Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Problém so seniorom

linle
11. mar 2015

Caute kocky,
mame taky problem v rodine. Mame zijucu babku, ma 92 rokov, je celkom vitalna, avsak dobre nevidi (ona tvrdi, ze nevidi vobec, ale od doktora to nemame potvrdene). Zije vo svojom byte a stara sa o nu syn, pripadne sa striedaju ostatni surodenci. Avsak stale vyzaduje pozornost, castokrat je zlostna a ak jej v niecom asistuju, potom to automaticky ocakava, ze budu robit stale. Viem ju pochopit, zrejme sa poriadne nudi, ale starostlivost o nu je velmi psychicky narocna. Nemate nejake tipy ako by sa mohol zabavit nevidiaci senior? Navrhovala som zaplatit obcasnu opatrovatelku, ktora by sa s nou rozpravala, mozno by ju trochu zabavila, ale ostatni to odmietaju a boja sa, ze nenatrafia na spravnu osobu. Do denneho stacionara urcite nepojde, vobec nechce opustat byt.

kiki68
11. mar 2015

ja by som tiez zaplatila obcasnu opatrovatelku a znama mame takto kupila macku, macka sa s nou maznala a bol pokoj. Lebo cica furt niekde bola okolo babicky. Ale nie pre kazdeho je to riesenie. Chodi babicka aj von na prechadzky s niekym? Ta obcasna opatrovatelka ale naozaj pomoze,lebo to je clovek,co este nepocul vsetky historky z cias,ked este adolf nosil veselo fuziky a tym padom ma na to vacsiu trpezlivost a aj financnu motivaciu. 😉

linle
autor
11. mar 2015

myslim si to iste, ze opatrovaletka by sa zisla apson na par hodin, pripadne na 1 - 2 dni v tyzdni. Macku by urcite nechcela a von vobec nechodi, ani s doprovodom nechce, nakolko sa jej zle chodi a je nevidiaca.

janickacrazy
11. mar 2015

@linle My máme 95ročnú babičku, posledný rok si moja mama už vybavila na ňu opatrovateľský príspevok a je s ňou celé dni. Na jar a v lete bývajú naši u babky na dedine a na zimu sa sťahujú do mesta aj s babkou. Tým, že bývajú s ňou sa vyriešilo to, aby sa zabavila, má stále pocit, že sa niečo okolo nej deje. Naša tiež už vidí horšie a zle počuje, ale tak zapneme jej telku nahlas a kuká nejaké telenovely alebo politiku. 😀 Tá občasná opatrovateľka je podľa mna skvelý nápad a dokonca aj mesto poskytuje takéto opatrovateľky, ktoré prídu nakúpiť a postarať sa chvilu o človeka, neviem, či je to zdarma alebo za nejaký menší poplatok, ale vraj to nie je veľmi drahé. To som ale len počula, takže neoverené info.

jankastubka
11. mar 2015

Audio knihy na cdcku, nemam s tym skusenost, ale urcite take su.

linle
autor
11. mar 2015

audio knihy napadli aj mna, ale nic viac. Televizor je o nicom, ona zrejme vobec nevidi. Bezi jej cely den, ale ona pri tom podriemkava a potom je cele noci hore. Takze, ten kto sa v ten den o nu stara, nemoze od nej cez den odist a v noci si ani nepospi. S nou byva jeden so synov, ale on uz je psychicky uplne vycerpany, cely den od neho nieco pozaduje. Fakt je to psychicky narocne, hlavne ona je teraz velmi zlostna a negativna.

pribinak
11. mar 2015

Do kostola nechodi? Mozno by sa tam zoznamila s dochodkynou v podobnom veku a rada by s nou travila cas

kiki68
11. mar 2015

nasa babka sa dozila tiez skoro 95 rokov, ale ona relativne dobre videla a vlastne este v tom veku piekla buchty, strihala mladsie kamosky a vsetko,co k nej chodilo za tymto ucelom bezplatne, zila s nami v dome,takze tiez nejako mala dojem,ze sa stale nieco deje. V politike mala jasno velmo rychlo. Ten posledny rok to uz bolo take, no terorizovala dost moju mamu, takze prave vtedy keby ma obcasnu opatrovatelku,tak by to bolo super. Uz sa nudila,lebo vacsina kamosiek uz bola za duhovym mostom. Vlastne moja babicka umrela na dvojity infarkt, este jej ponukali ist do kardiocentra,ale ona im vynadala,ze v ziadnom pripade,ze tam maju riesit mladych ludi,co im idu pochcipat a ne ju. Takze v nemocnici stravila asi tyzden aj cosi a to islo uz dole vodou fyzicky, mentalne nie. Potom ju zlozil ten druhy infarkt v spanku. Ja viem,ze je to s tymi seniormi tazke,ale tak aj my raz budeme vselijako na tom, ak nas neutratia v 60tke 😉
Ale viem,ze mama to brala dost tazko to jej sekirovanie, aj antidepresiva brala. Ku mne si babicka nedovolila, ale k nej zial ano a ju to strasne mordovalo. My sme doslova nahanali navstevy k nam, lebo ked bol niekto cudzi doma,tak babicka bola ako med. Cize ja by som aj pozhanala a zvozila ako sme to robili my vsetky tetky, sesternice, atd. Pretoze inak by polovica nedosla (klbz,chrbtice, srdiecka hento tamto). Takze takto sme vyskladali nasej babke zabavu.

janickacrazy
11. mar 2015

@linle Naša babka tiež už zle chodí, vybavujeme jej teraz invalidný vozík, mama s ňou bude chodiť aspon na prechádzky, podla mna je to fajn nápad. Ked nie televízor, tak potom rádio, nejakú stanicu ľudoviek naladiť alebo tak. My inak babku berieme vždy na návštevy, ked má niekto narodeniny, meniny, veľká noc, Vianoce, atd. každú chvílu je niečo, ona je rada v spoločnosti. Tiež ju vozíme na kultúrne akcie, čo bývajú v dedine, napr MDŽ alebo nejaký koncert, vždy tam pookreje. Tiež o nej písala jedna žena z dediny, lebo zbiera staré zvyky, ktoré boli a píše knihu, tak babka jej porozprávala pol života najmenej. Bola rada, že sa o nu niekto zaujíma.

linle
autor
11. mar 2015

ano, doktro by sa zisiel, ale ona jednoducho nevyjde z bytu, strasne sa boji, ze ju daju do domova dochodcov. Ona uz ani nema nejaku snahu cokolvek robi, cokolvek menit. Cele dni len sedi a sekiruje. Tiez to deti zle znasaju, ale ja ju celom chapme, vsak ona sa cely den musi strasne nudit.
Napriklad vie zajst na WC, ale aj tak sa tvari, ze ju tam treba zaviest, ze netrafi v byte. Ak jej vsak zacnu pri tom asistovat, prestane sa snazit uplne a uz len caka a vykrikuje, ze ju treba odprevadit. Pritom nie je na tom az tak zle, fyzicky ju nic neboli. V hlave to ma tiez ako tak v poriadku, i ked obcas nevie, kto ju prisiel pozriet a preco je tam.

pribinak
11. mar 2015

@linle asi budem zla, ale ja by som ju vzala k psychiatrovi, nech jej da nejake antidepresiva, lebo sa s nej zblaznite
Preoste nech sa babka skludni, stari ludia vedia byt zli!!!!

janickacrazy
11. mar 2015

@linle Ak občas nevie, kto ju prišiel pozrieť a prečo je tam, tak to teda nemá v hlave úplne v poriadku a možno je to nejaká začínajúca choroba. Naša babka si pamatá každého, všetky deti, vnúčatá, pravnúčatá, atd. nikdy sa jej nestalo, žeby nevedela kto prišiel a prečo.

linle
autor
11. mar 2015

problem je ten, ze ona jednoducho nikam nepojde. A neviem si predstavit, ako by sme ju nasilu donutili. To, ze nevie, kto prisiel zhadzuje na to, ze nevidi kto tam s nou je. Ale uz sa stalo, ze zacala aj rozpravat "z cesty". Ja si myslim,z e keby sa jej vymyslel nejaky program, cinnost, ze by sa jej aj zlepsila nalada. Len nic neviem vymysliet, cim by sa zabavila, alebo mala pocit, ze je aspon trochu ucitocna.

hradnapani
11. mar 2015

@linle jedine prehovorit syna. ktory sa o nu stara, nech pristupi na tu opatrovatelku. toto sme mali v rodine a je to nesmierne vycerpavajuce. U nej je to isty prejav stareckej demencie (mozno smeruje k alzheimerovi), aj ta zlostna nalada tomu nasvedcuje, pamat uz tiez nesluzi. Lieky nie su vsemocne, a hlavne mnohi stari ludia na ne reaguju tak, ze cez den su krotki a potom vyvadzaju v noci, co je este horsie. Zabavit ju nezabavite nicim, to uz je proste v nej. Mozno by fakt pomohlo nejake domace zviera. No drzim palce, je to velmi narocne...

hradnapani
11. mar 2015

@linle ale ked tak uvazujem, ak by ste chceli opatrovatelku preplatenu cez miestny urad, tak musi mat potvrdenie od lekara, co ona nechce. Takze potom zostava jedine plne platena a to zase asi nechcete vy...

linle
autor
11. mar 2015

ano, budem musiet ich nejako presvedcit na tu opatrovatelku. Takto to vydrzia mozno etse par mesiacov, ale bude to stale horsie.

linle
autor
11. mar 2015

nie som si ista, ci by sme vobec mali narok na opatrovatelsku sluzbu cez miestny urad. Pretoze s babkou v spolocnej domacnosti zije aj syn, ten je na dochodku a moze sa o nu starat. Hoci na nu neberie opatrovatelsky ani iny prispevok. Skusim tieto veci zistit na miestom urade.

hradnapani
11. mar 2015

@linle to nevadi, ze zije so synom, mate na to narok (bavime sa o opatrovatelke, ktora pride na par hodin do tyzdna, nie na cely den/noc). Tiez sme to vybavovali takto. Len aby to bolo preplatene, musel by byt doklad od lekara, ze ma diagnozu, ktora opatrovatelku vyzaduje. Ale urcite sa popytajte na moznosti, ake mate.

gregor_y
11. mar 2015

@linle Skúste sa obrátiť na charitu. Viem, že majú opatrovateľky, ktoré počas dňa navštevujú seniorov na pár hodín. Mám taký dojem, že to klient nehradí vôbec alebo len minimálne. Držím palce. V každom prípade je obdivuhodné, že sa o ňu staráte a nezbavujete sa zodpovednosti za starších členov rodiny. Raz sa vám to vráti.

linle
autor
11. mar 2015

spisem vase rady a snad aspon na niecom sa s nou dohodneme. A dufam, ze aj opatrovatelku nejako vybavime. Dakujem vam za pomoc.

cacianka
12. mar 2015

lekár môže prísť aj domov, najmä obvodný, určite sa nájde niekto, keď mu vysvetlíte situáciu, že babka ťažko chodí a nevidí, to naozaj nemôžu nástojiť na osobnej návšteve... predpíše ľahšie antidepresíva, prípadne pozrite v lekárni bez predpisu na prírodnej bázi, bylinkové ukľudňováky. Naša babka "hovorila z cesty" keď mala málo tekutín, starý človek vôbec nemá pocit smädu, vypije veľmi málo, je dehydrovaný a potom takto trepe od veci. My sme to robili aj tak, že sa ráno pripravili 1,5 - 2 litre tekutín, čaj ovocný, bylinkový, čistá voda, max. 0,5 l minerálky a striedavo sme dávali piť. Niekedy kávu z obilia, nie klasickú a polievky - to boli tekutiny naviac a zlepšila sa. Mali sme odkontrolované že naozaj pila, ktokoľvek s ňou bol. Rádio a telka - dajú sa kúpiť malé sluchátka s dlhou šnúrou, čo bude počúvať iba ona a nemusí to hučať až k susedom. Každý deň sme na chvíľu pustili aj psa z dvora, pomuckali sa, pomojkali, 3-4x do týždňa prišla nejaká susedka, pokecali svojou rečou, aspoň si mama mohla trochu psychicky oddýchnuť, vypnúť, susedka postrážila, mama vybehla do záhrady. No a opatrovateľka sa dá skúsiť, susedka zaplatila mamke jednu staršiu vitálnu dôchodkyňu, 2x za týždeň na nejakých 5 +5 hodín, pokecali, dala jej najesť, napiť, odprevadila na wecko, pochodili po byte či sú kvety poliate, na balkóne si posedeli. Skúste si vybrať z rád dievčat odtiaľto a niečo vyskladať babke na mieru a rodine na odbremenenie.

anavila
12. mar 2015

@kiki68 brutááál 🙂)))) som sa narehotala z tvojho príspevku, najviac zo slovného spojenia "za dúhovým mostom" 😀 😀 😀 😀 😀

anavila
12. mar 2015

viete, kočky, to je také milé, čo tu čítam...a uvažujem nad tým, že naozaj tí starí ľudia to majú ťažké, neviem, čo bude s nami, ked to vyzerá tak, že zadky nám bude treba utierať už v 70tke 🙂 ak tam niekto vobec dôjde...no ale aj sranda je s nimi. Ja som mala dedka, milovala som jeho príbehy, ked uz bol len na posteli, hocikedy nas poslal preč, vždy cukríky pri posteli museli byť, komolil slová, napr. EURÁ boli REBRA, Mečiar bol Mesiar a pod... spadol na dvore ked mal vypité (to ešte skor bolo) okamžite sme bežali k nemu a on sa smial, že nás skúša, čo budeme robiť, keď naozaj umrie a také srandy.... joooj, je dobré si takto zaspomínať na dobrých ľudí...hoci v starobe sú všelijakí. Prajeme veľa trpezlivosti.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli