Psychické týranie vnúčat. Mám sa báť?

10. okt 2020

Ahojte. Veľmi sa ospravedlňujem že v tejto diskusii vystupujem anonymne, ale je to pre mňa ťažká téma o ktorej som sa nikdy s nikým nerozpravala 😔 Môj otec nás ako deti mňa a môjho brata veľmi psychicky týral (žiadne fyzické týranie). Každý deň sme museli od neho znášať ponižovanie, vysmievanie, nadávky, falošné obviňovanie za veci ktoré sme ani nespravili po ktorom nasledovalo že sme nedostali jesť a on si potom spokojne sedel v jedálni a blazene jedol. Ide o to že hneď ako sme mohli sme sa z domu odsťahovali a v kontakte sme ostali iba s mamou (s ktorou sme mali a aj máme stále dobrý vztah keďže nás stále bránila ale nijako to nepomohlo. Ja mám teraz dieťa a mama si veľmi praje aby som ho priviedla k nim domov. Bývajú od nás ďalej preto by tam muselo stráviť viac ako len pár hodin. Ja mám ale strach že bude musieť prežívať to čo sme prežívali my s bratom . Ako by ste to riešili?

sense
10. okt 2020

Napriek vsetkemu by som isla , s tym ze ak by sa situacia opakovala a tvoj otec by sa spraval rovnako k vnucje ako tak by som sa zbalila a sla domov.

pribinak
10. okt 2020

Že by som rám dieťa určite samé nenechávalo a akonáhle by padlo nejaké urážanie vi ponižovanie, štartujeme auto a odchádzam

Mama k tebe nechodí?

deti95060810
10. okt 2020

asi by som tam s dieťaťom zostala aby som videla či sa otec "polepšil" alebo nie... koľko má dieťa rokov? Lebo ak už je väčšie a vie rozprávať žeby ti to povedalo...
Inak k tvojmu otcovi nemám slov - prepáč.

zooeynka
10. okt 2020

Pozvi mamu k sebe. Pripadne aj otca. Ale na vnuca nebude taky kkt ako bol na deti predpokladam...s vnucatom nebude tak casto. A doma si odsledujes ako sa k tvojmu dietatu sprava.

kittykat22
10. okt 2020

Ja som mala tiez velmi tazke ako dieta a preto nesuhlasim so @sense. Tak som to vyriesila tak, ze mama moze k nam, ale ja som doma este so synom nebola. Uz ma 8 rokov. Nikdy sme si do oci nepovedali co je toho pricinou, ale vsetci to dobre vieme. Ja si ani neviem predstavit ho zobrat tam, kde som prezivala velmi zle chvile cele roky. Nie je mi to tam prijemne. Takze musi chodit mama ku mne, lebo by vnuca nevidela. Najskor som mala pocit viny a uvahy ci som nespravodliva. A teraz ako som dlhsie mamou, tak vo mne len rastie hnev voci mame, pretoze si uvedomujem, ze to cim som si presla bola vlastne jej volba. Ja by som nikdy nedopustila aby moje dieta preslo tym, co mam za sebou ja. Takze je po lutosti ...

autor
10. okt 2020

@pribinak pre doplnenie - mama k nám nechodí lebo jej otec zakazuje kamkoľvek chodiť bez neho a on u nás nie je vítaný

kittykat22
10. okt 2020

ale z toho co pises @pribinak, je jasne, ze sa otec vobec nezmenil.

hettinka
10. okt 2020

Mama vás nechránila. Keby vás chcela chrániť, takého idiota opustí. Zostava s ním, hoci aj ju evidentne týra (zakazuje jej chodiť preč), ale je dospela a má sa vedieť zariadiť.
Takze nie, vnúča by som tam nevodila. Ak mama chce, nech príde ona k vam.

autor
10. okt 2020

Otca vychovala iba mama keďže jeho otec ( môj dedko) ich opustil hneď ako sa dozvedel že sa narodí takže asi si tým niečo kompenzuje

0silvia0
10. okt 2020

@kittykat22 a mama s otcom v pohode funguje? K nej sa ako sprava?

hettinka
10. okt 2020

Ak má narušenú psychiku, dá sa to liečiť. Poloz si otázku, čo ON, alebo tvoja MATKA, urobili pre to, aby sa otec správal normálne, ľudsky.

hettinka
10. okt 2020

@0silvia0 však píše, zakazuje jej navštíviť dcéru... mne to stačí...

kittykat22
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
10. okt 2020

Musím sa priznať že celé ma to mrzí aj kvôli mne a bratovi že sme nikdy nemali v otcovi nejaký príklad alebo vzor a veľa krát som závidela kamarátom že žijú úplne inak ako my

stanulienkat
10. okt 2020

To,ze tvojho otca vychovavala iba mama,ho neospravedlnuje. Veeeela deti vychovavala iba mama a nespravaju sa ako hovada. Nesla by som tam ani sama a uz vobec s dietatom. Tvoja matka je spoluvinnik. Nechapem,ako niektore matky mozu dovolit prikorie na vlastnych detoch. Nesla by som tam-nikdy.

sense
10. okt 2020

Tak podla toho co píšes ďalej by som tam nešla na par dni, ak chceš aby mama aspoň vnúča videla choďte na víkend niekde blízko a môžte sa stretnúť vonku....

malapepka
10. okt 2020

Ty si sa ako dieta trapila, detstvo si prezila v strese a ponizovani. Jedine, co mama urobila, ze ta branila, ale trpiet ta nechala dalej.
Mama si nastavila vtedy svoj zivot a mieni v nom pokracovat, nechce ho zmenit.
Ty uz netrpis, si mimo ich diania. Mas na to pravo, si dospela, mas rodinu, teraz je to v tvojich rukach.
Budes sa prisposobovat ludom, ktori ti urobili nepekne detstvo? Vystavis tomu aj svoje dieta? Mama mozno trpi, ze teba a vnuca nevidi. Ale ty nie si povinna vrarit sa na miesto, kde ti bolo ublizovane. Mama neriesila vtedy tvoje utrpenie, preco by si ty mala reagovat ty na jej utrpenie?
Je to krute, velmi zlozita situacia, ale niekto ten retazec krutosti zastavit musi.

hettinka
10. okt 2020

Autorka, je mi zo ľúto. Ale o to lepšími rodičmi môžete byt vy svojim deťom.

juliet86
10. okt 2020

najma.necit pocit viny. alebo ze si nieco dlzna otcovi mame ci svojmu dietatu. rodicia su najdolezitejsi. starsi rodicia najma ak nie su ok nie su povinnoatou. tvoja mama je dospela. sama si vybrala zit s nim dalej. aj teraz ked uz su deti samostatne. ona sa uz zrejme nezmeni. ty mozes. predstav si ak by tvoj manzel robil dietatu co tebe tvoj otec. co by si spravila?? chapes ako to myslim. drzim ti palce vo vychove

pribinak
10. okt 2020

Ja by som šla kvôli mame. Ale tak ako som napísala, šla s muzom a padlo by jedno urážlivé slovo od otca, dvíham kotvy a idem preč

Mama je psychicky tyrana žena, čím je takáto žena dlhšie s takýmto muzom, tým je pre ňu ťažšie odísť a samozrejme sj čím je staršia jej možnosti sa znižujú

To že mama uvidi vnúča bude pre ňu dar.

ukulela
10. okt 2020

ja by som tam na dlhsie urcite nesla. ked, tak iba na chvilu, aj za cenu, ze idem na otocku, alebo si ubytko zozeniem a zaplatim inde .... mame vysvetlit, ze ona je tyrana zena a musi s tym nieco urobit. bud sa vzoprie a mozete jej s bratom pomoct, alebo si bude sama sebe vinnou... a nie, ona vas nechranila, lebo to by odisla, ona bola tyrana spolu s vami, ale vy ste sa nastastie pozviechali a odisli.

suzie26
10. okt 2020

Bude prežívať to isté 🙂 poznám dôverne. Alebo bude podryvat tvoju výchovu

lija22
10. okt 2020

nie! nesla. je najvyssi cas aby mama prelomila jeho zakaz ( uplne chory a na hlavu padnuty). toto je mamina sanca sa mu postavit a uribit daco pre seba krucinal konecne aj pre teba

petruska19
10. okt 2020

Sama píšeš, že otec si niečo kompenzoval. Ja by som tam na skúšku dieťa dala. Práve dieťa môže prelomiť ľady a starého otca môže zmeniť 💗

autor
10. okt 2020

@petruska19 podľa mňa 60 ročný človek sa už zmení iba ťažko 🤷

77daniela77
10. okt 2020

Otec sa nezmeni,je to v nom.Nenechala by som s nim dieta sme ani minutu......Ak by si sa tam rozhodla ist,tak sj s manzelom a stale byt v strehu.....a potom podla situacie,ci hned odist alebo na viac hodin.Ale tvoj otec je despota ked nepusti mamu k vam,mozno prave preto by som tam nesla....just.Mama si je sama na vine,boji sa ho....no ale ktovie coho je on schopny.....🤔

janage
10. okt 2020

@petruska19 nedala!!! mam zazitok ako vnuca takeho cloveka😢 Trauma na niekolko rokov najma ak u vas zaziva milujuce a bezpecne prostredie. Nerob to dcere. Ona sa nebude vediet branit, ked sa tam nieco udeje.Ani moje deti nikdy nikdy bez nas rodicov u babky, co odmietla opustit ozrana neboli same. A je mi u prdele, ze ma aj svetle chvilky.
Babka je dospela svojpravna za svoj zivot zodpoveda sama.

janage
10. okt 2020

A este jedna vec nikdy by som dieta nedala same osobe (je jedno komu) co sa sama nedokaze obranit a zije s nasilnikom. Ako potom pre pana chce obranit to vnuca?!
Hladaj ine riesenia, stretko vonku mimo oboch domacnosti a podobne. Ak to nepojde tak ano bude Ti luto, ale v prvom rade ako matka by som chranila svoje dieta.

janage
10. okt 2020

@petruska19 a keby sa tam nieco zomlelo pocas tej skusky, tak potom co? Ja som svojej mame odpustila, ze ma tomu vystavila (tiez konala s dobrym umyslom), ale pre mna velike ponaucenie.
Ludia takito sa nezmenia len preto, ze maju vnuca, chapes? Ved dedo mohol prejavit dobru volu v tom, ze by babka bez obav mohla navstevovat vnucku. On snahu o zmenu zjavne nemal, nema a mat nebude. Preco by si to dieta co za nic nemoze malo odskakat?

hettinka
10. okt 2020

Poznám alkoholika, ktorý svoje deti týral, ale prestal piť a bol ten najlepsi dedko. Ale v tom bol alkohol, takze keď taký človek úplne abstinuje, more sa zmeniť. Ale musí sám chcieť a toto asi nie je ten prípad.