Prosím poraďte, ako riešiť situáciu so svokrom.

28. mar 2020

Dobry den.
Byvame hned vedla svokra. Svokra uz nezije, tak je v dome sam. Ma dvoch synov, jeden zije v zahranici, chodi domov par krat rocne a druhy syn je moj muz. Byvame takto pri nom 3 roky. Ma 62 rokov, je na invalidnom dochodku a minuly rok mal uraz a od vtedy je okolo neho dost dusno..byva mu zle, fyzicky aj psychicky..Na vysetrenia, na kontroly, na pohotovost ked mu je zle chodime bud ja alebo muz. Mame 3 male deti.. Svokor je kazdy den u nas, od rana do vecera, bud u nas doma alebo na dvore, neklope u nas, len tak vojde, ked je mu zle lahne si do obyvacky, casto ho volam jest k nam, na obed, caj alebo kavu mu nukam, urobim, snazim sa naozaj, ale uz mi to nejak dolahlo na nervy, potrebovala by som aj sukromie, keby ho poprosim, nech aspon jeden den je doma tak by sa nahnevak, ale to nechcem, ja nemam proti nemu nic, ale chaoete, to sukromie mi chyba. Vedela som ze to takto bude ked sme tu stavali dom pri nom, ze k nam bude chodit, ale kazdy den je moc. Ma rad nase deti, aj ked ibcas nerespektuje co od neho ziadam a robi si s nimi po svojom ale aj tak som ho nikdy neupozornovala .. ale ako je aj terqz ta karantena tak mi to uz teda paradne lezie na nervy a len co idem na dvor viem ze tam bude aj on, viem ze rano hned pride k nam, doo eda tu je, poobede..sme jeho najblizsi, ale nemame oravo na sukromie? Riesili by ste to alebo by ste to nechali tak? jikdy ho

autor
28. mar 2020

Pisem ako idiot s chybami, snad to ale pochopite 🤷

vilma7
28. mar 2020

Pfu a práve pre toto nechcem stavať don pri svokrovcov, hoc tam pozemok je.
No ťažko poradiť, čo robiť. Asi jediné riešenie vypadnúť s deťmi na výlet, alebo jeho poslať s nejakým klubom dôchodcov, ak je to vzhľadom k jeho zdrav.stavu možné.

mala_hobitka
28. mar 2020

Možno sa moc snažíš - ponúkaš, pozývaš, robíš kávičky....ako má starký vedieť že chceš súkromie. Jasné, pohostinnosť, je v poriadku ale tak snáď keby chcel kávu vie si povedať alebo šak nech si spraví ak robíš niečo iné. Možno keby nemal taký servis a nevenovala by si mu toľko času tak by u vás ani toľko nebol. Veď to že on príde lebo chce neznamená, že mu treba okolo zadku skákať.
Je normálne chcieť súkromie. Skús ísť na to chytro a vymyslieť pár pravidiel, ktoré budú akože pre jeho dobro alebo tak ale je to win win pre všetkých. Napríklad keď je mu zle, nech si nelíha k vám ale ide domov, lebo tam má všetko a hlavne ty potrebuješ porobiť a nechceš trieskať keď spí ale nemôžeš ho zase obchádzať lebo veď spraviť to potrebuješ bla bla. Alebo keď je s deťmi a je pekne pošli ich spolu na dvor. Alebo ak má nejaké hobby tak to využi a daj mu niečo spraviť nech má čo robiť - napríklad ak maľuje tak ho popros o maľbu pre susedku k narodeninám alebo ak majstruje nech niečo vyrobí.
A hlavne sa dohodnite s mužom, ako jeho syn určite bude mať nápady ako nájsť nejaké kompromisné riešenie.

lentilkaxxx
28. mar 2020

Základnú chybu ste už urobili, postavili ste vedľa neho. Je pekné, že mu pomáhať, ale každý má právo na súkromie. Aj Vy, aj ten, ktorý to nechápe. Keďže jeho dieťaťom je Tvoj manžel, ten by si mal sadnúť so svokrom k pivu a klobáse a taktne mu medzi 4 očami vysvetliť, že každá rodina má právo na súkromie. Nie, nevylučujete ho, ale isté pravidlá treba rešpektovať. Ani Vaše deti si isto nedovolia ráno o šiestej vstať, vraziť k nemu do baráku a chcieť, aby sa o nich postaral, aj keď ho milujú.

0silvia0
29. mar 2020

Nemozes obcas poslat deti k dedkovi? Nemozes ho poprosit, aby ich postrazil on sam na dvore, dones im tam cajik, jemu kavu, ze ty by si si zatial doma nieco porobila? Ja by som isla na to takticky, nevyhanala by som svokra z vasho domu, citi sa u vas dobre, ako doma... chapem, ze chces sukromie, ale bude teplo, takticky by som ho presunula na dvor, aj nejaky gauc by som mu tam dala aj so slnecnikom😊

karolinakr
29. mar 2020

Pozri bohužial budeš mu to musieť na rovinu povedať
Aj keď sa nahnevá, mate pravo na sukromie, i ked sa nadurdi, chyba je v ňom nie vo vas.Potom dostanete na neho alergiu a bude ešte horšie s nim vydržať.Normalne zamkni dvere aj keď bude búchať, neotvor
Neviem nakolko je invalidny, ale mal by si najst koničky aby nebol odkázaný len na vas
1.začat chodit do kostola
2.navštiviť susedov
3.nájsť si frajerku
4.začať niečo vyrábať, msjstrovať nájsť si koníčky
5.najst si partiu vo svojom veku
6.oprašiť stare priatelstva
7.robit na zahrade
8.venovat sa vnukom
9.pomócť ti s niečim
10.byt v niečom užitočny

tramtada31
29. mar 2020

Ako máš staré deti? Keby si mu jedno-dve poslala, že s tretím sa potrebujes ucit, alebo či ich nemôže postrážiť vonku, že ty potrebujes zatiaľ niečo spravit do prace a pod? Pripadne mu vymyslieť inu úlohu, nový chodník na pozemku, dielničku na náradie, vymaľovať psaciu budú, postaviť vyvýšený zahon a pod. Vieš, dat mu pocit dôležitosti a prospešnosti a zároveň to bude aktivita mimo domu, aby tá v ňom neobťažoval.

pieksamaki
29. mar 2020

Podla popisu je to dobry clovek....neopisala si ho ako hulvata....len on z toho prazdneho zivota si neuvesomil ze chcete mat sukromie...jednak je aj chlap...tito tak nevnimaju..aspon maloktori....
Skus to naozaj zladit tak..aby ste aj vy vyuzili jeho pritomnost na akoze postrazenie deti....ktore aspon maju vztah k dedkovi....zober to pozitivne...
A nejako neviem ci sa to bude dat tej starsej generacii vysvetlit...ked nie....tak snad vy na vylety...alebo povedat rovno pred nim ktore dni chcete byt sami...ludom vseobecne nedochadzaju vzajomne ocakavania...
Budeme raz tiez stari.....a citit sa nepotrebni..vela veci uz nepojmeme tak ako by chceli druhy od nas....
Kym este vladze je dobre....
Ja som nosila otcovi este hracky na opravu aby mal pocit uzitocnosti....je velmi dolezity tento aspekt....daj mu aj ty nieco porobit...ked len tak z donutenia...
A ked mu je psychicky zle...poziadaj jeho doktorku o nejake medikamentozne lieky...po konzultacii s nou....pretoze taky starsi clovek sa pozera na svet uz pesimisticky

karolinakr
29. mar 2020

Vieš čo ber to pozitivne.Je to chvalyhodne ako sa oňho staráš.Nech dedko trochu uberie a tebe nech Pan Boh odplati na detoch, aby sa postarali o teba v starobe.Dedko tym, že ovdovel a mal uraz nechodi do prace asi uz stratil zmysel života a vy ste jedini blizki, pre čo ho teší život.Na druhej strane aj ty chceš trochu súkromia.Tak dedko nech si kúpi psíka, niektori dóchodcovia maju radi parťáka a kamaráta.U nas furt behaju po vonku.Aspoň sa trochu zabavi. Inak neviem