Môže notár na dedičskom konaní ignorovať účelovosť návrhov s vyplatením dedičskych podielov?

Zodpovedané
26. jan 2024

Dobrý deň,

rada by som sa poradila o našej situácii.

Môže notár na dedičskom konaní ignorovať účelovosť návrhov s vyplatením dedičskych podielov?

Dá sa takýto notár vylúčiť?

Dá sa podať okamžite odvolanie priamo na pojednávaní?

Jedná sa o dodatočné dedičské konanie po mojej babke, ktorú dochovali aj pochovali moji rodičia. Je nás 20 dedičov, pritom hodnota majetku je len 2000 EUR. Sú to zostatkové podiely v parcelách a cestách. S tých 20tich sme 4, ktorí máme už dlhé roky podiely pod nehnuteľnosťami a investovali sme nemalé prostriedky do nich. Chceme len tie čo aj v súčasnosti užívame, samozrejme navrhli sme ostatných vyplatiť. Niektorí nesúhlasia a notár chce rozhodnúť o dedení podľa zákona. Jedná sa o intravilán, takže do 2 m2 nás dá všetkých. S tým dosť z nás nesúhlasí.

Aké sú naše možnosti?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

notár má vo Vašom prípade len 2 možnosti:

  • schváliť dohodu dedičov (ak sa dohodnú všetci),
  • alebo potvrdiť nadobudnutie dedičstva podľa dedičských podielov.

Notár teda v konaní postupuje správne.

Po skončení dedičského konania máte jedinú možnosť - žiadať o vyporiadanie podielového spoluvlastníctva súdnou cestou. S ohľadom na cenu pozemku a veľkosť podielov by bolo samozrejme najefektívnejšie, ak by sa vec vyriešila ešte v rámci dedičského konania.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk