icon

Problémy s matkou. Som podľa vás sebecká?

avatar
delcancreed
29. apr 2020

Dobry den, rozhodla som sa sem podelit s mojim pribehom. Nakolko neviem absolutne co mam robit, pretoze situacia jepre mna nesmierne psychicky narocna, tajne dufam, ze tu medzi vami najdem niekoho komu sa budem moct vyzalovat, kto ma pochopi a kto si nieco podobne zazil. Skusala som psychologa no doteraz sa neviem s tym vyrovnat. Ked sa aj niekoho spytam na nazor, nikto nevie co by v mojej situacii robil, pretoze vsetci maju normalnych rodicov. ☹
Strucne sa vam pokusim opisat co sa v minulosti stalo a co sa momentalne v mojom zivote deje.
Ide o moju mamu pre ktoru sa neskutocne trapim. Cele dni na nu myslim a aj v noci sa mi o nej sniva pretoze si nici zivot. Vzdy to bola mama ktoru som nadovsetko lubila aj ked som jej to malo hovorila. Tento rok bude mat 46 rokov a bohuzial uz vyse 12 rokov nepracuje, mala iba niekolko mesacne brigadky ktore vzdy samovolne skoncila, pretoze vraj nevladze.…Vzdy som jej vsetko tolerovala a ospravedlnovala ju pred vsetkymi. Bola to asi ta slepa laska dcery. Pred dvomi rokmi jej bol priznany invalidny dochodok 45 % kvoli astme. Kazdy rok chodi mamina na kontrolu k posudkovemu lekarovi a tento stav je stale rovnaky.
Ked sa mamina a tatino rozviedli, mala som 15 a moj brat 13 rokov. Mama sa rozhodla odist s pozickami na krku do podnajmu, lebo to so svokrou nemohla vydrzat a nas vzala so sebou. Vzdy nam nahovarala ze otec bol zly. Byvali sme v babkinom dome ked sa raz moja mama rozhodla vsetko zacat prerabat, nabrala si s ocom poziciek a poziciek aj ked otec nechcel. S mojou babkou a svokrou sa stale handrkovali, pamatam si neskutocne vela hadok aj s ocom a mamou, az sa jedneho pekneho dna mama rozhodla s nami odist a chcela sa rozviest. Moj otec mamu nikdy nevyplatil kedze oficialne ten dom nebol ich ale mojej babky ktora dom nechcela prerabat. Tak isto to neriesila ani sudnou cestou. Myslim si ze jej otec aspon nieco mal dat, sama som mu to povedala casom, no tak sa nikdy nestalo.
Byvali sme v podnajme, otec platil na nas vyzivne, cela mamina rodina sa starala, mama ostala s exekuciami lebo nestihala platit a jedneho dna ju prepustili. Bolo to pred 12timi rokmi a odvtedy to s mojou mamou ide dolu vodou napriek vsetkym snaham ju zachranit. Odvtedy nepracuje a exekucie len a len narastali, doplatil ich moj otec, pretoze si pozicky vraj spravodlivo rozdelili. Neviem po pravde ak by ju otec vyplatil ci by nejaku nehnutelnost za to kupila, po pravde aj nie kedze dom bol starucky a je v zapadakove.

Medzicasom nam nas krstny otec, mamin brat, ponukol jeho dom kde sme mohli byvat a platit energie iba. Prispieval mame sumou 100 eur nakolko sa mama chcela dat dokopy po rozvode. Brat platil energie a mama nic. S bratom sa stale hadali pretoze mama doma nikdy neupratovala, nechodila do prace a len lezala za fb… Ja som medzicasom odisla do zahranicia studovat a robit ako au pair lebo som to doma nemohla vydrzta, s mamou sme sa hadali a vsetko bolo vzdy zle. Po maturite som rok pracovala brigadne v hoteli a aj z tych penazi som jej musela davit. Vlastne sme vzdy museli mame davat z nasich penazi zarobenych z brigad, lebo ona nemala a ak by sle nedali, bol by doma circus. Ako som bola v zahranici brat sa s mamou raz tak pohadal ze odisiel k tatinovi lebo ona vzdy len brala peniaze. Mne boli mamy luto a ni neviem preco vzdy som su ju zastavala. Mala som ju az moc rada a mozno preto som jej z mojho stipendia zo zahranicia vzdy posielala peniaze, ked mi napisala ze nema. Chcela som aby mala aj ona. Za ten cas mojho 5 rocneho studia som jej poslala viac ako 4000 eur a nikdy som ich nehcela spat.

Nikdy som si kvoli nej nic nenasetrila lebo vsetko mi len brala. Tatino; babka mi vraveli aby som jej nikdy nic uz nedala a nech ide tahat robit. Ona nic, nechcela som byt s nou za zle. Bola som hlupa a podporovala ju v jej lenivosti. Jej mama jej dohovarala nech ide pracovat a ona vzdy len ze by sa to nevyplatilo ze ma exekucie a ostalo by jej malo. Avsak stale by to bolo viacej ako nic. Pyatala odo mna a ja som jej davala.

Neskor sa dom v ktorom sme byvali dal do drazby a predal. Musela sa odtial niekam mama odstahovat. Susedka ju k sebe vzala a ze potom jej da na najom ked bude mat. Stale nepracovala a kto myslite ze platil najom ? Zase len ja zo zahranicia. Rozhodla som sa vratit, lebo mi stroskotal jeden projekt a bolo mi mami luto. Navrhla som jej ze mozeme ist spolu byvat do podnajmu kym sa ona zregeneruje, ani neviem z coho uz a budeme spolu. Brat byt zariadil, zobral spotrebak a ja som platila najom, taka bola dohoda. Mama sa tesila, ved preco by aj nie, ked som zase vsteko platila. To uz bola na polovicnom invalidnom kvoli astme, 45 %. Od kedy jej ten invalidny priznali tak stale chodi lekarom lebo je to jej zivot momentalne mam pocit a odmieta sa zamestnant. Pocas nasho podnajmu mala jednu brigade az mesiac na styri hodiny denne a ona po mesiaci skoncila lebo vraj nevladze. Zacali sme sa coraz viac a viac hadat lebo on aze stale chce mat pokoj. Neskor som si nasla priatela, tedajsieho partnera, ktoremu som zacala sa zalovat a plakat a ked som mu povedal aze mame vsteko plati muz niekolko mesiacov bol zhrozeny. Vraj toto este nikde nevidel aby dieta zivilo rodica. Mne to prislo normalne lebo mam mamu rada. Ked som mame snazila dohodvorit aby si nasal pracu aspon na 4 hodiny denne, strhla sa vzdy doma hadka, ze ako sa opovazujem jej toto povedat a neviem co vsetko, ze ona musi chodit po vysetreniach, pretoze je chora. Tak sme sa pohadali ze som sa zbalila a isla tatinovi byvat na ten cas. Oznamila som jej zen as podnajom po 8 mesiacoch koncim pretoze to takto dalej nejde . Mala som pocit ze moja mama si absolutne moju pomoc nezasluzi. Zaplatila som este dva najmly aby mama mala cas niekam odist a zrazu som bola ta najhorsia dcera na svete. Neskutocne ma to mrzlo. Mama mi zazelala vsetko len to najhorsie v zivote a ze mi aj ona raz dyku do chrbta pichne vo chvili ked tpo budem najmenej cakat. Vraj teraz som mudra lebo mam priatela ale ze raz ho mat nebudem a vtedy ju budem prosit…. Povedala mi prehrozne veci, ktore by som ani v najhorsom amoku nikde mame nepovedala, lebo je to moja mama ktoru mam aj kvoli vsetkemu rada.

Predstavte si zacala sa mne a bratovi, byvali sme v tom case u otca, vyhrazat sudom, ze ona nas da na sud a budeme ju vsteci zivit az do konca zivota alebo jej kazdy mame dat aspon 200 eur mesacne a platit jej garzonku aby ona mala kde byvat. Jej mama moja babka skoro infarkt chytila a cela Rodina bola v soku ze sa mama vobec opovazila toto spravit. Vzdy jej vsteci pomahali a platili vsteko za nu a takto to dopadlo. Vlastna mama nas dala s bratom na sud ktory momentalne prebieha. Vyhrazala sa mi vselicim moznym a aj ma citovo stale vydiera, ze ona je chora a nemoze robit. Ja hlupa jej vzdy svetko verim a este aj toot mi je luto. Cela rodina sa s nou nebavi. Mame som sa snazila veci normalne vysvetlit ze si potrebujem zit svoj zivot a vybudovat si nieco. Ked som sa vratila so zahranicia nic som nemala nasetrene lebo som vsetko dala mame. A to ona si o mne mysli ze aky som sebec. Mame som ponukala pomoc psychologa, psychiatra, lebo evidentne je z nej asocial ktory odmiera robit. Napriek tomu ze sme v sudnom konani , ja hlupa som ju kontaktovala a nase teleofnaty dopadli katastrofalne. Snazila sa mi navodit pocit viny ze aka je ona chudinka a ja sebecka dcera, ze mam pana boha prosit o odpustenie, ze jje nechcem pomoct. Sama som mame poslala zopar balikov s kozmeztikou na co mi povedala ze jej ta kozmetika nevyhovuje. Isla byvat do nudzoveho zariadenia kde ma sama izby vraj velmi peknu. Furt chodi po lekaroch a snazi sa najst aby jej nieco bolo aby jej zvysili invalidny a tyl zvysili sancu platenia jej vyzivneho. Dokonca som jej pred nedavnom ponukla ze pojdem s nou lekarovi co bola asi chyba, lebo uplne la s nou telefonat dodeptal, lebo sa vraj ona starala o nas cely zivot a one je chora a nic nevladze. Netvrdim starala sa o nas ked sme deti boli, lenze od kedy smeboli tinedzeri starala sa cela mamina rodina, otec a my sme si zarabali na brigadach a este sa jej neracilo pytat si peniaze od nas.
Pytam sa ci som naozaj taka hlupa a zaslepena mojou laskou k nej, ktoru ani neviem ci si zasluzi ?? Priatel a cela jeho rodina aj moja rodina, mamina rodina maju na to jasny nazor, ze ju mame nechat tak a nech sa konecne spamata. Teraz sa za seba bijem na sude spolu spravnickou a snazim sa eliminovat vysky vyzivneho pretoze s priatelom sa snazime zalozit si rodinu a jedneho dna ked raz budem na MD tak si mame 120 eur nebudem moct dovolit. Viem sa ju otec nevyplatil a co mal, ale to uz je vec rodicov. Po tolkych rokoch spolocneho byvania som sa uz vela napocuvala aky bol otec zly a teraz si vlastne uvedomlujem ako to naozaj bolo, ze to otec s mojou mamou mal tazke, lebo vzda sa len chcela hadat. Moja mama je typ ktora sa rad hada, nenecha vas v izbe ked sa hadat nechcete, ona pride a huci do vas pol hodiny….Myslite si ze som sebecka ked som od mamy odisla ?
Mam vycitky ze mozno je teraz nejako chora a potrebuje moju pomoc, ale pytal sa preco so sebou nic nerobila 12 rokov ?? Mozno je psychicky chora, pretoze do teleofnu mi tvrdi ze ma krv ako onkologicki pacienti, ze jej opucha koza, vsteko ju boli, nemoze sediet a ani lezat. Je to velmi zaujimave nakolko v lekarskych spravach ktore predlozila sudu nie je absolutne nic. Dala som ich preverit lekarovi !!! Uz naozaj takto nevladzem; Vravela som jej ze jej kupim oblecenie ak chce jedlo a kozmetiku ale v ramci mojich moznosti. Bohuzial ak mame poslem kozmetiku v hodnote 30 eur, povie mi ze sak to nic neni a nepomohla som jej. Vlastne ani ked som platila najom som jje vraj nepomohla. Pre moju mamu je pomoc to ze si ju niekto vezme domov a bude ju zivit az do konca zivota. Ja ale bohuzial este nijaku nehnutelnost nemam a pokial sa mama neznormalizuje, tak ju nikal ani nevezmeml lebo si znicim psychicke zdravie. Uz teraz chodil psychologicke, lebo ma mama uplne dodeptala. Kazdy jeden jej telefonat su vycitky, ze mam teraz priatela a jeho rodinu a ze sama som si vybarala co je pre lna lepsie cize mi vlastne vycita ze som ju nechala tak kvoli priatelovi. Lenze pri mojej mame si nic zase nenasetrim. Ach jaj, ja len chcel aby sa sama o seba postarala. Ma ruky nohy a ked vlastne sa trepat k tolkym doktorom, nemoze aspon 4hodinky denne pracovat ? Povedzte mi to chcem tak vela ? Som podla vas sebecka ? Mam vycitky ze som ju tak nechala a ze som zla dcera… Ked ja s nou byvat ale nevladzem a som rada ze uz tomu tak nie je ☹ Prosil poradte mi co mam robit. Som zufala a zaroven nestastna lebo tymto som moju mamu definitivne stratila.

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 24. jún 2026 · 53 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • V diskusii opisované prípady zahŕňali rodiča s 45% invalidným dôchodkom z dôvodu astmy, ktorý dlhodobo nepracoval a zaťažil rodinné financie exekúciami, pričom dospelé deti platením nájmov a posielaním peňazí rokmi kryli jej výdavky.
  • Súd môže priznať vyživné pre rodiča; v konkrétnej situácii zovlávanej v diskusii súd určil mesačné vyživné 50 € pre jednu dcéru a 80 € pre syna plus nedoplatky.
  • Odporúčané riešenia v diskusii zahŕňali psychologické/psychiatrické vyšetrenie rodiča (žiadanie psychologického posudku na súde), právne kroky (súdne konanie, návrh na osobný bankrot pri dlhoch) a nastavovanie pevnej hranice vo forme obmedzenia finančnej podpory alebo kontaktu.


Najčastejšie otázky

Q: Ako môže rodič získať vyživné od dospelých detí na Slovensku?
A: Súd môže priznať vyživné rodičovi; v diskutovanej situácii súd určil vyživné 50 € mesačne pre jednu dcéru a 80 € mesačne pre syna plus zostatky.

Q: Čo znamená 45% invalidný dôchodok a ovplyvňuje schopnosť rodiča pracovať?
A: V diskusii mala osoba priznaný 45% invalidný dôchodok z dôvodu astmy; diskutujúci uvádzali, že pri 45% je často možná práca na skrátený úväzok (napr. 4 hodiny denne).

Q: Ako požiadať súd o psychologický posudok rodiča v spore o vyživné?
A: Diskutujúci odporúčali žiadať na súde psychologický posudok rodiča a predložiť lekárske správy na preverenie zdravotného stavu pred priznaním alebo výškou vyživného.

Q: Ako nastaviť hranice a obmedziť finančnú pomoc manipulujúcemu rodičovi?
A: Odporúčané kroky zahŕňali prestať platiť nájom, posielať iba symbolické dary (v diskusii spomenutá kozmetika v hodnote 30 € ako príklad), zabezpečiť vlastné bývanie a obmedziť kontakt pri pokračujúcom vydieraní.

Q: Kedy vyhľadať psychológa alebo psychiatra pre potomka a kedy pre rodiča?
A: Diskutujúci doporučovali psychológa pre dospelé dieťa na spracovanie spoluzávislosti a odporúčali psychiatrické vyšetrenie alebo psychologický posudok pre rodiča, ak sú podozrenia na poruchu osobnosti (borderline, narcizmus, hypochondria).

Q: Môže chránená dielňa pomôcť rodičovi získať zamestnanie?
A: V diskusii rodič nastúpil na dohodu v chránenej dielni, no zákazka bola zrušená; diskutujúci považovali chránené zamestnanie za možnosť, nie však za záruku trvalého príjmu.

Závery z diskusie

Zhoda

  • Dospelé deti by si mali chrániť vlastný život a nastaviť pevné hranice vrátane obmedzenia alebo zastavenia finančnej podpory rodičovi, ktorý ju zneužíva.
  • Odporúča sa odborná psychologická podpora pre potomka (pracovať na spoluzávislosti) a žiadať psychologické/psychiatrické vyšetrenie rodiča, ak sa podozrieva porucha.
  • Právne riešenie cez súd (žaloba o vyživné) je legitímna cesta; v praxi môže súd priznať konkrétnu mesačnú sumu.


Sporné názory

  • Možnosť A: Rodič je podľa viacerých lenivý a manipulujúci a treba sa od neho úplne odstrihnúť (žiadne platenie nájmov, len symbolické dary).
  • Možnosť B: Rodič má podľa iných podozrenie na psychiatrickú poruchu (hranice: borderline, narcizmus, hypochondria) a potrebuje liečbu a posúdenie, nie len odmietnutie.


Otvorené otázky

  • Má rodič oficiálne psychiatrickú diagnózu poruchy osobnosti, alebo sú príznaky iba podozrením na základe správania?
  • Dokáže chránené zamestnanie alebo rehabilitácia zabezpečiť dlhodobú samostatnosť rodiča?
  • Ako postupovať, ak rodič odmieta psychologické/psychiatrické vyšetrenie alebo liečbu?


Spomenuté značky a firmy

Institut Virginie Satir, DSS

Spomenuté produkty a metódy

invalidný dôchodok 45%, vyživné, psychologický posudok, porucha osobnosti, borderline, narcizmus, hypochondria, spoluzávislosť, osobný bankrot, exekúcie, chránená dielňa

Miesta a osoby

Virginie Satir, Blave

Strana
z2
avatar
miiriaam
29. apr 2020

Ano,si zaslepena laskou k mame,ktoru si nezasluzi... Predstav si opacnu situaciu..vsetci ti davaju na vsetko peniaze,pracovala by si? ...ja nie 😊 ale keby ma odstrihli od vsetkych prijmov, musela by som... Ak vies co tym myslim 😊drzim palec👍

avatar
0silvia0
29. apr 2020

@silvike no ale myslím, že aj matka autorky je presvedčená, že ona je v poriadku, že nepotrebuje žiadnu lekársku pomoc, len tú finančnú od svojich detí, o ktorej je presvedčená, že má na ňu nárok. Takže myslíš, že autorkina matka dobrovoľne pôjde riešiť svoju osobnosť psychiatrovi? Alebo že autorka donúti svoju matku ísť k psychiatrovi? No neviem, jedine, že by sa dal vybaviť plný invalidný, keď už je taký hypochonder, na to by sa možno dala namotať...

avatar
123sofia123
30. apr 2020

Odborná pomoc ak ju nepodstúpi bude to len horšie.

avatar
kassandra25
30. apr 2020

@delcancreed cudujem sa, ze ti tvoja psychologicka neporadila sa uplne odstrihnut od takto toxickej a psychicky narusenej matky. Cudujem sa ti, ze sa nou zaoberas a ju beries ako svoje dieta, o ktore sa mas starat. Len aby ta raz priatel kvoli tvojmu nezdravemu spravaniu a sebavedomiu neopustil. Takto nicis zivot sebe, jemu a jeho rodicom. Ak maju tí obavy o svojho syna kvoli tebe, tak pravom. Tvoj brat je psychicky normalnejsi a zdravsi nez ty, ma lepsie docvakavanie. Ber si priklad. Prajem ti vela zdravia, pohody a skus si najst v kniznici literaturu na psychicku rovnovahu a zdravie.

avatar
kassandra25
30. apr 2020

@bluka2 ano, je to spoluzavislost, preto som autorke poradila navstevovat dalej psychologa, len aj toho si treba vybrat, takeho, co sa orientuje na zavislosti. Kazdy normalny clovek ani nezdiera, ani sa nenecha zdierat.

avatar
lea299
30. apr 2020

Osobne sa ti dosť čudujem, čo si bola všetko schopná vydržať. No proste musíš sa odstrihnúť a myslieť už konečne na seba. Mama nemama, to takto ďalej nejde aby si si ty kvôli nej a to ešte aj keď je aká je ničila svoj život

avatar
maris5
30. apr 2020

Ak toto opises na sude, tak ziadne vyzivne jej nepriznaju. Vy ste jej este pocas studia davali peniaze co malo byt naopak.
Ma priznany len polovicny invalidny dochodok, takze 4 hodiny moze niekde robit.

V podstate je to este mlada zena v produktivnom veku, ako chce takto zit dalsich 20-30rokov?

Ked ma tolko exekucii uz davno mala poziadat o osobny bankrot a zacat novy zivot. 🤦🏼‍♀️

Mam pocit, ze sa len spolieha kto jej co da a pomoze.

avatar
silvike
30. apr 2020

@0silvia0 Ved praaave, v tom je cely ten zadrhel takychto ludi. Vsetkym dookola nicia zivot svojou osobnostou posahanou ktovie koli comu, ale oni sami to nevidia a ani im psychiatra navrhnut nemozes bo ta zozeru aj s topankami za to, ze co si to dovolujes vobec pochybovat o ich psychickom zdravi.

avatar
0silvia0
30. apr 2020

@silvike a ako to rodičia zvládajú s tvojou sestrou? Veď musia byť z nej na nervy, ona bola odmala takáto? Ako sa prejavovala ako dieťa?

avatar
silvike
30. apr 2020

@0silvia0 Podla mna taki ludia to vedia ze musia z niecoho zit, moja sestra je na toto fakt expert, totalne nevie hospodarit a fungovat financne, strati aj to malo co ma, furt sa len stazuje ze nic nema, ale kupuje sprostosti akoze v akcii velmi vyhodne...no coment ale chladnicku si nevie zohnat resp. dat opravit, kohutik jej kvapka uz roky, neriesi, proste tak zije jakeby nevedela nic vybavit...aaach mohla by som fakt pisat nekonecno situacii a momentov co skratka nie su u nej ok, dokonca raz bola presvedcena ze ma rakovinu na hrudi/plucach tak drzala hladovku (ona za Dr. nejde) lebo ze dieta najlepsie nici rakovinu, tak nejedla MESIAC !!! mesiac nezobrala okrem vody nic do ust !!! Hruuuza toto. A to aj pred hladovkou bola vychudnuta, cca 45kg. Chodila uz potom jak bez duse, aj mne to povedala az ked s tym skoncila a ja som videla na nej ze daco neni ok, ale nic nepovedala ani mne ani nikomu. Az potom asi uz videla ze jej prihara, sla za nejakou Dr., ta ju vypocula predpisala nutridrinky a odporucila ju na psychiatriu. Myslis ze bol ? tudles, ani tuka. proste nepojde a nepojde. A to ako ona je stale v dlhoch, peniaze poziciava od kamosiek, podobnych jej co tiez dokopy nic nemaju...a od nasich samozrejme a mama furt len skonstatovala (ten problem je dlhodoby, hovorim od jej puberty)...Ta ked ona je raz taka...a furt jej peniaze dali. ja som furt mame hovorila, ze to treba nejak inak na nu, nedavat jej peniaze ked zapyta, ale skratka od ineho konca zacat.Ona sa s rodicmi co si pamatam ani poriadne nerozpravala, furt na ncih len ganila a zazerala, hnusna atmosfera doma furt ked bola doma . Furt dusno jak svina.

avatar
0silvia0
30. apr 2020

@silvike ale tak asi chodí do práce, nie? Vyzerá, že je veľmi nepraktická.

avatar
silvike
30. apr 2020

@0silvia0 U mojej sestry ziadna pokora a priznanie vlastnych chyb tak ozaj s lutostou. Furt len kritika na vsetky strany, na nasich, na system, vsetci za vsetko mozu, kazdy vinny len ona sväta. Vsetko riesi zvysovanim hlasu (a to moja mama skoro vobec nekricala, vsetko v skor v pokoji riesila tak prirodzene, ziadne vyziapovanie nepricetne u nas nikdy nebolo zo strany rodicov, oco sem tam ked uz bolo zle nahucal ale tak podla mna v norme jak otcovia), furt krici, nervaci, furt ide do konfliktu s ludmi ked chce daco poriesit. A s kolkymi ludmi sa ona pohadala nebavila, skratka...neni to dobre a podla mna potrebuje terapiu jak sol, ked nechce skoncit fakt uplne ze zle. Len ona take daco odmieta resp. sa ani nebavime o tom. Resp., bavime sa uz velmi malo. Ona byva v Blave, my sme vsetci na vychode. Ona tu ani nechce byt, vraj tu nema zazemie. Tazko to je veru.

avatar
silvike
30. apr 2020

@0silvia0 Hej do prace chodi. ale to tiez je take...ide to od deviatich k piatim...furt v sebe citi vycitku voci nasim ze jej dali malo lasky, ze ju dali na SS aku nechcela akooopec inych veci...najprv robila aj nieco v administrative, potom bola chyzna a potom robila na vratnici ale u nej je velky problem dochvilnost nevie byt dochvilna. Na tom stroskotala aj tato praca, vyhodili ju. Potom viac menej take staranie sa o domacnost, upratovanie mala na zahranicnych ambsadach. Aj tam ju z jednej vyhodili uz neviem koli comu,a si prisla do konfliktu s niekym. Skraataka, teraz ma nejaku taku zenu ktoru opatruje to ani nie je normalny zamestnanecky pomer ale nejaka dohoda opatrovatelska, neviem presne plus upratovanie na cierno. Zubami nechtami sa drzi nejakeho podnajmu za 420 e pricom si ho ani dovolit nemoze. A nevie si najst resp, ani nechce nieco lacnejsie. Ked bola korona horsia tak nemala ani tu pracu, dali jej pauzu bali sa o tu choru co ju opatruje. Tak pytala na najom od nasich a to ma este pozicky. Vraj na zivobytie. Toto ze nasi uz davno rezignovali, s nou sa nedalo ani porozpravat, sice neviem ci sa nasi snazili sa s nou vobec nejako zblizit a riesit to v klude. lebo z takeho spravania akurat ocovi tiekli nervy,s em tam na nu zhucal a ona sa este viac uzavrela, mama len potajomky plakala nad tym vsetkym. da sa povedat ze to nevedeli riesit, nevedeli si s s tym poradit a zrejme sa ani neporadili s odpbornikom psychologom ani psychiatrom to by bolo asi take ako za sociku ze ee, psychiater nie, ved to by bola hanba. Taze asi takto u nas.
No som sa tu nakoniec ja rozpisala 🙂

avatar
magduska2
Autor odpoveď zmazal
avatar
lenuska9999
30. apr 2020

Prepáč, že to takto napíšem, ale tvoja mama je len lenivá. Mám tiež známu na invalidnom dôchodku kvôli astme a normálne pracuje, chodí na turistiku atď. Tvoja mama si len zvykla na určite pohodlie a nemieni sa ho vzdať. Ja by som jej určite nepomáhala. Viem, ťažko sa to číta, je to tvoja mama. Ale mama je ta, ktorá sa ma o svoje deti postarat. Ako si povedala , ty si kvôli nej nič nenasetris a v živote si nevybudujes svoje zázemie. A taký život chce ona pre teba? To nie je správna matka. Mama ma chcieť pre svoje dieťa len to najlepšie. A ty si nič nevycitaj. Nie si zlá dcera. Si úžasná dcéra, ale tvoja mama si ta nezaslúži.

avatar
oktoberbaby2020
1. máj 2020

Poviem ti len jedno: rodicov si nevyberas ale kvoli nim sa znicit sa nemusis. Mate medzi sebou este pupocnu snuru ale uz si dospela a mama tiez. Komu niet rady tomu niet ani pomoci. Mam podobnu mamu a pestujem si ku nej velky odstup lebo ona potom zneuzia veci proti mne. Kludne sa mi ozvi spravou a popiseme viac

avatar
eliska13
1. máj 2020

@silvike celoživotná obeť všetci jej ublížili, nič sa jej nedarí.Take prerastene dieťa.Ale to, čo píšeš je porucha osobnosti nikdy si neprizná, že aj ona má svoju vinu, ale bude to hádzať na druhých, že to je kvôli nim

avatar
dankovicova
1. máj 2020

@lenuska9999 toto vidíme my, ale nevidí to jej mama, v prvom rade by ona musela chcieť niečo zmeniť a práve tam je ten problém, že evidentne vôbec nechce a tam sa proste nedá svietiť :/

avatar
marca12
1. máj 2020

@delcancreed mama ma tazku psychicku poruchu. Skuste na sude ziadat jej psychologicky posudok. Ona asi naozaj nevladze,ale ma choru dusu,to je asi najtazsia choroba. Si dobra dcera,napomahala si sa jej dost. Musis sa naucit zit s pocitom,ze sa jej nedalo pomoct. Vsetci nad.nou davno zlomili palicu,ale ty stale stojis pri nej. Mama sa musi liecit,inak vas vsetkych psychicky znici.

avatar
jany149
2. máj 2020

@delcancreed nie nie si sebecká...
si sa jej napomáhala až až.....priveĺa..čo píšeš to by bolo veľa aj na koňa...
nemaš mať za čo výčitky....

avatar
delcancreed
autor
26. okt 2020

@oktoberbaby2020 písala som ti

avatar
0silvia0
26. okt 2020

@delcancreed ako sa vasa situacia vyvinula po sude?

avatar
delcancreed
autor
27. okt 2020

@0silvia0 ahoj Silvi, situácia sa vyvinula nasledovne : sud určil vyzivne (ja 50€) brat (80€) plus zrocne. Vzťahy sa nenapravili bohužiaľ. Situácia ma trápi no na vzťah sme vždy dvaja. S mamou som sa stretla pred mesiacom - boli sme na obede. Stretnutie bolo aj dobre aj zle. Mama začala pracovať na dohodu v chránenej dielni. Bohužiaľ zrušili im zákazku tak teraz hľadá inú prácu - chce len na 4 hod. Ukáže sa čas ako sa veci vývinu.

avatar
delcancreed
autor
Autor odpoveď zmazal
avatar
0silvia0
27. okt 2020

@delcancreed tak podľa mňa celkom dobre, tých 50 euro je určite menej ako si do nej investovala mesačne doteraz, aj keď je to fakt neštandardná situácia, ale nejako sa to vyriešiť muselo. Mama sa musí konečne z tej lenivosti a letargie prebrať a niečo so sebou robiť, určite ju to niekam posunie. Držím palce, jej citové a finančné vydieranie sa raz muselo skončiť, aj keď jej stále musíte prispievať.

avatar
delcancreed
autor
15. nov 2020

@oktoberbaby2020 písala som

Strana
z2