Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Priateľ ma psychicky vydiera

nefaria
28. júl 2012

Ahojte,
mam taky problem, s priatelom som uz pol roka... zacali sme si ked som vedela, ze trpi zachvatmi paniky, nemohol preto navstevovat ani prednasky na univerzite... nevidela som na tom nic zle, pravez enaopak, velmi som mu chcela pomoct.. postupne sa vsak zacal spravat zlastne, zvlast ked som urobila nieco ine ako mi povedal (hodil vecami o zem a pod).. ked to uz prerastlo daleko a pocet tanierov a poharov a ktovie coho, co skoncilo hodene o stenu, prerastlo na desiatky s odovodnenim ze "ja nepocuvam co mi hovori a nerobim to, co mi povie" povedala som mu, ze toto akceptovat nemienim. Po tychto slovach sa zmenil, prosil ma o odpustenie a prisahal, ze nic podobne sa uz nezopakuje.. trvalo to dva tyzdne.. po tom sa to zvrtlo este k horsiemu.. zacal hadzat stolicky, rozbil mi mobil, hadzal ma v navaloch zurivosti o postel a to aj pri tom, ak som s nim len o niecom slovne nesuhlasila... isli sme spolu pracovat do rezurtu, kde sa mu vonkoncom nepacilo a tam mi povedal, ze sa zabije ak tam ostaneme... tak som sa zlakla a do mesiaca sme dali vypoved, vraili sme sa k nim domov (skotsko), avsak ja som dostala ponuku staze na slovensku.. po dlhych hadkach sme sa dohodli, ze oon pride na slovensko so mnou, kedze argumentoval tym, ze bezomna "nemoze zit" a zabil by sa... na slovensku bolo prvy tyzden vsetko v poriadku, potom zacal byt strasne depresivny a vyhrazat sa zabitim, je ku mne ovela agresivnejsi, hadze ma na postel, hodil mi uz co to do hlavy a vysvetlil to len tym ze on to hodil a nechtiac ma to trafilo.. takmer mi uz vykrutil zapastie a zlomil prsty keby som nezacala kricat od bolesti.. mala som uz od neho modriny, odovodnil ich tym, ze ja mam modriny aj tak zo vsetkeho.. vycita mi ze zo seba stale robim obet, zacne byt este agresivnejsi ked zacnem plakat, s tym, ze on je ten, ktoremu by malo byt zo mna do placu a ja mu sposobujem tieto stavy.. raz to vyvrcholilo k tomu, ze ma zacal dusit, avsak prilis rychlo si vedomil co robil a prestal.. chce aby smeodisli naspat do edinburghu, lenze ja si neviem predstavit byvat u jeho otca a cele dni nic nerobit, ale to je presne to co on chce... vztah chcem ukoncit, nelubim ho uz, doslova sa mi zhnusil... ked som mu to povedala, rozbehhol sa k dialnici a keby som ho nebola zastavila, skocil by pod auto.. neviem co mam robit, nechcem byt v tomto vztahu.. vyhnat sa ho bojim, nerozprava slovensky a zo zufalstva by si nieco spravil.. ukoncit staz nechcem a vonkoncom s nim nechcem odist.. obcas sa citim, ze mi zo vsetkeho uz preskakuje, citim sa zufala, nechcem zatazovat rodinu ani priatelov :((

lila69
28. júl 2012

@nefaria vies co, ked si neni schopna ten vztah ukoncit normalne rozchodom - alebo resp. on nie je schopny pochopit ze je koniec, tak mu navrhni, nech ide naspat k otcovi a ze ty za nim za par dni prides... a jednoducho sa mu uz neozvi, zmen si cislo, najdi si iny podnajom.... Toto bude len horsie a aj ked to vyznie mozno surovo, ale vzdy by bolo horsie ak by sa vyhrazal ze zabije teba. Pripadne o tychto excesoch povedz jeho otcovi a nech ho skusi dat na liecenie alebo nieco. Dnesna doba je velmi tazka na to, aby si okrem snahy normalne zit a prezit musela riesit aj taketo veci. A sama vidis ze to ide k horsiemu, tak aj ked je to mozno zbabele, skus ho takouto lstou od seba dostat. Drzim palce a dufam ze ti to dobre dopadne.

boska79
28. júl 2012

A ved nech si skoci pod auto....asi by mi to bolo jedno...mam sa priliz rada neto aby take veci so mnouniekto robil

petraxy6
28. júl 2012

@nefaria ty utekaj od neho preč, lebo jemu sa nič nestane a tebe môže veľmi veľmi ublížiť ☹
@boska79 aj mne by bolo jedno keby skočil 😀 @nefaria a možno by neskočil len s tebou zametá. ako písala @lila69 tiež by som pár slov prehodila s jeho otcom.

cecil36
28. júl 2012

@nefaria ten kto o tom (samovrazde) vela rozprava a demonstruje ju, si nikdy nic nespravi. Samovrah nevykecava, ten kona 😉 A tvoj priatel ta takymto sposobom iba vydiera. To je vsetko. A este nieco, ty nie si zodpovedna za jeho ciny a skutky. Ak si nieco spravi, bohuzial...., ale osobne si myslim, ze je "len" manipulator. Utekaj, ak nechces mat zo zivota peklo.....

dejnas
28. júl 2012

jednodznačne vzťah treba ukončiť.. čo najskôr... musíš si uvedomiť, že ty nie si zodpovedná za jeho správanie, ani za jeho prípadný pokus o samovraždu... pokiaľ k nemu už vôbec nič necítiš, absolútne nie je čo riešiť, nie je na čo čakať... s vyhrážkami a vydieraním neprestane, to určite vieš aj sama... ak máš o neho "obavy", že splní, čo sľubuje, vyhľadaj nejakú pomoc odborníka, ktorý ti pomôže uvedomiť si - že to nie je tvoja chyba a ty to neovplyvníš...
inak ti veľmi držím palce a prajem, aby si našla pokojný život 🙂

tinkag
28. júl 2012

no pekne, ja by som zdrhla co najjjjrychlejsie. Ak ho nelubis, nie je tu o com debatovat. Chces skoncit ako ta kocka z Kosic ??? Ved ju chalan zabil, lebo chcela odist za rodicmi a sam potom skocil. Ja by som to rodine povedala, nech ta chrania, co ked sa nieco stane, aby vedeli o vsetkom. A ide tu hlavne o doveru, ak ju u nich mas, vsetko im povedz. Dufam, ze sa rychlo spamatas, co v zivote chces, toto si nezasluzis. Drzim ti palce 🙂

anjelicek26
28. júl 2012

Ak sa chce zabit, nech sa zabije. Je to krute, ale takto taha teba ku dnu zo sebou. A ty mas pravo zit stastny zivot.

Inak ludia, co tym chcu vydierat - oni sa samovrazdou vyhrazaju kazdu chvilu. Ludia, co to chcu urobit, to proste urobia.

Rychlo odtial prec. Nebud tam z pocitu zodpovednosti, nie si za neho zodpovedna. Len sama za seba. Toto nema buducnost - a ak ma - tak nie peknu.

babulatko
28. júl 2012

@nefaria nehnevaj sa na mňa ale radšej nech on ublíži sebe a nie tebe!!! ako hovoria baby, utekaj od neho.Ak ti naozaj neublíži, tak ti minimálne zníči život a to viem o podobných vzťahoch založených na takýchto sebevražedných vyhrážačkách. Chyba bola, že si sa s ním dala dokopy, keď si vedela, že má "psychické problémy". Ale to už nezmeníš, tak zmeň to, čo sa zmeniť ešte dá. To že nechceš zaťažovať rodinu je hlúpe. Ak sa ti niekto vyhráža, mala by si o tom povedať svojej rodine, možno ti pomôžu nájsť riešenie. Je to TVOJ život a nenechávaj si ubližovať a ničiť ho. Držím ti palce....

bianca
28. júl 2012

to cakas az ta zabije???

sisaha
28. júl 2012

@nefaria on je psychicky chory... beries ohlad na neho, ale ak by ta zabil, pravdepodobne by si to ani neodsedel...Utekaj cim skôr od neho..zmen cislo, adresu...cokolvek, ale viac s nim uz nekomunikuj...

strawbery
28. júl 2012

@nefaria ahoj , tak s týmto mám ja skúsenosti ........on ta iba psychicky vydiera tým, že sa zabije, aby si sa bála!!!! ho opustiť......musíš niečo pochopiť, on je CHORI, čiže potrebuje liečenie.....ak mu chceš pomôcť, tak ho k tomu prinúť a kludne aj jeho metodou...čiže vyhrážkami a ak to nepomôže, tak neváhaj, nohy na plecia a preč!!!!....zmen číslo a nedaj mu žiadnu šancu ta nájsť.

strawbery
28. júl 2012

@strawbery gramatická oprava...,,chorý,,

alice107
28. júl 2012

@nefaria ako som pochopila tak byva u teba na sk.ak je to tvoj prenajaty byt tak jednoducho zavolaj policiu ze nechce opustit tvoj byt a je nebezpecny. ak je byt spolocny to iste urob.oni pridu a podla okolnosti zasiahnu.ak bude agresivny ci nebezpecny ,zaistia ho a privolaju lekara.
v kazdom pripade ak nema u teba hlaseny trvaly pobyt,je to pre teba jednoduchsie.
ten clovek je nebezpecny sam sebe a hlavne tebe.ved ta moze zabit.ked si uz bola taka lahkomyselna ze si prehliadala jeho symtomy choroby,teraz konaj razne vo svojom zaujme.

pancake
28. júl 2012

@nefaria súhlasím s prvým príspevkom a ešte chcem dodať: ak si nevážiš vlastný život, kludne sa nechaj týrať dalej. ale život je krátky na to aby si sa trápila. musíš spraviť rázny krok a neobzerať sa. on sa ti iba vyhráža že sa zabije. nech to spraví ked chce. aspon budeš mať klud. a ak si nevážiš sama seba, kludne ho trp naďalej 😒

modry_zvoncek
28. júl 2012

@nefaria , vydieranie funguje len dovtedy, kým sa vydieraný bojí toho, čím sa vydierač vyhráža. Ako tu už bolo napísané, nie si zodpovedná za priateľovo konanie. Sama vidíš, že tlak na teba stále zvyšuje, aby si stále bola ochotná skákať tak ako on píska. Treba zrušiť falošnú ľútosť, informovať priateľovho otca, svoju rodinu a s priateľom prerušiť všetky kontakty.

Ešte k tej samovražde - reči o tom, že sa zabijem, sú planou vyhrážkou v cca 90% prípadov. Vo zvyšných desiatich ide o volanie o pomoc, ktoré sa nemá ignorovať. Aj pre odborníka je na dlhšie skúmanie zistiť, do ktorej skupiny vyhrážajúci sa patrí. Laik to takmer vždy vyhodnotí nesprávne.
Viem o dvoch samovrahoch, ktorí sa dlho samovraždou vyhrážali, a keď to všetkých v ich okolí nechávalo vlažnými, tak to aj zrealizovali. No a sú aj tzv. demoštračné samovraždy, ktorých páchatelia rátajú s tým, že ich včas nájdu a zachránia. Často je takýto čin prvým aktom, ktorým dávajú okoliu na vedomie, že majú vážny psychický problém. Nie vždy im však ich pôvodný plán vyjde a "iba volanie o pomoc" skončí smrťou.
O samovraždách a mýtoch okolo nich sa dajú vygoogliť veľmi zaujímavé články. Neviem, či tu môžem dať rovno linky, takže kto má záujem, nech si dá do vyhľadávača pojmy "mýty o samovraždách" a "prevencia samovrážd"..

slniecko2
28. júl 2012

@nefaria odporucam ti zavolat na linku dovery tu mas link: http://psychiatria.wgz.cz/telefonicke-linky-d-v...
ty by si sa mala zamerat na linku pre obete domaceho nasilia-pretoze ty si to este neuvedomujes,ale tvoj priatel ta tyra psychicky a fyzicky-precitaj si nejake clanky o domacom nasili-najlepsie v slovencine a potom vymaz z historie stranky o prezerani,aby na to neprisiel-na tych linkach ti vsetko vysvetlia-ako sa zachovat,co je este normalne a co uz nie je-urcite by vedeli pomoct aj tvojmu partnerovi,ale sama to nezvladnes-drzim ti palce !!!

miskakyska
28. júl 2012

@katren Kati,Teba je tu škoda :o)

pingu1
28. júl 2012

@nefaria nohy na plecia. ak sa chce zabit, nech to urobi. resp. keby to chcel spravit, tak to urobi uz davno... nenechaj sa vydierat. aj ja trpim panickou poruchou a snazim sa byt ok, aj ked je to tazke. psychicky ta zabije

mandarinkadarinka
28. júl 2012

@nefaria Ahoj, no to mas teda smolu, tiez som mala podobneho typka - zbavovala som sa ho 2 roky - takze moja rada: on sa nezabije, to mi ver, aj ked som sama zavedies pri dialnicu. Moj byvaly mi stale hovoril cez mobil, ze sa ide besit a uz si prave vesia na krk lano - a ja som mu povedala, tak sa uz konecne obes a povedz vasim, nech mi daju vediet, kedy je pohreb. Samozrejme ze je stale na zive. A hned potom som si zmenila cislo. vela stastia.

latvia
28. júl 2012

@nefaria pockaj na dalsi afekt a hned volaj policiu a 155ku, odvezu ho na psychiatriu alebo uz s nim nieco urobia. ja sa ti divim ze s nim este stale si, aj ked chapem ze mas strach ze si nieco urobi a vina padne na teba, ale tak to nie je, je to psychopat, ktory sa bud zacne liecit, alebo nech si ublizi ak chce. kazdopadne sa nenechaj vydierat, ublizovane je tebe, nie jemu

nefaria
autor
28. júl 2012

ach, dakujem vam vsetkym krasne.. myslim, ze to som potrebovala pocut, lebo inak som si uz myslela, ze aj tak je to vsetko moja vina.. ked som sa o tom snazila rozpravat s jeho kamaratom, ktory o tom vedel (nechcela som nikomu hovorit, ze ma psychicke problemy) tak v rozhovore medzi nami troma vsetko priznal, ale otocil to vsetko tak, ze ja ho provokujem, kvoli mne je taky a aj tak by mi nikdy neublizil a velmi ma miluje.. ten jeho kamarat po tomto vyhlasil, ze ja som asi ta, co ma problemy.. nikdy som nepatrila medzi ukriknute typy alebo tie, s ktorymi sa da manipulovat, ale on ma proste doviedol ku koncu.. uz si v nicom neverim, hovorila som si, ze ked sa ja budem inak spravat, nedam mu dovod vybuchnut, ale on ho najde tak ci tak nech sa snazim, ako chcem.. este k tomu ja znasam strasne zle ked niekto na mna zvysi hlas, alebo ked s niecim sa hodi o zem.. vtedy proste ostanem ako mechom obarena a neviem reagovat, to ho rozculuje asi najviac a vycita mi to... chce aby som vsetok cas venovala jemu, ziarli na vsetko a na kazdeho.. jedine co ma pri nm drzalo bolo to, ze ked nema tie stavy, ten vztah je krasny... ale on ich mava aj dva krat do dna a ja uz nevladzem..
asi sa pokusim kontaktovat jeho otca, i ked sa bojim, ze mi verit nebude... on ho ma za ukazkoveho syna, ked som sa s nim rozpravala, vykresloval ho akoby lepsieho syna ani nebolo.. este je tu jeho mama, ale ta je alkoholicka, neviem ci by mi s niecim pomohla.. ja mu napisem asi mail, nech to dopadne ako dopadne, aj tak uz takto dalej nevladzem, neviem sa na nic sustredit a je mi v kuse do placu...
Dakujem vam baby krasne ze ste si to precitali aj za podporu 🙂

kveta
28. júl 2012

@nefaria Co asi urobi nasilnik, ak ho bondznes rodicom?? Premyslaj.. ukonc vztah, ale rodicom to nehovor.. mohla by si skaredo dopadnut..

sailes
28. júl 2012

@nefaria .....prečo je asi mamka alkoholička??????????

sailes
28. júl 2012

@nefaria .......pretože to isté jej robí za zatvorenými dverami jej manžel!!! Ak vyčerpáš všetky možnosti, pozbieraj sily a otoč to! Začni sa správat tak ako on! UTECIE ver mi, je to odskúšané!!!!

sisaha
28. júl 2012

@nefaria ja by som asi otca nekontaktovala, hlavne po tom, co si napisala, ze prenho je dokonaly.....Co myslis, co urobi, ak mu otec zavola, ze ho ociernujes? Chyti na teba dalsi amok... Rodicia su neobjektívni pokial ide o ich deti...
Snaz sa ho rychlo vylucit zo svojho zivota..

nancycka
28. júl 2012

to mi pripomina mojho otca, nastastie si ale ja z jeho cinov pamatam dost malo. aj mame sa stale vyhrazal, ze si nieco spravi. mame poradila znama to, co ti vyssie dievcata poradili / vyhrazky fubguju len dovtedy, kym sa ich bojis, on citi presilu. samozrejme niekedy sa mozu aj naplnit, ale ked niekto omiela stokrat to iste, aby ta drzal v strachu....
moja mama sa uz nasrala, a ked si jedneho dna sadol do okna, ze skoci, povedala mu, nech skoci a odisla do kuchyne. myslite, ze skocil? lenze pochopil, ze to uz nefunguje a zacal sa vyhrazat, ze urobi nieco jej aj nam detom. tiez sa ho dlho zbavovala, ale prvy krok bol ten / pochopit, ze vina nie je jej a nedat mu prilezitost, aby tazil z jej strachu, aj ked iste strach mala, a velky.....najhorsie styri roky zivota...
ruchlo prec od neho. rodicom neviem, ci by som pisala, aby ho to nevyprovokovalo, a mozno aj jeho otca, lebo ktovie preco matka pije. proste sa oslobod a zi tvoj zivot. a hlavne nech je ten tyran od teba na mile. vela stastia

bonaquaba
28. júl 2012

@nefaria urcite to nehovor jeho rodicom,oni ho maju za ukazkoveho syna a teba budu povazovat za tu,ktora sposobuje problemy a hlavne potom budes mat obrovsky problem s frajerom - jeho to tvoje bonzovanie privedie do sialenstva a to by som nexela byt pri nom,ked sa to dozvie, takze rodicom urcite nehovor,povedz nech ide naspat domov a ty prides za nim a hawk, uz nikdy sa mu neozvi a chod byvat prec, ale taki psychopati ako je on si ta najdu,aj keby si bola na konci sveta, takze ak si este s nim a zacne ta hadzat o postel a tlct tak hned volaj policiu - tu uz nie je na co cakat, uz bude len horsie, takze vela sil a hlavne ZBAV SA HO

lenosko
28. júl 2012

@nefaria rychlo zdrhaj a vobec sa neobzeraj. nech sa vyhraza kolko chce, nenechaj si znicit zivot niekym kto to nema v hlave upratane

puma6779
28. júl 2012

@nefaria Chaloš nech si zajde na psychiatriu,-tam mu pomozu...A Ty ak máš čo len trochu možnosti,-tak sa ho zbav..On svojim spravanim ťa dotiahne tam,kde on bude chcet..A Ty,až sa niečo udeje-tak pochopiš,-že blázon Ti bol uplne na nič...Na ličeni taketo hry na umierajuceho chrobáka nezaberu...

Tu začni písať odpoveď...

Odošli