Priateľ ma psychicky vydiera

nefaria
28. júl 2012

Ahojte,
mam taky problem, s priatelom som uz pol roka... zacali sme si ked som vedela, ze trpi zachvatmi paniky, nemohol preto navstevovat ani prednasky na univerzite... nevidela som na tom nic zle, pravez enaopak, velmi som mu chcela pomoct.. postupne sa vsak zacal spravat zlastne, zvlast ked som urobila nieco ine ako mi povedal (hodil vecami o zem a pod).. ked to uz prerastlo daleko a pocet tanierov a poharov a ktovie coho, co skoncilo hodene o stenu, prerastlo na desiatky s odovodnenim ze "ja nepocuvam co mi hovori a nerobim to, co mi povie" povedala som mu, ze toto akceptovat nemienim. Po tychto slovach sa zmenil, prosil ma o odpustenie a prisahal, ze nic podobne sa uz nezopakuje.. trvalo to dva tyzdne.. po tom sa to zvrtlo este k horsiemu.. zacal hadzat stolicky, rozbil mi mobil, hadzal ma v navaloch zurivosti o postel a to aj pri tom, ak som s nim len o niecom slovne nesuhlasila... isli sme spolu pracovat do rezurtu, kde sa mu vonkoncom nepacilo a tam mi povedal, ze sa zabije ak tam ostaneme... tak som sa zlakla a do mesiaca sme dali vypoved, vraili sme sa k nim domov (skotsko), avsak ja som dostala ponuku staze na slovensku.. po dlhych hadkach sme sa dohodli, ze oon pride na slovensko so mnou, kedze argumentoval tym, ze bezomna "nemoze zit" a zabil by sa... na slovensku bolo prvy tyzden vsetko v poriadku, potom zacal byt strasne depresivny a vyhrazat sa zabitim, je ku mne ovela agresivnejsi, hadze ma na postel, hodil mi uz co to do hlavy a vysvetlil to len tym ze on to hodil a nechtiac ma to trafilo.. takmer mi uz vykrutil zapastie a zlomil prsty keby som nezacala kricat od bolesti.. mala som uz od neho modriny, odovodnil ich tym, ze ja mam modriny aj tak zo vsetkeho.. vycita mi ze zo seba stale robim obet, zacne byt este agresivnejsi ked zacnem plakat, s tym, ze on je ten, ktoremu by malo byt zo mna do placu a ja mu sposobujem tieto stavy.. raz to vyvrcholilo k tomu, ze ma zacal dusit, avsak prilis rychlo si vedomil co robil a prestal.. chce aby smeodisli naspat do edinburghu, lenze ja si neviem predstavit byvat u jeho otca a cele dni nic nerobit, ale to je presne to co on chce... vztah chcem ukoncit, nelubim ho uz, doslova sa mi zhnusil... ked som mu to povedala, rozbehhol sa k dialnici a keby som ho nebola zastavila, skocil by pod auto.. neviem co mam robit, nechcem byt v tomto vztahu.. vyhnat sa ho bojim, nerozprava slovensky a zo zufalstva by si nieco spravil.. ukoncit staz nechcem a vonkoncom s nim nechcem odist.. obcas sa citim, ze mi zo vsetkeho uz preskakuje, citim sa zufala, nechcem zatazovat rodinu ani priatelov :((

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
hradnapani
28. júl 2012

@nefaria hlavne sa prestan bat! to ta oslabuje a je to voda na mlyn pre tvojho partnera. Vyuzi situaciu, ze ty si tu doma, ty si na slovensku a to ze on nevie po slovensky, on tu taha za kratsi koniec, nie ty....
Zahod zbytocne zabrany a povedz to svojim najblizsim, ci uz v rodine alebo priatelom, oni ti mozu velmi pomoct byt pevnou v rozhodnuti nepokracovat v tomto vztahu a mozu pomoct aj s praktickymi zalezitostami, a neber to tak, ze ich otravujes (keby sa ti s niecim podobnym zdoverila dcera alebo blizka kamoska, asi by si to tiez nebrala ako otravovanie, ze?)
Nezostavaj s tym trapenim sama... musis sa vzchopit a byt sebavedoma a pevna! vtedy on nebude mat sancu.

nicky182
28. júl 2012

@nefaria ahoj, priatel potrebuje odbornu pomoc a ty noveho priatela, nelutuj ho, keby si nieco chcel urobit, uz by to spravil ... v ramci svojich moznosti utec kym je este cas ....okamzite konaj, zbal mu veci a nech ide kade lahsie !!!!

boska79
28. júl 2012

a byt spolu "az" pol roka...ved zaciatky byvaju najkrajsie, takze aj to nech Ti je znamenim, ze byt s nim- tudy cesta nevedie....

bonaqua111
28. júl 2012

no moja zlata ani som si to necitala do konca ani pristevky mamiciek. Ja mam tiez panicku poruchu aj depresivnu poruchu a obcas aj socialnu a agorafobiu ale toto muzovi nerobim.
OKAMZITE sa na neho vykasli, s kratkej cesty utec. Caka Ta len peklo, je to debil.
Viac nemam co dodat.

billam
28. júl 2012

To je ale magor 🙂))

tyssa
29. júl 2012

nefaria utekaj prec, kym nie ste zobrati, nemate deti, budeto len horsie, je to naruseny manipulator, vzdy budes na chybe, s rodicmi nerozoberaj nic-urcite poznaju syna, vedia o probleme ale nebudu ti to kvackat na nos, su radi ze sa pricucol na teba a ty to musis riesit, na svete je vela normalnych muzov, nelutuj ho aj on o svojom probleme vie a jemu to takto vyhovuje a jeden vtip, ktory tvoju situaciu vystihuje: jozo pride domov, je tepla vecera, upratany byt, deti naucene, zena upravena na neho caka, jozo by mal byt spokojny ale aj tak jej chce jednu vrazit, sa naje, vylozi pred telkou nohy a rozmysla-mara vytiahni roletu, zena uteka a vytiahne roletu, za chvilu mara stiahni roletu, zena uteka a stiahne roletu, takto sa to zopakuje zo 5 x a jozo sa postavi a taku jej vypali ze mara lezi na zemi a jozo na nu krici - susedovi si roletou davala znamenie ze som doma,... tolko o prisposobovani sa ked je niekto naruseny

laila22
29. júl 2012

Zbal mu veci, kup letenku a odvez ho na letisko..

rainbow0508
29. júl 2012

@nefaria Poznam takyto pripad...skoncilo to tym, ze v navale zlosti hodil po nej zhelicku a zabil ju...nestrasim, len cisty fakt. Takze ak nechces skoncit velmi zle, odid...neviem, ako ste na tom s byvanim (svoje, podnajom, u niekoho,....) ale ak je to mozne, ticho sa vytrat a nechaj ho...on si nic neurobi, neboj...len skusa, kolko vydrzis. Takyto egoisti maju velmi silny pud sebazachovy, takze bud pokojna. A ci bude schopny postarat sa sam o seba, ked odides? Toto su velmi schopni a obratni ludia. On si najde sposob, ako sa o seba postarat a vratit sa domov...a ak by este raz na teba dvihol ruku, riesila by som to zakazom priblizovania sa na sude...nenechaj ho, nech s tebou toci...si zena, nie nejaky kus nabytku, do ktoreho si moze kopat kolko chce...

katulienka.
29. júl 2012

Ja som zazila nieco podobne... a poviem ti, ze tiez mi to trvalo strasne dlho. a js blba som ho estee stale lubila. Pitom v jednej chviliösom si povedala, ze stacilo.. a odisla som. a vies, ze som aj par dni plakala, ale uz mi to bolo jedno. dodnes nechapem, ako som tak mohla zit . plus k tomu este mal jednu uchylku hnusnu, oktorej na tomto fore nechcem pisat. nechapem dodnes, ako som to mohla vydrzat :( ale dnes mi to je jedno. a on si nic nespravil.zije tak ako predtym,ked sme sa spoznali...

macamac
29. júl 2012

@bonaqua111 presne na to som myslela
@nefaria on netrpí panickou poruchou-ona nemá takéto prejavy 😉 niečo si o nej naštuduj

ale určite je psychicky labilný-ak nie chorý,takže potrebuje odbornú pomoc
čo ale teba v konečnom dôsledku po tom všetkom prežitom nemusí trápiť
myslím si,že sa ešte uvedomuje dosť dobre-takže to,že má problém,by mal pomenovať on sám a sám sa musí chcieť liečiť
a ty ho nerieš-rieš seba 😉
kým ťa nedostane na psychinu prv,ako tam skončí on 😒

mamavera
31. júl 2012

@nefaria niekto potrebuje adrenalínový šport, niekto takýto vzťah.....

lujza123
2. aug 2012

@nefaria na tvojom mieste by som pockala kym nebude doma aspon dve hodiny a za ten cas by som bola okamzite zbalena a sedela v taxiku ...naco mu vysvetlujes ze sa s nim chces rozist ked hentak reaguje? Vysvetlovanie on podla mna nepotrebuje a ani nedokaze pocuvat.

lolah
4. aug 2012

@nefaria necitala som ostatne prispevky, len tvoj, no musim zareagovat a to...utekaaaj od neho velmi rychlo, lebo skoncis na psychiatrii ty! viem, o com pisem, presne toto som zazila ja.. v Taliansku s talianom...presne vystrajal to, co opisujes, stale sa lutoval, vyhrazal, ziarlil, nemohla som sa rozpravat ani s kolegami slovakmi, pretoze nerozumel o com sa bavime a samozrejme podla neho sme sa bavili o nom, ked som sa nebodaj zasmiala ci usmiala bol koniec. Doslo to tak daleko, ze mi robil hanbu, kadial sme chodili a ja som nemohla nic robit, lebo sa vyhrazal smrtou. Nakoniec som prisla domov, akoze na dovolenku a ja som uz v tej chvili vedela, ze nikdy viac ho nechcem vidiet. No jeho som musela presvedcit, ze pridem vtedy a vtedy. Akonahle som bola doma, napisala som sms, ze je koniec a zo mna opadol obrovsky balvan, nikdy v zivote som sa necitila slobodnejsia. Samozrejme chvilu vypisoval smsky, poslal list s nejakou inou obetou, ktoru si nasiel namiesto mna, no ja som uz na nic viac nereagovala. Prestal. Ibaze mna vylakal natolko, ze som zrusila robotu v Tal., kde som sa mala vratit a nikdy viac sa nevratila. Este tolko, ze ja neviem, cim trpel on, len viem, ze bral homeopatika strasne mnozstvo, bez ktorych nevedel fungovat. Raz chytil pocas soferovania taky amok, ze ked si na to spomeniem, tak viem, ze som mala obrovske stastie, ze zijem. Potom odisiel na benzinke na wc a vratil sa uplne iny clovek. Dodnes netusim, co so sebou urobil. Takze v zaujme tvojho zdravia utec od neho. Vyhraza sa, lebo je chory a ty s tym nic neurobis.

piacere
4. aug 2012

@nefaria na tej diaľnici si ho mala nechať....