Rodičia nestarajúci sa o dieťa

25. feb 2024

Mám problém, mám 20 rokov a som stále stredoškoláčka. Študujem v inom meste, žijem na internáte. Rodičia ma už doma nechcú, takže od marca už nebudem domov chodiť ani na víkendy. Problém je v tom, že odmietajú mi akokoľvek prispievať na živobytie. Brigádujem, ale sama to takto nezvládnem. Kde mám hľadať pomoc? Bolo mi povedané, že mám ísť za výchovnou poradkyňou do školy, avšak naozaj nechcem, aby v škole vedeli v akej situácii som. Pokiaľ dobre viem rodičia sa o dieťa musia postarať v prípade, ak študuje do 26 rokov.
Za akékoľvek rady ďakujem.

mateson
25. feb 2024

Začala by som na kuratele UPSVaR.

mojvlk
25. feb 2024

To je nezávideniahodnej situácia ... Nuž požiadať o výživné?

pribinak
25. feb 2024

Daj si návrh na súd na výživné. Požiadaj o sociálne stipendium.

kate_cs
25. feb 2024

Môžeš žiadať o výživné, majú rodičia povinnosť kým študuješ alebo do 25 myslím. Tak isto zájsť na študijné, môžeš požiadať o sociálne štipendium. Využi to, ak sa dá, nemusíš sa hanbit, stretávajú sa s rôznymi situáciami. Držím palce

zuzki1
25. feb 2024

Uff, a dôvod - prečo ta doma nechcú ? To je smutne
Ako baby píšu , požiadať o výživné , štipendium …

bonbon36
25. feb 2024

boze, to co su za rodicia... je mi to luto.. ako radia zeny vyssie, poziadaj sud o urcenie vyzivneho...

jana_eyre_2
25. feb 2024

A nemáš ani nikoho iného, kto by ti pomohol? Myslím starých rodičov, tetu, staršieho súrodenca, niekoho kto by ti aspoň bol oporou.. áno sú povinní starať sa do 26r kým študuješ, na úrade práce ta snáď budú vedieť nasmerovať čo robiť ďalej..

minenkak
25. feb 2024

Iba žiadosť na súd o výživné a platiť sa musí pokiaľ študuješ denne štúdium

lenka_da
25. feb 2024

Chápem, že teraz v tomto veku ti je táto situácia trápna. Ale ver mi, že ľudia riešia rôzne problémy, aj decká na škole, hoci o tom ostatní spolužiaci možno ani nevedia. Skús to prehryznúť, nie je to tvoja hanba, ale hanba tvojich rodičov. Čím skôr treba podať žiadosť o výživné na súd, nakoľko spätne sa dá výživné žiadať len od doby, keď začalo súdne konanie. Toto som ti našla, možno ti to pomôže:
https://www.peniaze.sk/spotrebitel/10110-vyzivn...

marci77
25. feb 2024

ano, moznosti su asi take ako radia dievcata
- navrh na sud na urcenie vyzivneho (to by mali rodicia platit, pokym neskoncis skolu)
- socialne stipendium - to si skor myslim, ze rodicia by museli mat nejaky prijem do xxx eur, aby ti vyslo (ale urcite sa treba ist aspon opytat na studijne, ake su podmienky)

dadka1997
25. feb 2024

Doma ta nechcu ale rodinne pridavky na teb poberaju ? Smutné a ubohe od rodicov, skus socialnu kuratelu, tam je aj centrum pravneho poradenstva a prevencie aj pravnici urcite tam choď ..

koniarova
25. feb 2024

Rodičov by som priamo a slušne konfrontovala, ako majú riešenie. A upozornila, že to budem riešiť ja, keď sa oni k ničomu nemajú.

domkakvet
25. feb 2024

Porozpravaj sa s rodicmi a vysvetli im, ze su este povinny ti hradit naklady.

lenuska9999
25. feb 2024

Povedz rodičom , že sa podľa toho zariadis a budeš súdne žiadať o výživné , keďže máš naň nárok. A čo študuješ ? Ešte ako riešenie vidím sa zamestnať a prejsť na externe štúdium.

pink_lady
25. feb 2024

pred tym nez odsudim rodicov a poradim ti , chcela by som vediet, preco?

birika
25. feb 2024

v dvadsiatke a stale stredoskolacka? podla teba je dobre studovat do 26 a rodicia sa musia starat?

mandrewa
25. feb 2024

Rodičia majú vyživovaciu povinnosť voči dieťaťu dokedy sa o seba nedokáže postarať samé, nie je to ohraničené vekom. Pokiaľ si rodičia túto povinnosť neplnia, treba si požiadať na súde o výživné z ich strany.

pribinak
25. feb 2024

@birika stači ze Jej padajú zle roky a mala napr odklad škol. dochádzky pre zlý zdrav. stav a potom má na strednej naozaj 20 rokov

kiki68
25. feb 2024

Do 26 rokov denneho studia musia, riesila to jedna nasa spoluziacka. Normalne to podala na sude a UPSVAR. A Mama jej musela platit okolo 200eur mesacne. Do skoncenia studia, cize do 25 rokov v jej pripade. Neda da vzdat zodpovednosti ako rodic. To si oni lahko predstavuju

luccija
25. feb 2024

@birika a čo je na tom?mojej dcére zle vychádzajú roky a je na 5 r škole skončí bude mať 20 r.v máji na maturite a na jesen 21.Este, aby sa hanbila, že chce študovať nemali mať dieťa, keď študenta v 20 r nechcú mať doma

estellas
25. feb 2024

@birika Veď sú aj 5. ročné stredné školy nie len 4. ročné. Tí čo sú na 5. ročných majú 20. rokov.

martul
25. feb 2024

@birika troška sa oblej studenou vodou aby si sa prebrala, dík.

autor
25. feb 2024

@luccija ďakujem vám, študovať som vždy chcela, myslím, že to mi nikto zazlievať nemôže

medda_beda
25. feb 2024

@birika Končila som v 20tke.
Ona môže mať 5 ročné štúdium.

mabenn
25. feb 2024

urcite chod za vychovnou poradkynou, ako dalej...ked sa porozpravate v sukromi, nema dovod to v skole rozsirovat...ja som sa hmotne osamostanila v 21r, ked som sa zamestnala na pol uvazok a na VS som studovala denne sucasne...byvala som v lacnom podnajme v inom meste...SS uz koncis tento rok?

luccija
25. feb 2024

A čo sa vlastne stalo pohádali ste sa?máš frajera?prečo ťa nechcú doma?

deti95060810
25. feb 2024

neviem pomôcť, ale tvoj príspevok sa mi veľmi ťažko čítal... prajem ti veľa úspechov v živote.

deti95060810
25. feb 2024

@estellas áno , dcéra mala teraz pred mesiacom 18 r. a je tretiačka na sš... vo 4 ročníku bude mať 19.... a možno keby chodila na bilingv tak by mala 20 r.
roky jej vychádzajú dobre...

marci77
25. feb 2024

Este ma napadlo,
nevieme, aku skolu studujes, ale ak sa ti bude dat, chod cez letne prazdniny po skuskach niekam do zahranicia si zarobit nejake peniaze, pripadne aj na Slovensku nieco najst, ak by si nechcela zahranicie .....len aspon v minulosti sa v zahranici omnoho viac zarabalo ....a potom niektori studenti si z toho financovali, co potrebovali v priebehu sk.roku (work and travel - teraz sa to uz asi ani tak neoplati, pripadne Anglicko, sever Talianska v nejakej turistickej destinacii skus zvazit ....ak by si mala ubytko tam zabezpecene, co by si zarobila, by si si odlozila)
drzim palce🍀

autor
25. feb 2024

@marci77 ďakujem, posledné leto som bola v Rakúsku, z týchto peňazí som si doteraz financovala všetko, peniaze, čo som dostala od rodičov predstavoli možno tak vreckové, aj tie som dostala len v prípade, ak som cez víkendy (čo som bola doma len cez ne) upratovala… od známej viem, že sa pri nej mama vyjadrila, že ak doma robiť nebudem, peniaze nedostanem