Rodičia nestarajúci sa o dieťa

25. feb 2024

Mám problém, mám 20 rokov a som stále stredoškoláčka. Študujem v inom meste, žijem na internáte. Rodičia ma už doma nechcú, takže od marca už nebudem domov chodiť ani na víkendy. Problém je v tom, že odmietajú mi akokoľvek prispievať na živobytie. Brigádujem, ale sama to takto nezvládnem. Kde mám hľadať pomoc? Bolo mi povedané, že mám ísť za výchovnou poradkyňou do školy, avšak naozaj nechcem, aby v škole vedeli v akej situácii som. Pokiaľ dobre viem rodičia sa o dieťa musia postarať v prípade, ak študuje do 26 rokov.
Za akékoľvek rady ďakujem.

birika
25. feb 2024

@martul myslim, ze ta sprcha sa zide tebe...da sa aj normalne odpovedat 🙂

birika
25. feb 2024

@pribinak ano, vlastne mas pravdu

birika
25. feb 2024

@estellas ano 🙂

birika
25. feb 2024

@medda_beda ano 🙂

mira0611
25. feb 2024

Autorka, min.pridavky na seba by ti mali dat + danovy bonus to je v tvojom pripade 50euro/mesiac. Ak studujes+aj pracujes, nedrogujes, nepijes...ani si predstavit neviem aky problem maju tvoji rodicia. Moj syn ma 16 rokov, aj minuly rok uz brigadoval 3 dni v tyzdni. Tento rol trucoval, ze nebude, aj sme sa pohadali.
Nech sa nauci pracovat. Nechcem, any cele leto bol pred telefonom a PC.

rorino
25. feb 2024

Choď za výchovnou,nie je to tvoja hanba,ale tvojich rodičov.A ona ti možno aj pomôže a poradí ako a čo,kde vybaviť.

mamina7070
25. feb 2024

v prvom rade zajdi na upsvar a daj si pridavky posielat na svoj ucet
zdover sa vychovnej poradkyni a pomoze ti so spisanim prezalobnej vyzvy na sud kde poziadas o vyzivne od rodicov

sojorez
25. feb 2024

@birika Moja bude tiez v 20 tke koncit gymnazium - sla z deviatky na 5 rocne biling.

alickapusinka
25. feb 2024

No rodičia na pohľadanie. Do 26 rokov majú voči tebe vyživovaciu povinnosť ak študuješ. Takže ísť na UPSVR a povedať tam TI všetko povedia čo máš urobiť. Tvoja mama je na to krátka raz ak zákon hovorí že sa musia starať pokiaľ študuješ takže dať návrh aby TI peniaze platili.

birika
25. feb 2024

@sojorez ano 🙂

ropucha6
25. feb 2024

Drzim ti palce. Nie je to nic prijemne, ale zatni zuby a ziadaj, co ti patri. Ak to inak nejde, aj sudne. Rodicia si maju byt vedomi vyzivovacej povinnosti.

tilly
25. feb 2024

Rieš to cez upsvar . Máš nárok na výživné

pink_lady
26. feb 2024

Nuz, malo si nám napisala. Rodicia sice maju vyživovaciu povinnost ale ty si dospělá a máš povinnosti tiez. My nevíme ako sa doma a k nim chováš a ako sú na tom financne oni.
Mne Ked som bola 1.r na vyske rodicia nemohli dat viac ako 1000sk. Bolo to v BA a internat stal 270sk. Prezila som.

tilly
26. feb 2024

@pink_lady pre zákon je stále nezaopatrené dieťa, je jedno, že má 20, ak študuje dennou formou... takže rodičia majú vyzivovaciu povinnosť

pink_lady
26. feb 2024

@tilly to je fakt, ale nemame celé info, moze sa k nim chovat povysenecky, neuctivo,....ale od toho su sudy a kuratela aby to posoudili
navyse, aj otcovia maju vyživovaciu povinnosti a vieme ako to chodi - ked nemaju dostanu platit tuším 27 eur je minimum...a to ju z biedy nevytrhne

tilly
26. feb 2024

@pink_lady áno, to je pravda. Nevieme, ako sa správa aj to, že môže skončiť tak, že dostane len minimum. Ale súd ani kuratela v tomto prípade neskuma správanie, len potreby nezaopatreného dieťaťa. Správanie rozhoduje napr pri vydedení, nie pri výživnom, tam skôr zaváži to, či je dieťa schopné sa o seba starať, čo v prípade denného štúdia nie je...

belaaaaaaaaa
26. feb 2024

Ahoj. Nebudem zranovať tvoju dušu, že akých máš rodičov. Síce neviem, čo máte medzi sebou. Viem, že jedna strana nestačí. Že povie názor. No určite by si sa s nimi.mala porozprávať, že budeš žiadať výživné. A ak budú vymýšľať, niť o čom.

katarinakrizova
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
katarinakrizova
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
klip0
26. feb 2024

Oni sú povinný sa o teba starať pokiaľ študuješ. Prosím naozaj choď za tou poradkyňou, nech ti pomôže napísať návrh na určenie výživného. Nepokaz si život tým že nebudeš môcť doštudovať kvôli tomu, že rodičia neplnia svoju zákonnú povinnosť

betulinka1
26. feb 2024

Čím skôr si podaj návrh na súd na výživné, dá sa to aj neodkladným opatrením, tam súd rozhodne skôr ale prizná iba nevyhnutné výživné, a potom v riadnom konaní už prizná výživné vo výške ako to bude vychádzať z príjmov rodičov. Ale určite by som aspoň 200€ zažiadala aj v tom neodkladnom opatrení, rodinné prídavky 60€ + daňový bonus aj rodičia zarábajú je do 140€ (podľa výšky príjmu). Na nete máš kopec vzorov, kľudne použi a uprav podľa seba, prípadne skoč na UPSVaR, že nech ti povedia, či je to tak Ok, voľakedy aj spisovali takéto návrhy, neviem teraz ako to je. Čiže podaj najprv návrh na výživné spolu s návrhom na neodkladné opatrenie, nakoľko ti rodičia neprispievajú na výživu a musela si sa dokonca odsťahovať z domácnosti. Držím palce.

katarinakrizova
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
betulinka1
26. feb 2024

@katarinakrizova ano máš pravdu. Ja som si to neuvedomila.

pink_lady
26. feb 2024

@tilly to je teoria, prax je Ina. Aj pri vyzivnom sa budu pytat preco nechcu platit, pride (moze/nemusi) kuratela preskumat podmienky a bude musiet dokázat realne vydaje.

sinusoida
26. feb 2024

@mira0611 tak asi miesto učenia robila iné veci, keď už má 20 rokov a neskončenú strednú.

tilly
26. feb 2024

@sinusoida to vôbec nemusí byť. Moji obaja budú mať 20, keď budú končiť gympel... stačia zle vychádzajúce roky a náš debilný systém 9 ročných ZŠ

tilly
26. feb 2024

@pink_lady hej, dokladovať bude musieť všetko.

jana_eyre_2
26. feb 2024

@sinusoida no dovol, tiež som končila ako 20rocna - chodila som do 9teho ročníka a potom som mala 5rocnu strednu.. to musíš hneď súdiť kvôli veku? Je úplne bežné že ľudia končia okolo 19-20tky..

princezna_bosorka
26. feb 2024

Centrum pravnej pomoci, daju ti kontakt na advokata zadarmo... mas narok na vyzivne. Ak rodicia odmietaju plnit dobrovolne, urci ho sud

domi2425
26. feb 2024

autorka Neviem ci ti to nejako pomoze ale mala som velmi podobnu situaciu. Vyzivne od otca (statu) som dostavala 70€ a byvala som s mamou a jej priatelom. Ked sa dalo som brigadovala, tiez som musela doma robit pomaly vsetko a to ani nehovorim o tom aky bol ten jej priatel idiot. Ked chces dostat od nich peniaze musis drzat hubu a krok. V mojom pripade to bolo nie len ze upratuj a dostanes peniaze, ale dokonca som musela z brigady na domacnost prispievat. Tak sa zamysli ci chcu od teba az tak vela🤷🏻‍♀️Mozes sa obratit na nejaku poradkynu, kuratelu, centrum pravnej pomoci ale pochybujem ze vysudis tolko penazi aby si sama vyzila v inom meste. Ja som sa odstahovala v 19 rokoch, vysku mi v podstate zakazali a teda som si skolu dorabala externe, aj som si ju sama financovala. Vyzivne ti mozu vymerat uplne nizke, co ti ani nepokryje zakladne veci. Dalsia vec je.. nechcu ta doma ? Ako ta nechcu ? Zakazali ti prist ? Biju ta za to ze neupraces ? Nemyslim to zle len logicky, ked niekde prides s tym ze su doma hadky a nic z toho sa previerkou nepotvrdi tak mas asi smolu. (Netvrdim ze klames, ale ze to mozu kludne uhrat uplne inak ako to naozaj je). Ja ked som si vsetko toto zvazila tak som radsej zatala zuby na nejaky cas a hned ako to bolo mozne tak som sa spakovala prec.