Rodina nechce prísť na moju svadbu

sumienkova
9. apr 2023

Dobry den, rada by som pocula nazory na situaciu, hadam aj vyrozpravanie mi trocha pomoze. O mesiac mam svadbu a hoci nepochadzam z velkej a pocetnej rodiny (narozdiel od snubenca), nik sa u nas velmi nevydava/nezeni, prisiel cas na pozyvanie hosti a najblizsej rodiny. Rozhodli sme sa pozyvat osobne - snubencova strana zdielala radost, nadsenie, odchadzala som s velmi dobrym pocitom a motivaciou do toho vsetkeho (chceli sme malu svadbu a nakoniec sme ustupili poziadavkam a len z jeho strany je ludi viac nez dost), pri mojej rodine som odchadzala s placom. Problem nastal uz pred mojim narodenim, kedy rodicia mojej mamy neschvalili sobas s mojim otcom, pretoze nepochadzal z velmi dobrej rodiny, co je pravda, ale nedali si vysvetlit, ze moj otec je uzasny, cestny clovek, ktory je pre mna obrovskym vzorom, a preto moji rodicia zili viac-menej izolovane od zvysku. Otcova strana nie je prave reprezentativny typ ludi, mnoho z nich mali problemy s alkoholom, avsak jeho sa to vobec nikdy netykalo, no z pochopitelnych dovodov ich volat na svadbu nechcem. Spojitkom s druhou stranou pre mna bola hlavne moja mamka, ktora je uz ale nanestastie po smrti, a preto od tejto nestastnej udalosti som s nimi mala taky vlazny, skor nijaky vztah, no vzdy ked sa dalo, spojila som sa s nimi ci uz na sviatky, narodeniny, nikdy som im vedome neublizila, resp. neurobila som nic, za co by ma nemali mat radi. Som vzdelany, slusny clovek s dobrou pracou rovnako ako moj otec a surodenci. Nechcu prist na moju svadbu a ani len na obrad, lebo som toho a toho dcera a dovidenia, zaobalili to do takych fraz, ze je to daleko, ktovie co bude, bolia ich nohy, strcili mi pri odchode obalku do ruky a dovidenia. Neviem sa s tym vyrovnat, ze na svojej svadbe budem mat z rodiny tolko ludi, co spocitam na jednej ruke, nepridu mi krstna mama s krstnym otcom, tety, strykovia, bratranci a snubenec bude mat vyse 70 hosti. Hanbim sa, citim sa sklamana. Snubenec sa mi snazi byt oporou, avsak nechape to, pretoze u nich taketo vymyslene konflikty neexistuju. Ako by ste situaciu riesili vy? Prosikat urcite nikoho nemienim. Dakujem za odpovede.

sumienkova
autor
9. apr 2023

@miadi to ma skutocne rozplakalo, velka vdaka ❤️

klarolinne
9. apr 2023

@sumienkova rozumiem, že ťa to mrzí, ale naozaj sa nad tým zamysli, či takých ľudí potrebuješ v živote a na svadbu. Pozvi kamarátky a kolegyne keď už, chceš viac hostí a bude dobre. ❤️ Držím palce

madeline1
9. apr 2023

@sumienkova nie kazdy ma velku rodinu...to, ze sa necitia dobre moze byt pravda, neprepajaj si to s tym, ze nemaju radi rodinu tvojho otca...ved vas prijali, pohostili, dali ti dar, obalku s peniazmi ...nie kazdemu zdravie sluzi...nie kazdy zaroven vnima svadbu ako nieco coho je potrebne sa zucastnit, hlavne ak ste vzdialena rodina a stretavali ste sa len vynimocne...niekto pride, zaroven tam budes mat rodinu od partnerovej strany, ludi tam bude dost, tak to neries a neziv v sebe hnev, ved ti zagratulovali, aj ked sa nezucastnia.

ukulela
9. apr 2023

@sumienkova ved pozri, bude otec, surodenci, ich partneri. Pozvi najlepsich priatelov a hotovo. Netrap sa kvoli ludom, sktorymi nemas dobry vztah.

natasha1988
9. apr 2023

@sumienkova Mala som krasnu svadbu minuly rok. Mam 3 surodencov ale dvaja nemohli a nechceli prist, rodičov, ale tazko chorych (maju rakovinu) Takze z mojej strany bol len jeden človek - moj brat, bol mi aj svedkom. A manžel mal zvyšok asi vyse 70 ludi. Mnohych som videla po prvy raz tam. A pohoda… nechapem že tolko to riešiš. Uži si svadbu a nelutuj sa. Ešte pride v živote vela veci ktore nemozes znenit. - Čo nemožes zmenit ani nerieš! Svadba je LEN jeden den, sustred sa na seba a manžela.

h2
9. apr 2023

Ja síce nie som vydatá, ale ak by som sa teoreticky išla vydávať, ani by mi nenapadlo pozývať strýkov, tety, sesternice a bratrancov. Nie sme v kontakte roky, tak načo? Budeš tam mať otca a súrodencov. Len preto, že tvoj snúbenec má veľkú a súdržnú rodinu, to ešte neznamená, že musíš mať rovnaký počet hostí, ako on. Buď vlastne rada, pôvodne ste chceli malú svadbu. Malá síce nebude, ale aspoň nebude až tak strašne veľká, ako by bola, keby všetci prišli.

reanda
9. apr 2023

ja nechapem, co si cakala.. musela si predsa vediet, aky postoj ma mamina rodina, ako ta vobec mohlo napadnut ich volat na svadbu? a este byt takto sklamana, ked to vlastne dopadlo predvidatelne? no vitaj v realnom svete.. nebudes mat svadbu ako z rozpravky.. ale aspon bude skutocna.. sa trochu znes dolu z oblakov, lebo zazijes asi este mnohe rozcarovania, ked k vsetkemu budes pristupovat tak naivne

amelie2017
9. apr 2023

Moj muz mal na svadbe z rodiny len brata so zenou. Otec je mrtvy, mama sa ospravedlnila, ze ma choreho psa, ktory moze kazdu chvilu umriet. S ostatnymi clenmi rodiny ma vlazne vztahy, viac menej sa vidia len na pohreboch. On je zo Spanielska a svadba na SK. Okrem brata mal 7 kamaratov. Inak len moja rodina a kamarati a aj po 6 rokov spomina na svadbu velmi rad.
Netrap sa kvoli tomu a uz vobec sa za to nehanbi. Nie je to tvoja chyba. Rodinu si nevyberies.

luckynat
10. apr 2023

@sumienkova a ty si chcela mat na svadbe rodinu, ktora odmietla tvojho otca? Ako by sa otec citil? Preboha sa divim, ze si takych exotov vobec volala….svokre nevies povedat ze ste mala rodina, lebo vztahy nie su dobre a jednoducho sa nestretavate? Naco nasilu volat takychto ludi, len aby si mala 50/50 pocet, ako tvoj muz 🫣

micusa2222
10. apr 2023

@sumienkova absolútne sa s tým vyrovnať a nesmrkať...

mircalla
10. apr 2023

@sumienkova 70 ludi z jeho strany? Fuuu. Nemrzelo by ma to az tak, ved o situacii v rodine si vedela. Kaslat na nich. Pozri sa kamaratky a kamaratov a uzi si to. Nie je lepsie tam mat kamaratov, ako rodinu, ktora cely zivot nemala zaujem, bola by tam nasilu a zduta aj keby prisla?

mircalla
10. apr 2023

Inak tiez sa cudujem, ze si chcela mat na svatbe ludi, co cely zivot otca odmietali. Ved to je blbe uz voci nemu. Dufam, ze ti nejde o taku malichernost, ze mas malo ludi, nakolko motivacii tych ludi tam mat celkom nerozumiem

beata_k
10. apr 2023

Tak tvoja rodina nic moc no. Ale ber to ako sancu ziskat novu a celkom pocetnu - manzelovu 😉

kukuk29
10. apr 2023

@sumienkova Nebud smutna - svadbu si robite hlavne pre seba a nie pre siroku rodinu🥰 a pre niekoho kto tam bude nasilu. Uzijete si to iba s tym co tam naozaj patri. ♥️🎉🥰

bylinka25
10. apr 2023

Ahoj, presne toto sa dialo aj pred našou svadbou.
Moje sestry frflali, že to je ďaleko(brali sme sa v Levoči), že kto sa tam bude trepať?
Ďalšia výhovorka bola, že mladšia sestra nemá kde dať psa. No, katastrofa.
Ešte v svadobný deň mi volala, že nepríde, lebo sa im nepodarilo zabezpečiť dozor pre psíka. No, chyba bola v tom, že mali priniesť moje svadobné šaty a svadobný oblek.
Našťastie všetko dobre dopadlo, dokonca prišla aj matka, s ktorou sme neboli v kontakte. Ona sa vlastne pozvala sama, ale to bolo v tej chvíli nepodstatné.
Tvoja rodina sa už na sto percent vyjadrila, že nepríde?
Píšeš, že tvoj ocko je dobrák od kosti, tak pozvi len jeho a na ostatných sa vykašli, oni budú ľutovať, že ťa neuvidia ako nevestu, že neprežijú s vami ten jedinečný okamih.
Máš už niekoho, kto ťa povedie k oltáru? Mal by to byť otec, tak pozvi len jeho a zvyšné miesta doplň kamarátmi, kolegami.

marca12
10. apr 2023

@sumienkova Ale ved cely zivot zijete na okraji rodiny,ktora neprijala tvojho otca a teraz sa cudujes,akoby si sa to len teraz dozvedela. S tym sa dalo pocitat,ked mate take vztahy cely zivot. A radsej svadba bez nich,ked su taki. A o akej hanbe hovoris? Nie je to ziadna hanba. Ak tak, len ich hanba. Neupinaj sa na ludi na svadbe. Radsej tam nemat nikoho ako cely vecer riesit zdute ksichty a gulanie ocami.

zuzana9393
10. apr 2023

@amelie2017 to ako vážne nešla na svadbu syna kvôli svojmu psovi, či to bola z tvojej strany metafora? :D ak to bolo vážne tak, dúfam, že psikovi na pohreb ste sa dostavili

ysseba
10. apr 2023

@sumienkova Vážne ťa toto trápi? Máš s nimi vlažný, skôr nijaký vzťah a trápi ťa to? Naozaj by si bola v ten šťastnejšia keby tam boli ľudia s ktorými máš vlažný vzťah? Akože mne príde skôr divné, že sa rodina nestretáva a potom keď je svadba, tak si spomenieme na sesternice, ktoré sme videli pred 10 rokmi aj s ich frajermi s ktorými sú len 3 mesiace, pratety, strýkov z 5 a z 8 kolena atď atď. A weeej, ideme sa hrať na dokonalú, veľkú, svornú rodinku. Lebo sa to patrí, lebo som bola aj ja na ich svadbe, lebo vyzbierame viac peňazí, lebo priateľ bude mať 70 hostí, lebo, lebo, lebo. To je podľa mňa celé zlé. Nie to, že rodina s ktorými nemáš žiadny vzťah neprídu. Radšej mať na svadbe 5 hostí, ktorých mám rada a oni majú úprimne radi mňa. Uži si ten deň s ľuďmi, ktorých máš rada (možno polovicu z tých 70 snúbencových hostí už aj tak v živote neuvidíš alebo len raz - dva krát zas na nejakej svadbe kde vás pozvú, lebo aj "vy ich ste pozvali, tak sa to patrí" ). A ako tu už bolo povedané - tvorí sa ti nová rodina, tak venuj energiu jej a nie tej s ktorými nemáš vzťah. A čo ti je pred svokrou trápne? Však normálne jej povedz, že so širšou rodinou sa od smrti mami nestretávate, že ste boli za nimi, pogratulovali vám, ale dohodli ste sa, že na svadbu neprídu. Normálna vec... Nič trápne, ani nepríjemné. A ešte budeš mať jedného špeciálneho hosťa - maminku v srdci 🙂

monika185243
10. apr 2023

@sumienkova Viem o čom hovoríš, podobné vzťahy mám tiež z otcovej strany, zomrel ešte keď som bola malá. Z niektorými jeho súrodencami som sa občas stretávala, ale tie vzťahy boli a aj sú "o ničom". Z úcty som pozvala na svadbu aj tých s ktorými som sa nevidela zopár rokov a poviem ti že potom som banovala. Presne na svadbe vidieť aké vzťahy sú v rodine, pretože niektorým ľuďom si proste ukradnutá. A podobne to bolo aj z manželovej strany. Ja by som radšej volila menšiu svadbu a zavolať si tam ľudí, ktorým na tebe záleží a berú ťa takú aká si ❤️

amelie2017
10. apr 2023

@zuzana9393 to vazne nesla a teda psika o nejake 2 tyzdne dali utratit, lebo uz sa velmi trapil. A svagor, ich pes sa trapil dlhe mesiace, nemali srdce ho dat utratit, aj ked im vsetci vraveli, ze by to uz mali ukoncit, no a vybrali si datum prave na prve narodeniny naseho syna. Co ti poviem..

katkami123
10. apr 2023

Ahoj, za seba zo skúseností s mojou svadbou ti možem len napísať, ze buď rada, ak neprídu. Ja som tak zo slušnosti pozvala jednu rodinu z mojej strany, pritom vždy boli problemstickí a strašne dôležití, do teraz ani netuším že na čo to vlastne sú takí pyšní vo svojom živote, lebo sú to obyčajní radoví ľudia. Všetci sa správali normálne na svadbe, bola zábava, ale práve tato jedna rodina už nevedela čo by od neprajnosti, závisti a zloby na mojej svadbe vymyslela, nastali aj menšie konflikty z ich strany, jedným z nich napr.,keď sa mi tam zjavili cudzí ľudia, ktorých som vôbec nepozvala a nepoznala ich, oni si ich zavolali o pol noci na mojej svadbe, pili, jedli… druhy krát by som už takých ľudí v živote nepozyvala, kto nemá chovanie, nech sedí doma na zadku. Takze, aj tvoja rodina, nech sedí radšej doma na zadku, keď nemá chovanie, je to tvoj veľký deň, ak si ho nechceš zničiť takýmito neprajnými ľudmi, ktorí len budú čakať na situáciu ako ti svadbu znepríjemniť , je to predsa len zážitok na celý život. Radšej si tam zavolaj ľudí, ktorých máš rada, kamarátky zo strednej, ZŠ, VŠ, susedov, susedy, nie je povinnosť mať presne taký istý počet hostí ako má manzel. Lebo ver tomu, že by ti ešte len na svadbe dali pocítiť a asi sa netúžiš hanbit pred celou manželovou rodinou aká je tá tvoja a spomínať na to cely život.

lenkacanigova
10. apr 2023

Úplne viem ako sa cítiš,vlani som sa vydavala a presne tento problém,moja mama bola niekoľko krát pozvaná zakaždým odmietla,aj keď by sme ju odviezli a doviezli zas domov,po treťom pozvaní som to akceptovala a povedala fajn rozumiem, týždeň pred svadbou sa ozvala a ze by prišla ale jedine s podmienkou že aj jej sestra príde na to som povedala že nie, tá časť rodiny mňa nikam nikdy nepozvala, na žiadnu ich svatbu ani oslavu. Na to prislo citové vydieranie, na tom som sa iba zasmiala a odpoveď bola, keď na ich oslavách niesom ich rodina tak na mojej, takých ľudí nepotrebujem. Z mojej strany boli iba moje deti. A bolo to fajn

vkatush
10. apr 2023

@amelie2017 ja som bola na svadbe, kde museli všetci svadobčania a aj nevesta so ženíchom čakať na jeho sestru, lebo ona si šla domov vyvenčiť a pohrať sa so psom, lebo chudák smutný ostal sám doma 😂

Alebo keď jeho dedo mal pohreb, ani dcéra ani vnučka neprišli, lebo jedna sa musela postarať o psa a druhá "nemá šaty na pohreb" vlastného deda.

katkami123
10. apr 2023

Ešte ako písala @miadi, takých ľudí by som na svojej svadbe nechcela už len kvôli svojmu otcovi. Ako by sa tam k nemu chovali? Ako by sa cítil on, veď z toho musíš sama cítiť, že tvoja svadba by s takymi ľudmi bola jedno veľké fiasko a len by si sa hanbila. Takých ľudí, ktorí mi môjho vlastného otca bezdvôvodne ponižujú by som v živote na svadbe nechcela, nieto ich ešte išla pozývať a už vôbec kvôli ním neplakala. Veď oni ti robia len službu, že nejdú. Už len kvôli takím plakať …

mamadievcatiek
10. apr 2023

@lenkacanigova A nakoniec ti tvoja mama bola na svadbe alebo nie? Nepochopím toto nikdy keď vlastná matka nepríde dieťaťu na svadbu.

laila22
10. apr 2023

@sumienkova načo volať na svadbu ľudí s ktorými nemáš ani vzťah... Mala si si to poriadne premyslieť a urobiť svadbu iba s najbližšími. My sme napr. mala rodina. 70 ľudí by som nenazbierala ani keby som chcela. Úprimne za mňa je svadba zo 70 ľuďmi vyhodené peniaze... Ľudia s ktorými sa ani nestretávas a zrejme ani nebudeš. Škoda, že si si to nepremyslela skôr. Ja by som radšej investovala do svadobnej cesty, bývania...

katkami123
10. apr 2023

Tiež mi to príde z manželovej strany prestrelené, my sme dokopy mali aj s malými deťmi 55 hostí z oboch strán. Mat 70 iba z jednej strany… neverím, ze s každým jednym sa vídavajú pravidelne, tiež sa tam mnohí z jeho strany uvidia až po rokoch akebo možno 1x - 2x v živote. Tiež aj manžel mohol pozvať iba najbližšiu rodinu, neverím, ze to je až 70 ľudí, tiež zbytočná grandióznosť z jeho strany.

malapepka
10. apr 2023

Na mojej svadbe bolo 70 ludi, 50 z manzelivej, 20 z mojej strany, a to som zaratala aj deti. Okrem toho, ze nasa rodina je menej pocetna, niektori odmietli prist. Dokonca mi pri pozyvani na svadbu moja krstna povedala, ze ona vlastne ani moja krstna mama nie je, takze nema zaujem 🤣 vtedy ma to zaskocilo, no teraz po rokoch sa na tom smejem. Je to jej vizitka. Niektori sa tiez povyhovarali... Mne to bolo uplne jedno.
Pretoze...
Mam mat na svadbe rodinu, ktora viem, ake ma zmyslanie, aky postoj ku nam, tak nech tam radsej nie je. Manzelova rodina bola pocetna, vsetci sa tesili.
Dopadlo to tak, ze bolo uplne super. Boli tam ti, ktori chceli, bavili sa, super zabava, ja som pri nikom nemusela mat stiahnuty zaludok, nikoho obchadzat... vobec to nelutujem.

Nenechaj si pokazit radost. Aj tak je svadba o vas dvoch. Ostatni su tam na to, aby sa tesili s vami. Uzi si nielen ten den, ale aj samotnu pripravu. Vies, ze ludia, ktori vam na svadbu pojdu, sa budu uprimne tesit. Na ostatnych sa vykasli.

lenkacanigova
10. apr 2023

@mamadievcatiek nie nebola

zuza265
10. apr 2023

Ja by som bola rada, ze tam nebudu nasilu ludia, ktori tam byt nechcu🤗 radsej menej ludi, ktori pridu s laskou a budu sa tesit ako toto .. prijmi ich rozhodnutie. Neporovnavaj pocty ludi♥️ tes sa na den, ktori patri vam dvom🙏🏼