Psychicky labilná kamarátka

neviemako
3. máj 2015

Ahojte, nie som nova len nechcem verejne...

Mam kamosku, je dost labilnej povahy, chvilu dobre, potom este lepsie, potom z bezneho problemu hotova drama.... v podstate vo svojom zivote nema kludne obdobie stale nieco na moj vkus prehnane preziva, stale nejaky afekt, hiikanie, nic sa nedeje bezne, stale sa nieco deje, kauzy, kauzicky... Toto jej spravanie sposobilo ze jej preplo a skoncila v nemocnici na psychiatrii.
stalo sa to v praci, vsetci to videli, hanba na 100rokov. a ja teraz neviem ako sa k nej spravat. chvilami som na nu nasrata, chvilu ju polutujem, klame vsetkym naokolo, na pracu sa uplne vykaslala a to je v riadiacej pozicii, chvilu som jej kryla zadok ale 3t sa neda... Teraz sa uz udajne vracia do prace, rozprava tam uplne bludy kde bola, sprava sa ako robot ( podla mna je nadopovana) este som ju nemala moznost vidiet nazivo...
moj prvotny pocit je zavriet,zhasnut a nikdy viac ju nevidiet a nepocut. Velmi som jej pracovne pomohla a teraz som sa v podstate spolocensky blamovala takouto znamostou... nechcem aby to vyznelo nejak arogantne, spracuvam svoje pocity uz cez 3t, este ked bola "v pohode", som sa snazila jej spravanie korigovat a teraz neviem... uz nechcem?
z celej situacie je mi uplne na nic, vela veci co mi nahovorila mi pripada ako jedno velke klamstvo a falos z jej strany... Keby prisla ako chlap 🙂, ze OK mi preplo, som sa pozbierala a ideme dalej ale ona dalej klame a vymysla... a to ma uplne znechucuje, bojim sa ze az ju stretnem a skosi na mna nejake vyfabulovane klamstvo poslem ju niekm kratkou cestou

Mate niektora skusenost s takymto clovekom? ako sa spravat, ako to v sebe vysporiadat?
Dakujem

jemena
3. máj 2015

@neviemako už som ti na to raz odpovedala. Prečo máš dojem, že sa musíš starať do tvojej kolegyne? Staraj sa hlavne o seba a o svoj pracovný výkon. Potom sa nebudeš musieť hanbit za správanie kolegyne. Myslím, že každá dospelá osoba je zodpovedná za seba. omg

libka1
3. máj 2015

@neviemako dalej tak ze ju prestan uplne riesit kedze nie si schopna pochopit ze pravdepodobne klame kvoli chorobe.. urobis tak laskavost sebe aj jej. Mne toto ako priatelstvo nepride...

alaguema
3. máj 2015

@neviemako ako ďalej čo? Napísala si tu traktát, v ktorom si sa poľutovala, ako si sa blamovala, ako si pomáhala a nedostalo sa ti spätnej väzby a ako ti "klame" psychicky labilný človek...a nevieš ako ďalej? Ja by som povedala, že nechaj tak. Keby ti záležalo na nej, ani by si sem nepísala, ale bola by si s ňou, prípadne s jej rodinou, alebo rodičmi, snažila sa komunikovať s niekým, kto vie kde bola a ako na tom vlastne je, alebo by si hľadala info o dg, ktorou trpí, aby si pochopila nakoľko môže deformovať jej osobnosť. Aj tie predchádzajúce črty jej chovania ako preháňanie a dramatizovanie ktoré ty označuješ ako "kauzy a kauzičky", už mohli byť prejavom nastupujúceho ochorenia...to ti ani nenapadlo? Len si si povedala, že ONA si takým chovaním privodila pobyt na psychiatrii. Buď vieš fakt úplné gulové o ľudskej psyché, alebo tú ženu naozaj nemáš rada.

citronade
3. máj 2015

@bonaqa2013 nie nie som z takeho kolektivu, len som vzala vazne samu seba. Ak su nelieceni su ako pijavice, ten kto na to nema energiu, nech si da odstup.

Kolektiv ktory nevie o co ide sa na tom bavi, pretoze to nepozna. Ludia ktori vedia o co ide, ako tu andrej napr.sa trapia.

Ako ty vies ci som ja nieco uz nepreskocila?

Ludia su deti, ak je nieco ine, dokazu byt kruti.

moonlight1210
3. máj 2015

@andrej001 preco si nezalozis vlastnu temu? Je neslusne putat pozornost na svoj problem parazitovanim v inych prispevkoch. Aj ked ciastocne tematicky pribuzne. Zahlucejes miesto, pises dlhe vysvetlenia a obhajoby, ktore su len a len o tebe a vobec neriesis povodny problem autora/ky temy.
Az si zalozis temu, pridem a strhnem pozornost kontroverznou temou na seba. Budes rad ze namiesto tvojej bolesti budu zeny riesit nieco uplne ine a obcas sa nejaka vyjadri aj k tebe?
Aasi nie. Tak to nerob druhym.
Tvoj problem je pre teba naliehavy, ale nie je tak dolezity, aby sa snazil vsade prekricat inych ako ten najdolezitejsi.
Takze zaloz si temu a diskutuj o sebe v nej.
Ak tak neurobis, svedci to z casti o inej vrstve podstaty tvojho charakteru. Uvedom si to. Svedci o opaku toho cim sa prezentujes ze vraj si.

mircalla
4. máj 2015

@moonlight1210 Tiez som to chcela napisat,, ze ci sa uz riesi nieco ine, kedze to nema s touto temou nic spolocne

namornicka
4. máj 2015

Baby ja neviem, či mi nedochádza, ale ja som pochopila zakladateľkin problém akože má psychicky chorú kamošku/kolegyňu, ktorej problémy v práci pomáhala zakrývať a dlhšiu dobu jej podávala pomocnú ruku. Keď sa to prevalilo ešte je ona, ktorá to s ňou myslela dobre, za tú blbú. Čiže neotočila sa jej chrbtom, práve naopak. A namiesto toho, aby "chorá" kamoška, ktorú prepustili z psychiatrie a pustili do práce, čiže by mala byť (aspoň momentálne) relatívne ok jej na rovinu a triezvo povedala čo sa deje a že sa jej to vymklo z rúk a že problémy sú väčšie ako vyzerali ďalej zahmlieva a robí z nej v podstate blbca. Ja súhlasím, že pomôcť treba. Ale nie tak že ty pomôžeš a ja sa budem tváriť, že sa ma to ani netýka. Samé viete, že človek má svoje limity a keď to presiahne únosnú mieru tak sa ďalej nedá a to mám na mysli rôzne situácie. A keďže ju z nemocnice prepustili a môže robiť robotu na pozícii, ktorú robí, musí si uvedomiť aj rozsah pomoci kamošky. Iné by bolo, keby ju nechali doma nadopovanú liekmi, tam by od nej zdravý úsudok nikto nečakal.

bajana
4. máj 2015

@namornicka kolegyňa je stále v nemocnici a ešte raz zopakujem - psychiatrické ochorenie ako mnoho iných nekončí prepustením z nemocnice, liečba je dlhodobý proces a pobyt mimo nemocnicu ho môže urýchliť...
Ak som dobre citala úvodný príspevok, zakladateľka kolegyňu ešte osobne nevidela, v práci tvrdí, že je u rodičov, a pritom posiela z nemocnice nejaké divne fotky...čo je dôkazom toho, že stále nie je OK, preto treba brat s rezervou aj jej slova o návrate do práce....zvyčajne sú to mesiace, kým je návrat do práce možný. Takže zakladateľka je za "blbú" kvôli chorému človeku, ktorý v tejto chvíli zda sa nemôže za to, čo robí...a to sme sa tu mnohí snažili zakladateľke vysvetliť. Nie každý má skúsenosti s psychickou chorobou vo svojom okolí, tak snáď jej napr. moje skúsenosti pomôžu.

neviemako
autor
4. máj 2015

@namornicka ďakujem

@bajana od soboty chodí do práce.. odkiaľ by som vedela ako sa správa? Ja ju uvidím naživo dnes 1x.

bajana
4. máj 2015

Ešte posledná vec...podľa popisu náladovosti a nepatričného prežívania by sa mohlo jednať o schizoafektivnu poruchu, ktorou trpi aj mne blízka osoba. Nespôsobuje ju nepatričné prežívanie "kauz a kauziciek", ale naopak - ona spôsobuje to, že človek prežíva veci inak ako zdravý človek. Po vyliečení musí brat lieky a byť pod dohľadom psychiatra, pretože sa ochorenie môže vrátiť počas rôznych životných situácii (pozitívnych aj negatívnych).

bajana
4. máj 2015

@neviemako tak v tom prípade by som sa obrátila na niekoho, kto je za ňu "zodpovedný"... manžel, rodičia, súrodenci, dospelé deti? ... Pretože neverím, že nie je stále PN...môžete čakať, že sa záchvat bude opakovať (ak neberie lieky, čo si myslím, že nebude, ak sama usúdila, že je dosť fit na prácu)

kaktusik007
4. máj 2015

@neviemako jaj, aka vlna odsudenia sa na teba spustila... silno pochybujem, ze co len jedna z nich ma vo svojom okoli takto psychicky labilneho cloveka, aby si to vedeli predstavit, ze o com to je...

rok sa snazis.... vies, ono to nebude nikdy lepsie.... toto je proste tak - raz som hore a lietam, potom som dolu a padam... normalne prezivanie emociii tam nikdy u nej nebude..... toto je proste fakt... odstrihni sa od nej, pomoze ti to vytvorit si odstup... A ked bude mat dalsie neprimerane reakcie - neries... Si povedz, ze ok, je to chory clovek, v podstate nemoze za to ako sa chova... . toto mne osobne velmi pomahalo, ako sa preniest nad niektorymi vystupmi.... ale uvedom si jedno - ty nie si matka tereza. Ty naozaj NEMUSIS tolerovat jej spravanie, nemusis ho riesit.... Mas pravo ju nechat tak. Naozaj. NIe je tvoja povinnost sa o nu starat, zehlit za nu nejake veci... Fakt nie.

a ano, ludia si maju pomahat - s tym suhlasim... ale vazeni, citajte - ona sa ROK snazi usmernovat jej chovanie. Bezvysledne. Proste su fakt veci, ktore NIE SME povinni znasat. A mame pravo povedat NIE.

kiki68
4. máj 2015

@bajana tiez mame v rodine osobku s touto diagnozou a presne ako hovoris, ten clovek si tie kauzy, kauzicky vytvara vo svojej hlave. Zial je to dozivotne na lieky, len sa musia po par rokoch menit.Ale ked lieky zaberu z osoby je zase normalny clovek. Zrazu ziadne tieto veci ako paranoie, prehnane vytvaranie si kauz nie je. Ten rozdiel ked zaberu lieky je obrovsky. Tiez je mozne,ze s touto diagnozou skonci ZTP, nie vzdy je ta osoba schopna normalneho pracovneho kolobehu. Lebo stres ma velky vplyv na to ci sa zase neprejavia nejake vykyvy.

moonlight1210
4. máj 2015

@neviemako nie si povinna ju dalej zachranovat. urobila si dost.
ak chces, mozes jej pomahat nadalej. je to na tvojom uvazeni.
ale nemusis.

ale prestan sa za nu hanbit. prestan sa hanbit pred ludmi, co to mas (mala si) za kamosku.

psychicke problemy je nieco, za co clovek nemoze. pokial si ich nevyrobil branim drog alebo iných veci, ktore mali na psychiku vplyv a sposobili nezvratne zmeny.

ja by skor bola znechutena z jej kolegov, ktori jej stav povazuju (aspson sa zda) za svoju sukromnu telenovelu pre svoju zabavu. na cudzom nestasti sa najlepsie komentuje, vyvysuje, potvrdzuju sa "kvality" lepsich ludi voci inym. kedze sa povazuju za normalnych, je to o to smutnejsie, aku mizernu empatiu maju a akých plochych citov voci okoliu su schopni.
nikto im nekaze ju chapat do hlbky, ale nikto im nedava pravo ju sudit.
ak im ako nadriadena robi teraz problem, treba riesit pracovny problem, nie sa zabavat na jej zruteni a následkoch.
psychicke zrutenie, nech uz prebehlo akoukolvek formou, nie je hanba na sto rokov.
(aj ked poznam par takých pripadov, kde veduci pracovnik nezvladol tlak a urobil naozaj trapne blaznive veci a dodnes o tom koluju historky, ktore su sucastou zabavy spolocnosti - v skutocnosti by boli trapne a zabavne, keby ich ti ludia urobili pri normalnom zmyslani, len napr. pod vplyvom alkoholu. nie pocas kolapsu ich psychiky. ludia mozu byt vlastne radi, ze to skoncilo len podivnym chovanim, nie napr. strelbou.)

a na tebe je, aby si si vedela stat za svojimi cinmi a nehanbila sa za ne. nehanbila sa, ze ju poznas, ze si jej pomahala, ze si pre nu robila veci.
co sa stalo nie je hanba, skor smutna vec.
osobne by som sa pred nikym nehanbila, lebo nemam za co.

navyse nikto z nas netusi, co mu zivot prinesie (hop mozeme kricat az po smrti, ze sme preskocili), a kedy sami budeme potrebovat pochopenie okolia, ked budeme v stave, ze budeme robit blaznive veci (napr. na sklonku zivota obycajna starecka demencia), a pritom to vnimat ako svoju uplne prirodzenu normalnu realitu.

a ze si jej venovala rok snahy a aj tak to nepomohlo - zial, je to frustrujuce, ale praca s psychicky chorymi ludmi si vyzaduje velke usilie. necit sa sklamana. nie si studovana, a ani samotni psychologovia a psychiatri nemaju vzdy uspech.
naopak, je fajn, ze si sa tak dlho snazila.

michaela1711
4. máj 2015

@moonlight1210 toto je veľmi pekný príspevok úplne s tým súhlasím netreba sa zaťažovať keď to je ozaj nad naše sily. Lebo môže to ešte tebe ublížiť.

jabadaba
4. máj 2015

@neviemako odcitujem Ta:

u nás ju tiež brala záchranka a rovno ju brali... čo od nej chcem? Hkm ani nie ospravedlnenie,skôr čestný prístup k veci. Hlavné nie klamstvo. :(
Viem ze bola dnes v práci,navymyslala tam bludy neskutočne aj pred babami co ju ratovali, ja som obvolavala jej rodinu aby sa niekto postaral o jej deti a ona má úplne odveci bajku kde 3t bola...
Hlavné ze ju zaujíma ako sa mám.... a nepytala sa mňa

Stale nechapes, ze tvoja kamaratka je v uplne inom psychickom rozpolozeni ako Ty a nezmysla teda ako Ty? Nemozes od nej ocakavat to co popisujes v citovanom. To je nerealne a jej to zbytocne budes vytykat. Toto je to na co sa tu poukazalo, ze nevies pochopit jej iracionalne myslienkove pochody a spravanie. Nehladaj tam nejaky prejav nevdaky ci nezaujmu. Ona ma dost co robit sama so sebou, to ze sa mota v kruhu vymyslov, nad tym sa mozes akurat tak povzniest, nie to brat osobne. Skus si spravit odstup a nadhlad - jej spravanie nema logiku, nemoze mat a necakaj teda od nej to coho asi nie je momentalne schopna. O tom sme Ti tu uz viac krat pisali. Neda sa od psychicky choreho cloveka cakat prejav vdaky a podobne. Podla mna je to utopia. A zbytocne mas Ty pocit krivdy a krivdis aj kamoske.

Este mi napada - uz vies co jej presne je? Ake vysetrenia podstupila? Napr. aj taky mozgovy nador moze skaredo ovplyvnit osobnost cloveka. Priam zmenu osobnosti, k horsiemu. Tvoja kamoska predpokladam, ze podstupila a nadalej by mala podstupovat celu seriu vysetreni, este teda nema vyhrate, nie je na konci, musi fungovat akoby nic, zivot predsa ide dalej. Takto to asi nema lahke, kto pride do prace s usmevom ako by sa nechumelilo, po nervovom kolapse? Asi nikto. Pre nu samotnu to je teda najtazsie, uprimne - nechcela by som byt v jej kozi.

kiki68
4. máj 2015

je mozne,ze nikdy nebude mat vyhrate, niektore diagnozy mozu koncit dozivotne v ustave. Myslim,ze si vobec ludia neuvedomuju,ze tie osoby neklamu zamerne,ale je to porucha mozgu. A vacsinou prave kolegovia, rodina mozu tie osoby zachranit od toho,aby skoncili mimo normalneho zivota. Je mozne,ze kamosku daju dokopy a o pol roka bude zase uplne normalny clovek. Hlavne ludia sa na nu budu pozerat odteraz,kedze mala verejne ten stav s predsudkami. Je mozne,ze pride o malolete deti,lebo ak nema manzela a rodinu,tak ich nebude moct ak nebude stabilizovana vychovavat. Nikto si nevezme na triko to,ze raz rano jej prepne a vezme decka a hodi sa s nimi napr. do dunaja. Toto sa stalo v nasej rodine, nedali pozor, nestarali sa a matka aj deti skoncili mrtve. Ludia to beru na lahku vahu tieto veci, nejde o verejne strapnenie sa a rok ked ta zena klamala, vymyslala si, riesila veci iracionalne, ide o to,co bude dalej. Ju caka zivot aky si mozne my ani nevieme predstavit.

andrej001
5. máj 2015

@moonlight1210
@mircalla prepacte nechcel som menit podstatu tejto temy ani nijako inak obmedzovat ostatnych, len som pridal svoj komentar a svoj nazor na ktory niekto reagoval a ja som mu odpovedal... prisla dalsia reakcia a tak som zasa k tomu nieco napisal a nejako sme sa rozrozpravali... mrzi ma to... k tejto teme len tolko ze ak ma niekto problemy tohto charakteru tak je lepsie podat mu pomocnu ruku ako ho izolovat od ostatnych, ale zasa treba odhadnut hranicu pomoci aby nas dotycny svojim sposobom nezacal zneuzivat alebo vyuzivat... tolko k tomu...

nela1916
5. máj 2015

@neviemako a všetky ostatné - hm, faktom je, že aj ja som mala v okolí jednu psychicky labilnú osobu, to ešte v časoch štúdia, dnes ani len netuším, čo je s ňou. Všetci to o nej vedeli, snažili sa ju tolerovať, ale na druhej strane mala tendenciu na ostatných prenášať svoju negativitu. Veľmi ťažko sa s ňou vychádzalo, jej správanie bolo mierne preexponované ( buď kopa nešťastia alebo urehotané čudo) a nikto ani len netušil, kde bola hranica medzi jej chorobou a negativitou / povýšeneckým správaním, ktoré z nej až tak sršalo.

Tým chcem povedať len to, že napriek najlepším úmyslom vôbec nie je také ľahké podporovať tento typ ľudí, bývajú strašne nevyspytateľní a vedia druhú stranu zatiahnuť strašne hlboko do svojich problémov + kopa iných nepekných prejavov. A to už ani nehovorím o tých ochotných "chronických altruistooch", ktorí sa takto chorým jedincom síce snažia pomáhať, ale ktorí sú takto na najlepšej ceste k vyhoreniu, lebo, um, to nie je to, čo si predstavovali. Z tohto príspevku mám pocit, že si sa k nej dostala príliš blízko a máte zo seba akurát tak peknú ponorku. Jediné, čo vidím ako východisko, je odstup a poriadny, tak nebudeš ubližovať ani ty jej a tiež si udržíš taký ten racionálny nadhľad (je predsa chorá, nemôže ma vytočiť). Len sa vykašli na to, že ste si urobili akúsi vzájomnú hanbu, no tak bohužiaľ, občas imidž nemôže byť prioritou a ber ju jednoducho ako niekoho, komu diagnóza neumožňuje myslieť celkom racionálne a podľa tvojej logiky.

valy
5. máj 2015

@nela1916 myslim si, ze mas pravdu. okrem toho si neviem predstavit, ako sa asi musia citit jej podriadeni, ked je taka naladova. je mi jasne, ze je to choroba a ze za to nemoze, ale jednoducho s takym niecim asi nemoze vykonavat veducu funkciu.

nela1916
5. máj 2015

@valy Presne tak. Dodatočne ma tak trochu mrzel môj vlastný príspevok, mám totiž hneď niekoľkých známych s psychickými chorobami, ale len táto jedna tak hromadne deprimovala svoje okolie (ostatní pôsobili skôr utiahnuto alebo tak obyčajne náladovo, nič hodné pohoršenia). Viem si preto čiastočne predstaviť situáciu z príspevku. Je to celé o diagnóze a často robíme tú chybu (vrátane zakladateľky), že si ich správanie vysvetľujeme podľa našej logiky, lebo inak to ani nejde, lebo je inak nepochopiteľné. Problém bude asi v tom, že riadiaca funkcia akúsi logiku naozaj má a typujem, že táto osoba je úplne mimo jej pravidiel a jej okolie len tak čumí, čo to má tá pani vedúca za maniére.

No byť zakladateľkou, na iné ako na odstup to nevidím, koniec-koncov, môže jej pomáhať aj tak "z diaľky", bez nadbytočného zainteresovania, negativity a ponorkového efektu, ktorý z príspevku až tak srší.

neviemako
autor
6. máj 2015

@nela1916 mas zrejme pravdu, uz to mame za sebou, myslim stretnutie a nechumelilo sa... haha a hihi a ja hrca v krku ☹
tak som obrazne odstupila za plot a sledujem z odstupu.

nela1916
6. máj 2015

@neviemako No nehovorím? Jej správanie nemá logiku a pravdepodobne na ňu ani neprídeš. Hlavne ale asi ani nezistíš, ako môžeš takej to osobe spôsobiťujmu, aj preto ten odstup. No len držme jej palce, aby si v robote nerobila veľké trapasy. Byť ňou, funkcie by som sa vzdala, ale opäť, moja logika.

neviemako
autor
6. máj 2015

@nela1916 aj moja 🙂 , ja by som si hladala inu pracu ( nemala by problem v odbore), a ona chodi a vyklada bajky kde bola a co robila...

robin_claire
6. máj 2015

@neviemako Citala som tuto temu - pises nieco o odstupe, ale evidentne ju neustale riesis - aj to, co by mala robit...Ty si tou osobou snad posadnuta

neviemako
autor
6. máj 2015

@robin_claire co by mala/nemala hovorim co by som urobila ja. Nie som nou posadnuta a mam dost rozumu aby som sa nedala zatiahnut do niecoho co uz nechcem, ale vdaka za nazor.

robin_claire
6. máj 2015

@neviemako Skutocne je dost zrejme ako tu osobu neznasas...Kiez by si sa starala, ci si ty sama ok