Predmanželská zmluva

teddynka23
30. sep 2014

Ahojte, zmenila som si nick z pochopiteľných dôvodov. Mám priateľa, plánujeme spoločnú budúcnosť a chceme si postaviť domček. On pozemok zdedil, ale na dom sa zoberie úver, ktorý bude na oboch. Minule len tak medzi rečou povedal, že pred sobášom sa spíše predmanželská zmluva ( existuje to vôbec u nás?). Priznám sa, šokovalo ma to, nečakala som to. Povedal mi, že to nie je preto, že mi nedôveruje, ale preto aby sme boli chránení do budúcna obidvaja. že teraz je všetko pekné, milujeme sa, ale nevieme čo sa môže stať trebárs o 20-30 rokov, že kebyže sme sa nedajbože rozviedli, tak aby všetko šlo na polovicu.Že on sa nechce potom naťahovať o majetok a nechce aby som ja odišla s "holým zadkom" napr.ked tam budú deti.A rovnako to platí aj naopak. Neviem čo si mám o tom myslieť, poradte mi.

hope87
30. sep 2014

@teddynka23 ahoj. ja som skoro v rovnakej pozicii ako ty, len s tym rozdielom, ze priatel pozemok od rodiny nezdedil ale kupil...a na nom mame postaveny spolocny dom (teda sme si spolu brali uver - pre mladych). A v pripade, ze by sa cokolvek stalo, mam narok na 1/2 domu. Co sa tyka pozemku, ten je jeho, to bezpochyby. My svadbu veru este neplanujeme, kedze mame na ceste potomka 😉 ale urcite, ked-ak sa budeme brat, budem chciet mat este pre istotu vsetko na papieri 🙂

veronika1610
30. sep 2014

predmanželská zmluva existuje aj na sk, kamoška ju má, resp. zrušili bsm súdnou cestou hneď po svadbe. ja mám tiež zrušené bsm, my sme to rušili pred troma rokmi. jeho argumenty sú však divné, lebo práve bez zrušeného bsm máte všetok majetok nadobudnutý počas trvania manželstva (okrem dedičstva) na polovicu.

zabka88
30. sep 2014

@hope87 ahoj, si v katastri nehnuteľnosti na LV uvedená ako vlastníčka 1/2 domu? lebo od úveru si vlatnícke právo odvodzovať nemôžeš ..
@veronika1610 zrušenie bsm nie je to isté ako predmanželská zmluva už len názov vypovedá o tom že ruší bezpodielové spoluvlasntíctvo manželov - takže k nemu dochádza po svadbe , že áno? 🙂
@teddynka23 To že tvoj manžel má záujem riešiť vaše majetkové veci je chvályhodné, aspoň vieš že je zodpovedný , otázne je však ako ich chce riešiť - ako tu už bolo x-krát povedané na Slovensku uzavretím predmanželskej zmluvy asi ťažko, keďže tento inštitút náš právny poriadok nepozná. spýtaj sa ho na spôsob ako to chce riešiť, podľa spôsobu zistíš na čom si.

Teddynka drž sa a pamätaj že láska nie je dôvod aby si vypla svoj rozum a pud sebazáchovy 🙂))))

irusa
30. sep 2014

ak zdedí pozemok pred sobášom je jeho....po svadbe sa delí všetko na polovicu...

nadineqq
30. sep 2014

ja nerozumiem tomu, "ze ta chce chranit", ved v pripade, ze sa rozvediete, polovica spolocneho majetku je predsa tvoja, takze s holou ritou urcite neodides. Ak ta chce chranit, predmetny pozemok by ti mal darovacou zmluvou priznat v polovicnej miere, nakolko dom bude postaveny na pozemku, ktory patri vylucne jemu, a jedine tam vznikaju komplikacie pre teba aj ked by ti teda polovica domu patrila.

canama
30. sep 2014

@alicka850 presne! o vysporiadani BSM sa rozhoduje na sude, cize je to hra advokatov, toho co kto moze dokazat ze zarobil a do manzelstva priniesol. a kedze vela zien stravi nejake tie roky na materskej, kedy akoze nicim do spolocneho zvazku neprispievaju, poznam nejeden pripad, kde zena s malymi detmi skoncila na ulici s kuframi v ktorych mali len osobne veci!! takze ziadne 50/50 neplati, na to pozor!

co sa tyka toho kto sa pri kom zvezie, ja osobne mam za to, ze ked sme raz rodina (a teraz je jedno ci manzelia alebo zijeme bez papiera), tak obaja mame mat rovnaky osob z penazi ktore zarabame. cize ked raz ten chlap zaraba lepsie, tak pojdeme na lepsiu dovolenku ako by som si trebars mohla dovolit zo svojho platu ja, ked raz zaraba on lepsie a obaja chodime na 8 hodin denne do roboty, mame v domacnosti aj tak rovnake povinnosti, nie ze ty prinasas domov menej penazi, tak budes robit doma upratovacku (samozrejme plati to aj v opacnom garde, ale na SK je rodin kde zena zaraba podstatne lepsie ako safranu)...nie je nic horsie ako vydelovanie druheho partnera tym lepsie zarabajucim.

nadineqq
30. sep 2014

a BSM sa neda zrusit len tak, rozhodne o tom sud na zaklade ziadosti jedneho z manzelov v pripade, ze tento svojim konanim preukazatelne ohrozuje ich spolocny majetok

ukulela
30. sep 2014

@irusa majetok ziskany dedenim myslim ze nespada do BSM - ak teda manzel zdedi po rodicoch dom,manzelka pri rozvode nan narok nema.
pisu to aj tu: http://www.rozvod-rozchod.sk/co-patri-a-co-nepa...

canama
30. sep 2014

@hope87 na majetok, ktory nadobudnete pred vznikom manzelstva sa BSM nevztahuje, teda dom aj pozemok zostavaju vo vasom vlastnictve, tak ako je to teraz.

horana
30. sep 2014

@teddynka23 V akej miere moze byt teoreticky obmedzene tvoje pravo nakladat so svojou polovicou domu, ked ti nepatri pozemok na ktorom stoji? Moze ti potom teoreticky zakazat vstup na svoj pozemok a polka domu ti bude k comu? Odrezat ta od sieti, energii?
Nechce ta chranit, chce si nechat co je sice jeho ale o co sa nechce delit ani so zivotnou laskou. Chce mat to svoje viac a az odteraz si budovat daco spolocne, nadstavbu. Vraj co bude o 20-30 rokov? Vaha uz teraz pred svadbou?
Ako OK, moze to byt v istom zmysle ferove, ale pre mna malo naozajstne, takemu by som zial povedala sorry.
Ja som chcela muza s ktorym sme sa podelili v dobrom aj zlom o vsetko z jeho aj mojho celeho doterajsieho zivota. Co je moje, aj dovtedy, bude aj jeho a naopak, chceme previazat svoje zivoty. Tak sme si to stanovili.
A to sme sa ani nezobrali (az o dost neskor), vravim od papiera to nie je, je to o dovere, niekedy bezpapierove spoluzitie je prajnejsie nez to papierove.

irusa
30. sep 2014

@ukulela ano aj počas manželstva ak zdedí

adeala
30. sep 2014

ja určite mať zmluvu budem, tu je to aj možné a bez toho sa ani nevydávam. Toľko času a peňazí to prípadne ušetrí. Len by som sa chcela spýtať, dar do BSM nespadá, ale čo ak ho dostaneš až v manželstve? Patrí tam, či?

caoli
30. sep 2014

@adeala na Slovensku? aku zmluvu mas na mysli?

adeala
30. sep 2014

@caoli v ČR

adeala
30. sep 2014

@caoli ale o dary a dedičstvá mi ide na Slovensku

ukulela
30. sep 2014

nie - majetok, ktory zdedi jeden z manzelov nespada do BSM. jasne sa to tu pise: http://www.rozvod-rozchod.sk/co-patri-a-co-nepa...
Ak je dedičom jeden z manželov, vec sa nestane súčasťou BSM. Ak by boli dedičmi obaja manželia (napr. v závete by poručiteľ poručil vec obom manželom), ani vtedy sa táto zdedená vec nestane súčasťou BSM. Manželia ju teda budú mať len v podielovom spoluvlastníctve.

caoli
30. sep 2014

@adeala aha 🙂

hope87
30. sep 2014

@zabka88 ahoj. ano ja viem 🙂 ...len som zabudla napisat, ze my v tom dome este nebyvame, kedze sa este len stavia...a samozrejme, ked ho budeme davat zapisovat do katastra, tak to bude riadne osetrene 🙂

alice107
30. sep 2014

TEDDYNKA23, tvoj priatel asi mal na mysli podl a sk pravneho püoriadku upravu majetkovych vztahov na zaklade intitutu notarskej zapisnice. podla nej potom manzelom nevznikne uzatvorenim manzelstva BSM. ale budu mat rozdelene myjetok, ktory vlastnia pocas manzelstva.
to bsm by potom vzniklo az ku dnu prvoplanosti mozneho rozhodnutia o rozvode manzelstva, nie ku dnu sobasa.
vo vasom pripade vsak priatelova zdedena nehnutelnost by aj tak nepatrila do bsm v pripade vasho sobasa, aj keby ste nemali notarskou zapisnicou upravene majetkove vztahy.
co sa tyka domu a hypoteky nan, tak teraz by ste boli podielovi spoluvlastnici a to podla podielov , akymi by ste sa podielali na nadobudnuti nehnutelnosti ci na nadobudnuti hypoteky.
ak by ste vstupili s tym nadobudnutym majetkom do manzelstva, tak kazdy mt taky podiel ,aky mal pred uzatvorenim sobasa. majetok nadobudnuty pred sobasom nepatri do bsm.
ak si zela tvoj priatel upravit vsak majetkove vztahy k majetku, ktory by ste pripadne nadobudli pocas manzelstva, tak na to sluzi ta notarska zapisnica.
ale aj vzniknute bsm sa da pocas manzelstva rozsirit, ci zuzit, ci sudnou cestou zrusit.
takze aj ked institut pojmu predmanzelska zmluva v sk pravnom poriadku nefiguruje, tak je tu podobna pravna forma na upravu majetkoivych vztahov manzelov.
je len na vas partneroch, ako sa rozhodnete.

cannella
30. sep 2014

U nás je rovnaká situácia, len pozemok, na ktorom máme dom, je môj (bol získaný pred manželstvom). Dom sme stavali počas manželstva, takže je písaný na katastri na nás oboch. Takže tiež nerozumiem, prečo tvoj priateľ rozmýšľa o nejakej PZ

bazde
30. sep 2014

Takže predmanželska zmluva na sk nie je je len tzv. Supis majetku aby sa vedelo čo je koho, ak váš manžel zdedi alebo dostane darom majetok nedeli sa to na polovicu bez ohĺadu na to či mate supis alebo nie...proste čo sa zdedi alebo nadobudne darom je len 1 vždy

teddynka23
autor
30. sep 2014

Myslím, že niektoré z Vás nemajú právo súdiť môjho priateľa 🙂 Ja som sa opýtala na názor, nie na to, aby ste o ňom písali, že myslí na také veci pred manželstvom, že to neni dobré a bla blaa...Len aby ste vy potom neplakali, že Vás obral manžel aj o gate 😉 A len pre zaujímavosť, povedal, že keď to pôjde všetko na polovicu, tak aj pozemok, hoci ho zdedil...pekný večer 😎

paskolinka
30. sep 2014

@teddynka23 vy si doma asi pletiete pojmy 😉 predmanzelskou zmluvou sa totiž nerieši, aby všetko išlo na polovicu. Na polovicu pôjde všetko tak či tak a ked ti chce darovať polovicu svojho pozemku, to môže veselo urobiť hocikedy.

natalka13
30. sep 2014

Tiez nechapem,co chce tvoj priatel delit na polovicu. Polku pozemku ti moze darovat a ostatne co nadobudnete pocas manzelstva ide pol na pol, ci mate nejaku zmluvu na delenie na polovicu,alebo nemate,pokial nedate zrusit BSM.

cakankaa
1. okt 2014

@teddynka23 Moja, aby si potom neplakala ty. Nech polovicu pozemku prepiše na teba ....... ostatne bude sučasť BSM a pohoda. Toto nemusi byť posledna vec, ktoru budete musieť riešiť. Mne sa stalo, že som kupila a na papieri je obdarovany iba manžel.
Chore, ale aj to je realita.