Priateľ nechce investovať do vlastného bývania

miticka117
13. feb 2017

Ahojte žienky.
Riešim momentálne istú dilemu a potrebovala by som názor aj niekoho nezainteresovaného.
Zdedila som trojizbový byt po prababke, ktorý bude ale zatiaľ napísaný na môjho otca, v prípade, že by sa čokoľvek stalo (ja som ešte stále študent atď) s tým, že ten byt by som si ja s priateľom mohla pekne prerobiť podľa svojho a doniesť si v júni z pôrodnice nášho drobca tam a nie do podnájmu, v ktorom teraz žijeme.
Čo sa týka financií, tam problém nie je, priateľovi pri jeho prijme by stačilo, aby si zobral spotrebák na prerábku (a aj to by moji rodičia tiež prispeli).
Ja si myslím, že by to bola naozaj obrovská výhoda, koľko ľudí musí bývať v podnájme a my keď máme takúto možnosť, tak ju priateľ nechce využiť a radšej bude bývať v nie lacnom podnájme, než by investoval do vlastného. Moji rodičia ho nemajú moc v láske, ale aj napriek tomu nebroja proti tomu no on sa začal najprv vyhovárať, že ho nemajú radi a čo keď by ho odtiaľ vyhodili. Čo absolútne neprichádza do úvahy, lebo keby nechceli, tak mi túto možnosť ani nenavhrnú. Potom zase začal, že ten byt nie je napísaný ani na mňa. Čomu tiež nerozumiem, pretože rodičia by nás z toho bytu nevyhodili a tým, že jemu nedôverujú, tak to spravilo tak, že to bude na otca, ja na tom nevidím nič zlé. A nakoniec utrúsil, že len chlap bez gúľ by išiel bývať do bytu ženy, že on chce niečo vlastné.
Ja osobne si myslím, že to nie je celkom čisté, takéto primitívne výhovorky a že jemu by sa zrejme nepáčilo aj to, keby ma nemal vo svojej moci, tak ako v tomto podnájme, ktorý platí ako zarábajúci on. Vždy, keď sa povadíme mi berie kľúče od bytu, vraj aby som neodišla a podobne a tam by si to už dovoliť teda nemohol....
Rada by som počula aj názor iných ľudí, pretože podľa mňa by takúto príležitosť, ešte k tomu, keď je aj bábätko na ceste, nevyužil len blbec...
Už sme začali uvažovať aj nad tým s našimi, že keď on nebude mať záujem, tak to nejakým spôsobom zatiahnu oni a ja by som ta išla bývať s malým, ale bez neho, keď nemá záujem investovať ani euro (ako mi to už v hneve nie raz vykričal).
Ja som naňho nechcela tlačiť a keby je na to naozaj pádny dôvod, tak to pochopím, ale toto sú podľa mňa len trápne výhovorky...
Ďakujem.

gemini255
13. feb 2017

asi nechce investovat peniaze do niecoho, co nie je jeho.. vselico sa moze stat. bude mat spotrebak, a nedopadne to dobre a..

esther03
13. feb 2017

@miticka117 no ja si myslim, ze by musel byt retardovany, aby na taketo nieco pristupil. Nikdy neinvestujem do majetku niekoho ineho. Co nie je na papieri moje, moje nie je. Btw nepochopim, ako ty zdedis nieco a je to napisane na otca??? Co si mu to darovala ci ako?

anjelicek26
13. feb 2017

Nie ste manzelia, zoberie si uver a prerobi nieco, co jeho nie je a nikdy nebude. Netreba primitivne vyhovorky, toto je celkom logicky argument, aj ked to nechce povedat nahlas... skutocne zvazujes ist tam s novo narodenym babatkom sama bez neho? Ako ta to vobec napadlo, nelubis ho? Predsa mate kde byvat, stara sa o vas, nikde inde problem nie je. A otcovi keby povie o mojom muzovi ze je chlap bez gul by som tiez poslala do spravnych medzi...

lili2015
13. feb 2017

@miticka117 Dam za pravdu tvojmu priatelovi. Nie je to jeho byt, dokonca ani tvoj. Co ak sa po 10 rokoch rozidete, kto mu vrati investovane prostriedky? Budete sa sudit? Ja by som tiez do cudzieho neinvestovala ani korunu. Ak sa neviete dohodnut, preco neprenajmete tvoj 3-izbovy byt, peniazky z prenajmu si nechas a nekupite si nieco spolocne 50 na 50?

jasminet
13. feb 2017

bol by sprosty, keby prerabal nieco, co je pisane na uplne cudziu osobu pre neho... raz ho vasi pekne vypoklonkuju a peniaze mu nikto nevrati...

moni244
13. feb 2017

Chlapec dobre rozmysla a aspon on, ked uz nie ty

lubkavargova1
13. feb 2017

Chlapec dobre uvazuje, ani cent do niecoho co nieje jeho...a sladke reci rodicov raz pominu...to pozname tiez. Ked rodicia prepisu by na teba a na neho alebo sa zoberete tak vtedy by som na jeho mieste investovala inak ani cent.
A ked sa d anahovorit, tak mu radim dkladat vsetky blocky, fakturky...na sude sa to zide!

tyssa
13. feb 2017

v skratke - po skúsenostiach z rodiny a môjho okolia neinvestujem ani cent do niečoho, čo nie je napísané na mňa alebo moje deti alebo to nie je v bsm,... priateľ má pravdu-prečo by si mal brať spotrebák a investovať ho do bytu tvojich rodičov? nie ste ani manželia (aj vtedy by si po otcovi dedila len ty a on nie), máš súrodencov? ďalšie srandy pri majetku,...

pragmaticka
13. feb 2017

noo ja sa mu velmi necudujem. tiez by som ani eurom neprispela na renovaciu bytu, kt. mi nepatri a na ktory nemam ziaden narok v pripade zeby sa medzi vami nieco udialo, co mi 50% rozvodovsti je dost vysoko pravdepodobne..😂 Takze fakt sa mu necudujem, blby urcite nie je🙂

Na tvojom mieste by som sa ho snazila pochopit a navrhnut mu, ze si to medzi sebou osetrite pisomne, pripadne aj pred notarom, ze v pripade rozchodu, investovanu sumu (kolko to uz bude, zavisi od neho) dostane vyplatenu spat do tej a tej lehoty a dalsie bla,bla a hotovo..ak ani v tomto pripade nebude suhlasit, co je pre mna potom ale dost nepochopitelne, by som kaslala na neho a isla byvat do zdedeneho bytu sama.

PS: Nechapem naco bolo inak potrebne pisat ten byt na otca..clovek nikdy nevie co vsetko sa moze prihodit....😉

monicm
13. feb 2017

Tvoji rodičia to možno myslia dobre, ale............ je jedno, že si niečo zdedila, keďže byt je na otca, nie je tvoj. Takže ak by si tam aj ty investovala, nemáš záruku, že ti to ostane. Nikdy nevieš, čo sa môže stať.

A možno má tvoj priateľ chabé (podľa teba) výhovorky, resp. ti nejdú do hlavy, on nebude investovať do svojho, dokonca ani do tvojho, ale do niečoho, čo vlastnia tvoji rodičia. Takže ak sa stane, že sa rozídete, on neuvidí z toho ani cent. A toho si je vedomí. Možno má iné úmysly, možno ti to nechce povedať priamo, ale úprimne, robí dobre, že tam neinvestuje. Možno ak by bol byt na teba a on mal právne ošetrené, že tam investoval takú a takú sumu, pozeral by na to inak.

anjelicek26
13. feb 2017

@jasminet nielen bude bez penazi, ale aj bez byvania zo dna na den ak sa slecna (ci majitel bytu - jej otec) rozhodne pre rozchod, kedze ani manzelia nie su, ani trvaly pobyt mu tam urcite nenapisu pri ich "nazore" na neho...

Radim len zakladatelke pozriet sa na to z druhej strany... sama je studentka, nevlastni nic, byva u neho, on plati najomne a bude si nozkou dupkat, ze co ona vsetko chce...ale tak si zvykla, ze vsetko plati mama, ocko, priatel, len nie ona sama, ale hlavne, ze to musi byt po jej. Tvoje babatko super zrenovovany 3 izbak nepotrebuje, potrebuje rodicov, co drzia pri sebe a nenechaju sa rozkyvat dedkom a babkou a ich nazormi...

lintu
13. feb 2017

zober si situáciu z druhej strany.... investovala by si do niečoho, čo nie je tvoje a tvoje možno ani nikdy nebude? lebo reči sa hovoria a chlieb sa je... pre teba je záležitosť možno jasná, ale pre tvojho priateľa ani nie... navyše si nejako extra nesadol ani s potenciálnymi svokrovcami.... no neviem neviem, na toto by si nahovorila fakt len málokoho.... majetky sú žiaľ zložitá téma

ivuska027
13. feb 2017

Ked tak velmi nechce, da sa spisat dohoda, kolko do toho investoval a v pripade rozchodu(aj ked nechapem dnesnych mladých ludi, dieta na ceste, lubia sa, ale uz vedia, ze sa rozidu. To je ako narodný šport už) bysi mu investiciu vratila. A aj vlk sýty aj ovca celá. Ale to by ten byt mal asi byt na teba napisany, nie na ocka.

katrin21
13. feb 2017

@miticka117 nebolo by spravne, aby tvoj partner investoval do bytu nemale prachy na prerabku, ked ten byt nie je ani tvoj, ani jeho... Keby ste sa rozisli ( never say never), tak on bude velmi tazko dokazovat, ze kolko do toho investoval, jedine, ze by ste si to spisali u notara a ty s tvojim otcom by ste to podpisali, cim by on mal zaruku, ze ma dokaz o investovaní tych penazi...
INak by som to na jeho mieste nespravila .Zdedene veci ani nespadaju do BSM, nevyse je to spisane na tvojho otca, takze ani tam by ziadny narok nebol.. neviem, ci to otec planuje prepisat na teba, darom, alebo ako....
kazdopadne, riesenim by bolo, ak by ste ten byt predali, kupili si nieco vlastne a prispeli na to 50:50 ( za predaj by si mohla pouzit cast penazi a cast si odlozit an horsie casy, alebo pre dieta) .. ty aj on narovnako......

katrin21
13. feb 2017

najviac ma dojala veta : podla mna by na takuto prilezitost nevyuzil ani blbec...

pritom ty sama chces vlastne vyuzit jeho... len to nechapes
a tvojim rodicom never... nepozeras, co sa deje okolo? brat brata vyhodi, oklame, syn otca, a opacne... nikdy nemozes vediet, co bude po case.. a hlavne ak ide o dedicstvo.. mas aj inych surodencov?
De jure, ak je byt an tvojho otca a on by zomrel , tak dedis po nom TY a tvoji surodenci.. cize este by si musela vyplacat surodencov, aby si v tom byte vobec mohla byvat a chudak tvoj priatel, co do neho investoval... cele zle.... si asi este mlada a naivna, prepac.

stardust
13. feb 2017

preco si ty nezoberies ten "spotrebak"?

alaguema
13. feb 2017

@miticka117 Neinvestovala by som do rekonštrukcie bytu, ktorý vlastní otec priateľa, alebo matka priateľa...Určite nie. Je to de facto cudzí byt.

silaviat
13. feb 2017

tak ked su rodicia tak stedry tak nech dom prerobia oni... a vam daju normalnu najomnu zmluvu... ako aj ostatne nadomnou aj ja chapem priatela... mozes sa s rodicmy pohadat ci ty ci on a oni vas vyhodia.. oni budu mat pekny byt a vy respektive priatel prazdne konto a dlzobu.... zasa na druhu stranu nepises ako veka prerabka je treba .. ak len daco male co by sa vyrovnalo najmu tak ok no pokial su to velke investicie tak sa mu necudujem ..

miticka117
autor
13. feb 2017

Spísať u notára papiere, by nebol žiaden problém, aby bol aj on ošetrený a nezostal by na ulici. Takže tieto veci by boli v poriadku.
Ide o to, že ja mám pocit, že on z nejakého iného dôvodu nechce investovať, nie kvôli týmto záležitostiam. Poznám ho nejaký ten piatok.
A žiaľ, nie raz ma už oklamal, a z toho dôvodu sa rodičia boja ten byt napísať na mňa, aby som neskončila na ulici ja a malý.

womankc
13. feb 2017

@miticka117 a prečo vlastne zakladáš rodinu s tak nekompaktibilným partnerom????? Z jeho pohľadu je fakt on absolútne mimo hru a dosah a naozaj by investoval do cudzieho....Ak je chlap s guľami a dieťa na ceste, už dávno teda mal to bývanie zabezpečiť ..
Tie výhody, čo menuješ sú len pre teba a tvoju rodinu , žiaľ. Pokiaľ nie je tvoj partner prispôsobivý, čo podľa popisu nie je , tak nie je možné , aby pristal na takúto ponuku....

sissy27
13. feb 2017

@miticka117 len blbec by investoval peniaze do cudzieho, asi toľko... tvoj priateľ rozmýšľa veľmi dobre... keby to bolo opačne, hrnula by si sa ty investovať do bytu jeho rodičov? asi nie... tak to nechci ani od neho...
Buď tam bývajte tak ako to je, alebo ak je to neobývateľné, tak nech tú prerábku zacvakaj ty s tvojimi rodičmi. On nech sa samozrejme podieľa na platení nájmu, energií, bežných spotrebných vecí, ale nie na rekonštrukcii. To úprimne ani nechápem, že od neho vôbec očakávate !!
A na druhej strane - čo je to za vzťah, keď ťa vyhadzuje z podnájmu? Nechcem byť zlým prorokom, ale láska na celý život toto asi nebude...

jasminet
13. feb 2017

@sissy27 on ju nevyhadzuje z podnajmu, on ju tam naopak zamyka 😀

moni244
13. feb 2017

hm, keď sa pozrieme na túto tvoju tému
https://www.modrykonik.sk/forum/o-tehotenstve/rodina-ma-posiela-na-potrat-2/ tak sa ani priateľovi nečudujem, že má taký postoj ako má

sissy27
13. feb 2017

@jasminet 😀 aha no, ale aj tak to na veci nič nemení, že to správanie je mimo...
@miticka117 inak nezdá sa ti, že aj milovaný otecko s tebou vybabral?? ty si zdedila byt a zrazu je písaný na otecka?? zvláštne... obávam sa, že ak otecko nemal problém vybabrať s tebou, tak nebude mať problém vybabrať ani s tvojím frajerom...

marika39
13. feb 2017

Ja dávam úplne za pravdu tvojmu priateľovi. Moja segra žila s priateľom cca 10 rokov, on dosť úboho zarábal tak celý byt mu prerobili za peniaze mojej sestry. v našej rodine sa to nikomu nepáčilo, ale ona mala pocit že je to správne, však sa majú radi a jednoducho si nedala poradiť. Po desiatich rokoch sa rozišli, sestra býva u rodičov a chalan má komplet prerobený byt a všade rozpráva že si ho zariadil sám. A podobný prípad, v našej partii bol jeden párik, kde baba dostala od otca byt a potom s priateľom v ňom pár rokov bývali, ten do neho vrazil dosť peňazí a keď sa rozišli , odišiel z bytu bez peňazí a teraz v zariadenom byte býva ďalší priateľ. ☹

esther03
13. feb 2017

@miticka117 papier u notara je sice fasa vec, ale ked ty mu tie peniaze nebudes chciet vyplatit, ostane s holou ritou a moze sa s tebou roky sudit. A akym sposobom by si o byt prisla keby bol napisany na teba? Nie ste manzelia a aj keby ste boli dedicstvo nepatri do bsm. Ja mam taky pocit, ze chcete s nim vypiect vy.

alaguema
13. feb 2017

@miticka117 potom nechápem, čo tu riešiš a čo riešia tvoji rodičia. Ak mu nedôverujú, nech si ten byt prerobia sami, koniec koncov, je to ich majetok. A ak ti ho chcú dať do užívania, nech ti ho dajú, trebárs za nejaké symbolické nájomné. Alebo ho prerob ty, ak tak veľmi chceš. Ale asi nemáš za čo, že? Tak potom šúchaj nôžkami, alebo zatlač na rodičov, nech vás nechajú na pokoji. Alebo nechaj priateľa, ak si ho nevážiš a ži s rodičmi. Nechápem...nedôverujú mu, ty mu nedôveruješ, ale na to, aby vám zrekonštruoval byt, je vám dobrý. Mimochodom, ak by aj byt bol na teba, nič neriskujete, lebo tvoj priateľ naň nemá žiadny právny nárok. tým pádom sa asi ťažko môžeš ocitnúť na ulici. Tvoji rodičia budú tak trochu (dosť) špekulanti, že? A ty asi veľmi mladá a neinformovaná osôbka...

miticka117
autor
13. feb 2017

@katrin21 nemám súrodencov.
Len na druhej strane nedokážem pochopiť, že bude vyhadzovať peniaze za nájom ďalšie dva tri roky minimálne, podľa jeho slov, peniaze do rekonštrukcie, ktoré by investoval by činili rok a pol nájmu.
A čo sa týka investície, ja mám tiež odložené peniaze, ale tým, že stále študujem a mala som popri škole nie normálnu prácu, tak to ani zďaleka nie je toľko, ako keď už niekto normálne zarába. Čo je pochopiteľné.
A o tom či mojim rodičom môžem veriť alebo nie, to viem najlepšie ja sama.
Má to svoje príčiny, prečo ten byt na mňa napísať nechceli. Z tohto podnájmu ma deň čo deň vyhadzuje, potom zase prosí nech neodchádzam a ja s malým potrebujem nejakú istotu.

vlcik1
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
katarinapekna
13. feb 2017

Naivná dievčina a nezodpovedný chlapec si urobia dieta....celé zle...