Prenechali by ste svoj dedičský podiel druhému žijúcemu rodičovi?

2. máj 2024

Ako by ste sa zachovali v tejto situácii? Rodičia nežili spolu dobre, nehospodárili finančne spolu, nezhodli sa na rozdelení majetku pred smrťou, jeden z nich zomrel. Prenechali by ste svoj dedičský podiel druhému žijúcemu rodičovi? Keď ten rodič to považuje za samozrejme a automatické? Rodič sa dedením podľa zákona cíti ukrivdený a považuje to za nespravodlivé, keďže on to budoval. Ako by ste reagovali? Sú tam určité výčitky svedomia či je dedenie podľa zákona predsa len voči druhému rodičovi spravodlivé…

autor
2. máj 2024

@annie6 áno, automaticky očakával že všetko prepíšeme na neho

opica_skorica
2. máj 2024

Staci naň ísť rovnakou stranou mince, že vy ako deti ste ocakavali, ze automaticky sa vzdá vo váš prospech. Nastaviť zrkadlo🤔

autor
2. máj 2024

@lopka1313 problém bol, že naši rodičia sa za života oboch nevedeli na rozdelení dohodnúť, každý z nich mal na to iný názor a zrazu sa stalo toto. A ja mám napriek tomu že viem že konám správne výčitky svedomia že čo ak som predsa tomu rodičovi ukrivdila…

mamina7070
2. máj 2024

a podielali ste sa akomdedici aj na nakladoch na pohreb a neskor pomnik atd ?

mateson
2. máj 2024

Nie, nezriekla

autor
2. máj 2024

@mamina7070 áno samozrejme tam sme všetci išli rovným dielom

muchotrafka298
2. máj 2024

Viem ze nie je slusne sa pytat, ale kto napriklad platil pohreb? Islo to z penazi na to vopred urcenych, co mala mama napriklad nasetrene alebo cez nejake poistenie, co si platila? Detto hrobove miesto, pomnik, toto su sumy, co sa pohybuju v tisicoch. Kto toto uhradi? Tiez by nebolo zle nastavit otcovi zrkadlo, ze za co vsetko sa plati, nehovoriac o tom, ze treba zaplatit aj notarovi poplatok za dedicstvo podla jeho vysky, tak isto spravne poplatky na sude a pod.

autor
2. máj 2024

@muchotrafka298 všetko sme platili všetci rovným dielom. To sme tak urobili automaticky.

slatinka27
2. máj 2024

Ja som to urobila po otcovej smrti. Zriekla som sa dedičstva v prospech matky. Veľmi krátko po tom, čo sme ho pochovali ukázala svoju pravú tvár. Nechcela som s ňou byť viac v kontakte a mať ako čiastočný vlastník povinnosti voči nehnuteľnosti, by mi to znemožnilo. Treba si dať dokopy pre a proti, dedičstvo často vzťahmi v rodine veľmi zamáva, ak ich úplne nezničí. Ja som tým veľmi veľa získala, aj keď som o dom, ktorý postavili rodičia môjho otca, nadobro prišla.

autor
2. máj 2024

@slatinka27 chápem, ja popravde by som najradšej mala od výčitiek aj všetkého pokoj, ale na druhu stranu si myslím že by zosnulý rodič s tým nesúhlasil a že by som sa zachovala v rozpore s jeho vôľou. Je to ťažké 😔

simca06022011
2. máj 2024

Väčšina detí sa na majetku rodičov nepodiela, naruwk tomu praco na to majú... otázka je čo by na to nebohý rodič, asi by rád keby dedičstvo mali deti.
Ja by dom sa oficiálne ničoho nevzdala asi. Teraz podobnú vec sme riešili a všetko sa prepisalo podla dedičského ale druhý rodič užíva všetok ten majetok ako doteraz.

ckocka
2. máj 2024

Moc nad tým špekuluješ. Je jasné že svoj podiel chceš, máš naň právo, rodič od hladu neumiera, viac nie je čo riešiť.

oli18
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
2. máj 2024

@simca06022011 áno v užívaní sa ani u nás nič nezmení. Takze je to asi takto bežné. Lebo nám to bolo predostreté tak, že bežný je automaticky prepis na žijúceho rodiča.

slatinka27
2. máj 2024

Presne ti rozumiem. Tiež som si svoje rozhodnutie vyčítala kvôli otcovi. Aj keď som cítila z počiatku hnev na druhého rodiča, teraz viem, že to bolo správne rozhodnutie. Je to len hmotný majetok. Pokoj je omnoho cennejší. Držím palce, určite sa rozhodneš správne.

sara07
2. máj 2024

pozri keby ten druhý rodič chcel aby mal všetko len partner urobili by to ešte kym žil, pokial si rodič čo zomrel želal aby si niečo po nom mala , niet sa o čom bavit,

simca06022011
2. máj 2024

Nie je to bežné.

cina1
2. máj 2024

dnes by som to neurobila

oli18
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
eeffka
2. máj 2024

Moja mama a surodenci sa vzdali v prospech svojej mamy. Babka ovdovela mlada pred 60kou dozila sa 92, potom sa aurodenci "prejavili". Nic to ze o dom sa starali 4 a o babku moja mama, ta piata si narokovala najviac, lebo citujem " ona ma k domu citovy vztah". Dpc skoro som sa rozosmiala na kare.

butterflyeffect
2. máj 2024

Ako uz len pre pristup rodica by som sa vobec nevzdala svojho podielu, v dnesnej dobe rodicia prepisuju majetok na deti za zivota aby potom majetok neprechadzal dedicksym konanim… ako fakt cudny pristup rodica, ved ked raz zomrie aj tak zas pojde dom len na deti. Alebo ma aj ine deti z ineho manzelstva? Pripadne manzelku?

nikpa
2. máj 2024

Nie, nezriekal. A co si to chce do hrobu zobrať? Keď to raz plánuje nechať deťom tak mu to môže byť jedno a keď nie tak už má smolu. Na staré kolená mu rupne v bedni, znova sa ožení a nebudeš mať nakoniec nič. Alebo to daruje cirkvi 🙈🤦 my sme také mali v rodine...

butterflyeffect
2. máj 2024

@nikpa tiez som poznala pripad kde sa pani v 80-ke vydala a vsetko zacala prepisovat na muza, museli to riesit sudne a zbavit pani svojpravnosti a dokazovat ze ma zacinajuceho alzhaimera… prosto neskutocne tahanice

lonely66
2. máj 2024

@anjelok no to je teda sviniar....

autorka, prikláňam sa k väčšine. nevzdala by som sa. ale neriešila by som nič, kým by žil druhý rodič.

lonely66
2. máj 2024

@sara07 to sa urobiť nedá v manželstve, myslím si.

autor
2. máj 2024

@butterflyeffect inú manželku nemá, o iných deťoch nevieme…ale nie je to úplne a 100%tne vylúčené.

autor
2. máj 2024

Ďakujem všetkým, keď viem že aj ini by sa rozhodli rovnako ako ja, tak mi je trosku lepšie…

muchotrafka298
2. máj 2024

Co na to hovoria tvoji surodenci? Aky je ich nazor???

annie6
2. máj 2024

nemas mat preco vycitky, je to tvoj podiel z dedicstva po rodicovi , bola si jeho dieta, nemusis nikomu nic davat

autor
2. máj 2024

@muchotrafka298 súrodenci sa k tomu postavili rovnako ako ja a rodič sa cíti ukrivdený aj od nich. Berie nás ako nejakých zradcov…je to smutne. 😔