"Problem" s ex
Ahojte. Chcela by som pocut aj ine nazory na moj "problem" s exmanzelom. Ide o to ze u mna prevlada uz strasna averzia voci nemu a neviem snim normalne komunikovat. Ex ma uz par rokov diagnostikovanu schizofreniu. Kazdy rok mu pravidelne prepne a musia ho odviezt na psychiatriu kde je zavrety mesiac, znova nastaveny na lieky a potom 11 mesiacov funguje. No a tu je problem s detmi. Normalne fungovanie by malo byt ze si vezme deti kazdy druhy vikend popripade nejaky ten tyzden cez prazdniny a podobne, lenze ja s tym mam strasny problem. Bojim sa o ne neskutocne. Ze mu prepne ked budu snim a ze sa im nieco stane. Teraz som este tehotna s novym partnerom a nejak viac to prezivam. Zle mi je uz len ked sa blizi jeho vikend. Casto sa s partnerom pre to hadame lebo on stale tvrdi ze je to ich otec a ma na to pravo a ja len vymyslam. Co si o tom myslite? Ako by ste sa spravali vy?
@3009 urcite premyslam ze musim nieco vyriesit lebo to takto nejde len ma zaujima aj iny pohlad, iny nazor...btw deti maju 4 a 7.
ak podáš návrh na úpravu styku, môžeš napríklad navrhnúť, že ex nemôže byť s deťmi sám, keď ich má mať, buď by deti videl iba v tvojej prítomnosti alebo v prítomnosti napr kolízneho opotrovníka alebo niekoho iného /určeného súdom/ to už by sa doriešilo na pojednávaní, myslím, že je to na mieste , ak má diagnostikované niečo také, určite sa bojíš oprávnene. Riešilo by to aj tvoje hádky so súčasným, keďže by ich ex reálne vídal a nebol by obmedzený v rodičovských právach a ak je trocha normálny aspoň vačsinu roka, bude súhlasiť, že by bolo lepšie. Ja na jeho mieste sa o tie deti bojím tiež...
@horalka1986 maju ho deti radi? Ze ho ty neznasas to chapem, ale dovrzat vztah otca s detmi lebo ho neznasas je zleee. Mozno ma tvoj sucasny pravdu...
Stalo sa detom s ich otcom niekedy nieco? Lebo upravovat styk len preto ze sa bojis je trosku sebecke.
Ty mozes poziadat o novu úpravu styku, napr ako ti tu uz radili, aby sa deti stykali s nim v tvojej prítomnosti, ale chces nieco take? Najmä sk mas voči nemu averziu, budes mat babatko. To je fost velka záťaž.
On pracuje? Býva s niekym, napr do starými rodičmi? Ide o to, ci je s detmi sám, alebo este s niekym.
Urcite by sa k novému navrhu vyjadroval aj jeho psychiater.
Ludia s touto dgn su bezne v praci, starajú sa o deti, maju rodiny
Treba reálne zvážiť ci je pre ne nebezpečný, alebo iba ty ho neznášaš, lebo to je dost rozdiel a aby si si nenarobila zbytocne problem.
Vies, napisala si malo o jeho dgn. aj schizofrénia ma rozne druhy a štádia.
Mozno by bolo dobre poradiť sa s psychiatrom ako to cele vidi on
Urcite by som to riesila na sude. Poznam osobne niekoho kto ma schizo a je to skutocne zavazna diagnoza a zvlast ked je pravidelne hospitalizovany. Nikdy nemozes vediet,kedy to nanho pride
@zooeynka ten mensi vola oboch tato a oboch ma rad a nijak to neriesi a ten starsi to uz viac vnima. Ma ho rad urcite ale nieje moc nadseny ked snim mam niekam ist. Ale chcem upozornit ze ja ho pred detmi nijak neohovaram ani na neho nenadavam. Co sa tyka ich vztahu tak ho nechcem znicit. A nestalo sa im nic lebo na stastie mu naposledy preplo vnoci cize snimi nebol.
@pribinak pracuje plus ma brigadu lebo si narobil kopec dlhov. Lieky berie a potom si proste povie ze mu je lepsie tak ich vysadi a vtedy pride prepinak. Schizu ma lahsiu formu. Ked je mimo tak je sice agresivny a velmi ale ostavaju mu este ako take zmysli ze mne ani detom v minulosti neublizil. Co sa tyka psychiatricky tak tam je dalsi problem. Pravidelne si od neho pytam lekarsku spravu a vtej je napisane vlastne len to co jej povie on. A byva v byte s troma chlapmi. Rodicov nema, iba sestru ale to je taka trubka ktora len reci ma ale ked ma pomoct tak skutek utek. Cize s detmi sa tula po meste. Casto krat sa stane ze mi zavola po dvoch hodinach ze mi ich vrati lebo sa nudia.
@pribinak ano aj nad tym dost premyslam ze jej poviem vsetko a ci si mysli ze treba spravit nejake opatrenie.
@horalka1986 Ja len na margo toho celeho..vidis sama ze by bolo na teraz asi zbytocne davat navrh na upravu prav a rod.povinnosti,kedže aj sam s nimi velmi nema co a radsej to ich donesie..vydedukovala som,ze ma len lahku formu schyzofrenie a v podstate sa lieci..tazsiu fazu ma len raz za cas..nikdy detom ani tebe neublizil..mozno mas terazmobdobie ze sa obavas..ale myslim ze ten boj ti moze len uskodit..venuj sa teraz sebe,nesustreduj hnev voci nemu na babo.Deti ho maju radi a uz su dost velke ze ak by si nieco vsimli,tak ti to minimalne to staraie povie..Nehladaj problem tam kde zatial nie je..jasne treba byt obozretna ale sama vidis aky je nestabilizovany.Svojim sposobom by si mu tym zobrala jedine co ma..a bolo by to horsie...ale aj ore teba lebo by vystrajal zase...ked je to takto v klude..skus sa na to povzniest a mysliet na male a seba.Je to tazke,vyzaduje si to pracu na sebe ale pojde to.
A ako sa prejavi led mu prepne?
Mozno starsi by tomu uz rozumel, keby si mu vysvetlila, co robit, pr volat hned domov, alebo podobne. Ci?
@horalka1986 urcite poziadaj sud o upravu styku, nech je vzdy s nim aj niekto dalsi /ty, kolizny opatrovnik,.../ a argumentuj aj tym, ze si svojvolne vysadzuje lieky len co sa subjektivne citi lepsie, cize sa neda povedat, ze je sustavne lieceny.. Takyto clovek moze byt pre okolie aj pre seba naozaj nebezpecny a riskovat, ze prestane brat lieky prave vtedy, ked ich bude mat tyzden v lete na prazdninach?
@e_lenka na stastie co sa tyka takeho dlhsie pobytu deti u neho netlaci na mna. Pytal sa, ja som povedala nie a on to respektuje. Teraz je cerstvo po hospotalizacii cize to snim chvilku pojde lahko.
@ebi88 no, neviem to ani opisat. To musi clovek vidiet. Ale tak v skratke, rozprava strasne nezmysli. Jeho vety nedavaju zmysel a postupne sa to zhorsuje . Clovek co nevie by povedal ze je riadne nadrbkany.
@horalka1986 keď nespolupracuje v užívaní liekov, nech ho nastavia na depot, ten stačí aplikovať raz za mesiac a lieky nemusí brať. Myslím antipsychotiká. A tie sú v liečbe schizofrénie kauzálne.
@horalka1986 deti by som s nim nechala len v mojej pritomnosti. Vzhladom na jeho diagnozu je podla mna normalne, ze sa bojis ked tam deti idu, tiez by som z toho mala zly pocit.
@pribinak len horšie je že psychiatrička sa nemá čo baviť o stave druhého človeka s cudzím človekom . Na to nemá ona právo .
@horalka1986 bohužiaľ ty nemáš ani právo si pýtať jeho lekársku správu ( bohužiaľ ) kľudne ta s tým môže poslať do prdele.
Treba mu dať jasne najavo že ak nebude brať lieky , podáš návrh na sú o úpravu styku .
@maminuska iste, ona nemusi povedat nic konkretne. Moze len odpovedať, ze vsetko je v poriadku a tym da najavo, ze jeho stav je OK
Vsetko sa da, ked sa chce, aj zákon obísť. Lekári to vedia, najmä sk vedia v akej ošemetnej situacii je ten druhy clovek
Ale mize naraziť aj na doktorku, ktora jej povie, ze sa s nou rozpravat nebude
@maminuska praveze psychiatricka sa s nou bavit bude, moja mama ma schyzu a bezne sa tam chodi otec radit co a ako. Vobec nemusi vytahovat veci z lekarskeho tajomstva. Stretnutie z jeho psychiatrickou by som odporucala. Moja mama takisto neuzivala lieky ako by mala, teraz jej raz za mesiac pichnu daku injekciu a ta vydrzi cely mesiac. Je to takto lepsie.
Na jednej strane je to ich otec a ma na ne pravo, na druhej je schyzofrenia velmi nevyspytatelna a moze sa zhorsovat takze obavy su na mieste, hlavne ked neuziva lieky. Deti budu casom starsie, papulnatejsie, pojdu do puberty. Preto by som sa pokusila stretnut s jeho psychiatrickou a porozpravat sa s nou
@pribinak ak narazí na doktorku, čo sa s ňou rozprávať nebude, je to len normálne a etické. Zákon obchádzať v takejto dôvernej veci, nič moc teda. Aby to náhodou nevypalilo proti nej. Si predstav, keď sa chlap dozvie, že osoba ktorej dôveruje, podáva informácie ex - aby nebol koniec s jeho terapiou.
Mne osobne sa ten chlap zdá celkom fajn, v zmysle, že na ňu netlačí a keď sa nudia, donesie a nepresadzuje si stoj čo stoj svoje na úkor deti. Podľa mňa skôr sa s ním porozprávať a dohodnúť sa. @horalka1986
Čo je na ňom teda také zle, že máš tu averziu? Strach je pochopiteľny, nenadsenie tiež, ale s averziou by si možno mohla popracovať ty. Aspoň z popísaneho zatiaľ na ňu nevidím dôvod, asi sú tam veci nenapisane?
@bluka2 ono je to neskutočná zhovädilosť ... advokáti , daňoví poradcovia, audítori a mnoho ďalších povolaní sú prísne viazaní mlčanlivosťou , ja keby so cekla o svojom klientovi hoci aj manželke / manželovi bez jeho súhlasu a ten ma nahlási na komoru , tak mám fasa problémy a hrozí mi vylúčenie z nej a zbavenie licencie.
A tu v podstate by nemal byt problém cudziemu človeku prísť a informovať sa. Ja keď som podpisovala že komu môžu poskytovať údaje o mojom zdravotnom stave , tak som doslovne konkretizovala osoby. Ak by so napísala že nikomu , tak zrejme pokiaľ by som nebola v kóme tak asi nikomu ,
@bluka2
@bluka2 averziu nemam pre keho diagnozu. Ani nas rozvod sa jej netykal. Ide o veci ktore porobil pocas manzelstva. Psychicke tyranie, financne zrujnovanie a podobne. Nechcem ist do detailov lebo s detmi to nic nema.
@maminuska
@jvlo no a psychoatricka ma pozna lebo ja som este par rokov snim fungovala ked mu na to prisli. Bavit sa somnou urcite bude toho sa neobavam.
@horalka1986 tak sa s nou rozpravaj o svojich obavach, nech ti ona navrhne ake ma skusenosti zo svojej praxe
@horalka1986 Pri tak závažnej diagnóze by mal byť s deťmi len pod dohľadom...ak je to tak zlé, že pravidelne musí ísť oddýchnuť na oddelenie...ale neviem, či sa to skŕze naše úžasné zákony dá docieliť.

@horalka1986 daj znova na súd úpravu styku s deťmi a daj tam, že je pravidelne liečený v psychiatrickej liečebni na schizofréniu a chceš upraviť styk jeho s deťmi. Ono to aj závisí koľko rokov majú deti. Ono zas na druhej strane mnohí sa liečia na schizofréniu a normálne fungujú, ale on asi nie je ten prípad ak musí byť opakovane hospitalizovaný. Do žiadosti napíš ako si ty predstavuješ jeho styk s deťmi - či len za tvojej prítomnosti a pod.