Prepis polovice darovaného pozemku od rodičov na manžela

adreja
7. okt 2012

Zdravim, potrebujem pocut nazor nezainteresovanych. Pocas manzelstva mi darovali rodicia pozemok. S tym,ze by sme chceli s manzelom stavat dom. Manzelovi som navrhla napisat na nho polovicu pozemku,ktora bude iba pod domom, nie celeho. Manzel s tym nesuhlasi a chce napoly cely pozemok, s cim zasa nesuhlasia rodicia. Do domu zainvestuje viacmanzel, kedze pracuje ovela dlhsie ako ja, ja som na zamestnana 7rokov, z toho cez 2 na materskej. Manzel je nazoru,aby aj pozemok aj dom isli na polovicu. S tym pozemkom nesuhlasia rodicia. Zatial sme v jednoizbaku a druhe babo na ceste. Na kupe bytu sme sa nedohodli, kedze muz odmieta ine lokality, iba odkial pochadza on a to zasa nevyhovuje mne:( Poradte, ako to poriesit, bodol by aj chlapsky nazor. Dakujem

elise
7. okt 2012

@adreja určite neprepisuj na manžela nič lebo v buducnosti nevieš ako sa t všetko vyvynie a ak by mal polku pozemku polku domu a milenku bolo by to blbe. možno by som mu povedala aby mi dal polovicu aktuálnej ceny pozemku a spravila by som kupnopredajnu zmluvu ale zadara by som nič nedala. jedna znám dala polku domu mužovi a za 2 roky bola rozvedená a nemže sa ho zbaviť a ešte si tam aj frajerky vodi.

lubina
7. okt 2012

Rodiacia dali pozemok tebe, takze je tvoj. A dom moze byt uplne v pohode napoly, kedze v manzelstve nadobudnute veci su spolocne. Okrem tych darov, ktore darca urci pre koho konkretne su..........preco ma tvoj manzel problem s tym, aby bol pozemok iba tvoj. Ja mam od rodicov dokonca cely dom a je oba moj, mala som ho uz pred sobasom. Teraz prerabame, manzel si zobral velku pozicku a nepodmienoval to tym, ze musim na neho prepisat polovicu domu.......je to aj o dovere podla mna. Mna ani nenapadlo prepisova polovicu domu naneho aj ked teraz ma pozicku vlastne on, ved sme manzelia a mame spolu dve deti.......asi by som niektorych chlapov nepochopila.......ale tvoji rodicia dali pozemok tebe a je teda tvoj.

lila69
7. okt 2012

@adreja popravde skoda ze si manzelovi navrhla za na neho vobec nejaku cast pozemku prepises. Ja viem ze ma mozno niektore ukamenuju, ale proste ja by som neprepisovala na manzela nic. Domcek si spolu postavte, manzel moze byt rad, ze nemusite kupovat pozemok, lebo to su neskutocne palky. Tym ze by som na neho pozemok neprepisovala - ani polovicu celeho, ani polovicu pod domom, by som sa tak trosku poistila do buducnosti (keby nieco) a tym ze on chce polovicu celeho pozemku sa chce do buducnosti poistit on (keby nieco). 🙂

ematko29
7. okt 2012

ja som toho názoru,že ked niečo dedíš po rodičoch ty tak čo má stým manžel?príde mi to z jeho strany ako strašná vypočítavosť.moj manžel zdedil dom po rodičoch ale ani by ma nenapadlo aby som z toho pytala polovicu.je to po tvojich rodičoch.inak mám kamarátku ktorá zdedila po starych rodičoch stary dom na rekonštrukciu stym,že si ho smanželom opravia abudu byvať on chcel polovicu ona mu vyhovela.apo roku sa rozviedli aona si dom nemôže opraviť lebo on chce vyplatioť polovicu z nehoi tak čo ty na to?

zaneta08
7. okt 2012

no neviem, tu sa ťažko radí ako nezainteresovný, keďže nevieme presne ako to medzi vami je a prečo má manžel také požiadavky. Určite musíš hľadať kompromis, nakoľko s ním budeš žiť a vychovávať 2 deti. Ja by som sa vyhovorila na rodičov, že si to neželajú atď. a počkať ako sa situácia vyvinie. Kedy plánujete začať stavať?

mima4
7. okt 2012

@adreja ja som toho názoru, že manželia by mali mať všetko napoli, tak je to férové.

mamiedi
7. okt 2012

V podstate je jedno, či na ňno polovicu napíšeš alebo nie, keďže ste manželia, všetko ide napoly.. Ak to teda bolo prepísané na Tvoje meno už počas manželstva... Lebo je to pozemok nadobudnutý počas manželstva a to ide napoly, ale čo tak manžel do toho rýpe, aby to šlo napoly? Chystá sa v budúcnosti na rozvod? Veď hádam chcete prežiť celý život spolu a zanechať všetok svoj majetok na Vaše deti! Alebo sa mýlim?? 😒

caroline123
7. okt 2012

@mamiedi ak je pozemok darovany a ma darovaciu zmluvu ,tak je iba jej,aj ked pozemok nadobudla pocas manzelstva. je to uplne inak ako keby ho kupila od rodicou.

moon1979
7. okt 2012

@adreja
do BSM patrí len majetok nadobudnutý spoločne počas trvania manželstva, nezahrňuje sa sem majetok získaný dedením, prípadne darovaním, ak sa manželia nedohodnú inak ....
na pozemok získaný darom od tvojich rodičov nemá manžel žiadny právny nárok, dom, ktorý postavíte na pozemku už bude spadať do BSM ...

moon1979
7. okt 2012

@mamiedi nemáš pravdu, prečítaj si o čom je BSM 🙂

mamiedi
7. okt 2012

Ja to viem tak, ako som to aj napísala, lebo aj môj manžel dostal pozemok... Ale ja sa s tým v podstate nezaoberám, veď s ním chcem prežiť celý život, preto som si ho aj vzala 🙂 A keby niečo, tak to zostane na naše dieťa... 😲

keziah
7. okt 2012

@mamiedi mylis sa, veci nadobudnute darom patria iba tomu manzelovi, ktori ich dostal

@adreja mne sa nepaci postoj tvojho manzela. pozemok je tvoj, rodicia ho dali tebe a manzel nech je rad, ze ma kde stavat. ako ja byt tebou, vobec sa s manzelom o tom nebavim.
vravis, ze manzel investuje do domu viac. ok, ale vsetko, co zarobil pocas manzelstva patri vam obom rovnako. pokial chce do domu vrazat nejake uspory, co mal pred uzavretim manzelstva, v poriadku, tie patria jemu a keby ste v buducnosti isli od seba a delil sa majetok, tak si na ne moze narokovat pri deleni ako na svoj vyhradny podiel, ktory do BSM nepatri. Pokial sa obava, ze ho chces nejak osklbat, napada ma napr. ze by ste podpisali nejake spolocne vyhlasenie alebo dohodu, ze ako manzelia staviate spolu dom, do ktoreho manzel vklada naviac YX eur zo svojho vyhradneho majetku nadobudnuteho pred uzavretim manzelstva.

mamiedi
7. okt 2012

@moon1979 Tak je to možné, ale mám na to ten názor, ako som aj napísala, ja nechcem nič takéto, veď nakoniec aj ja, aj manžel budeme robiť pre dcérku alebo pre naše deti, ak ešte budeme mať... U každého je to inak, zaleží na tom, aký silný je aj samotný maželský vzťah... 😉

moon1979
7. okt 2012

@mamiedi
jedna vec je, čo si myslíme a druhá, čo hovorí zákon 🙂 a rovnako platí aj v reálnom živote, že nikdy nehovor nikdy ...

mamiedi
7. okt 2012

Jasné, ale na druhej strane budem aj ja dediť... A tiež si na to nebude nárokovať!

moon1979
7. okt 2012

@mamiedi
dedičstvo nie je súčasťou BSM, takže si na to manžel nárokovať nemôže ... dedičstvo je len tvoje, tak hovorí zákon a to čo zdedíš ty, neskôr budú dediť tvoje deti, ak to časom za života nepredáš samozrejme

maminuska
7. okt 2012

@mamiedi ale môže dedit aj manželovo nemanželské dieťa, manželová nová manželka , ďaľšie dieta ktoré nie je tvoje
a kľudne môže dedit aj majetok ktorý ti darovali rodičia ak ho prepíšeš na manžela.

elise
7. okt 2012

@moon1979 do BSM nespadá darovane napriklad ak ti rodičia daju 50 000 euro na byt a manžel tá 30000 euro tak byt nemáte na polovicu ale ty máš väčšinu ak je to zdokladovatelne že ti rodičia na byt darovali presnu sumu. ja som s manželom mala zužene BSM od neho som kupila domček čo mu darovala svokra - jeho matka pri kupnopredajnej zmluve medzi nami nám notárka zužila bsm potom manžel nemal nárok na dom a mohla som si snim robiť čo som chcela tak sme hbo vymenili za byt, ktorý bol taktiež môj aj v katastri aj ked sme ho nadobudli za manželstva bol výhradne môj ale my sme mali plán stavať dom tak sme byt predali ale dom sme stavali spoločne (ten predaj prveho domčeka - bol v spoločnom dvore zo svokrou sme vymenili za ten byt )

mamiedi
7. okt 2012

@maminuska Prečo by som ho mala prepisovať? Ja som v tejto veci optimistka, mám síce len 24, ale viem, že čím sme si s manželom prešli: klľudne môžem vyhlásiť, že nie bežními udalosťami a budeme až do smrti spolu. Raz som od neho odišla a trvalo veľmi málo, aby sme sa obidvaja uvedomili a na druhej strane som názoru, že my ženy sme krkmy a chlapi hlavami, ak chápeš, čo tým chcem povedať... 😉

moon1979
7. okt 2012

@elise
ale to som písala, prečítaj si vyššie, že darovaný a rovnako ani zdedený majetok nie je zo zákona súčasťou BSM ... pokiaľ sa manželia nedohodnú inak a neupravia si BSM podľa obojstrannej dohody ...

moon1979
7. okt 2012

@mamiedi
poznám prípady, kedy "titánovo pevné" manželstva skrachovali ... nikdy nehovor nikdy ... ani jedna z nás sa myslím že nevydáva preto, aby sa potom rozvádzala, ale človek mieni ... osud mení .... a to dopredu nikdy nevieme ... nevieme čo bude zajtra, nie to ešte o rok, dva, pať, alebo dvadsať ...
preto treba mať veci právne na poriadku ... píšeš, že aj tak či už po tebe, alebo po manželovi majetok zdedí tvoje dieťa, to je pravda, ale lahko sa môže stať, že sa môže neskôr objaviť aj další potomok a to už potom také lahké nebude .... hlavne ak ide o potomkov nemanželských ...

majusa2009
7. okt 2012

moje manzelstvo preslo rajom aj peklom,myslela som si ze nas az smrt rozdeli a..... prisla mladsia,ja sama s dvomi detmi,hypotekou na krku a zijucou v manzelovom dome 😒 preto z vlastnej skusenosti radim nic neprepisovat,nikdy nevies co sa stane! manzelovi vysvetli,ze tvoji rodicia ta chrania darovacou zmluvou a aj ked manzela milujes,v prvom rade ochranuj samu seba a svoje deti! bola by som rada,ak by uz ani jedna zena nedopadla ako ja: opustena po 15 rokoch manzelstva,starajuca sa sama o deti,z ktorych sa jeden psychicky zrutil a rezal si ruky len preto,lebo nezvlada otcov nezaujem,pretoze otec ma dalsie dieta 😢 naozaj nikdy nevies ako v zivote dopadnes...

mamiedi
7. okt 2012

@moon1979 Viem, co viem a nic ma od toho neodradi.. 🙂 Som stastna, lebo my sme pri sebe stali aj vo velmi tazkych situaciach... To by si musela vediet k tomu, aby si to mohla posudit... 😉

moon1979
7. okt 2012

@mamiedi
ale ja ťa neodrádzam, to si na omyle 🙂 len ti píšem, že v živote proste platí pravidlo človek mieni ... osud mení ...
nič viac a nič menej ... mnohokrát to nedopadlo najlepšie a potom zostali len oči pre plač, nič iné som tým nechcela povedať ... 🙂 preto treba myslieť aj na to "keby" 🙂 veľa šťastia

mamiedi
7. okt 2012

@moon1979 Mozno som naivna. Ale viem,ze manzel by za Edinku zivot polozil ako aj ja! 🙂 A ked uz tak,na mna cakaju dva domy a byt,ale dufam,ze az veeelmi dlho! 😉 Ja verim v nas vztah a opakujem sa,ze sme spolu za 8 rokov prekonali aj to najhorsie a stali pri sebe.. 🙂

karin1234
7. okt 2012

ahoj, ťažko radiť, mne rodičia darovali dom po babke. previedli ho na mňa a muža darovacou zmluvou, takže muž aj ja máme na dom aj pozemky rovnaké právo. chceli sme to tak lebo budeme do neho vkladať spoločné peniaze. v manželstve sa nedá hovoriť o tom kto viacej zainvestuje, muži zarabajú väčšinou viacej a čo má robiť žena ak ostane doma na materskej, ked uprednostni starostlivosť o deti, domácnosť tak nezarába v práci, myslim, že to treba brať ako celok nerobiť rozdiely kto viacej zarobil. nečudujem sa tvojim rodičom, že sú v dnešnej dobe opatrní. ale to už je o tom ako sa rozhodnete a aké mate vzťahy. ja som takého názoru, že v manželstve má byť všetko na polovicu.mne by sa asi nepáčilo keby mužovi niečo darovali rodičia a mal by na to právo iba on.

maminuska
7. okt 2012

@karin1234 a mne by sa ako rodičovi nepáčilo keby moja dcéra / syn mali vyplácať pri rozvode manžela/manželku z niečoho do čoho ani korunu nevložil - dar.
Pokiaľ ja budem darovať svojim deťom niečo nikdy nebudem darovávať aj ich partnerom . Ak s nimi bude, bude užívať aj ten darovaný majetok a mat z neho úžitok , ak sa rozvedú tak si z manželstva odnesie iba to čo si nadobudol zo spoločne zarobených peňazí.

karin1234
7. okt 2012

@maminuska máš pravdu v niečom ale mysliš, že ak napr. dcére daruješ dom a bude treba do neho veľa investovať a bude iba ona jeho vlastničkou, že ten muž bude do neho investovať??? myslim, že nie. myslim, že si povie iba to, zeby bol idiot.

cecil36
7. okt 2012

@karin1234 a co tak odkladat si blocky a faktury co sa do bytu/domu investovali a po rozvode fifty fifty vyporiadat? Nic tazke a komplikovane, nie? Inak, ak ja chcem nieco niekomu darovat (komukolvek) chcem to darovat konkretnej osobe, nie jeho surodencom, mame, tete, susedovi..... Myslim, ze rodicia to beru naozaj triezvo a myslia ak na situacie, co ak..... 😉

cecil36
7. okt 2012

@mamiedi no drzim palce a obdivujem vieru v tu naj buducnost. Tiez som taka bola v 24. Dnes uz som tvrdy realista 😉