Priateľka chce dieťa a rodinu, no ja nechcem

jacob9822
16. mar 2014

Dobry den,

objavil som toto uzasne forum a konecne mam moznost vyjadrit svoj problem. Jedna sa o to, s priatelkou spolu sme 3roky, teda nebývame spolu,ale stretavame sa a sme spolu casto. Priatelka chce dieta a zalozit si rodinu. Momentalne mam 25rokov a ona 24rokov. Nedavno som ukoncil VS a som rad, ze konecne si najdem normalnu pracu a troska si uzijem financnej slobody. Precital som si vela tem na tomto fore a bojim sa vychovy a celkovo dietata a rodiny este viac ako predtym, konkretne hadok,zmeny nalad v tehotenstve,vychovy dietata a pod. Neviem ci som divny alebo co ale momentalne vobec netuzim po rodine a dietati, asi za 10rokov by som to inak vnimal. Hovoril som priamo priatelke , ze za ziadnu cenu nechcem deti a rodinu ani sa stahovat od rodicov a brat si hned po VS na hlavu hypo na 30rokov….Ona ma taky nazor ,ze si na vsetko zvyknem a bude to OK.

Co urobit ?

sorciera24
16. mar 2014

@jabadaba ja si nemyslim, ze sa nudi.....ja som zmyslala rovnako.....v 24 som sa vydavala za ucelom zalozenia rodiny a v 25 sa aj podarilo......sorry, ale keybze amm cakat do 34-35 a este aj s neistotou, ze on ma po 10. rokoch encha.....dovidopo, chlapik, kt. ani nepalnuje s nou spolocne byvanie.........nastastie sme s muzom mali rovnake zmyslanie a zariadili sme si ako sme chceli a dalo sa a da sa vsetko zvladntu, ale to musi clovek chciet, nie sa vyhovarat!

valy
16. mar 2014

@jacob9822 uprimne, ked nechces dieta, ok, ale fakt chces zostat v 25 byvat s rodicmi? to rozhodne nie je sexy. postav sa na vlastne nohy, nie je to lahke, ale stoji to za to.

sorciera24
16. mar 2014

@jacob9822 tymto si povedal prave, ze ti na priatelke vobec nezalezi, nenatahuj ju.....a nie to este par rokov.....a rovno sa rozidte........lebo mate uplne odlisne pohaldy na zivot.......

hviezdicka111
16. mar 2014

@jacob9822 tak potom si narovinu priznajme, ze z tvojej strany nejde o ziadny vazny vztah....ona si asi po troch rokoch (co je normalne) myslela, ze z toho bude aj nieco viac...

synovial
16. mar 2014

@jacob9822 tak si najskor spolu skuste byvanie. mozno uz vtedy zistite, ze sa k sebe nehodite a mozete si usetrit hadky o fiktivnej hypoteke a dietati.

dionyzka
16. mar 2014

@jacob9822 ... ja mam nazor taky, ze kazdy tahate za iny koniec. Jednoducho ona nemieni cakat, dokial Ty budes "pripraveny" na rodinu a Ty zasa "urychlovat" svoje kroky a sny v zivote.
Ja osobne by som volila rozchod. Je to strata casu, ked kazdy tuzite po niecom inom.
Poloz si otazku: bude ona stastna pri Tebe, ked musi cakat pokial Ty si splnis svoje sny.....? Budes Ty stastny pri nej, ked svoje rozhodnutie urychlis a budete mat babatko a rodinu teraz?

malapepka
16. mar 2014

@jacob9822 je úplne normálne, že sa po skončení VŠ a v tomto veku necítiš ešte na rodinu. Treba si urobiť samostatné zázemie, trošku našporiť, riešiť bývanie... ale nie je v poriadku tvoj pohľad na rodinu ako takú.... je rozdiel nechcieť rodinu teraz a nechcieť ju asi vôbec!!!! ☹ tiež keď som skončila VŠ, vedela som, že raz chcem rodinu, no ešte nie hneď. A tu je tvoj problém. Máš svoj životný štýl a nechceš ho meniť. Ale pri deťoch to treba, aj keď koníčky zostať môžu, len sa na chvíľu obmedzia. Ak nechceš nič meniť, najlepšie, čo urobíš, je vysvetliť priateľke svoj postoj a rozísť sa. Ona má ešte veľkú šancu nájsť si niekoho, kto tú rodinu s ňou bude chcieť založiť. A ty si môžeš užívať nezávislosti. Netráp ju ani seba!!!!

bibika55
16. mar 2014

@jacob9822 Ste mladý človek a svojím spôsobom uvažujete správne.Bola by totálna nezodpovednosť založiť si rod. teda priviesť na svet dieťa do -ničoho.Deti majetných rodičov to majú pokiaľ rodičia dajú -jednoduchšie.Máte absolútnu pravdu v tom,že máte ešte čas.Rodina je záväzok,zodpovednosť,a neustály boj o existenciu, čo sa týka financií.Pre dôvody ktoré ste popísal vznikajú hádky,bitky, nevera a kopu iných problémov.Až príde váš čas na založenie rod.a vy pochopíte že ste schopný rodinu uživiť a zabezpečiť, tak ste potom dozrel na úlohu otca a manžela.Žijeme na Slovensku kde mnoho mladých rodín bojuje s dennodenným prežiťím.Riaďte sa srdcom a rozumom.Ženy majú iné cítenie a ja sa nečudujem,že chce deti.Lenže najprv treba strechu nad hlavou,stabilnú prácu,a slušný príjem.Druha strana mince je tá,že pokiaľ si mladí ľudia vytvoria a získajú všetko čo treba na príchod detí,tak už budú starí.

medi
16. mar 2014

@jacob9822
Ja vidim zasadny problem v tvojom postoji "..som zmiereny s tym,ze priatelka ma kvoli tomuto opusti a zostanem sam".
Aky vyznam ma vas vztah, ked ti vlastne nezalezi na tom aby ste zostali spolu? Naco kompromisy ked nie je pre koho sa snazit?

Toto by si si mal podla mna ujasnit a nasledne s priatelkou hodit rec.

panidia
16. mar 2014

@jacob9822 Neviem prečo ale mám silný pocit,že ju nemáš dostatočne rád.Clovek ktorý lúbi celým srdcom,sa nevzdáva tak lahko lásky...

valy
16. mar 2014

@malapepka aky ma zivotny styl? ak to spravne chapem, byva u rodicov a chodi sa zabavat a nechce to zmenit, to je zivotny styl teenagera. S touto priatelkou sa rozide, lebo ona chce viac (a bude to z jej strany dobre rozhodnutie) a ziadna dalsia normalna o pat rokov nebude chciet partnera, co byva u rodicov a jeho zivotnym cielom je uzivat si aspon do 35.

panidia
16. mar 2014

@valy Valy,v dnešnej dobe to je normálne že 25 roční a viac bývajú s rodičmi.Je taká doba,kto nájde tie nekrestanské peniaze hned po skončení školy na byt?A hypoteku si zobrat na 30 rokov bez záruky,či nepríde človek o robotu je tiež na uváženie...

jabadaba
16. mar 2014

@hviezdicka111 jasne, ze cakat 10 rokov nez sa chlap rozhybe nema zmysel. Preto som aj pisala, ze je fer ak si daju sance navzajom. Sancu uzit si kariery a financnej slobody ako aj sancu zalozit si rodinu, s niekym inym.
@rora osamostatnenie sa neznamena hodit si na krk hypoteku a zodpovednost za dieta. Jednoducho kazdy z nich sa vidi v danom momente uplne inde a nema zmysel naliehat ci uz na zalozenie rodiny alebo na cakanie kym niekto tu chut dostane. Podla mna je 24 rokov priskoro, ale je to zrejme velmi individualne. Vidno to u zakladatela.

tabitana
16. mar 2014

v 25-tke som este nemala ani poriadneho frajera, nie to, žeby som sa chcela vydavat :D :D .. nenut sa do nicoho.. ono mozno aj na teba raz dojde 🙂

anatalia77
16. mar 2014

@valy no to je pravda,ak sa nerozhybe do urciteho veku,tak potom ostane na ocot.
Aj mne sa ponukali mamickari-40 rocny-po rozvode/mojom/,a to bolo pre ma neprijatelne.
Kym oni si 20 rokov uzivali,tak ja som nieco dosiahla.A to sa prezentovali stylom:vsak aj tak mas deti,a mne to nevadi,mas byvanie,ja mam auto 😒

malapepka
16. mar 2014

@valy veď tak som to myslela, životný štýl nezávislého chalana, ktorý na tom nechce nič meniť teraz a možno ani neskôr. Že to teraz tak vidí, je ok, ale mám pocit, že takýto teenagerský štýl bude mať do 40.r. Takže preto radím rozísť sa a každý nech hľadá to, čo v živote chcú.
Aj ja som po VŠ bola šťastná, že mám svoj plat, môžem si tie peniažky trošku užiť. Ale vedela som, že rodinu určite chcem. Ale on ju nechce. A to je rozdiel!

jabadaba
16. mar 2014

Baby, ja neviem ale vy si neuvedomujete aka je doba? Je kriza a pekne dlho, zivot je zasrane drahy a clovek ma co robit, aby sa obracal. Co chcete od 25 rocneho chalana, ktory sa este len zacina rozhliadat po ukonceni skoly? Ved sa musi zamestnat, musi otestovat ake ma vyhliadky s novonadobudnutym vzdelanim, kam ho posunie, co mu umozni na poli kariery a buduceho zabezpecenia. To si ma akoze okamzite po skole zakladat rodinu? On, len co sa ako tak rozhybe, ma mat na krku nielen hypoteku, ale aj zenu bez prijmu lebo bude na materskej a k tomu nezaopatrene dieta? Sa spamatajte. Takto sa rodinky nezakladaju!

jabadaba
16. mar 2014

@malapepka on rodinu nechce? To tu niekde vyhlasil? Sam podla mna netusi co chce. Len potrebuje najst svoje miesto vo svete a v spolocnosti. A rok o dva moze mat uplne iny pohlad. A najma, zmeni ho ak pride ta prava!

sorciera24
16. mar 2014

@jabadaba nik nechce, aby zakladal hned....ale o 10 rokov?....sorry.....myslim, ze za 2-3 roky by to sikovny zvladol (max. 5)...ale 10?....a nehovor, ze to nejde, nejde to len tomu, kto nechce, takemu to ani nepojde......my sme to napocudovanie zlvadli a kopu inych tiez.....a nezivorime, ani nie sme milionari......len treba chciet a spravne si vsetko rozvrhnut.....

rora
16. mar 2014

@jabadaba podla mna je 24-25 rokov najvyssi cas 🙂 a pre tych, co nestuduju po strednej na VS by som povedala este mensiu hranicu... neviem si predstavit mat na krku dceru/syna do ich tridsiatky a cakat ci mienia robit nieco so svojim zivotom..... ale sa necudujem dnesnemu trendu "mamahotel" ☹ ludia su pohodlní,mozno prilis bojazliví ist do niecoho,riskovat.... práca je neistá,platy malé,vsetko drahé,vztahy nie su tak pevné ako kedysi.... hodnoty ma kazdy poprehadzovane..... no bordel....

malapepka
16. mar 2014

@jabadaba nedokazem povedat ci budem za 5 rokov pripraveny, nedokazem si to cele predstavit… Ale som zmiereny aj s tym ze priatelka ma kvoli tomuto opusti a ja zostanem sam. Tak budem na sebe makat este viac, mozno si urobim doktorat... - toto sú jeho slová (kopírované). On si to nedokáže predstaviť ani neskôr. Určite je tu možnosť, že sa na tom môže niečo zmeniť, ale možno aj nie. A to bude priateľku naťahovať? a čo keď zistí, že ani v 35r. na to nie je pripravený? Čo ona v 34r. už zmôže????

cecil36
16. mar 2014

@jabadaba nejde o zakladanie rodiny, ale o to, aby bol zodpovedny a necakal, ze teraz bude 10 rokov u mamicky a potom si zoberie s manzelkou byt na hypo... Po skonceni skoly sa ma dieta osamostatnit od rodicov. Cim skor, tym si lepsie pripravi svoj buduci zivot...

anatalia77
16. mar 2014

Tak pre upokojenie emocii vedzte,ze zakladat rodinu nie je povinnost.Neuklada to ziadny zakon ani mestke nariadenie.Proste on teraz nechce,a zrejme nechce ani len spolocne byvanie..tak mu to nechajme,koniec koncov,je to jeho zivot 🙂
A polial by chcel,tak treba stanovit rozumnu hranicu,lebo 10 rokov je aj podla mna privela..

malapepka
16. mar 2014

@jabadaba musela som to skopčiť na 2x, naraz to nešlo... toto je z úvodného príspevku - jeho slová/písmená - Neviem ci som divny alebo co ale momentalne vobec netuzim po rodine a dietati, asi za 10rokov by som to inak vnimal.
10 rokov je dosť na to, aby priateľku naťahoval, či bude či nebude pripravený ☹

oslo1
16. mar 2014

Ja ti poviem z vlastnej skusenosti, ja by som 3 roky s chalanom nerandila.
Myslim, ze vo vasom vztahu je to tvoja priatelka, ktora sa chce niekam posunut, ty nevies co chces, vies vobec, ci ona je Zena tvojho zivota?
Lebo ja mam skor pocit, ze ty s nou do buducna nepocitas.
Tu financnu nezavislost si mozes uzivat aj s nou, ale asi nebude az taka nezavisla, ked byvas s rodicmi.
Ja som s takym podobnym ako ty randila a mozem ti povedat, bola som rada, ked sme sa rozisi, pretoze ta neistota ma zabijala.
Dnes mam partnera, ktory so mnou rata do buducna, financie riesime spolu a cakame, kedy sa nam podari otehotniet a nie sme spolu ani rok.
Prajem ti vela stastia. A aby si sa v 45 neprebudil a nezistil, ze mas vsetko okrem milujucej osoby.

malapepka
16. mar 2014

@anatalia77 súhlasím, on rodinu nechce. Nemusí ju mať, nie je to povinnosť. Ale jeho priateľka chce, tak nech ju nechá slobodne ísť, aby ona svoju túžbu naplnila. O to tu ide, on sa pýtal, čo má urobiť. Ja radím - rozchod.

valy
16. mar 2014

@panidia ja som po vs odisla pracovat do podnajmu. a poznam kopu chalanov, ktorych rodicia byvaju v tom istom meste ako oni a chalani pracuju a byvaju v podnajme. je to o prioritach. len si myslim, ze sikovnejsie baby skor hladaju niekoho samostatneho, nemusi mat vlastny byt, ale starat sa o seba sam a nie sa spoliehat na rodicov a uzivat si, ziadnu samostatnu babu by to asi nepritahovalo.

jabadaba
16. mar 2014

@malapepka myslim, ze prehanate, nielen Ty. To, ze teraz to on tak vnima neznamena, ze tomu tak bude neskor. Isteze, ak partnerka ma ine ambicie, nech sa paci, najferovejsie je sa rozist. Ale tvrdit, ze ak v 25ke ma chlap obavy ci bude na rodinu pripraveny, tak ze bude mat rovnaky pristup k zakladaniu rodiny aj v 40 tke, je taky blud a zbytocne urobeny mylny zaver, ze az! Ani moj muz nebol ako 25 rocny prirpaveny na rodinku. Ak by bol, davno by ju mal. Dozrel na nu neskor, ako 33 rocny a je to ten najlepsi zivotny partner a otec akeho si viem predstavit. Takze je uplne zbytocne tu robit unahlene zavery o tom aky je tento chalan a aky bude celkovo. Trosku by som asi brzdila. A mama hotel? Vy tu viete, ze tuto pan zakladatel hodla zit na veky u mamicky? Vsak chce byt financne nezavisly od rodicov tak sa da predpokladat, ze by si rad casom aj svoje byvanie zadovazil. Len si nan akosi musi zarobit, ze?

Ehm no...jasne, nikto na nikoho nema cakat az sa rozhupe. V tomto sa zhodneme. Ale sa tu pousmievam nad vyrokom " co uz ona v 34 r. zmoze"? No zmoze to co ja napriklad - porodenie dietata. 🙂

anatalia77
16. mar 2014

@malapepka ano informacie upresnil,takze urobit rozhodnutie z jeho strany-dat jej na vyber,ci pocka na jeho dozretie,alebo pojde dalej sama.

@jacob9822 kludne dozrievaj kolko potrebujes,ale vedz,ze ked ja si "vyberam ovocie" tak musi byt take akurat 😉 ani surove ani prezrete 😉

jabadaba
16. mar 2014

@cecil36 ale ved on je tu jediny, kto uvazuje zodpovedne. Chce byt financne nezavisly, chce po ukonceni VS ziskat prilezitost a zistit aku ju vlastne ma co sa prace tyka. Ci je zodpovednejsie okamzite po skole sa dat natiahnut do hypoteky, dietata, zeny bez prijmu? No neviem ,asi mam potom inu predstavu o zodpovednom spravani.