvodov. Mám priateľa, plánujeme spoločnú budúcnosť a chceme si postaviť domček. On pozemok zdedil, ale na dom sa zoberie úver, ktorý bude na oboch. Minule len tak medzi rečou povedal, že pred sobášom sa spíše predmanželská zmluva ( existuje to vôbec u nás?). Priznám sa, šokovalo ma to, nečakala som to. Povedal mi, že to nie je preto, že mi nedôveruje, ale preto aby sme boli chránení do budúcna obidvaja. že teraz je všetko pekné, milujeme sa, ale nevieme čo sa môže stať trebárs o 20-30 rokov, že kebyže sme sa nedajbože rozviedli, tak aby všetko šlo na polovicu.Že on sa nechce potom naťahovať o majetok a nechce aby som ja odišla s "holým zadkom" napr.ked tam budú deti.A rovnako to platí aj naopak. Neviem čo si mám o tom myslieť, poradte mi.

terezka1947
30. sep 2014

hm,hm,hm...aj by som to chapala....aj by sa ma to dotklo...hm...ale tak kazda z nas si pozname toho svojho priatela,partnera,manzela...a vieme aky je,ako to myslel a ci by bol schopny raz niekedy uvazovat o rozchode,rozvode...ci sme si iste same sebou,atd,atd,atd....tazka tema a predopkladam,ze budu ako vzdy dve skupiny:za a proti
ale aj tak to cele bude len na tebe,na vas
drzim palce,aby ste do vyriesili k spokojnosti oboch

mawka
30. sep 2014

@teddynka23 keby som sa ja druhy krat vydavala, rozhodne vysporiadam BSM hned po sobasi. jednoznacne. neviem, ci predmanzelska zmluva ako taka existuje, ale na vysporiadani by som trvala. keby som toto mala vtedy, usetrila by som sa vela nervov potom a padov na drzku. laska je jedna vec, majetky su vec druha v dnesnej dobe. nieco si krvopotne zbudujes a potom mas o to prist? alebo tie tahanice po sudoch, no nie, dakujem. urcite by som trvala na rozdeleni BSM a hospodareni 50/50. kazdy rovnym dielom. po tych vsetkych skusenostiach a zvlast po poslednej, kedy sa chlap nemal k nicomu, len sluby a sluby a ja platila vsetko byvanie, stravu a on si chodil ako na prazdniny, tak to nie proste. kazdy svoje a prispievat rovnym dielom. nevidim na tom nic zle.

huginko
30. sep 2014

Inštitút predmanželskej zmluvy na Slovensku nemáme, teda u nás sa predmanželská zmluva uzavrieť nedá. je to možné napr. v Čechách. Uzavretím manželstva v zásade vzniká vždy BSM...a keď sa rozvediete, vždy je všetko delené na polovicu....samozrejme pokiaľ nejde o dedičstvo, dar....ja by som náhodou veľmi privítala možnosť uzavrieť predmanželskú zmluvu pred sobášom keby sa to dalo.ale to je len môj osobný názor a pocit, každému vyhovuje niečo iné.... 🙂

mawka
30. sep 2014

@terezka1947 tiez som bola zamilovana a myslela som si, ze nam nic nehrozi..... dobre som sa popalila. nech to znie akokolvek tvrdo, mozem milovat a byt milovana, ale prave kvoli tomu uz nedovolim, aby som bola taka sprosta a nechala sa obabrat. lebo fakt ze clovek nikdy nevie....

dominix
30. sep 2014

Ahoj, ako to tak citam, tak sa mi zda, ze chce pre Teba len to dobre - teda v tom, ze pozemok je v podstate jeho, ale keby ste sa nedajboze rozisli, tak by Ti nechal polovicu...nevidim na tom nic zle, i ked sa to samozrejme nie velmi dobre pocuva, ze sa este len idete brat a uz uvazujete, co v pripade rozchodu... Urcite by som bola viac smutna z toho, keby chcel do zmluvy dat, ze pozemok je vylucne len jeho 🙂

felycity
30. sep 2014

neviem, či náš právny systém umožňuje tento inštitút, ono sa to ťažko príjma, ale istým spôsobom pokiaľ je normálne spravená je to dobré, presne ako hovorí v prípade, že by sa v budúcnosti nedajbože niečo stalo, uľahčí vám to život nielen jemu, ale aj tebe práve tým, že síce pozemok je jeho, ale na dom si beriete úver obaja...mala by byť postavená tak, aby v prípade rozchodu si bola chránená aj ty aj ona a j vaše deti...

teddynka23
autor
30. sep 2014

Dievčatá, ďakujem vám veľmi pekne. Asi ste mi otvorili oči a pochopila som, že on nechce so mnou vybabrať, ale že to myslí dobre 🙂

terezka1947
30. sep 2014

@mawka ja uznavam,ze clovek musi mysliet na zadne vratka...ze je doba tazka...atd
co sa zamilovanosti tyka...nie kazda sa zase vydava uplne bezhlavo zamilovana a zase nie kazda musi a mandovod neverit partnerovi uz od zaciatku...a nie kazdej manzelstvo zle skonci
skratka-toto je tema,kt.si musi vyriesit kazdy sam,kazdy par sam....lebo ta zlmuva a jej navrhnutie pred svadbou nemusi znamenat vobec nic....a moze znamenat velmi vela 😒
takze,opat pisem...kazda z nas si to musi zdpovedat sama za seba a vynasat nejake sudy by som si nedovolila...
lebo kazda mame nieco nazite a kazda mame iny vztah...a do buducnosti sa neda vidiet ani v tom najlepsom vztahu 😒

hradnapani
30. sep 2014

@teddynka23 predmanzelska zmluva znama najma na zapade, u nas neexistuje.
Aj tak trochu tomu nerozumiem - pozemok zdedil , navyse pred manzelstvom, takze naveky bude uz len jeho.
Idete brat uver na obe mena, takze ho budete mat spolocny. V pripade rozvodu na toto vsetko bude sud prihliadat a ano, bude sa delit pol na pol. Jedine, ze by ste si zrusili BSM, ale mne to zase pride velmi podozrievave a take.. noo... BSM by som zrusila jedine vtedy, ak by jeden z vas podnikal a hrozili by z toho nasledku dlhy, alebo by mal niekto z vas sklony ku gamblerstvu a podobne.
a k tomu prispievaniu rovnym dielom - uprimne, neviem si to do dosledkov predstavit. Zeny u nas zarabaju menej, na materskej klesne prijem uplne dole atd...

huginko
30. sep 2014

@dominix no ale právo na pozemok celý by mal, keďže ho zdedil...keby daroval polovicu pozemku, to by bolo od neho len pekné gesto

mawka
30. sep 2014

@dominix preco smutna, ved aj jeho je, zdedil ho. tiez by sa mi nepacilo, ze v pripade rozchodu, rozvodu by si niekto narokoval na moj pozemok, ktory som zdedila ja a ktory nadobudla moja rodina. a buduci manzel mi v tomto pripade pride ako velmi prakticky clovek. bsm sa vysporiada, ved ked budu krasne nazivat, nic sa nedeje a keby k niecomu prislo, chraneni su vsetci. to mas ako ked ludia odkladaju na pohreb v 50... niekomu to pride morbidne, ale aj to je jedna zo zivotnych situacii a proste treba aby bol clovek pripraveny. pre istotu.

caoli
30. sep 2014

na svk institut predmanzelskej zmluvy nemame. uvazovalo sa o tom, ale davnejsie, neviem, v ako stave je to aktualne. na internete sa toho da najst dost, mozes pozriet napr. tu: http://hnporadna.hnonline.sk/poradca-156/predma...

Neviem, kde priatel prisiel na tuto myslienku, asi popozeral prilis vela US filmov, alebo dostal "mudre" rady, ale myli sa. Su ine sposoby, ako sa da upravit podiel oboch pri vstupe do manzelstva, ale nie je to zmluva, len supis majetku.
Chapem ta, ze sa ta to dotklo, aj mna by sa. U nas tieto vyhrady pred manzelstvom nie su vzite, a zvast, ked je clovek mlady a s cistym srdcom a dusou vstupuje do trvaleho vztahu, veri mu a je si isty, ze nic zleho sa stat. nemoze.
Ja ako pragmaticky clovek a so zivotnymi skusenostami, by som PZ povazovala za velmi uzitocny nastroj, ako si vyjasnit veci vopred. Nie vzdy totiz pri rozchode dvoch je najhorsi samotny rozvod, ale to, co nasleduje po nom. Len chapem, ze myslenie ludi a silny tradicionalizmus sa budu dlho prekonavat, ak sa vobec niekedy prekonaju.

mawka
30. sep 2014

@hradnapani tak priklad, ja som zarabala na zenu fajn, kopu veci som do domu kupila ja. aj tak sme o dom prisli a s nim o vsetko, co bolo aj moje. za moje peniaze. vlastne on dosiel len s jednou taskou. a len preto, ze som bola blba a doverovala. a nepocuvala okolie. dodnes si toto vycitam. lebo som si myslela, ze sa do nas okolie len stara a pritom to mysleli so mnou dobre. a keby sme mali vysporiadane bsm, tak v jeho exekucii nepridem o to, co som kupovala vylucne ja za moje zarobene peniaze. holt, bolo to v manzelstve, dovidenia. vsetko spolocne. a tiez zo zaciatku to tak nevyzeralo. tiez som si myslela aky seriozny a spolahlivy chlap. ehm...... dodnes si nesiem nasledky a este dlho budem.

dominix
30. sep 2014

@mawka ved prave, ze pozemok je teraz iba jeho, co je logicke, kedze ho zdedil, ale myslela som to tak, ze keby si uz pred svadbou takto delil veci na papieri - ze moje, tvoje, tak to by sa mna osobne trochu dotklo, ved ideme sa brat, ze budeme spolu navzdy...a keby nieco, tak sa dohodneme - teda ked sme aspon trochu slusni ludia...hoci doba je taka, ze o par rokov moze byt vsetko inac a tie tahanice potom... Ja osobne som clovek, ktory by si nedovolil narokovat na "cudzie" veci a ocakavam to iste od partnera...

hradnapani
30. sep 2014

@mawka ja som inak tiez z tych,co do manzelstva priniesli ten vacsi podiel (na zaciatku), ale vseobecne u nas maju zeny nizsie platy v porovnani s muzmi.
ale plne ta chapem...

mawka
30. sep 2014

@dominix hej, to je pravda. lenze vacsina parov, aj ked sa beru s tym, ze to bude navzdy, tak pri rozvodoch sa snazia osklbat jeden druheho. bohuzial, je to tak. kazdy chce z toho vytlct maximum, kazdy si na nieco narokuje a ruku na srdce, my zeny tiez vieme byt dobre mrchy a z chlapa vytiahnut aj posledny cent. a chlapi sa brania no 😉 lenze aj zeny by sa mali branit a mali by byt do buducnosti chranene. ano, je to take zvlastne na jednej strane riesit pred svadbou, ale na druhej strane prakticke.
ja aj keby som chcela, nevytlciem nic 😀 jeden ma osklbal, druhy pre istotu so mnou ani zit nechcel 😅 a mozno prave kvoli tomu, ze riesim este veci z minulosti, aj ked to niekdy priamo nepovedal.... hovorim, keby som vtedy vyriesila bsm, tak nemusim riesit neikolko rokov to, co riesim teraz. a naspat to nedostanem. platim, mozem si sudom spatne vymahat, ale panacik sa zariadil papierovo na minimalnu mzdu a tym padom to z neho nedostanem nijak. a ked aj zdedi coskoro rodicovsky dom, je ich tam viac a automaticky mu to stiahnu na jeho dalsie exe. takze suma sumarum, osrata som ja a on bude coskoro zahojeny. uz len kvoli tomuto by som nechcela spolocny majetok uz asi nikdy s nikym.

bublinkajasminka
30. sep 2014

ja som byt od rodicov dostala pred manzelstvom, hoci som uz vtedy planovala s manzelom byt a keby daco je moj a nikto ma z neho nevysackuje ale dufam ze budeme dlllho spolu 🙂

mawka
30. sep 2014

@hradnapani no ved to, na zaciatku by to clovek pochopil. ale ked zistis, ze ty len davas a vracaju sa ti minusy, o ktorych sa dozvedas az je neskoro, to je ine kafe. bola som hrozne sprosta, ale strasne. tak slepo som verila, oddelene ucty, ale ja som verila aj tomu, co povedal, pasky som nepotrebovala vidiet, nasla som ich az pri stahvani a myslela som, ze ma prekoti.... uz teraz sa riadim heslom, doveruj, ale preveruj. no poucila som sa riadne...

klincek
30. sep 2014

@teddynka23 predmanzelska zmluva u nas zatial mozna nie je. Ale mozete si po svadbe zuzit rozsah BSM. Musi to mat formu notarskej zapisnice, na obsahu by ste sa mali dohodnut vopred, pripadne sa poradit s pravnikom.
Aktualne take nieco s mm nemame, no ja by som nebola proti ..aj ked u mna je to zrejme dost ovplyvnene mojou profesiou. No naozaj by som to nespajala s citmi ani (ne)doverou 😉. Prakticky bude ten majetok aj tak spolocny, ked ho bude uzivat rodina, ale pravne moze byt naozaj vyhodne, ked vec (pripadne pohladavka ci dlh) patri jednemu vlastnikovi. V kazdom pripade si tym navrhom nenechaj nahlodat svoju doveru v snubenca, nie je naozaj dovod🙂.

80472
30. sep 2014

vôbec by som to neriešila byť tebou ani byť ním...jednak preto, že taká zmluva u nás nie je možná a jednak preto, že pokiaľ dom začnete stavať v manželstve a nadobutnete ho počas manželstva, (dobre možno príde svadba neskôr, ako sa začne stavať, ale aj tak), je jedno na koho pozemku bude, musíte sa vzájomne vyplatiť aj tak fifty-fifty (pokiaľ sa nedohodnete inak)...čiže s holým zadkom neodíde ani jeden ani druhý...úplne bezpredmetné...a áno, láska netrvá večne a rýchlo prejde, ale pokiaľ nie som miliardár a neberiem si takého, je to vyslovená hlúposť riešiť toto čo vy

lili_mia
30. sep 2014

@teddynka23 Predmanželská zmluva sa u nás nedá uzavrieť, ale dá sa upraviť BSM. Podrobnosti neviem.
A prečítaj si diskusie v sekcii rodinné problémy. Čo sa stane, ak si žena naivne myslí, že peniaze do vzťahu nepatria. Je tam jedna diskusia, kde sa presne stalo, jeho pozemok, dom na ňom postavený počas manželstva, rozviedli sa a on jej odpojil vodu, plyn, kúrenie, pretože to je súčasťou pozemku.

moonlight1210
30. sep 2014

uz si videla navrh toho, co chce pravne osetrit a ako?
zatial sa nemas dovod znepokojovat, ani upokojovat.
zariadis sa az podla toho, co ti ukaze.

kazdopadne, studuj to dokladne. na chvilu sa odosobni od faktu, ze je to milovana osoba a jednaj s nim, ako by si jednala s bankou, ked si hladas najvyhodnejsiu pozicku.
najvacsie chyby sa robia, ked nas stale brzdi tradicna spolocenska predstava, ze kto nedava vsetko z dovery a cistej lasky, je zistna potvora.
az nas ten objekt nasej cistej lasky a dovery osklbe, skoro vsetci s nami maximalne tak nadavaju, pohorsuju sa, polutuju nas a nakoniec krcia plecami, ze si musíme poradit sami.

moonlight1210
30. sep 2014

@lili_mia taky dom je aj tazsie predatelny, lebo ten druhy moze robit problemy, tak kazdy kupec radsej odskoci.

lili_mia
30. sep 2014

@moonlight1210 To mi je jasné. Ked sa obaja dohodnú na predaji domu, s tým, že platba za pozemok bude len jeho, tak všetko sa dá.
Ide o to, že žena s deťmi nemá kam ísť, muž láskyplne dovolí aby tam bývali, kým si niečo nájde, ale hajzel odpojí od sietí. Variantou je ešte, že dom prepísaný deti, čiže žena nemusí mať dovolenie ta bývať, ale stále, pozemok je na jeho meno, stále je tam ona ako vo väzení.
Jemu nejde , že sa takýto dom nedá predať, ale aby ženu čo najviac ponížil. Kebyže tie peniaze naozaj chce, vyplatí ju a dom s pozemkom veselo predá.

alicka850
30. sep 2014

Vôbec by som to nebrala ako podraz, pripadne nedoveru. Nemôžte vedieť, čo bude o par rokov, či sa nerozvediete atď. Je to potom velmi velmi komplikované dokazovať pri vysporiadaní BSM. Panuju všeobecne nazory, že ked su manželia, polovica je tvoja...omyl. Všetko sa dokazuje pri vysporiadaní BSM- moj napríklad do rozvodu stihol predať auto, zohnal si falošnu zmluvu že na kupu auta mu dala peniaze sestra, dom, ktorý bol jeho, ale spoločne sme ho rekonštruovali prepisal na mamu ešte kym prebehol rozvod a o všetkých hnutelných veciach, ktoré som si nemohla akože odniesť /spotrebiče/ tvrdí, že sme ich nemali 🙂 Dokonca ani postel. Takže manželstvo pre mna bola vlastne strata penazí, pretože teraz som začínala od mínusu a este s malou dcérou. Pri terajsom vztahu urcite budeme riesit tieto majetkové veci vopred, hoci sa mame radi a planujeme budúcnosť, ale obaja sme sa už raz popálili a nechceme to opakovať. Okrem toho neviem, prečo si ženy myslia, že ked muž strašne dobre zarába, zvezie sa pri nom finančne celý život. Mne by sa to tiež nepáčilo keby som bola v takej situácii len opačne.

mawka
30. sep 2014

@moonlight1210 tak to by si sa cudovala teda. praveze je trend dotlacit pary v takejto situacii k predaju za nizsiu cenu, vyvolat v nich pocit, aby bol pokoj, atd. dost to teda frci a tu vo velkom. skupuju sa "problemove" baraky.

ukulela
30. sep 2014

@teddynka23 predmanzelska zmluva ako institutu nas (pokial viem) neexistuje. keby ste sa teraz vzali, postavili dom na spolocnu hypoteku na partnerovom pozemku a o 15 rokov rozviedli, pozemok (jeho hodnota) mu ostava - lebo ho nadobudol este pred manzelstvom. dom by sa mal delit na polovicu. tak ci tak sa vsetko nadobudnute pocas manzelstva (okrem dedicstva a darov) deli pol na pol.
predmanzelskou zmluvou v zahranici (aspon ja to tak vidim) osetruju buduci partneri svoj majetok a zarobky, ktore nadobudnu pocas manzelstva. a tiez casto deti, pokuty za neveru atd 🙂

twinflame
30. sep 2014

@teddynka23 majetok, ktorý jeden z manželov nadobudne pred uzatvorením manželstva je len jeho. Do BSM sa počíta majetok nadobudnutý spoločne počas trvania manželstva. Po uzatvorení manželstva je možné požiadať o zrušenie BSM o ktorom rozhoduje súd.

paskolinka
30. sep 2014

@teddynka23 osobne si neviem predstavit, ze by sme s manzelom taketo nieco riesili pred svadbou. myslim, ze ten z partnerov, ktory toto navrhuje, tak chrani len svoje zaujmy. ak ti povedal, ze nechce, aby si po pripadnom rozvode odisla s holym zadkom, tak to je blbost. vsak to, s akym zadkom by si odisla, to predsa zavisi len od neho...

maminuska
30. sep 2014

ja naopak by som toto brala všetkými 10 timi , predmanželsku zmluvu . V Ćechách existuje a keďže mám manžela čecha tka sme s ao to zaujímali , len tam je to komplikované , pretože ja nie som občas ČR a drvivá väčšina majetku je na SR.
Ja som človek vysoko racionálne založený , odrbali ma raz , viackrát sa už nedám ani keby mali moji nastávajúci veniec na hlave od sviatožiari , proste nie. Na mňa už také že " veríme si " a preto sa neberieme a preto nemáme nič ošetrené zmluvou neplatí , neskoro ... síce , prišla som o polovičku bytu a celý dom ... ale ponaučenie si nesiem do celého svojho života a toto budem vtĺkať aj svojim dcéram a synovi .