Pýtali by ste si peniaze naspäť od matky?

irina48
21. júl 2022

Zdravím vás idem si k vám pre názory.
Ide o to že pred rokmi som mame požičala 1000€, pretože sa rozišli s priateľom (potom sa dali dokopy a doteraz su spolu a majú malé dieťa) a chcel aby mu vyplatila to, čo vrazil v tom čase do domu. Tak som jej pomohla.
Vtedy som mala len 17 rokov a ťažko som za tie prniaze pracovala (brigádovala) v Nemecku ako čašníčka 14 hodín denne 6 dní v týždni.
Teraz som ja v zlej situácii a potrebovala by som tie peniaze aby mi splatili. Keď som jej to napísala tak ma odbila:
“ Ved by si tie prniaze uz davno strovila a Ani my nemame a toľko toho chceme...ja neviem tak trvas natom...ved on robil vsetko pre nas”
To že robil všetko pre nás znamená že chodil do roboty a staral sa aby nechýbali peniaze a bol si vedomý toho že si berie ženu s deťmi. Keď si od sestri požičajú tak jej vrátia vždy do posledného.
Som sviňa za to že pýtam?

ouwecka
22. júl 2022

@irina48 chapem ze ti to treba,drzim ti palce ak k nim nejak dojdes ale.asi tazko od.nej.. pre tisic e nerob peklo,aj ked si to zasluzi,je to mama proste, odpusť jej ulavi sa ti

simca06022011
22. júl 2022

@irina48 nie nie si, pytaj si nech ti och vratia. Ked tolko toho chcú nech si zarobia. Je to hanba poziciavat si od dcer, dospela zena.

luccija
22. júl 2022

@irina48 nech vratia hoc aj po 100 eur

irina48
autor
22. júl 2022

@biolady Zatiaľ poslala 100€ ale dosť sa cítim zle. Ešte oni sú urazení za to že to pýtam, tak veľmi rozmýšľam nad tým že oznámim že už jednoducho požičiavať nikomu nebudem. tie penize nech si nechajú ale v budúcnosti nech somnou neráta 😏
Skôr ma zarazilo to že fakt ani najmenšia snaha o vyriešenie tejto situácie z jej strany

kattrin5
23. júl 2022

@irina48 rodicom sa nikdy peniaze nepoziciavaju, ale davaju. Tak ako sa starali oni o nas, sa mame na stare kolena starat my o nich, hanbila by som sa pytat od rodicov peniaze… spytam sa takto, ty si mame vratila vsetky peniaze co do Teba vrazila ked ta vychovavala?

bluka2
23. júl 2022

Trvala by som na vrátení, aj keď pochybujem, že ich uvidíš. Inak študuješ ešte? Dostávas vreckové?
Vzťahy pochybujem, že máte tak v hĺbke dobré, lebo toto sav takom prípade nerobí.

bluka2
23. júl 2022

Koľko máš vlastne teraz rokov a koľko času odvtedy prešlo?

laurika999
23. júl 2022

@kattrin5 Výchova je výchova a peniaze sú peniaze. Tak ako sa o autorku starala jej mama, tak sa raz autorka bude starať o svoje deti. Taký je kolobeh života. A dlžoby sa majú vracať.

sense
23. júl 2022

@bluka2 tuším 22 ma lebo v inej téme ma problém s chlapom a tam píše ze ma 22, cize nejakých 5 rokov a má 1 dieťa

paulita
23. júl 2022

@irina48 Určite si právom pýtaš naspäť. Správny rodič by vrátil peniaze bez slova a dal by aj navyše za ochoru svojho dieťaťa požičať...

aceris
23. júl 2022

@irina48 mozno si to zle ponala. Ja pozicat mame tolko penazi a neskor potrebovat by som za nou nikdy neprisla "pocuj pozicala som ti, je cas aby si vratila"🙄 Pripada mi to absurdne. Ved ona do teba vrazila daleko viac. Mozno by sa k tomu postavila inak keby si za nou prisla s tym, ze si na tom zle a potrebovala by si si od nej pozicat...ci by ti nemohla pomoct. Druha vec je, ze by si to uz nikdy vratit nemusela...

kisskiss
23. júl 2022

@danadanaba presneee, tak v tomto som sa našla, najlepšie, keď jej kúpim niečo napr. za 5 eur a chce mi dat 10 a niekam mi ich nakoniec aj schová, keď nechcem zobrať. Vlastne aj otec je rovnaký 😀

irina48
autor
23. júl 2022

@kattrin5 okrem týchto som jej dosť dávala od 15-tich som brigádovala a nikdy som nič nepýtala, len teraz mám ja svoje dieťa a jednoducho by mi teraz pomohli.

irina48
autor
23. júl 2022

@bluka2 Nie zmaturovala som pred štyrmi rokmi a vreckové som takisto nedostávala 😀 brigádovala som

misinka866
23. júl 2022

zaujímavé. od matky by som čakala pravý opak ( ako to mam ja) ze skôr mama ma požičať, alebo darovať dcére. rodicia sú tu na to, aby pomáhali a nie naopak. ze ti nechce vrátiť. to je sila. určite si tie peniaze vydupkaj naspäť. to som rada ze mam takú maminu.

biolady
23. júl 2022

@irina48 ja ti verim, vobec sa tu neobhajuj, poznam take pripady, ja sama som nedostavala lebo nebolo a musela som od 15tich zarabat sama aby som nieco mala. Ale moja mama by sa takto nikdy nezachovala, sama bola podvedena od rodiny. A ked moze, tak este stale pomaha ona mne aj ked mam rodinu. A tak isto by som robila ja jej keby potrebovala! Ale nie tak, ze sa dohodneme na tom ze jej tvrdo zarobene peniaze POZICIAM a ona mi o nejaky cas urazena tvrdi, ci to naozaj musi vratit? Vsak kde je nejaka sudnost, ucta, spravodlivost? Takto to nema vyzerat. Takto sa vztahy nicia. A este by sa opovazila urazit, sa vykaslem na nu. 🙂

katka164
23. júl 2022

@kattrin5 toto myslíš vážne?žiadne dieťa sa na svet nepýta a NIE JE povinné vracať rodičom peniaze za svoju existenciu🤕🤕🤕

veronikakos
23. júl 2022

Ja som takto mojej mame tiež ako 20 ročná požičala 700€, ani neviem načo, potrebovala ich, nemala tak som jej ich dala, boli to mimochodom jediné moje úspory. Keď sme neskôr s priateľom kúpili byt, prerabali a čakali dieťa tak mi ich vrátila, ešte aj prihodila 300€. Tiež mi to bolo nepríjemné pýtať späť, no mama to vzala ako samozrejmosť a hneď mi ich dala. Podľa mňa je to takto fér. Ak si jej ich dávala tak v Tom, že ste sa dohodli na pôžičke a nie ako dare tak by to malo byť ok ..

mandzula
23. júl 2022

@kattrin5 dcera jej dala peniaze, ked mala 17 (cize mama mala voci nej stale vyzivovaciu povinnost) s tym, ze je to pozicka na pruser, ktory si mama sama vyrobila. A nevidim dovod, aby som svojim rodicom nieco cely zivot splacala, mat ma bolo ich slobodne rozhodnutie, ja som sa na svet nepytala. Samozrejme, ze im pomozem (nakupim, pokosim, drevo ponosim...), ked treba, ale oni sami by odo mna peniaze nepytali, a keby nieco, pozicku by mi isto vratili.

veronikakos
23. júl 2022

@misinka866 nie v každej rodine je to ideálne. Aj rodičia môžu mať problémy a dobré, milujúce, dobre vychované dieťa pomôže. Vydupkaj si peniaze? Zdá sa, že poniektorí dospeláci ešte nedorástli.....
Čiže ak už rodičia niesu dojné kravy a nie je z nich osoh tak dovi?... Preto sa neskôr o nich starajú opatrovateľky a nie deti..

eveliaka
23. júl 2022

@irina48
@irina48 keď budeš trvať na tom aby ti ich vrátila tak asi sa vaše vzťahy nastrbia možno ich vráti ale bude na Teba nahnevaná treba si položiť otázku čo je pre Teba dôležitejšie či peniaze alebo dobrý vzťah z mamou, určite by ich mala vrátiť ale je to tak páčiť sa jej to nebude...🤔

misinka866
23. júl 2022

@veronikakos sama píšeš, ze mama ti ich vrátila a tak by to malo byt. dievča malo 17 makala namiesto vylihovania niekde pri bazéne mamine požičala, to je super, áno, aj rodicia bývajú v takej situácii, ale logicky by jej to mama mala vrátiť, ved snáď za tie roky 1000 eur splatiť mohla už dávno nie je sama má muža predsa. druhej dcére vrátiť vedia a jej nie? ja nemyslím ze každý rodič ma byt dojna krava ja to myslím všeobecne ze rodič ma dieťaťu pomáhať a nie škodiť a toto mi ako skodenie príde, ked decku nevráti a pritom by sa jej to teraz hodilo iné by bolo keby mala baba kopu peňazí a povedala ze nevadí, nechajte si, nebude mi chýbať. to je jedno, od koho si požičiam, proste vrátim ci je to rodič, sestra, sused, pes 😁🙈

doda3103
23. júl 2022

@kattrin5 tak toto určite nie. Každý je určite tak vychovávaný ale záleží aj ako sa rodičia starajú. Ja osobne by som im ani euro nedala a to sa z mamou nerozprávam od mojich 17r mám aktuálne 30r ja( vnúčatá vôbec nevidela možno ak si kukala môj FB,pritom majú skoro 12r a 4r) S otcom iba keď idem k starkej.
@irina48 vôbec by som sa necítila zle prečo?! Narobila si sa na tie peniaze ešte v podstate ako tínedžer. Vyčítať by si mala ona sama že si od teba požičala a nevrátila. Ok keby to bolo 100€ ale nie 1000€. Žiadne výčitky a pekne si ich pýtaj, máš dieťa čiže jej vnúča a jej není blbé aby ich aspoň kvôli nemu poslala.

ankare
23. júl 2022

@irina48 preboha, toto sa zle číta. Jasné,že tie peniaze Ti patria. Veľkú krivdu z toho cítim, och, je mi Ťa ľúto. Nástoj na Tom, aby Ti tie peniaze vrátila. Držím palce!

euka210
23. júl 2022

@irina48 vobec nie, pre nas je uplne prirodzene ze si pomahame, ze ked napr.svagor potreboval peniaze, lebo obaja prisli o pracu, rozbil auto, tak jeho mama mu dala kolko mohla, i my sme mu nieco dali. Ked nemame penazi navyse, tak nemozme pomoct, ale ked mame, tak pomozeme. Cize ako matka, bez ohladu na to, ci nieco dlzim dietatu alebo nie, keby som mohla, tak samozrejme pomozem.
Jej postoj nie je velmi ok.

kattrin5
23. júl 2022

@doda3103 tak Ja pisem za normalnych podmienok, nie za takych ake mas ty a bohuzial kopec incych..

kattrin5
23. júl 2022

Asi sme asi kazdy vychovany Inak, Ja peniaze, ktore davam rodine beriem ako peniaze ktore mi nikdy nemusia vracat. Neviem, mame tiez davam peniaze a vsetko jej platim co potrebuje( tiez pracujem od 14) a nikdy ma nenapadlo peniaze od nej pytat, aj ked som bola v situacii, ze som potrebovala, nikdy som nepytala od mamy( racej som si pozicala a pod)

blontimka
24. júl 2022

@irina48 je jej povinnosť ako matky ťa živiť.
A áno, peniaze si pýtaj späť....

eeffka
24. júl 2022

@kattrin5 no napr ja som vychovana tak, ze nepotrebujem chodit po rodine pytat peniaze na bezne veci. A ked uz musim ako som teraz od sestry (kupa pozemku a chybalo mi 10% a nechvela som do toho tahat banku) tak som bola cela cervena a vratim jej ich do 6m a sme dohodnute pisomne. A to viem ze jej ich teraz netreba a ze mi ich dala za 30min. Napriek tomu sa citim trapne.

Este doplnam, aj ja kupujume veci mame lebo je sama dochodkyna, ale to su dary, nie pozicky.

kattrin5
25. júl 2022

@eeffka tak jasne Ja nehovorim takto od sestry, ked je naozaj treba, ale od mamy pytat proste nie. Ja mam asi smolu ze som na opacnom konci a ked treba, kazdy vzdy pyta odo mna 🤣