Môžem si po smrti rodičov nárokovať na cenné veci, ktoré sú súčasťou domu?

Zodpovedané
28. okt 2019

Dobrý deň,

moji zatiaľ žijúci rodičia previedli na moju sestru celý ich dom s doživotným právom užívania.

Môžem si po ich smrti nárokovať na cenné veci, ktoré sú súčasťou toho domu?

Konkrétne mám na mysli otcove obrazy, lebo je maliar. Tie mi všetky po jeho smrti prisľúbil, ale len slovne.

Mám nárok žiadať po ich smrti pri dedičskom konaní na započítanie dedičského podielu?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý večer,

obraz je samostatná vec, preto môže byť predmetom dedenia a Vy môžete v rámci dedičského konania žiadať, aby na podiel Vašej sestry bol započítaný dar - nehnuteľnosť. V dôsledku toho sa jej podiel zníži, alebo už nebude dediť nič.

S úctou,

Advokátska kancelária JUDr. Jána Kasenčáka
Zapísaný v zozname advokátov vedenom SAK pod č. 4907
Juraja Fándlyho 2163/7
010 01 Žilina
Slovenská republika

Tel: +421 (911) 541273
E-mail: office@kasencaklegal.eu