Priateľ nechce deti a začal viac piť. Mám sa s ním rozísť?

myskacici
6. okt 2012

Ahojte žienky. Potrebujem radu, pomoc skúsenejších žien. Mám iba 23 rokov a mám problémy so svojim priateľom. Už dlhší čas uvažujem nad rozchodom, ale niesom si istá tým či sa máme rozísť. Lepšie povedané, skôr sa toho veľmi bojím. Sme spolu 4 roky a dá sa povedať, že spolu bývame. Veľmi ho milujem, tak ako nikoho a viem, že aj on má rád mňa, ale niesom si istá tým, či s ním budem v budúcnosti šťastná. Tak po prvé, nedávno mi povedal, že nechce mať vôbec deti. Ja ich veľmi chcem hoci trošku neskôr, ale on ich nechce, vraj je to starosť a zodpovednosť. Ja viem, že sa to časom môže zmeniť, ale ani nemusí ☹ . Ale toto nieje jediný problém. Veľmi sa obávam toho, že zdedí po otcovi agresivitu a alkoholizmus. Agresivita sa u ňho teraz neprejavuje, ale s tým alkoholom to už je horšie. Keď sme spolu začali chodiť, tak si vypil cez víkend, keď sme sa išli zabaviť, nepil pivo cez týždeň vôbec. Ale v poslednom čase sa to zhoršilo, začal piť aj cez týždeň. Nerobí mu problém vypiť 5 pív na večer. Predtým pivo nepil, nechutilo mu. Myslím, že je to horšie a bojím sa toho, že sa to bude zhoršovať viac a viac, až nakoniec dopadne ako jeho otec na protialkoholickom. Jeho otec týral jeho mamu, vždy, keď sa opil, robil doma bordel. Môj priateľ sa mi taký nejaví a boli situácie, kedy mi aj mohol vylepiť, ale nestalo sa tak. Ja neviem, či len zveličujem, alebo či to naopak beriem na ľahkú váhu. Nechcem však dopadnúť ako jeho mama. Keď sa sním o tom začnem baviť, tak mi povie, že z neho robím alkoholika a hneď sa urazí. Prosím Vás o radu. čo robiť?? Ja neviem čo mám robiť. Keby som ho nemala tak rada, bolo by to všetko jednoduchšie ☹

dai
7. okt 2012

@myskacici hm... Zle je ze sa odmieta s tebou rozpravat. Ak pije pravidelne tolko kolko si napisala tak to uz podla mna problem ma. Ja osobne by som sa bala keby ma moj muz taku modelovu domacnost. Otazka je ako to vnima on, chrani matku alebo sa mu to zda ok? To by ti malo vela napovedat. Rovnako velky problem je aj to ze nechce deti. Asi ste obaja este mladunky, neviem ani ako dlho ste spolu ci spolu zijete hospodarite etc... Cize ako dobre ho poznas... Ine by bolo keby povedal neskor- vaecsina chlapov do toho veku dozreje . Poznam ale chlapov ktori mi vzdy tvrdili ze deti nechcu, ich partnerky cakali ze sa to zmeni a... Nezmenilo sa. Baby maju po 35tke a vztahy su pokazene lebo im uz iuteka vlak. A nevedia sa z toho vymotat ebo tych chlappv lubia. A ti chlapi zas tvrdia ze predsa nikoho nezavadzali od zaciatku hovorili ze deti nechcu... Tie pary su pritom spolu cez 10 rokov☹
Ujasni si hlavne co ty chces od zivota - nato uz mas rokov dost. A skus sa s nim este porozpravat o oboch temach a tvojich obavach... Ak ta opaet odbije a vobec nepochopi co mu hovoris tak asi nie je partnerom pre teba do buducna. Vies, ta zalubenost opadne casom... Potom by mala vzniknut laska. Tej sa ale dari hlavne tam kde su spolocne ciele, podobne predstavy o zivote...

myskacici
autor
7. okt 2012

@dai Ďakujem pekne za odpoveď. On svoju mamu chráni a nedá na ňu dopustiť. S otcom má hrozný vzťah, tvrdí, že ho nenávidí. Žijeme spolu, študujeme a pracujeme, s týmto problémy nemáme. Nedávno mi povedal to o tom dieťatku. Najprv tvrdil, že nechce, vôbec, ale keď som mu povedala, že sa musíme rozísť, tak povedal, že až o 10 rokov, skôr isto nie. Ja som mu vysvetlila, že pre mňa o 10 rokov môže byť neskoro, a na druhej strane sa to nemusí o 10 rokov zmeniť. Mňa mrzí, že sa o tom nechce rozprávať. Ja si myslím, že sa veľmi hanbí za svojho otca a za to, čo niekedy stváral.

liz_lemon
7. okt 2012

@myskacici ja by som zvazila ten rozchod, lebo ten alkohol sa moze casom zhorsovat, a tie deti...no aby si nemarnila roky mladosti s niekym, kto ti nakoniec povie, ze deti aj tak nechce, mam kamosku, co takto bola s jednym 8 rokov, co stale cakala, ze sa zmeni a bude chciet deti, a nakoniec ju nechal on, a ona ma teraz 35 rokov, a deti nikde
ja som s mojim priatelom 13 rokov, a od zaciatku bolo jasne, ze deti raz pridu, obaja sme ich chceli
ja velmi neverim na take reci, ze casom mozno bude chciet, myslim ze otazka deti je velmi dolezita, a pokial sa na nej dvaja nezhodnu, tak je lepsie aby isiel kazdy vlastnou cestou

mima4
7. okt 2012

@myskacici
mna zaujali dve veci na tom co pises:
1. Deti su starost a zodpovednost. Ano, su, ale k tej krase zivota treba aj troska makacky, starostlivosti, ale myslim si, ze clovek, ktory miluje, tak akceptuje aj to, ze neraz bude musiet seba zapriet. Ale mna to zarazilo hlavne s tym, ze co ak sa tebe kocka nieco stane? A ostanu zdravotne problemy...nebodaj ochrnutie (co dufam, ze nie)... a tvoj priatel sa bude musiet o teba postarat.... odkopne ta? Lebo teraz si svieza, energeticka, vitalna, samozarobkova zena... ale to sa moze zmenit... a budes aj "starost a zodpovednost". Preto by si mal ujasnit, ci vobec vztah s tebou... lebo aj vztah je "namaha".

2. On nenavidi svojho otca. Neviem, pre mna je to velmi odpudive. Nech mame akychkolvek rodicov, mali by sme mat k nim uctu, slusnost.... su to nasi rodicia, bez ohladu aki su. Raz som pocula taku zaujimavu vec ze tak ako sa chlapec sprava k svojimi rodicom, tak sa raz bude spravat aj k svojej manzelke. Sleduj to... tam mozes vychytat "pekne" veci, ktore mozu byt pre teba vystrahou...

rora
7. okt 2012

@myskacici ja len v strucnosti, jednoznacny rozchod. ja nieco podobne riesim momentalne. ale uz mam bohuzial s takym clovekom dieta. on sa nezmeni, bude to len horsie. moj byvaly ma tiez otca alkoholika - agresivneho notorika. pomalicky sa priblizuje k jeho obrazu a jednoho dna k nemu pride. A nechcem byt toho svedkom ani ja,ani moja dcera. Ja som si v detstve toho vytrpela tiez dost, preto toto nechcem pre dceru. Bud rada ze nemate deti, v tomto pripade sa od neho odputaj aj ked je to tazke 😔

mima4
7. okt 2012

@myskacici ak ma taku lasku k alkoholu a take spravanie ake popisujes, asi by som sa s nim tiez rozisla. Alkoholizmus ma strasidelny dosah na zivoty mnohych ludi ☹

ivka225
7. okt 2012

Už ho nezmeníš. Rozíďte sa.

bambina1009
7. okt 2012

ak sa teraz rozídete, ušetríš si kopec sklamaní a bolesti. moja sesternica sa takto vydala za chlapa, ktorý tvrdilže deti nechce, dnes je s ním po 6 rokoch neuveriteľne nešťastná, a alkohol k tomu,nikam to nevedie.

qwerty81
7. okt 2012

Ja by som sa s nim rozisla. Bude to horsie. Teraz je tam este zamilovanost, takze sa nejakym sposobom este ovlada. Ale ked zamilovanost pominie, pridu bezne problemy, existencne, mozno tie deti, stereotyp, uz mu na tebe nebude az tak zalezat a prejavi sa to naplno...

amelie123
7. okt 2012

@myskacici neuveríš mi, ale ostala som vystrašená. Ani nevieš, ako tomuto rozumiem. Mala som presne ten istý problém. Bože, ako som sa trápila. Tiež som bola v tom veku a boli sme spolu ešte o rok dlhšie. Bolo to hrozné. Pil veľa a ja som stále hľadala nejaké výhovorky, prečo vzťah neukončiť. Moje rozhodnutie sa ťahalo pol roka a on neveril, že by som to mohla skončiť. Bola som zúfala, nevedela som čo mám robiť. MIlovala som ho najviac na svete a nevedela som si predstaviť, ako budem bez neho žiť. Vadilo mi jeho pitie a jeho otec je presne taký istý ako ty opisuješ. Tiež nemal sklony k násiliu, ale občas boli náznaky. Trápila som sa s ním celých päť rokov a potom som sa zo dňa na deň rozhodla. Pomohlo mi to, že som nastúpila na vysokú. Nesúhlasil s tým, chcem aby som bola doma, víkend čo víkend s ním... nechápem ako som to tak dlho mohla vydržať. A možno to mi pomohlo, že som už ďalej nevládala a fakt mi došlo, že sa to nezmení, lebo jemu tento život vyhovuje. Keď som ho nechala volal mi,písal, nechcel to nechať tak a to bolo ďalšie trápenie. Ale zvládla som to. S kamarátkami a s vysokou, ktorá mojim myšlienkam dala nový smer. Dnes som šťastne vydatá a viem, že ten vzťah bol len naťahovanie niečoho, čo nemalo tak dlho trvať. MOja kamarátka raz vyslovila jednu krásnu vetu: ak ideš s chlapom do postele, predstav si ho ako otca svojich detí. Ty už tie deti chceš. Predsatv si , že sa bude takto správať, aj keby ste ich mali. Ver, že by si to nechcela. Viem, že štyri roky sú dlhý čas. Prežila som to viem: prežili sme toho veľa a už je to dlho a ja ho ľúbim.... dnes som šťastná a on... je stále taký istý. A to prešlo asi sedem rokov. DRžím palce, najhoršie je urobiť to rozhodnutie.

veriiii
7. okt 2012

myskacici-prepac,ale sklon k alkoholizmu ma,a ci bude taky ako otec zavisi od jeho osobnosti-bud sa mu otec hnusi ako clovek ,co robil mame/deti si vsimaju a pamataju vela/ a nebude to robit z principu,alebo naopak.nic medzi tym.a vies aky ma vlastne on nazor na tu minulost, na a otca?Len ti poviem jedno, kto ma rad " alkohol, bude ho mat rad vzdy... 😒

cerez
7. okt 2012

Napíšem ti to úplne najjednoduchšie. Preč z takého vzťahu! To že nechce deti, je asi jediná rozumná vec, ktorú ti povedal. Ja osobne by som nechcela mať takého otca detí. Píšeš, že by mohol zdediť agresivitu. Alkohol mu už nerobí problém. A do toho druhého môže padnúť lebo v tom vyrastal. Chceš dopadnúť ako jeho mama? Ak sa ti tak teraz nejaví, to ešte neznamená nič. Prišli by deti, bežné problémy, krízové situácie, bežné hádky a padne do toho ako nič. Never tomu, že niečo zmeníš. Si mladučká a môžeš sa mať určite lepšie. Maj hlavne uši a oči otvorené. Vyberáme si partnerov a zrkadlom sú ich rodičia. Pozri sa na jeho otca a uvidíš svojho partnera do budúcna.

niki0121
7. okt 2012

@myskacici Ahoj dievča! Láska je veľmi silná . Veľa krát zatieňuje zdravý úsudok. Neviem čo by som robila ja. Ale moja osobná skúsenosť je taká, že som s rodiny kde otec pil, byl mamu aj nás. Tak v živote by som si nezačala s človekom, ktorý pije . A je jedno či je alebo nieje pri tom agresívny. Alkohol je pliaga a mení ľudí na zvery. Poznám veľa ľudí ktorý sa v stave opilosti menia na šelmy, a e aj na mačičky. Je to v povahe človeka. No ale ja človek sa mení počas života, počas rôznych životných skúsenosti. JA ti zo srdca prajem dobré rozhodnutie, ktoré bude pre teba aj priateľa to naj. Nech sa už rozhodneš pri ňom ostať, alebo sa s ním rozísť počúvaj srdce ale aj rozum. A komunikácia vo vzťahu je veľmi dôležitá. Držím palce. A ak budeš po rozhodnutí a budeš mať ešte v pamäti túto diskusiu tak napíš ako to dopadlo.

pepibubu
7. okt 2012

@myskacici rozejdi se s ním.... pak zjistíš, že je to to nejlepší, cos mohla pro vás oba udělat. On si třeba najde nějakou, která s ním bude souznít i v tom nechtění dětí.
Chvíli se ti to bude zdát jako to nejhorší možné rozhodnutí, ale časem zjistíš, že ne nejhorší, ale nejlepší rozhodnutí to bylo.

naomi6
7. okt 2012

@myskacici Ahoj, vím, že ho máš ráda, ale radím - rozejdi se s ním a to co nejdřív. Znám podobný případ v jedné rodině a všichni jsou tam neštastní. Nemáš s ním ještě děti, nemáš k němu žádné závazky, jsi mladá a celý život před sebou. Určitě najdeš někoho, kdo si tě zaslouží a bude si tě vážit a bude s tebou chtít mít děti. Když budeš čekat, až se změní a polepší, uteče ti celý život. Vím, že se radí snadno a hůř se to udělá. Držím moc moc palce.

myskacici
autor
7. okt 2012

Ďakujem Vám veľmi pekne za vaše rady. Chcem to ukončiť, ale neviem kde nabrať silu. A najhoršie na tom je to, že tento rok mám štátnice, potrebujem sa sústrediť na školu, mala by som robiť osnovu na bakalárku, ale miesto toho tu plačem jak malé decko. Už som nazlostená sama na seba aká som slabá, že neviem ani len vzťah ukončiť...

jabadaba
7. okt 2012

k citovanemu:..."boli situácie, kedy mi aj mohol vylepiť, ale nestalo sa tak..."

tomuto ako mame rozumiet? Mala by si si zapamatat jednu dolezitu vec - za ziadnych okolnosti Ti chlap nesmie vylepit! Taka situacia neexistuje. 😉

Za dalsie, tvoj vek. Si mladucka, podla popisu si s neperspektivnym partnerom co sa buducnosti tyka - na co cakas a k comu potrebujes odhodlanie? Ak tam je navyse potencialne riziko alkoholizmu!?

Mas skolu, na tu sa zameraj, vzdelanie je prvorade, to Ti nikto nevezme. Zacni byt sebcom a mysli predovsetkym na seba, na svoje vyhliadky do buducna. Spackat si zivot je najjednoduchsie, len cas spat nevratis a naprava byva zlozita. Ty mas teraz vsetky predpoklady na to, aby sa tak nestalo. A na vazny vztah s pomyslanim na deti mas skutocne este cas. Dostuduj, venuj sa sebe, uzi si a pride aj ten pravy partner v pravy cas. A dobre si vyberaj nabuduce. 🙂

claire90
7. okt 2012

@myskacici holka v tom se špatně radí, každopádně měla jsem přítele, ze začátku vše krásné, pak najednou jediná zábava kterou znal byla hospoda a pivo, ať už byl prac. den nebo víkend, vždycky mi vyprávěl, jak jeho táta pil a mamku mlátil, že to on by nikdy nedovedl až jsem jednou dostala facku, po čase druhou a to vždy když byl napitý, naštěstí do mezi námi nedopadlo a nakonec se rozešel se mnou on, protože "miloval" jinou, ale je to pro mne ponaučení do života, s člověkem, který takto pije, bych už nebyla a nečekala bych, kdy k té ráně dojde, může tvrdit jak chce, že to on by neudělal a zatí mse držel, ale nikdy nevíš :( jak to mezi Vámi bude dál je na Tobě, každopádně ať už se rozhodneš jakkoli, přeji abys byla šťastná

hradnapani
7. okt 2012

@myskacici silu na rozchod mozes najst jedine v sebe. Ak si pevne rozhodnuta ukoncit to, nic ta nezastavi a silu najdes. Spis si na papier vsetky negativa, ktore ta od neho odradzaju, precitaj si to niekolkokrat po sebe a ak mas este trochu zdraveho rozumu, tak to urobis 🙂
Drzim palce, myslim, ze rozchod je namieste. Co videl doma, skor ci neskor bude uplatnovat aj vo svojich vztahoch. To by musel byt velmi vyspely a uvedomely, aby sa toho vedome vyvaroval, ale on zrejme nie je ten typ. Takze aj pohlad do domacnosti jeho rodicov ti moze dodat silu konat...

ginger_fox
7. okt 2012

@myskacici nečakaj, že sa muž zmení. A pre svoje vlastné dobro v to ani nedúfaj. Zmier sa s faktami a zariaď sa 😉 ideálne bez emócií.

myskacici
autor
7. okt 2012

Ukončila som to žienky....neviem si predstaviť ako to teraz bude... a hlavne sa bojím, že to nevydržím ☹

polyana
7. okt 2012

@myskacici urobila si správnu vec -

veva123
7. okt 2012

@myskacici podla toho, co som si precitala, tak si nemohla spravit lepsie ako sa s dotycnym rozist... Kombinacia toho, ze nemate rovnaku predstavu o buducnosti (mat deti) a jeho holdovaniu alkoholu je jednoznacna - nie je nad cim vahat. Tiez som sa po 5 rokoch rozisla s priatelom, pretoze ked som skoncila skolu a zacala viac riesit buducnost, zistila som, ze sa nase nazory a predstavy o buducnosti totalne rozchadzaju... Nebolo to lahke... Ale s odstupom casu mozem vyhlasit, ze to bolo to najlepsie rozhodnutie, ake som kedy spravila... Teraz som vydata a mam chlapa, akeho som si vzdy predstavovala... 😉

claire90
7. okt 2012

@myskacici určitě jsi udělala dobře a přeju hodně síly, za čas objevíš mužskýho, se kterým budeš spokojená ve všech směrech 🙂

erika71
7. okt 2012

@myskacici Rozhodla si sa správne . Zvládneš to ,držíme Ti palce . 🙂 Ale nikdy sa nevracaj späť , čaká Ťa ešte veľa pekného !!! 🙂

mima4
7. okt 2012

@myskacici
Gratulujem kočka!!

a ako ti tu kopec bab vravi - chlap sa nezmeni!!

Vo vsobecnosti sa zvyknem pytat v nefungujucich manzelstvach kamosiek (mojich rovesniciek!!!), či dotyčný nebol taky aj pred svadbou. A zatiaľ mi každá z nich potvrdila, že bol taký aj pred svadbou!! Bol taký vždy, len ony dúfali, že po svadbe sa zmení, ze láska tých žien ich zmení a bla bla bla 😀 a skončilo to veľmi smutne ☹ dievčatám ostali len oči pre plač a večné trápenie, nenaplnené manžestvo, vzťah....

kvetinka211
7. okt 2012

@myskacici chcela som prave napisat ze nestracaj s nim cas a medzitym citam ze si sa s nim uz rozisla ... vyborne rozhodnutie, drzim palce aby si si nasla dobreho muza ktory si ta zasluzi 😉

veriiii
7. okt 2012

@myskacici vydrz, prve dni, tyzdne buud najhorsie,ale sustred sa na skolu, to ti pomoze zabudnut..studium je tvoja priorita😉

myskacici
autor
7. okt 2012

ďakujem Vam velmi pekne. Ste ozaj mile a vaša podpora mi dodava silu. Zacala som predsa len s tou bakalarkou 🙂 hadam aspon na chvilu pridem na ine myslienky. Viem, ze vecer to bude hrozne, ked zrazu zostanem sama. Určte budem tu a budem si citat Vase rady, nech ma nenapadne vratit sa späť.

hradnapani
7. okt 2012

@myskacici to najtazsie uz mas za sebou 😉 Vydrzis to ,ver si! A ver tomu, ze s odstupom to budes hodnotit ako svoje najlepsie rozhodnutie a celkovo ta to posilni. To, ze si to dokazala, je prejavom tvojej zrelosti. Gratulujem!