Rodinné návštevy

eliskarupp
2. okt 2016

Ahojte,rada by som nejaku radu.nedavno sme dostavali dom.v dedine kde byva muzov otec,brat so zenou aj sestra s muzom.odvtedy je u nas klasika ze napriklad lezime pred telkou a zrazu jeho brat so zenou nam sa dotrepu cez terasu dnu,jeho otec pride hocikedy otvpri si dvere sam.minule som behala este v pyzame a zrazu jeho brat na chodbe,den na to jeho sestra s deckami otvori dvere a krici cautee.ja ich mam vsetkych velni rada a normalnej ohlasenej navsteve sa aj potesim ale toto....je toto notmalne?nikto z mojej rodiny by si toto v zivote nedovolil.ani nemozem po dome behat v gatkach,v maske nedajboze prebehnut hola lebo neviem kedy sa kto zjavi ci vo dverach ci na terase alebo najlrpsie hned dnu.s muzom na tuto temu nemozem ani hovorit uz sme sa parkrat do krvi pohadali,podla neho je to totiz uplne notmalne ved je to jeho rodina a hadam od neho nechcem aby svojmu ocovi hovoril ze sa ku nam musi ohlasit.toto mi povedal.vraj ja som divna ze mi to vadi ved je to rodina a on tak ku nim chodi tiez.ja som si to vsak v zivote nikomu nedovolila a podla mna je to vrchol...som na nervy z toho ☹

librarian
2. okt 2016

úplne ti rozumiem. ja úplne nenávidím neohlásené návštevy! našťastie nie sú u nás časté. a našťastie môj manžel ich nenávidí rovnako ako ja. ...proste sú ľudia, ktorí chcú mať svoje súkromie a pokoj. chcú sa na návštevy prichystať - upratať, nachystať občerstvenie, či len proste byť oblečení (nebyť v pyžame či bez spodného prádla) a psychicky pripravení na návštevu. neviem, prečo to majú niektorí ľudia taký problém rešpektovať! je mi ľúto, že tvoj manžel nezdieľa tvoj názor - to je najväčší problém. neviem, ako by si na neho mohla ísť, nepoznám ho. no treba skúšať, lebo tebe to zjavne nerobí dobre. prípadne sa dohodnúť na nejakom kompromise. mne je myslenie takých ľudí, čo sa takto vnucujú, tak proti srsti, že ani neviem poradiť, ako proti nim slušne zasiahnuť. 🙄

veronika33
2. okt 2016

@eliskarupp normílne to nie je, máte ohradený pozemok? zamykať bránu, dvere, prípadne zvonku guľu, alebo im na rovinu povedať, že ti to vadí

blevka
2. okt 2016

A ako sa vôbec dostanú cez plot? Nezamykate bránku?

daneso
2. okt 2016

Poradím ti kľúč a zamykat a keď nie odsťahovať toto je bez urážky hobby na Slovenksu po dedinách ....... Nechápem to ani ja..... Aby som sa nemohla v klude vo vlastnom dome naranajkovat trebárs v gatkach a holá ...... Alebo začni robiť to iste a v čase keď ich to bude hnevať 🙂

librarian
2. okt 2016

@veronika33 ale čo s jej mužom? podľa mňa by s tvojou "taktikou" nesúhlasil. označil zakladateľku diskusie za divnú a pohádali sa o tomto... to je prúser, že nie sú jednotní.

anjelic
2. okt 2016

@eliskarupp No ku mne sa síce ohlasovať vopred nikto nemusí, ale zas "Môj dom, môj hrad", čiže nikto mi dnu bez zaklopania alebo zazvonenia nevojde. No pokiaľ sú takto naučení, tak to bude chcieť naozaj pevné nervy a konskú dávku šťastia zmeniť ich.

librarian
2. okt 2016

ešte len dodám, že máte asi rovnaké súkromie, ako keby ste bývali všetci spolu... je to fakt smutné, tešiť sa z dostavaného domu, mať sen o vlastnom živote a súkromí a nič z toho... by ma trafil šľak. 😠

suzie.h
2. okt 2016

Podla mna mas pravdu ty - dnu ani na terasu by sami chodit nemali. Nasi maju od nas kluce, ale vzdy mi zavolaju, ci sa mozu stavit, alebo ak nevolali, tak klopu a neodomknu si samy. Sestra detto...nepotrebujem, aby sa nejako speci ohlasovali dopredu, ale nedovolua si len tak vojst ku nam do bytu.

vorkola
2. okt 2016

Vies co ,Ked to takto bude pokracovat,zachvilku budes ty navstevovat cvokara,teda psychiatriu,a povedz to muzovi,nech si vyberie bud teba, alebo rodinu, A nech to nejak s nimi riesi.Nemate na vstupných dverách gule,alebo vratnika,?A co vlastne furt otravuju, ked nic nepotrebuju.nepoviem nech pridu raz za mesiac,ale kazdu chvilu,to by ma dozralo.vsak to vlastne nemas svoje sukromie.Ja som to spravila tak, ze prestala som k nim chodit,a oni prestali k nam .Ideme, len ked nieco potrebujeme.A tak sa mi to paci.A na pokec mi pridu raz za pol roka.

fokuska
2. okt 2016

@eliskarupp niekde na dedinach su ludia tak zvyknuti ze proste pridu, vojdu, ved sa nezamyka a sme rodina. Ak je to pre manzela od malicka takto v rodine tak je to pre neho normalka a nechape co ti na tom vadiba preco by to malo byt inak

eliskarupp
autor
2. okt 2016

Joj baby dakujrm za podporu som rada zr niesom jedina ktorej to pride nenormalnr.presne moj dom moj hrad,ja vobec necitim ziadne sukromie v dome ked sa toto furt deje.ja neznasam ked takto pridu neohlasene navstevy uplne ma to vytrhne z pohody kludu a potom ani nemam ani chut ani naladu sa im venovat.no kedze mame dom dostavany nedavno plot mame ale len taky provizorny zatial sa neda zamknut.dvere cez den nezamykame kedze furt behame hore dole a navyse keby muzovi ppviem ze chcem zamknut koli jeho otcovi no to by bolo :D ale ja noekedy cez vikend zamknem ked kukame telku a mame taku pohodu,varim ale prave vtedy obidu dom a klopu na terasovom okne :D ked sme sa o yom dovadili tak mi povedal ze on nikomu nic vraviet nebude ze ak chcem mam im povedat ja,lenze jak im to mam povedat?ja ich mam v podstate rada nechcem aby sa urazili.no ale tiez si myslim ze clovek je maximalne neslusny a drzy ked toto takto robi,a ppdla mna aj sprosty ked mu to pride normalne..mne by to bolo uplbe nepredstavitelne a proti srsti niekomu takto nabehnut neohlasene domov.. no a nie muz nieje z dediny zvyknuty takto brhat nrohlasene po navstevach praveze on je z mesta,ja z dediny ale u nas sa toto nikdy nedialo doma...

larissa113
2. okt 2016

😃😃😃 preboha..prepac ze sa smejem no neni to vobec normalne keby toto robili mne asi ma najskor porazi a ptm im to hned vysvetlim kde sa hranice slusnosti ked to oni neovladaju...strasne toto...musis si to poriesit lebo aby to este horsie nebolo

katarinapekna
2. okt 2016

Neurobis s tým nič, hlavne preto, že pre tvojho muža je to normalne a on výhrady nemá. áno, na dedine je to tak,ak si chcela súkromie,tak ste mali začať sami tam,kde nežije nikto z rodokmeňa. Mne tento tvoj problém príde rovnako smiešny,ako keď pohlavne žijúca žena zisti,že je neplánovane tehotná,veď ako je to vôbec možné.....

robin30
2. okt 2016

Mas usta? Mas rozpravat vies? Vies tak co ti brani povedat im aby laskavo respektovali vase sukromie a ohlasili sa dopredu a muz by sa mohol aj na hlavu postavit toto by som si sama poriesila ked sa on k tomu tak stavia ze je to normalne no nie je

eliskarupp
autor
2. okt 2016

@katarinapekna no neviem trosku divny priklad...ja na dedine zijem odmalicka,v tej istej dedine ziju sesternice,bratranci,2 ujovia,krstna s rodinami ale u nas doma to takto nikdy nebolo.prepac,nechcem urazit ale mam pocit ze ty si mozno z tych co tiez nemaju problem spravit takuto prepadovku svojej rodine ked ti to pride take normalne

anjelic
2. okt 2016

@eliskarupp A prečo im to teda nepovieš tak ako to hovoríš manželovi alebo sem píšeš: "Ja vás mám rada a budem rada, ak nás budete i v budúcnosti navštevovať, no bude lepšie pre dobré vzťahy v rodine, ak tieto návštevy trochu obmedzíme, aby sme si zachovali aj svoje súkromie aj rodinnú pohodu a taktiež nie som zvyknutá nato, aby mi niekto bez zaklopania alebo zazvonenia vbehol do domu, tak to prosím rešpektujte. Lebo v mojom dome platia moje pravidlá a aj keď sme rodina, neznamená to, že sa k sebe nemôžeme chovať ohľaduplne a slušne." Múdry pochopí a hlupákovi to budeš musieť častejšie do hlavy vtĺkať... ale raz pochopí tiež. Pokiaľ Tvoj muž Ti dal "požehnanie", aby si si to vyriešila, slušným ale pevným postojom sa to dá zvládnuť. Hlavne nenechaj si narúšať manželský život malichernými hádkami a žabo-myšími vojnami...

lukamka
2. okt 2016

@eliskarupp uff tak s tym by som sa ani ja nezmierila. Ale necakaj riesenie od tvojho manzela, ked je to raz pre neho nieco prirodzene, tak to tazko vysvetlis.
Ja by som zacala tym, ze by som si s nim dohodla zamykanie domu na noc. Proste povedz, ze nemozes spat, ked je otvorene. Potom si rano pobehuj v pyzamku, alebo naha kym si sama neurcis, ze uz chces ist do civilu 🙂
Samozrejme sa bude stavat, ze takto ostane nejeden rodinny prislusnik stat vonku a bude nuteny konecne klopat a cakat. Vitaj ich vzdy milo s vysvetlenim, ze si este nebola oblecena. Ak sa opytaju preco na noc zamykate, povedz, ze sa ti tak lepsie spi.
Ani slovo uz o tom, ze ti nieco vadi. Ide o to, ze im das ine podnety na to, aby sa nastavili inak. Ak tam este nebyvate dlho, tym lepsie, treba to vyriesit hned na zaciatku.
nastastie terasu teraz tiez vyuzivat uz nebudete, tak ju ani neotvaraj, alebo vzdy len na vetracku a silno drzim palce, aby mali do leta novy vzorec ;)

cattleya22
2. okt 2016

Jednoznačne si treba stanoviť jasné pravidlá. U nás bolo toto isté. Ja nevravím, že mám doma bordel, ale nie som práve tá, čo musí mať vkuse tip-top, proste je to dom, kde sa žije. A keď som sa dočkala ešte aj toho, že bolo kritizované, ako to u nás vyzerá (v sobotu doobedu), už som si dupla. Moji rodičia nám veľmi s domom pomohli a otec stále nechápe, prečo by sem nemohol chodiť len tak. Bolo pár cirkusov, pár hádok a už vedia, že sa treba aspoň unúvať zazvoniť alebo zaklopať. Nie je normálne, aby vám ako dospelým ľuďom niekto len tak vchádzal do domu. Manželovi by som to predostrela priamo, nech si to otočí, či by jemu nevadilo, keby tvoja rodina (kamošky..) dokvitla akurát keď chodí v trenkoch alebo keď ste "v najlepšom". Držím palce 🙂

eludka
2. okt 2016

@eliskarupp na hrube vrece hruba zaplata, skus aj ty k nim chodit - najlepsie v nejaku nevhodnu dobu, vyjedaj im z chladnicky, povedz, ze si pozicias praci prasok - najlepsie poslednu davku, lebo im oznam, ze si potrebujes pozicat pc a uz aj ho budes brat, a dobre je byt zovialne hlucna, ked toto znesu a nepochopia, prejst na vyssi level, narovinu im povedat, nie, nemame cas, naladu, navstevy len po ohlaseni..., a Tvoj si musi stat za svojou zenou, takto sa chova ako zbabelec, jeho najblizsia rodina si uz Ty

katarinapekna
2. okt 2016

@eliskarupp ja píšem že mi to príde normálne???? To,že to u vas tak nebolo, neznamená,že to neexistuje. Preto ak viem,že chcem súkromie, žijem ďaleko sama od rodokmeňa oboch zucastnenych. Nikto neotravuje mňa,nikoho neotravujem ja.

lilke
2. okt 2016

ja tiez doma nemusim neohlasene navstevy, ale je to tym, ze som vyrastala v sukromi bytu, a chcem mat vzdy trochu upratane. moja mama je z dediny, kde vsetci ludia sa poznaju, a ziju velmi druzne. taketo prepadovky su bezne nielen vramci rodiny, ale hociktory sused sa len tak pristavi cestou okolo na kus reci. aj teraz tam travievame vacsinu leta. a, paradoxne, tieto navstevy mi tu celkom fajn padnu, tesim sa im. ale zas, behaju okolo nas deti, takze sukromie uz davno nemame. 😉
podla mna ti ostava len urobit kompromis. pomalinky nalomit manzela, aby on naznacil svojej rodine, aby vzdy zazvonili. alebo ak je jeho sestra pristupna a ste si blizsie, prehod, ze ste minule boli v intimnej chvili, ked prisiel otec, a ledva ste sa vyhli hanbe. ci by nemohla povedat otcovi i bratovi, aby vzdy zazvonili... prifarbene, ale mohlo by pomoct... a ty musis zvladnut caste navstevy. ked je taky naviazany na rodinu, a byvate v susedstve, on ten sek nespravi. ak by si ich prestala navstevovat, aby prestali oni chodit k vam, napokon ty budes zla, a rozhadzete si to v manzelstve.

jarkamartin
2. okt 2016

odporúčam zamykať, a nech čakajú kým im otvoríš. mužovi povedz, že sa bojíš, že Vás vykradnú. dobre zaberá, keď Ťa pár krát nenájdu doma a bude Ti to "vyčítané"- boli sme u vás, neboli ste doma, tak hneď povedz mohli ste zavolať/nabudúce zavolajte dopredu ;) moja svokra časom pochopila ;)

sirene
2. okt 2016

Vchodové dvere by som zamykala vždy- odôvodni to manželovi, že ti vstúpil nejaký kuriér/robotnik/postarka/to je jedno kto do domu a že si sa veľmi zľakla...plot pred domom bude poriadny, či len taký nízky? U nás je to občas aj tak robené, že niekde v polovici domu je ešte druhá brána, akokeby rozdelený dvor "pre verejnosť" a taký ten súkromný a potom by sa ti už ani na terasu nedostali, ak by bola tá druhá brána zamknuta - ale to je moc komplikované ...a na dedine to veruze tak je, poznám to z rodiny aj ja, dokonca aj podaktori susedia majú branicku cez plot v záhrade za domom a tak sa navštevujú ...ťažko bude vysvetliť mužovi tvoje pocity bez urazania...alebo sa nechaj vymaknut v dome nahata, no a čo! a nech - to ich vsetkych riadne preberie a budú sa ozývať vopred :D

suzie.h
2. okt 2016

@sirene presne, aj mne toto napadlo - nech sa necha parkrat nachytat naha ci sporo odeta svagrom, ci svagrininym muzom, a mozno aj manzelovi zacnu tieto prepadovky vadit 😀

lukamka
2. okt 2016

@sirene inak aj mne napadlo, ze nechat sa vymaknut (a mne by sa to aj realne stalo este pred hadkou s manzelom, lebo ja som doma naha casto)
lenze potom som si predstavila svojho svokra a zistujem, ze na tuto taktiku by som nemala gule
ale stale som za to, ze netlacit do riesenia svojho muza, treba to riesit s nimi. Zakazdym poznamenaj, ze jezis, ja sa vzdy zlaknem ked sa tu tak zjavite, dajte mi vediet, ked sem idete a pod. Aj to sa im casom dostane do podvedomia
Ale jedno mi stale hlava neberie - vy nemate na vchodovych dverach gulu? ci ma cela rodina rovno kluce, ze sa tak lahko dostane dnu?

lula26
2. okt 2016

Každý chce to, čo nemá. Ja by som bola šťastná, keby ku nám takto niekto chodil. Rodina je rodina. Ja ju nemám

canama
2. okt 2016

@eliskarupp s trochou nadsazky by som ti navrhla privitat milo tvojho svagra v spodnom pradle 😀 ci by to s manzelom nepohlo...samozrejme, pomoze jedine rozhovor...a vzajomne akceptovanie sa...povedala by som ze mozno ani nie je nutne aby sa na navstevu vopred ohlasovali (ak ti to tak vyhovuje), na zaciatok by kludne stacilo, keby zaklopali na vchodove (nie terasove) dvere a POCKALI kym im pride niekto otvorit. 😉

canama
2. okt 2016

@eliskarupp a inak tiez suhlasim s babami, ze ohladom bezpecnosti nie je fajn ze nemate cez den zamknute, aj ked ste doma. u nas u okoli uz take vlamacky boli...

mima283
2. okt 2016

Spytaj sa muza, ci to prenho bude taka samozrejmost aj ked bude na tebe niekde na gauci "vylezeny" a zrazu sa bez zaklopania vovali do miestnosti polka rodiny 😊 to je sen toto fakt...

timea7
3. okt 2016

@eliskarupp ja toto ani náhodou za normálne nepovažujem, neohlásené návštevy nenávidím a s kľudným svedomím im neotvorím. Občas sa stáva, že mám za sebou dva, tri veľmi náročné dni a teším sa, že prídem o piatej domov, naložím sa do vane a do pyžama a neexistuje, aby mi niekto túto pohodu zrušil. Jediná výnimka je skutočne najbližšia rodina (dvaja ľudia), pred ktorou môžem byť aj v tej pyžame, keby som chcela. Nerobím to ja, vždy sa ohlásim, neželám si, aby to robil niekto mne. S kludom, s úsmevom, ale dôrazne povedz mužovej rodine, že ti to prekáža, že na to nie si zvyknutá, že ich rada privítaš vtedy, keď to bude vyhovovať aj tebe. A zamykaj!!!! Neexistuje, že príde niekto cez terasu, teraz sa schladilo, už ju nebudeš mať stále otvorenú, do leta ich vycvičíš. Tvoj muž dáva od toho ruky preč, lebo nechce rodine nič hovoriť, ale keď si ich naučíš sa ohlásiť, tiež sa mu to bude páčiť, uvidíš. Tiež zrejme nie je nadšený, keď sa u vás zjaví švagriná a je rozospatý, strapatý, neoholený, v pyžame...Ľudia si k tebe dovolia toľko, koľko im dovolíš ty. Držím palce.