Recept na šťastné manželstvo - bývanie u svokrovcov

ppetinka
14. mar 2014

Ahojte,

viem, že je veľa tém o svokrovcoch atď, ale zaujímalo by ma, či sa dá vôbec v manželstve žiť šťastne, keď bývame u svokrovcov ?? Kým sme nemali dieťa, celkom sa to dalo, aj keď svokra bola vždy zvedavá, ale teraz, čo stvára, keď máme dieťa je fakt neúnosné a ja som z toho na prášky. Keď je doma, čo je dosť často, tak vždy, keď s manželom a malou odchádzame, tak ani sa nenazdám a už je vo dverách .... alebo keď prichádzame. Hrozne ma to otravuje a mám pocit, že nič iné nerobí, len sliedi za oknom, kedy prídeme/odchádzame. Minule som skoro dostala porážku, šli sme s malou k doktorovi, môj muž šiel malú dať do auta a ja som prišla za nimi asi do 5 min a pozerám, že na mňa z vnútra auta trčí svokrina riť - totižto vopchala sa až do auta, len aby videla malú ... keď je doma (máme samostatné bývanie s vlastným vchodom) tak mi zvoní, že či malá spí ...že či ju netreba ísť kočíkovať a bla bla .. alebo vlastne skôr volá manželovi a sa ho pýta, že vonku je krásne, tak že či môže ísť s malou von alebo že keď sa malá zobudí, aby sme jej prezvonili, nech sa s ňou trochu pohrá. Ja nemám nič proti tomu, aby sa hrala s malou, ale irituje ma to jej sledovanie. Mám pocit, že má oči a uśi všade .. už mi párkrát povedala, že počula ako som malej spievala alebo počula ako malá plakala atď ... fakt mám pocit, že chodí s pohárikom po stenách a počúva, čo sa deje. Jasne, s manželom sme sa už kvôli nej pohádali XY krát. Vraví, že by mal tiež nervy, keby toto robila moja mama, ale prečo tej svoje nevie vymedziť hranice ??? Keď je u nás hore, a ja mám malú na rukách, tak potom zahlási, že mi ju zoberie, že nech si ja oddýchnem a bla bla ... keď ju chcem prebaliť, tak ona sa zvrtne a ona mi ju donesie až do izby /akokeby ja som nemala zdravé ruky a nohy/... proste ide mi to na nervy tá jej prehnaná starostlivosť o naše dieťa. A to nechcem vedieť, čo bude v lete, keďže máme spoločný dvor. Asi hneď ako uvidí, že som s malou na dvore, tak si pôjde nohy dolámať, len aby bola s ňou. Neviem, či už len ja mám voči nej také prehnané reakcie alebo aj vy ostatné, ktoré žijete u svokrovcov ?? Dosť ma to serie, lebo nechcem sa hádať s manželom kvôli nej, ale zase ani nechcem, aby len sliedila, kedy ideme/prídeme ... normálne už len čakám, kedy sa roztvoria dvere dokorán a začujem jej hlas vrrrr. Alebo minule odkázala po manželovi, že malá je už veľká a ju nemusíme už kúpať každý deň ..a čo je na tom, že ju chcem kúpať každý deň ? Mňa jej názor nezaujímal, ak áno, opýtala by som sa .... Už mám fakt akokeby na ňu alergiu, na jej hlas, činy atď ...

kiki68
12. jan 2015

byvanie u svokrovcov je skor recept na samovrazdu v 90% pripadov. Bud rychla alebo pomala smrt 😀 tomu manzelstvu iba dufam 😀 Mne sa paci nazor mojej svokry (patri medzi 10%) ze mladi a stari nemaju byvat na jednej kope,ze to nerobi dobrotu. Ma pravdu,lebo inak sa to robilo a ono robilo pred 25 rokmi, inak teraz.

timea7
12. jan 2015

@ppetinka svojím spôsobom ťa chápem, že ti ide na nervy, že svokra vie o každom tvojom kroku, nepáči sa mi to špehovanie, ale na druhej strane je tu more mamičiek, ktoré sa sťažujú na nazáujem svokry o deti a dali by neviem čo za to, keby ich aspoň niekedy pokočíkovala. Skúsila si sa s ňou o tom porozprávať? V kľude, s úsmevom, že si vážiš jej pomoc, ale že si pripadáš ako dieťa a že by si bola rada, keby ťa nekontrolovala a nechala všetko okolo malej na teba, že jej rada dáš potom malú kočíkovať. Ešte som chcela dodať, že som u svokrovcov necelý rok bývali, ale svokru som mala ako kamarátku a doteraz mám.

dilino
12. jan 2015

vieš čo pochopim ak by vam liezla do hrncov dirigovala ťa a miešala sa v tvojej domacnosti tak prosim pochopila by som ťa ale zasa si to vezmi tak byvate v čiom dome čo postavili oni vlastnymi rukami to že mate každy svoj vchod neznamena že cez dvor neprejdeš ked pišeš že ho mate spoločny jasne čo chceš aby ťa nevydela ved je to normalne že ťa vydi ved nato ma oči a že ide k malej čo tak si ide pozrieť vnučku to asi len ty vnimaš že sa vnucuje ked tu vypisuješ radšej si jej to mala povedať na priamo ako si to predstavuješ a každy normalny mlady dospely človek vie že byvať z rodičmi jedneho alebo druheho je vždy riziko mala si povedať mužovi že sa chcete sťahovať aby ste boli sami a vo vlastnom sa budeš sama rozhodovať či ju dnu pustiš alebo nie ale ak dom postavili mužovi rodičia nevydim dôvod že ked je to na jednom dvore že sa s ňou nestretneš či čo ked pôjdete domov budete lietať ked sa ti to nepači zariadťe si to po svojom my sme byvaly u svokri rok a čo som jej mala povedať aby za nami nesnorila boli sme v jej byte maju sa tam dodržiavať pravidla jej a tak isto ty vlastne z manželom nieste vo svojom aj ked mate osobytne byvanie dom je stale jeho rodičov to by si mala brať na vedomie keby že ste si ho postavili sami nepoviem ale že ja by som mala byvať pod jednou strechou u svokrovcov a ešte si klasť podmienky no neviem neviem a nikto ťa nenuti aby si sa s ňou rozpravala a stači že sa pozdravite a ked nechceš tak s ňou nerozpravaj to je tvoja vec dalej pišeš že ťa počuje ked plačeš no ved jasne ked oni byvaju v dome dole vy hore to je logicke že vas počuju svokrovci čo sa rozpravate najlepšie je samim tam si môžeš rozkazovať koľko chceš a či niekoho pustiš alebo nie to bude len na tebe.

ppetinka
autor
12. jan 2015

@dilino - to, že to je ich dom, neznamená, že má právo narúšať súkromie.... to nech mi nikto nehovorí, že ked raz oni postavili dom, nemajú platiť isté pravidlá a po 2. do ich domu sme aj my s mužom vrazili nemalé fin. prostriedky do vecí, ktoré sú na dome spoločné ...

zuj
12. jan 2015

necitala som ziadne prispevky, ale z toho, co si napisala to vyznieva tak, ze stara mama sa len zaujima o svoju vnucku a chce byt trochu napomocna a uzitocna, co je uplne prirodzene, hlavne ak mate spolocne byvanie. Mnohe mamicky by takuto babicku len uvitali🙂

katamara
12. jan 2015

Viem presne o čom hovoríš, to isté som zažívala ja pri prvom dieťati, keďže bola dcéra plačko, stále som ju mala hore a ako duch striehla spoza každej zárubne. Presne tak isto som sa zlostila ako ty, ale to je moja vekom, proste my maminy chceme dokázať, že sa vieme o dieťa postarať bez cudzej pomoci. Tiež sme sa s manželom hádali kvôli svokre, až na to, že moja nebola taká hrrrrr, aj keď som chcela, aby šla malú kočíkovať, ona nechcela, akoby sa hanbila ľudí a k tomu dedinské povery, urieknutia atď. atď.
Neviem ako ste na tom s domom, či ste investovali do prerábky domu, ak áno, musíš si s ňou pohovoriť a stanoviť pravidlá, ale pred manželom, aby manžel videl, že máš dobrú vôľu dohodnúť sa. Ak ste do prerábky neinvestovali, radím ti, hľadajte si nové bývanie čím skôr, vekom budú neznesiteľnejší. Ale úplne ťa chápem, prešla som si tým tiež a držím ti palce, aby ste to dali čím skôr do poriadku, aj kvôli sebe, musíš byť v pohode, malinká z teba vycíti, že si nervózna. Takto môžeš stratiť aj mlieko, ak dojčíš.
Ja by som o nažívaní so svokrovcami mohla napísať aj knihu, bývame spolu 12 rokov, ale nebolo by to pekné čítanie 😝 ................ prišla som o zdravie, o nervy ............ ale to je iný príbeh 🙂

dilino
12. jan 2015

@ppetinka ako to je všetko v poriadku ja som len chcela povedať to že vydiš že to k ničomu nevedie my sme tak byvali rok a viem čo to je a stale je riziko vražať do časti domu ked nieje ešte vaš jasne ved jej povedz svoje pravidla ale predovšetkym by jej mal dohovoriť tvoj manžel ale ked prechadzaťe cez ejden dvor jasne že ťa uvidi treba si to s ňou vyrozpravať a povedať jej čo a ako a nie aby bolo dusno a komflikty nemyslela som to zle a riziko je aj to že davať vlastne do domu cudzieho moja sestra tak byvala a tiež dali určitu časť do domu a ked jeho rodičia zomreli jeho brat si narokoval na svoju časť medzi tym si oni opravili ako vy a kedže ten sestrin mu vyplatiť nechcel dal ho na sud a sud prehrali takže sestra si musely vybrať pôžičku na vyplatenie a opletačky preto viem že cudzi dom davať do cudzieho peniaze jasne že to chapem ale stale ten dom nieje vaš predovšetkym na papiery na liste vlastnictva to som myslela.